S.O.S. familia!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția S.O.S. familia!


Musafir

#851 Re:

2013-08-21 22:08

#850: Dana Captilin -

A, deci e perfect ok ca unul sa pretinda ca stie exact ce se intampla in cadrul unui cuplu de oameni homosexuali si sa foloseasca acele cuvinte in mod intentionat? Sa-ti spun ceva draguta, daca erau adresate tie, le stergeai imediat. La fel cum stergi si comentariul acesta. Dar stai linistita, exista destul spatiu virtual pentru ca lumea sa afli cine esti de fapt. Poti sa selectezi tu cele mai urate comentarii la adresa homosexualilor care nu au nicio legatura cu petitia, nu mai conteaza ca in final am ramas aceeasi 3-4 oameni care ne desfasuram prin zeci de comentarii.


Musafir

#852

2013-08-21 22:20

Nu am nimic contra homo sessualitatii.Fie care uman sau animal este liber sa-si aleaga jumatatea cu care sa-si petreaca timpul ......Sunt impotriva recunoasterii ca stat de familie...... Impotriva a da spre adoptare copii......precizez n

u am nimic chiar absolut nimic impotriva ac
M








estor persoane cu inclinatie sessuale catre acelas sex . Doua mame ? 2 tati?.....nu se poate,societatea noastra sau lumea asta nu este pregatita psichic pentruaceste schimbari anormale" NuNUNU impotriva adoptiilor

Musafir

#853 Re:

2013-08-21 22:22

#850: Dana Captilin -  

 cred ca le e frica de a fi parasiti si dezamagiti de chiar unul de-al lor. cred ca v-ati dat seama ca la ei totul se dezvolta abrupt mai intai la nivel mental, prin imaginarea unor posibile scenarii traumatizante, de care vor sa se fereasca dar nu reuses. si nu reusesc tocmai datoria starii care o au la baza, stare care i-a adus si in faza de "diferiti". toate aceste "orientari" se construiesc in psihologicul individului tocmai pe baza numita "nesiguranta". cred ca acest sentiment de nesiguranta aflat la cote extreme este si originea caderii in starile LGBT si a mentinerii acolo. cu ceva mai mult curaj de a se rupe de aceste stari cred ca foarte multi dintre ei ar reusi sa-si revina si sa fie cu adevarat fericiti. le doresc mult spor in cele bune si sanatate.


Musafir

#854

2013-08-21 22:26

In Franta au reusit sa ne bage pe gat casatoria homo si tot ce urmeaza, sper sa puteti s'o tineti departe de frontierele Romaniei...

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-21 22:27


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-21 22:29


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-21 22:33


Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#858 Re: Re:

2013-08-21 22:41

#851: - Re:

Nu ''e pefect ok'', ci este de datoria fiecaruia sa se informeze pe surse credibile, adica verificabile, de notorietate, bazate atat pe studii, cat si pe cercetari riguroase (folosind nimic altceva decat realitatea). Fiind autoarea petitiei, ma simt obligata sa aduc asemenea informatii utile, dealtfel, tuturor.

Si fac asta prin cuvant, caci Logosul inseamna a urma scriptura si a incerca sa te desavarsesti prin biserica. Logosul n-ar fi nimic doar cu scriptura, sau doar cu biserica. Ambele meg impreuna numai prin noi toti impreuna, pt ca Iisus este capul, iar noi ceilalti membrele. Miscarea ta este si miscarea mea, daca ma-ntelegi.

M-am saturat sa-ti/va sterg comentariile seci si rautacioase, la fel cum sper ca si tu te-ai saturat.

Mergi si ocupa tot spatiul virtual, nu ma deranjeaza, nici nu ma intereseaza. Eu ma cunosc si n-am nevoie de confirmari. Intelegi ca nu ma poate supara nimic, fiind impinsa de dorinta de a face bine? Si imi fac zilnic inventarul sentimentelor. Nu urasc homosexualii, dar imi doresc ca lumea sa nu mai intoarca capul cand se discuta despre asta. Nici homosexualii, nici heterosexualii. Nici chiar copiii care inteleg ca in Marea Moarta, de mii de ani, nu poate trai nicio forma de viata.

Incearca sa te situezi undeva in social, nu la marginea socialului intr-o categorie minoritara, si fa-o macar in linistea ta. Daca ti-ai permite luxul de a-ti face cadou cateva zile in care sa nu mai vorbesti/scrii nimic despre acest subiect (daca nu acum, atunci dupa ce aceasta petitie nu va mai fi activa), cateva dintre cele scrise aici vor reverbera in sufletul tau de om. Esti om, ca si mine si amandoi trebuie sa cautam a ne apropia mergand pe acelasi drum, caci amandoi suntem in ACEASTA viata, nu in alta. Viata asta e tot ce ne e comun, restul pot fi constructii pripite. E buna detasarea.

 


Musafir

#859 Re: Re: Re:

2013-08-21 23:06

#858: Dana Captilin - Re: Re:

Ok, de prima jumatate a comentariului nu ma leg pentru ca e vorba de ce crezi tu despre scriptura si e treaba ta. Dar sa spui ca esti impinsa de dorinta de a face bine, e prea mult, chiar si pentru tine. Pe de-o parte spui: "Nu urasc homosexualii, dar imi doresc ca lumea sa nu mai intoarca capul cand se discuta despre asta.", pe de alta faci o petitie in care ceri ca televiziunile sa nu mai afiseze continut ce au in vedere homosexualii. De ce? Pentru ca vrei TU ca un CUTARE sa nu mai... aiba libertatea de a alege la ce sa se uite, la ce sa aplece urechea, etc. COME ON!!! Cat despre rau, il faci, chiar si raul scris, pe foaie de harite sau pe pagina virtuala, tot rau e! Ti-am mai spus eu: tu redactezi ordinele, iar cei cu inteligenta redusa le executa, ei inteleg ca "gata, a aparut lege impotriva homosexualilor, asta inseamna ca acum in sfarsit putem sa ii batem pe strada". Sunt destui retardati care gandesc asa, nu ma crezi? Intra pe pagina de facebook a ProTv-ului. Nu trebuie sa dai click pe o stire ca sa le faci trafic, si sa dai de scroll in jos, vei vedea o poza cu "18' pe fundal negru- se refera la o stire in care un transexual este batut cu bestialitate in mijlocul strazii de catre 5 (atentie, 5!) barbati. SI CITESTE COMENTARIILE DE LA POSTAREA RESPECTIVA si vei descoperi violenta care fierbe in mintile multor romani! Se intampla in Rusia de cand a trecut recent o lege asemanatoare celei pe care o doresti tu cu audiovizualul. Exact de atunci s-au inmultit semnificativ, periculos de mult aceste actiuni extremiste, cel mai rau e ca sunt dovezi, filmari, puse pe internet si nimeni nu ia nicio masura. Si indraznesti sa socotesti ca faci bine cand legea pe care ai dori-o nu aduce decat violenta brutala impotriva homosexualilor?

Cat despre situatia mea sociala, sunt bine-mersi. Am job bun, partener, prieteni buni (multi hetero, unii au vazut petitia ta si s-au crucit cand au citit-o) .  Sunt in concediu si in prima saptamana nu am de gand sa fac nimic special, decat sa stau.  Vacanta e deja rezervata, incepe de lunea urmatoare, pentru sase zile.

Problema ta e ca nu ai inteles urmatorul lucru: ca da, trecem amandoi prin aceasta viata dar tu esti cea care incearca sa puna piedici altora. Hai sa fim seriosi, stii prea bine ca in REALITATE nu iti deranjeaza familia cu nimic doi gay care isi spun niste juraminte la tv. dar daca tu crezi ca asta e cauza buna pentru care sa militezi, asta e. Iar pe final, iti reamintesc: uita-te la violentele din Rusia si intreaba-te in intimitatea gandurilor tale daca se merita. Daca tu crezi ca SE MERITA sa sacrifici cativa oameni pentru placerea unei mase... as face o paralela biblica dar mi-e teama ca va fi interpretata gresit.

A.

#860 Re: Re: Re: Re:

2013-08-21 23:20

#859: - Re: Re: Re:  

 ma, voi sunteti tolomaci? vi s-au pus in fata ochilor o multime de probleme sociale care rezulta din comportamentul deviant al unor oameni. iata ca homosexualitatea (si surorile ei) au implicatii grave in societate si in umanitate, oricat ati vrea voi sa o pastrati ca o fantezie cool care trebuie sa o impartaseasca toti. nu este o joaca. iar pentru faptul ca in mod dovedit, aceste deviatii au un impact major negativ in societate si pentru ca inca mai exista spre disperarea voastra oameni carora inca le mai pasa de societate, s-a nascut si aceasta reactie impotriva LGBTPZN. insa voi nu vreti sa vedeti faptele concrete pe care vi le punem in fata. orice alta cerinta a voastra este o prostie. n-ai ce-i face. vreti sa faceti voi din negru alb? nu puteti. avem in noi sadita samanta discernamantului. ar fi bine sa-l puneti si voi la treaba ca ati ramas de izbeliste.


Musafir

#861 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-08-21 23:25

#860: A. - Re: Re: Re: Re:

Ti-a spus cineva ca trebuie sa fii homosexual, ca esti obligat sa faci asta?! Vezi ma, daca tot iti pierzi timpul, gandeste si tu la ce scrii. Logic ca nu este o joaca homosexualitatea.  Este parte din fiecare om care descopera pe la 11-12 ani ca se simte atras de acelasi sex. Cand spui ca are implicatii grave in societate sper ca nu ai tupeul sa justifici violenta altora asupra homosexualilor, de genul "vai, saracii, de-aia sunt nevoiti sa fie violenti, pentru ca exista homosexuali".

Totusi ma bucur ca nu te-ai mai silit sa atasezi link-uri demonstrative pentru ceea ce sustii,  provenite numai din bloguri "crestine" si extremiste.


Musafir

#862 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-08-21 23:44

#861: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 sa speram ca rabdarea si toleranta oamenilor obisnuiti nu va fi invinsa de afisarea nesimtita LGBT-istilor in pielea goala pe strazile Romaniei ca sa ne spurcam noi privirile ca ies ei in public sa-si arate chilotii si baloanele de pe spate. sa speram ca nu vor intrece masura decentei acesti LGBT-isti extravaganti astfel incat sa afecteze psihologic copiii si oamenii normali. stiti bine, ca cine ii afecteaza pe cei din jur trebuie sa plateasca cumva. unii fac inchisoare, altii platesc amenzi zdravene pentru fapte netrebnice. LGBT-istii daca vor sa se manifeste "lasciv", sa-l ia pe Cernea de manuta si sa faca paradele si propaganda lor la mama lui acasa, sau pe proprietate lui privata. nu ne mai poluati imaginea. si asa orasele se degradeaza tot mai mult ca imagine din cauza vulgaritatilor si trivialitatilor.


Musafir

#863

2013-08-22 05:50

Este incredibil sub ce forma aparent atractiva aceste institutii formatoare de opinie, induc oamenii in confuzie. Pacat. Dar traim intr-o vreme in care nu ne mai mira nimic. Trebuie doar sa ne pastram forta si integritatea in fata acestui curent.

Musafir

#864

2013-08-22 07:11

Familia e locul cel mai sfant pe care-l avem, sau il putem spera vreodata. Trebuie sa ramana asa.

Musafir

#865

2013-08-22 08:34

Felicitari pentru initiativa si Dumnezeu sa ne ajute!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-22 09:31



Musafir

#867 O mica nelamurire

2013-08-22 11:35

"4 256 persoane au semnat această petiție. Semnăturile provin de la 3 790 adresa IP diferite."

Cum vine asta, asa tehnic vorbind?
Oph92

#868 e trist

2013-08-22 11:41

trist cum se agraveaza decaderea morala a lumi..... Dumnezeu nu o sa mai ingaduie mult...la fel cum a facut si cu Sodoma si Gomora in vechime asa cum scrie in Biblie...
Tot in Biblie scrie ca in vremurile din urma, oamenii isi vor da invataturi dupa poftele lor si vor face ce vor ei, si vor lepada ceea ce spune Dumnezeul nostru care ne-a creeat si a murit pentru noi...si care a lasat institutia casatoriei femeie-barbat sfanta...:(

Musafir

#869 Re: O mica nelamurire

2013-08-22 11:49

#867: - O mica nelamurire

Inseamna ca aceeasi persoana poate sa semneze petitia de mai multe ori facandu-si mai multe adrese de email. :) Adica diferenta dintre 4200 si 3700 ne da numarul  semnaturilor fake.

Gabriel

#870 Dragei mame protectoare,

2013-08-22 12:00

Imi pare sincer rau de faptul ca sunteti mama. Pentru ca influentati viata copilului dumneavoastra dupa propria judecata, si nu il invatati sa aleaga singur ceea e ii place si crede de cuviinta a fi bine. Lasati-l sa cunoasca diferite lucruri, cat mai diverse, sa isi faca singur ideea despre ce e bine si rau... puteti sa il vegheati din umbra si sa ii dati sfaturi, dar nu sa ii impuneti.. Daca dumnezeu este totul, la fel de bine poate fi si nimicul, daca dumnezeu este calea corecta, la fel de bine poate fi si cea gresita... pentru ca dumnezeu depinde de fiecare persoana in parte... pentru unii nu exista, pentru altii da... Ce ar fi sa ne traim viata fiind deschisi la nou, la ceea ce exista..

Musafir

#871 Re: O mica nelamurire

2013-08-22 12:08

#867: - O mica nelamurire

Nu trebuie sa fii geniu sa iti dai seama ca nu toata lumea a semnat de la PC-ul propriu si foarte probabil mai multe persoane au facut-o la initiativa cuiva langa care se aflau fizic la un moment dat, folosind toate acelasi aparat. In afara de asta, pun pariu ca multe persoane, inainte sa anunte pe internet despre aceasta petitie, si-au anuntat membrii familiei de sub acelasi acoperis, care (surpriza) aveau aceeasi adresa de IP.

Daca nu credeti ca ''atatia'' oameni sunt opusi unei asemenea emisiuni, puteti oricand sa faceti alt test - sa va manifestati ziua in amiaza mare, in locuri publice, cum va manifestati la acea parada. Pe de-o parte vreti sa creati imaginea unei tari ''retrograde'' si ''pline de ura'', dar simultan sa sugerati ca numarul semnatarilor a fost ''umflat''.

Edit: de fapt, vazand adineauri un ''semnatar'' care a scris in loc de nume si locatie un amalgam de litere, ma gandesc ca e posibil ca unii sa incerce sa saboteze aceasta petitie pentru a o ''demasca'' apoi. Dupa nenumarate tactici de atac psihologic (esuate) cam asta le mai ramane.


Musafir

#872 Re: Re: O mica nelamurire

2013-08-22 12:30

#871: - Re: O mica nelamurire

Deci ce presupui tu e asta: la pranz sau la cina, se aduna toata familia, inainte de a manca discuta despre petitie si se verifica daca exista vreun membru al familiei care nu a votat petitia. LOL. Nu mai, functioneaza asa: careva are doua (sau poate mai multe) adrese de email si voteaza cu ajutorul lor.  Traducere: "mie nu imi plac homosexualii, sa fie acolo la ei de satanisti, trebuie neaparat sa semnez petitia dar dupa ambele adrese de email pentru a se strange un numar cat mai mare!".

 

Edit-ul meu: editul tau e chiar paranoic, zau! Mai urmeaza sa spui ca de fapt Dana e un personaj fictiv si petitia in sine a fost facuta de niste homosexuali care vor sa se victimizeze. :)))


Musafir

#873 Re: Re: Re: O mica nelamurire

2013-08-22 13:14

#872: - Re: Re: O mica nelamurire

Cine a fost expus comportamentului patologic al unora dintre acesti oameni (stalking, impersonare pe forumuri, calomnie, amenintari la adresa familiei etc, lucruri suferite de oameni pentru simple opinii ''homofobe'' exprimate public) se asteapta la orice.

Insa avand in vedere nivelul celor care au postat aici (zero argumente originale, zero initiativa proprie, logica afectata grav, ducerea lucrurilor in derizoriu - vezi comentariul tau), asa e, e foarte putin probabil :) .


Musafir

#874 Re: Re: Re: Re: O mica nelamurire

2013-08-22 13:20

#873: - Re: Re: Re: O mica nelamurire

Sunt de acord cu ultima fraza. Nu ai cum sa aduci argumente originale toata ziua. Nici argumentele din petitie nu sunt originale, nici cele ale persoanelor homosexuale. Daca tu ai vreun argument original, esti liber sa-l scrii. :)

Bogdan
Musafir

#875 Re: Olanda zici? olanda-deschide-calea-si-pentru-legalizarea-pedofiliei

2013-08-22 13:33

#821: A. - Olanda zici? olanda-deschide-calea-si-pentru-legalizarea-pedofiliei

Pe bune, atasezi un link scris in virtutea subiectivitatii unui asa-numit crestin cand eu am locuit 8 luni in Olanda si am avut ocazia de a cunoaste civilizatia de acolo? Ma faci sa rad. Nu sunt homosexual daca la asta te gandesti dar ce am vazut eu in urbanismul lui Rotterdam nu are nicio legatura cu olandezul despre care se vorbeste in articol.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...