S.O.S. familia!

Quoted post


Musafir

#851 Re:

2013-08-21 22:08

#850: Dana Captilin -

A, deci e perfect ok ca unul sa pretinda ca stie exact ce se intampla in cadrul unui cuplu de oameni homosexuali si sa foloseasca acele cuvinte in mod intentionat? Sa-ti spun ceva draguta, daca erau adresate tie, le stergeai imediat. La fel cum stergi si comentariul acesta. Dar stai linistita, exista destul spatiu virtual pentru ca lumea sa afli cine esti de fapt. Poti sa selectezi tu cele mai urate comentarii la adresa homosexualilor care nu au nicio legatura cu petitia, nu mai conteaza ca in final am ramas aceeasi 3-4 oameni care ne desfasuram prin zeci de comentarii.

Raspunsuri

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#858 Re: Re:

2013-08-21 22:41:20

#851: - Re:

Nu ''e pefect ok'', ci este de datoria fiecaruia sa se informeze pe surse credibile, adica verificabile, de notorietate, bazate atat pe studii, cat si pe cercetari riguroase (folosind nimic altceva decat realitatea). Fiind autoarea petitiei, ma simt obligata sa aduc asemenea informatii utile, dealtfel, tuturor.

Si fac asta prin cuvant, caci Logosul inseamna a urma scriptura si a incerca sa te desavarsesti prin biserica. Logosul n-ar fi nimic doar cu scriptura, sau doar cu biserica. Ambele meg impreuna numai prin noi toti impreuna, pt ca Iisus este capul, iar noi ceilalti membrele. Miscarea ta este si miscarea mea, daca ma-ntelegi.

M-am saturat sa-ti/va sterg comentariile seci si rautacioase, la fel cum sper ca si tu te-ai saturat.

Mergi si ocupa tot spatiul virtual, nu ma deranjeaza, nici nu ma intereseaza. Eu ma cunosc si n-am nevoie de confirmari. Intelegi ca nu ma poate supara nimic, fiind impinsa de dorinta de a face bine? Si imi fac zilnic inventarul sentimentelor. Nu urasc homosexualii, dar imi doresc ca lumea sa nu mai intoarca capul cand se discuta despre asta. Nici homosexualii, nici heterosexualii. Nici chiar copiii care inteleg ca in Marea Moarta, de mii de ani, nu poate trai nicio forma de viata.

Incearca sa te situezi undeva in social, nu la marginea socialului intr-o categorie minoritara, si fa-o macar in linistea ta. Daca ti-ai permite luxul de a-ti face cadou cateva zile in care sa nu mai vorbesti/scrii nimic despre acest subiect (daca nu acum, atunci dupa ce aceasta petitie nu va mai fi activa), cateva dintre cele scrise aici vor reverbera in sufletul tau de om. Esti om, ca si mine si amandoi trebuie sa cautam a ne apropia mergand pe acelasi drum, caci amandoi suntem in ACEASTA viata, nu in alta. Viata asta e tot ce ne e comun, restul pot fi constructii pripite. E buna detasarea.

 




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...