S.O.S. familia!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția S.O.S. familia!

Ovi

#926

2013-08-23 05:25

Aici aveti dreptate, dar va rog sa va uitati peste comentariile din paginile trecute. Sunt multi oameni care sau urlat in gura mare DEGENERATII! SATANISTII!! NENOROCITII!!! BOLNAVII!!!! NE DISTRUG FAMILIA!!!!! Si eu va spun, cand aceasta petitie ar dori sa creeze o lege asemanatoare celei din Rusia, ce sa creada un adolescent, care spun din nou, are psihicul si asa zdruncinat de aflarea "vestii", cand pe langa aceste comentarii, vede si stirile ce vin din Rusia?

Si nu, nu a "legalizat" vanatoarea, dar uite ca aceasta vanatoare este o consecinta a acelei legi si a faptului ca politia nu isi face datoria, poate s-ar alatura si ei vanatorilor. Sa nu va imaginati ca Romania la capitolul asta este cu mult mai diferita.

Poate ca aceasta petitie creeaza pentru unii un anumit sentiment de "uite, cineva chiar face ceva sa ne protejeze copiii" dar sa nu uitati, ca poate nu ea ati nenorocii viata altora. Exact cum cred ca si ONG-urile pot face lobby si in alt fel decat Parada Gay, asa cred si eu ca voi va puteti creste copiii pentru a deveni oameni cu coloana vertebrala. Dar asta (parada si petitia) e calea mai usoara, care din pacat nu face decat sa antagonizeze pe multi...

Si sincer, eu va spun, nu poti schimba sexualitatea cuiva. Cum nici a mea nu a fost schimbata de parintii mei si de toate cuplurile hetero pe care le-am vazut pe strada, nici a unui hetero nu i se va schimba daca ar vedea doua femei sau doi barbati tinandu-se de mana pe strada. El, copilul/adlescentul, va simti atractie spre sexul opus (daca e hetero) sau spre acelasi sex (daca e homo) in final, chiar daca in jurul lui v-or aparea cupluri si gay si hetero.


Musafir

#927 Re:

2013-08-23 06:45

#17: cristinacirstea -

Dumnezeu a creat lumea pe aceasta baza - Familia - si nu se va lasa batjocorit de politicieni psihopati, de televiziuni si de persoane perverse. Daca va iubiti fica cu adevarat mai bine sa faceti tot ce va sta in putinta ca ea sa fie normala, si sa poate avea o familie sanatoasa si nu un surogat. Va amintesc ca nu exista cupluri de homosexuali sau de lesbiene care sa aduca viata pe pamant. Nu exista nicairei vreun "drept" al homosexualilor sau lesbienelor, puteti sa cercetati planeta in lung si iun lat, cu toate sistemele juridice. Nu exista asa ceva nici in DECLARATIA UNIVERSALA A DREPTURILOR OMULUI.

Ce vedem noi este o gaselnita murdara a unor personaje politice viciate, criminale,  iar aceasta gaselnita propaga in mod tiranic, nedemocratic pe usa din dos a societatii, la fel ca si practica pe care o propovaduiesc.

Dana Captilin

#928 Re:

2013-08-23 06:53

#926: Ovi -  

 Ovi, eu te rog asa:

1. sa nu ne iei de prosti (nu-mi scapa nici un cuvintel din tot ce se scrie aici, si am convingerea ca nimanui);

2. sa nu mai rastalmacesti ce se scrie aici pentru a transforma ce spunem NOI in ceea ce vrei TU (a aduce slava omului creat de Dumnezeu nu inseamna;

3. sa nu mai acuzi, sa nu mai jignesti;

4. sa nu mai repeti obsesiv aceeasi idee, dealtfel gresita, de 3-4 ori pe zi;

5. sa nu te mai contrazici (asa este, sexualitatea nu poate fi schimbata; cu ea te nasti - barbat sau femeie. Intelegand singur asta, despre ce vorbim?).

Ovi

#929

2013-08-23 07:00

In primul rand, cu ce am jignit in ce am scris? Si daca dumneavoastra intelegeti ca sexualittea nu poate fi schimbata, de ce mai exista aceasta petitie?
Dana Captilin

#930 Re:

2013-08-23 07:05

#929: Ovi -  

 ...a! Adica tu ai inteles ca petitia asta vrea sa schimbe sexualitatea!

Ovi

#931

2013-08-23 07:15

Nu, am inteles ca aceasta petitie e impotriva unei "campanii de propagare a homosexualitatii", care e menita sa faca cat mai multi oameni homosexuali si care sa va afecteze vietile voastre si copiilor vostri. Dar cum se poate intampla asa ceva cand chiar dumneavoastra ati spus ca te nasti cu sexualitatea ta si nu poate fi schimbata?

A.

#932 Re:

2013-08-23 07:50

#931: Ovi -  

 ai inteles bine, doar ca ai exagerat putin cu: "sa faca cat mai multi oameni homosexuali", cu toate ca are un strop de adevar. homosexualitate "se inmulteste" prin propaganda. si ca raspuns la toate intrebarile tale, nu mai rastalmaci la infinit spusele celorlati. pentru noi lucrurile sunt clare. fii baiat cuminte si clarificati-le si tu.

Ovi

#933 Subiect

2013-08-23 08:05

Asta e tare. Voi care scrieti aici in mesaje, intelegeti ce drama are loc in mintea unuia care ajunce sa se accepte asa cum e in privinta asta? Credeti ca unii ajung gay doar fiindca e la moda? Ca vin americanii si le zic ca e mai misto sa fie asa? Si sincer, eu m-am intalnit cu "decadenta" heterosexualilor inainte de a face cunostinta cu cea homosexuala. Am vazut prostituate de toate felurile. Apoi, intr-o nota mai pozitiva, am fost la 3 nunti, am vazut n cupluri hetero pe strada, am ascultat n melodii de dragoste si am vazut n filme romantice in care cuplurile erau heterosexuale. Si totusi, nu m-am schimbat. La fel cum eu nu m-am schimbat, nici homosexualitatea nu va va schimba copiii.

Oricum, nici nu ma mai chinui. Credeam, doamna Captilin ca va pasa defapt de toti copii si adolescentii, nu doar de cei pe care ii considerati "corecti". Fiti siguri cu totii ca rastalmacelile mele nu sunt nici 10% din cum au rastalmacit invataturile religioase multi din cei care au comentat aici. Desi cred ca acest comentariu va fi sters, nici nu ma mai chinui cu petitia asta, fiindca uitandu-va la statistici, trendul s-a aplatizat. Ati avut cele 15 minute de glorie doamna Captilin cu acele 650 de semnaturi intr-o zi si cu acea emisiune la radio, dar de acum, s-a terminat.

Si ca sa vedeti ce spun si alte credinte, nu doar cele abrahamice despre homosexualitate, Osho, care e un mistic indian ale carui invataturi se trag din Buddhism si Jainism a fost intrebat odata ce crede despre homosexuali. Raspunsul lui il gasiti aici: http://swamipremarpana.blogspot.ro/

Musafir

#934 Re: Re:

2013-08-23 08:15

#932: A. - Re:

Se inmulteste prin ce, ma??? In  '90, 2000, nu vorbea nimeni despre asa ceva si mii de romani care au copilarit atunci sunt homosexualii acelor generatii. Eu, in '99-2000, cand aveam in jur de 12 ani stiam ca sunt gay. Si toti cu care am interactionat pana acum, din aceeasi generatie, la fel.

Nu "se inmulteste". Acum, homosexualii incep sa iasa la suprafata. Daca in urma cu 7-8 ani nu auzeai de ei, nu inseamna ca nu existau.

Ovi

#935

2013-08-23 08:24

Am mai zis-o odata : "Si sincer, daca privim lucrurile dpdv sociologic, e normal ca intr-o societate mai dezvoltata sa existe iluzia ca sunt mai multi homosexuali. Fiindca dezvoltarea tehnologica a dus la dezghetarea mintii oamenilor si s-a ajuns, mi se pare mie mai usor la principiul findamental al Crestinismului si anume iubirea aproapelui, adica toleranta. Astfel, intr-o societate toleranta oamenii au mai mult curaj sa spuna cine sunt, ce simt samd, decat intr-o societate in care iti este frica sa misti in front. De aceea ni se pare acum ca asistam la "invazia gay"."
Ovi

#936

2013-08-23 08:28

Si sa nu iutam de John McCain, care si el un adept al politicilor reactionare ale republicanilor in SUA. Credeti ca fiica lui "a devenit" lesbiana fiindca a trait intr-un mediu "infectat de acesta boala"?

Musafir

#937 Re: Re: Re: Subiect

2013-08-23 10:02

#920: - Re: Re: Subiect

Ti se pare exagerare pentru ca nu traiesti in pielea unui homosexual si stii ca niciodata nu va striga cineva dupa tine "huooo heterosexualule". Pentru ca nu ai avea puterea sa citesti stirile din Rusia daca ti-as da link-uri. Pentru ca in Rusia, desi violentele respective sunt inregistrate, politia nu face nimic. NIMIC! Pentru ca nu ai citit comentariile de pe pagina de fb PRO Tv in care o multime de romani sustin s-ar fi alaturat cu cea mai mare placere celor 5 barbati care au batut in plina strada un om pentru ca avea alta orientare sexuala. Pentru ca si asa, politia romana in momentul asta are o atitudine absolut deplorabila cu privire la rromi, unguri si gay- am un prieten politist, el nu stie ca sunt homosexual dar mereu il intreb despre servici, cazuri, cum e mediul in sectie. Nu e de bine.

 

Traiesc in pielea unui om odinioara huiduit din alte motive, totusi nu vad inamici peste tot, nu simt nevoia sa le demonstrez ceva celor care au o anumita atitudine si nu simt o amenintare in faptul ca unii spun verzi si uscate. Nu am pretentia ca cel de langa mine imi datoreaza adoptarea unei atitudini pozitive fata de mine, nu pot (si nici nu aspir) sa controlez ce gandeste. Daca stam sa ne gandim bine, din cati oameni cunoastem in viata putini ne sunt apropiati, iar multi ajung sa nu mai conteze, se exclud singuri. Mereu vei fi antipatic pentru diversi, din motive diferite, nu poti evita asta (nimeni nu poate). Nu am sa ii cer cuiva sa isi schimbe sistemul de valori, perspectiva asupra vietii si fiintei umane, pentru ca imi este incomoda; poate pe alocuri are si el dreptatea lui asa cum o am si eu pe a mea.

Fenomenul neo-nazismului ma ingrijoreaza si pe mine, insa cred si ca de multi care isi umfla muschii virtuali pe internet e numai gura. Am stat sa observ ce ii motiveaza pe unii sa umfle randurile unor organizatii de extrema dreapta si mi se pare ca joaca doar un rol, se duc pentru steaguri si camasi, pentru apartenenta la un grup etc. In realitate au multe confuzii in cap, scot la inaintare personalitati pe care nu le inteleg (cum ar fi Codreanu), manifesta o ura ilogica pentru grupuri etnice sau religioase cu care Romania nu a avut probleme de sute de ani (pentru a se alinia extremei drepte din vest) etc. Exista sanse considerabile sa le treaca atunci cand se maturizeaza, in afara de cazurile patologice, normal. Faptul ca politia nu face nimic iarasi tine de politie in sine (coruptie, indolenta, extremism), nu de problema homosexualitatii; aceeasi institutie cu siguranta da gres in a apara drepturile multora si aici trebuie lucrat. Am banuiala ca aceste lucruri se intampla tocmai pentru a crea mai multa tensiune in societate, agresivitate de ambele parti (a comunitatii LGBT care se simte in pericol si duce campanii agresive si a celor care reactioneaza la ele; daca violenta ar fi eradicata eficient poate s-ar mai limpezi lucrurile). Insa traind printre oameni, stiu si ca majoritatea sunt normali, sanatosi la cap, nu genul care ataca straini pe strada din te miri ce motiv.

Solutia este descurajarea violentei si comportamentului necivilizat  - cam greu pentru o generatie desensibilizata si mutilata spiritual, care a crescut cu un divertisment saturat cu moarte, batai, razboaie etc. Mai ales o generatie Darwinista. A  cadea in extrema cealalta dand dreptul unui om de alta orientare sexuala sa depuna plangere la politie din orice tampenie iarasi e aberant, pentru ca unii o fac. In UK si SUA poti fi arestat daca esti acuzat ca ai jignit pe cineva din motivul asta (prin ton, orice). Ori, daca suntem oameni, chiar daca dam peste un badaran pe strada, nu dorim sa ii impovaram familia cu o amenda sau sa il bagam la inchisoare si sa sufere cei din jurul lui, sa fie concediat etc. Astea sunt consecinte extreme pentru simple cuvinte pe care un om poate pur si simplu sa le uite, trecand mai departe. Cati dintre noi au parte de injuraturi la coltul strazii, in trafic etc etc, si nici nu le-ar da prin cap sa se complice in asa hal?

Cine cere aceste reforme radicale pleaca de la premiza gresita ca persoanele LGBT nu ar comite abuzuri; asta e complet fals. Uite ca in tari ''civilizate'' ca UK, doi barbati gay au dat in judecata proprietarii unui B&B pentru ca nu au vrut sa cazeze doi barbati intr-o camera speciala pentru cupluri. Era proprietatea lor, deci logic ar fi fost sa poata impune propriile reguli. Cei doi puteau frumusel sa mearga in alta parte, poate dura 10 minute sa gaseasca alt loc unde sa se cazeze. Doi oameni normali (cu o gandire sanatoasa) asa ar fi facut . Au ales in schimb sa apeleze la ''justitie'' si au castigat, pentru o tampenie, o suma care a ruinat afacerea de familie a acelui cuplu in varsta, agravand problemele de sanatate ale unuia dintre soti. Asta e chiar grotesc, inuman, si totusi ''invingatorii'' au pozat ranjind multumiti pentru presa.

PS, in legatura cu presupunerea ca nu as avea puterea sa accesez anumite informatii - nu ma mai socheaza nimic in legatura cu natura umana. Tocmai de asta trebuie sa fim cerebrali, sa nu impartim lumea numai in agresori si victime, puand etichete pe fruntile oamenilor. Lucrurile se pot schimba foarte usor.

 

 

A.

#938 Re: Re: Re:

2013-08-23 10:07

#934: - Re: Re:  

 si cam cati batrani peste 50 de ani s-au declarat homosexuali dupa 90'. sau doar tineri si adolescenti au facut asta? nu cumva propaganda se adreseaza celor de varste fragde pentru ca li se poate induce o astfel de idee? ba da. vedem ca propaganda agresiva se adreseaza tinerilor pentru a-i racola pe cei slabi psihic. de ce nu va duceti sa-i ziceti unui om de 60-70 de ani ca-i homosexual si ca nu si-a descoperit inca "sexulitatea" si "identitatea de gen"? in spatele descoperirii acestei "sexulitati" se ascunde defat propaganda gay. pentru ca adolescentii intr-adevar cauta sa afle mai multe, neavand imaginea comleta la acea varsta a ceea ce inseamna "sexualitate", dar li se strecoara si li se induce si ideea ca ei nu ar fi ceea ce sunt defapt. mai lasa minciunile si subterfugiile. ca sa nu mai zic cine mai iese la suprafata, asa, ca din apa.

A.

#939 Re: Re: Re:

2013-08-23 10:16

#934: - Re: Re:  

 si tu esti victima aceleiasi propagande si varsta la care zici ca ai "descoperit" dovedeste asta. asa ca, pentru binele tau, ar trebui sa-ti reconsideri atitudinea fata de viata si fata de normele ei corecte. daca vei vrea sa stergi din tine minciuna asta cu care te amagesti si la varsta asta, adult fiind, cu siguranta viata ta se va schimba in bine si te vei insanatosi. spre binele tau, fa asta. mediteaza la lucrul asta.


Musafir

#940 Re: Re: Re: Re:

2013-08-23 10:49

#939: A. - Re: Re: Re:

As vrea sa-mi spui ce propaganda era in anul 1999. Aveam 11 ani si deja stiam ca sunt gay desi nu intelegeam fenomenul, ca se numeste "gay", "homosexualitate", stiam ca nu o sa imi placa fetele dpdv sexual. In 1999 nu aveam cablu. Numai TVR 1, TVR 2, Prima Tv si Antena 1 cu "purici". Si pentru ca nu aveam acces la desene animante non stop in afara de cele de la ora 13.00 de pe TVR, cand nu eram la scoala, ori imi faceam temele, ori bateam mingea cu alti copii pana la 9 jumate seara. Spune-mi ce propaganda. Hai, daca tot esti atat de cunoscator. Ce propaganda era la televiziunea/internetul de atunci? Cine avea curajul sa vb pe strada despre asa ceva? Cine avea curajul sa faca parade? Iti dai seama ca sunt retorice aceste intrebari. Ele in sine reprezinta argumentul meu.

Ovi

#941

2013-08-23 10:53

Crezi ca fiind inconjurat de niste oameni ca tine, A, i-ar face pe oameni sa "iasa din dulap"? Cand tu spui ca defapt sentimentele noastre sunt numai propaganda, cum vrei tu ca oamenii ca iasa si sa spuna ce simt cu adevarat?

Pentru ca pe langa noi cei care ne-am descoperit sunt mult mai mult a caror inimi se indreapta spre persoane de acelasi sex si totusi ei spun ca sunt heterosexuali pentru ca numai asa ii va accepta societatea. Multi dintre ei sunt casatoriti, poate au si copii, dar cati isi iubesc cu adevarat nevasta? Sau ceea ce e in inima omului defapt nu conteaza, atat timp cat aparentele il fac sa para "normal"?

Si sincer, din februarie anul curent, am indepartat minciuna din viata mea si m-am acceptat si m-am insanatosit. Tu, A, cand vei renunta la ignoranta, pentru a te insanatosi si tu?
A.

#942 Re:

2013-08-23 11:00

#941: Ovi -  

dovedesti ca prin metoda inducerii si aluziilor se transmite "homosexualitatea" si ca tu insuti folosesti metoda asta pentru ai trage pe altii. deci esti subiectiv in argumentaile tale. probabil ca si tie ti-a soptit "cineva" la ureche ca esti gay, si inca iti mai sopteste, si ai cedat , si ti-ai "acceptat" conditia. ai incercat totusi sa o si respingi? prea putin. insa sa stii tu, ca nu eu sunt puternic ci Dumnezeu e puternic si ne tine sanatosi si in viata. insanatosire grabnica iti doresc. fii curajos si ia atitudine in viata ta.

Ovi

#943

2013-08-23 11:07

Nu, homosexualitatea nu a fost indusa, ea exista in mintea individului, el simte atractia, dar poate tu esti de parere ca acel individ, sa se simta bine in pielea lui, iubind pe cine simte de cuvinta, ar trebui sa pastreze niste aparente fata de unii ca tine si astfel sa se casatoreasca cu o femeie. Nu conteaza pentru tine ca acea casnicie e bazata pe minciuna, ca in fiecare zi in mintea acelui individ se duce o lupta. Asta nu conteaza pentru unii ca voi. Individul nu conteaza, numai aparenta ca el are o "casnicie fericita".

Si sincer da. Eu nu m-am acceptat la inceput si m-am luptat cu acest sentiment de la 13 ani pana la 17, daca ai fi citit ce am scris mai sus, ai fi inteles. Si da, fiindca incercam sa resping ceea ce sunt, ma si gandeam sa ma sinucid ca asa poate o sa scap.

Musafir

#944

2013-08-23 11:14

Este o tara libera si implicit fiecare are dreptul la libera exprimare, insa in limita criteriilor de acceptabilitate ale religiei noastre dar si in limitele decentei. Propun ca astfel de emisiuni sa fie difuzate pe posture de televiziune cu specific afferent. Astfel cred ca vom ajunge la un consens. Nici eu nu sunt de accord ca sa deschid televizorul si sa vad 2 personae de acelasi sex in momente de afectiune reciproca sau chiar intime. Exista insa persoane care au aceste orientari pe care le respect dar in acelasi timp le consider nepotrivite gusturilor mele. Ca atare imi sustin idea de a separa emisiunile in functie de specific. Si nu ma refer doar la aceste tipuri de emisiuni cu homosexuali ci si la cele care mediatizeaza subcultura si instiga populatia la negativism. Sa existe pachete de programe specific pentru care sa avem oportunitatea de a opta. Astfel fiecare se uita la ce este interesat.

Musafir

#945 Re:

2013-08-23 11:28

#943: Ovi -

Ovi, lasa-l in pace, omul nu poate sa raspunda la o intrebare simpla: ce propaganda era in 1999...

Ce vrea el, ce vrea Captilin si restul este ca homosexualii sa fie toleranti la intoleranta lor (aka. "religious views") cum spunea cineva intr-un reportaj comic.

Sincer, mi se falfaie de televizor. Lor nu pentru ca asta e parte din educatia care-i defineste. Trist, dar adevarat.

A.

#946 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-08-23 13:11

#940: - Re: Re: Re: Re:  

 in primul rand, Ovi, noi nu stim cine esti. nu stim care a fost viata, in schimb tu ne aduci ca argument propria viata, traire, ceea ce nu este relevant, pentru ca noi nu putem fi siguri cat de obiectiv poti fi, poate fi chiar o poveste. nu pot sa cred ca tu simteai atractie fata de baieti (daca esti si tu) la varsta aia. tu nu stiai ce-i aia atunci, dupa cum chiar tu zici. ti-o fi repetat vreun rautacios ca esti fetita pana ai crezut. poate ai fost mai sensibil si te-ai comparat cu fetele, nu stim noi ce-a fost in mintea ta atunci. si cu siguranta in 1999 si mai devreme de atat circulau si astfel de informatii. mass-media (printre care si pro-tv) a avut grija sa ajunga si la urechile tale "problemele" gay-lor. ca nu prea intelegeati voi la acea vreme ce vi se intampla, asta da, ar putea fi o tema de discutie.

uite ce afirma o "amica" de a ta pe un blog cunoscut al vostru (nu-i dau link sa nu-i fac publicitate)

"Eram într-o mică pană de filme gay și am zis: „Eh fir-ar să fie! Ia să văd eu (cenzurat) că prea l-am ocolit!” Nu știu de ce mereu avusesem o reținere împotriva lui. Dar știind că după varianta englezească din 1999 (da, după ce o să vedeți scenele de sex o să întrebați de 10 ori: „Sigur ăsta e din ’99??!! Naahh… pun pariu că nu s-a dat la televizor! :-j …Cee?? s-a dat la televizor??!!!”. Știu asta pentru că exact reacția asta a avut-o și mama mea când ne uitam la primul episod.),"  - apropos de mame (nota mea A.).

si inca

"Stuart e unul din cele mai mișto personaje pe care le-am văzut vreodată. Are o slujbă la care nu trebuie să facă mare lucru (îi lingușește pe unii să semneze contracte, accountant cre-că îi zice), are o grămadă de bani, un apartament uriaș chiar pe lângă Canal Street, foarte convenabil după cum spune și el, nu este EXTRAORDINAR de frumos, dar pentru că e atât de încrezător în propria persoană – se vede în cum merge, în cum vorbește, în cum se poartă – pur și simplu strălucește. Ce mai! are șarm. Agață tipii în maxim o secundă, dintr-o singură privire, și se culcă cu fiecare, dar doar o singură dată. Minunatele lui nopți sunt stricate când își amintește că o să împlinească 30 de ani –" - autoarea, un exemplu clar de reeducare, apreciaza munca "usoara" dar bine platita, relatiile sexuale spontane cu diferiti indivizi si homosexuali. nu se putea mai rau de atat.

mai mult, in 1999 se vorbea deja de "legalizarea" homosexualitatii - la Tv , la Antena 1, si cu singuranta nu a inceput totul in ziua acestei emisiuni (vezi inregistrarea mai jos) si cu multi ani in urma. si va dau garantii ca toate trusturile de media cu patroni straini au facut propaganda gay in presa romaneasca de pana atunci si dupa. emisiunea de mai jos e doar un exemplu (nu ca propaganda neaparat, dar ca prezenta a subiectului in societate si chiar in politica ). si se pare ca era intens dezbatuta aceasta problema. (nu am urmarit decat inceputul inregistrarii dedicate problemei "gay") http://www.youtube.com/watch?v=OVcBtMPRfNg

aici aflati despre dezvoltarea mass-media straina in tara noastra dupa anul '90 http://ro.wikipedia.org/wiki/Media_Pro

deci, nu fiti ipocriti. nu mai vorbiti aiurea ca sa aduceti totul in favoarea voastra pentru ca nu aveti cum. 

si pentru ajutorul vostru : http://www.homosexualitate.ro/mintal.html - studii despre problema in cauza.

Ovi

#947

2013-08-23 13:40

Oh, te rog... Queer as folk s-a bazat foarte mult pe stereotipuri. Lesbienele care stiu sa faca de toate prin casa, Gay-ul suprem, promiscuu care sufera de sindromul Dorian Gray, prietenul care se afla in umbra lui, tanarul adolescent care reuseste sa il seduca, gayul flamboaiant samd. Daca voi chiar credeti ca anumite stereotipuri care mai presus de toate sunt si exploatate de televiziune o sa "cucereasca planeta"... nu mai am nimic de spus.

A doua chestie, adevarul e ca de pe la varsa de 13, 14 ani incepi sa te uiti si dupa alti oameni si daca te deschizi si incerci sa te observi, daca esti gay, o sa observi ca privirea iti sta mai mult pe baieti/barbati, decat pe fete/femei. Si sincer, singura data cand cineva mi-a zic ca sunt ca o fata a fost in clasa a 2-a, cand invatatoarea m-a dat ca exemplu ca as fi linistit si disciplinat si cineva a comentat ca eram "cuminte ca o fata". Eu mi-am scris povestile fiindca am vrut sa vedeti si punctul de vedere ale unui adolescent gay. Normal ca sunt subiective, doar au fost experiente traite de mine.

Dar adevarul este ca homosexualitatea a existat de la inceputul timpului, exista si in ziua de azi si va exista pana la sfarsit. A existat la egipteni, greci, romani, in evul mediu, in epoca industriala si va exista pana la sfarsitul universului.

Diferentele modurilor de a privi homosexualitatea depind de era de care vorbim: In antichitate, problema lor nu era ca esti homosexual, problema oamenilor era ca un barbat trebuie sa fie viril. Si arata asta prin faptul ca in actul sexual, el penetreaza, sau in cel gay, el e activul. Se acceptau relatiile intre barbati atat timp cat cel activ din cuplu avea rolul de profesor, de mentor si era mai batran decat cel pasiv, acest fiind un efeb.

In evul mediu, Crestinatatea institutionalizata, adica biserica a dominat lumea occidentala. Si ati vazut cu totii ce s-a intamplat, inchizitii, cruciade, sclavagism, arderi pe rug si tot felul de alte distractii.

In anii '60, in special in '68, a avut loc unul din cele mai importante evenimente din ultimii 100 de ani. Aici ma refer la revoltele (socialiste dpdv politic) studentesti. Ele au aratat ca mentalitatea nationalisto-religioasa a secolelor 18 si 19 a ramas in urma, datorita dezvoltarii tehnologiei, care a ajutat umanitatea sa aiba acces la multe informatii aproape instantaneu. Acea emancipare, hipiota, impotriva razboiului din Vietnam, impotriva expolatarii oamenilor, impotriva segregarii societatii, care a luptat pentru emanciparea oamenilor s-a mai numit si in alt fel, Revolutia Sexuala. Adevarat, au existat si excese, aici ma refer la promiscuitate, dar i-a facut pe oameni sa isi accepte sexualitatea, sa nu mai fie un tabu. Ceea ce imi doresc eu ca dumneata sa intelegi, e ca homosexualii exista peste tot, angajatul dumneavoastra, angajatorul, prietenul cel mai apropiat, sau chiar copilul dumneavoastra. Chestia e ca in ziua de azi, am ajuns sa dezvoltam indeajuns simtul tolerantei in societate, incat gayii sa nu mai trebuiasca sa stea ascunsi, sa termine cu acele minciuni pe care le-au numit casnicii si sa iubeasca pe cine simt ei de cuviinta.

Acum, legat de legalizarea homosexualitatii. Sa stiti ca, Constitutia din 1927, legaliza homosexualitatea. Aparitia dictaturii regale si a legiunii si mai apoi a stalinismului a facut ca abia in 2000 sa se renunte in criminalizarea ei. Pana si in URSS, cat timp a fost Lenin la conducerea tarii, Uniunea reprezenta cea mai pura forma de socialism, acceptarea minoritatilor, conducerea consililor muncitoresti, internationalism. Asta, pana cand a aparut Stalin si a transformat ideologia intr-un fascism cu retorica socialista. Din pacate, tara a fost in razboi civil in toat perioada in care Lenin a condus-o. Dar sa va spun sincer, A, ce gandire poate fi mai frumoasa decat acceptarea oamenilor ca fiind oameni, fara sa te uiti la pielea lor, etnia lor, nationalitatea lor, religia lor si orientarea lor sexuala?
A.

#948 Re:

2013-08-23 13:54

#947: Ovi -  

 apreciez oamenii si nu vreau sa-i deranjez cu ceva, insa nu accept manifestarile lor gresite, si aici ma refer la cele fundamental importante (care se rasfrang si asupra celorlalti, nevinovati si neputinciosi) si nu la greselile firesti pe care le poate face oricine. si fiecare trebuie sa se implice sa faca lucrurile mai bune pt ei insisi, dar mai ales pentru cei ce vor veni, pentru ca viitorul este al lor, iar al nostru este prezentul pe care trebuie sa-l folosim cat mai bine si corect cu putinta, ca sa poata sa-si aduca aminte cineva de noi cu bucurie.

A.

#949 Re:

2013-08-23 13:59

#947: Ovi -  

 si apropos de "Daca voi chiar credeti ca anumite stereotipuri care mai presus de toate sunt si exploatate de televiziune o sa "cucereasca planeta"" tocmai pentru asta este facuta petitia asta impotriva emisiunii pro tv. pt ca este un stereotip si nu numai, facut pentru a "cuceri lumea". daca vor sa o cucereasca cu adevarat, sa o cucereasca prin cultura curata, dreapta, si frumosul frumos.

Ovi

#950

2013-08-23 14:03

Daca va referiti la parada, sincer, nici eu nu sunt cel mai mare fan, dar sa va ganditi ca majoritatea cuplurilor gay sunt ca si dumneavoastra si sotiia/prietena dumneavoastra. Si sincer, eu sunt de parere ca daca ai un copil care creste intr-un mediu deschin si care a ajuns sa vada si pe strada 2 barbati tinandu-se da mana sau 2 femei, acelui copil ii va fi mult mai usor sa inteleaga ca exista oameni si oameni, ca toti suntem diferiti si ii va fi mult mai usor sa invete sa tolereze, decat daca i se prezinta gayii numai ca niste circari, cum se vad la acea parada.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...