Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

Un om cu suflet bun

#776 Re:

2014-04-09 15:41

#768: -

Pentru 768. D-na profesoara, cu regret va spun ca va puteti titulariza numai conform graficului de titularizare, adica trebuie ca pina in data de cel tarziu14-16 aprilie sa aveti dosarul si cererea depusa la secretariatul scolii unde doriti titularizarea.


Musafir

#777 740

2014-04-09 15:45

ce tot vb de examene?dar noi cu legea asta ne titulatizam in urma unui concurs national,la care am demonstrat ca putem fi buni.nu mai fiti invidiosi si lasati-ne cu pilele deoparte.eu am invatat pt titularizare,insarcinata fiind in ultimele luni si am reusit.e rezultatul muncii,nu al pilelor,740!

Musafir

#778

2014-04-09 15:47

dar daca primesc acordul de principiu din partea directorului?
pt un om cu suflet bun

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-04-09 15:53


Alege numele de user

#780 Subiect

2014-04-09 15:58

Bună! Am o întrebare: dacă un post a fost cerută de o persoană cu pretransfer și de o altă persoană cu art. 253, eu așa am auzit că postul primește cel care v-a primi acordul consiliului local de administrație. Voi ce știți?
Un om cu suflet bun

#781 Art.253

2014-04-09 16:02

PENTRU 768. Vorbiti cu d-l director, daca are un suflet cat de cat bun si vrea sa va ajute se poate rezolva legal. Deci, daca sigur omul pleaca, atunci el va poate primi dosarul si cererea conf. metotologiei.Eu v as ajuta cu placere. Vb. cu el.                  DOAMNA PROFESOARA, CEREREA MERGE LA ISJ UNDE SE PRIMESTE ACORDUL DE TITULARIZARE IN CONS. DE ADMINISTRATIE AL ISJ IN DATA DE 24 APRILIE.


Musafir

#782 Re: Re: Re:

2014-04-09 16:04

#753: zau raul teodor arad - Re: Re:

1 poti deveni tutular si dupa primul examen ( nu dupa doua ) dar numai sa ai deful !'

2 conform metodologiei miscarii personalului didactic tu avand nota in 2012 indiferent cat era (> de 5 ) aveai prioritate in sedinta publica ( Ex  nota 5,5 in 2012 are prioritate in fata notei de 9,9 in 2011 ) - esti sigur ca nu e ceva neadevarat in ce spui ?

3 profu ce a intrat pe post ilegal avand nota sub 7  i s-a incheiat contractul individual de munca in momentul in care s-au implinit 42 de zile de la nasterea copilului sau 86 ( 42 sau 86 in functie de ce opteaza)

4 eu sunt convins ca tu crezi in Dumnezeu dar de ce reactionezi in felul acesta ? oameni ar trebui sa fie mai iertatori si nu sa reactioneze sub instinctul momentului!

5 nu o sa imi cer scuze ! nu esti informat suficient ! incearca sa analizezi lucrurile din exterior si iti vei da seama ca am dreptate ( te rog frumos sa-mi dai un exemplu de un examen de o competitie unde daca esti pe locul 2, 3 sau 4 sa castigi si cel de pe locul 1 sa piarda )  " exceptie fac parlamentarii -- acolo am vazut ca se poate si lucrul asta -- acei parlamentari care astazi v-au facut si pe voi sa fiti egali cu ei "

6 de raspuns penal !!!!!!!!!!!!!!!!!!  parca ziceai ca esti omul lui Dumnezeu -  de ce nu il lasi pe El sa judece ? si vrei sa-ti faci tu dreptate cu justitia din romanica !

7 vorbiti de "ura" , nu vedeti ca dreptatea va deranjaza ? de ce nu va revoltati voi pe directorii de scoli ca nu scot posturile cu viabilitate!  de ce in vara la examen nu e nici un post titularizabil si dupa numai 5 - 6 luni ( in martie ) le scot cu viabilitate pentru voi astia destepti! (daca postul ar fi fost titularizabil si ai luat 9,3  si alt candidat a luat 9,9 sa 10 putea sa-l ocupe el ca era mai bun da sti tu dam viabilitate dupa ochi si imi spui mie ca sa las ura la o parte.


Musafir

#783 Re: 740

2014-04-09 16:08

#777: - 740

eu in 2013 eram insarcinata in 8 luni si am luat 9,5  si acum stau acasa cu contractul de munca desfacut si voi cu notele astea vreti sa va titularizati ?!!!!!!!

 

Un om cu suflet bun

#784 Pentru 780

2014-04-09 16:08

PRETRANSFERUL ESTE INAINTEA ART.253. ARE NORMAL PRIORITATE PRETRANSFERUL, DAR DACA CEL CU PRETRANSFER NU PRIMESTE ACORDUL CONS. DE ADMIN DIN SCOALA UNDE VREA SA SE DUCA, ATUNCI RAMANE CEL CU 253.

Musafir

#785 Re: Re:

2014-04-09 16:13

#751: - Re:

nu se anuleaza nici o cursa !

ne da dreptul sa fim toti egali

daca voi vedeti in asta o problema va inselati ! problema e in cu totul alta parte ........

 

o mama fericita

#786

2014-04-09 16:13

Multumim,domnule prim ministru Ponta!
Multumim , domnule ministru Remus Pricopie!
Multumim, domnule presedinte Nistor!
Sarbatori feoricite!
Alex

#787

2014-04-09 16:16

Pentru ranchiunoasele Delia și Dana.Posturile pe care ne vom titulariza,le-am obținut tot în urma concursului,în ședință publică în ordinea mediilor.Spre exemplu,eu am ore în trei școli.Toți trei directorii au fost de acord să-mi scoată postul pentru a mă putea titulariza,conform art.253,fără a avea vreo legătură cu vreunul dintre ei.Mi-am făcut doar datoria așa cum am știut mai bine.Ce ar trebui să mai demonstrăm?

Musafir

#788

2014-04-09 16:20

Pt.om cu suflet mare sunt 768 daca dir.imi da ac.de principiu,pot sa ma titularizez dupa ce se eliberează postul la pretransfer?

Musafir

#789 Re: Pentru 780

2014-04-09 16:20

#784: Un om cu suflet bun - Pentru 780

Mulțumesc. Unde pot gâsi acest lucru în metodologie?

maria

#790

2014-04-09 16:24

MULTUMIM D_L PONTA!!! DUMNEZEU SA VA AJUTE IN CEEA CE FACETI1
MULTUMIM D-L MINISTRU PRICOPIE
MULTUMIM D-L NISTOR
Sa stiti ca dau de trei examen de titularizare , merit sa fiu si eu titulara.
Succes la toti care vreti sa va titularizati, multa munca, corectitudine, note bune!!!Va spune un om care nu a avut pile niciodata! Credeti-ma
MULT SUCCES !!!
Va

Musafir

#791 Re: Re: MULTUMIM !!!!

2014-04-09 16:29

#738: mihai - Re: MULTUMIM !!!!

Nu prostii! Abtine-te la afirmatii...

Nu stiu ce varsta ai, dar trebuie sa nu generalizezi! Atunci nu meriti sa stai in invatamant. Poate sansa ta va fi anul acesta!!! Toate la timpul lor. Unii chiar am asteptat

MULT SUCCES!!!

Elena

#792 E adevarat. Pana acum un an am stat in strainatate. De un an predau in Bucuresti.

2014-04-09 16:33

maryroxy

#793

2014-04-09 16:47

ma bucur ca se rezolva!Nu am pile,relatii,cunostiinte.....am nota mare la toate concursurile din 2004 pana acum.Rautatile celorlalti sunt de inteles...le e frica de concurenta.Una e sa dai examen an de an,sa ai grade didactice si mai ales minte ....si alta e sa ai doar dosar,repartitie sau un concurs la care se putea copia(vb de anii 2001-2005).Nu va necajiti pentru ca nu merita!Unde gasim ordonanta?unde se poate citi?

Musafir

#794

2014-04-09 16:47

#787:

toti sunteti profi buni ! cum postul a aparut acum in martie cu viabilitate si in septembrie anul trecut avea viabilitate doar 1 an

 

maryroxy

#795 pentru 794 corect ar fi sa-ti declini identitatea

2014-04-09 16:50

la mine ,postul nu este intr-o singura unitate...deci numai daca se uneau puteau avea viabilitate....

Musafir

#796 Re: Re: Re: MULTUMIM !!!!

2014-04-09 16:55

#791: - Re: Re: MULTUMIM !!!!

tu iti dai seama ca eu am an de an rezultate f bune ,posturi bune intr-un oras mare al tarii si de fiecare data postul e ocupat de transferuri,detasari dar pt ca nu cunosc pe nimeni nu ma pot titulariza? mentionez ca am avut si gradatie de merit...posturile sunt putine pe materia pe care o predau ,dar odata cu legea asta brusc apar  multe posturi si care sunt propuse pt tit.legea 253.


Musafir

#797

2014-04-09 17:06

Ce înseamnă repartitie în sedinta publica la nivelul inspectoratului?
profesor

#798

2014-04-09 17:25

Multumim celor ce ne-au ajutat, asteptam publicrea acestei O.G. in M.O. erem tare suparata am dat ex. de titularizare de 10 ori ( 1 deceniu) am gr.I si mereu note peste 7. dar nu erau posturi si am ramas supl. calificat de fiecare data iar acum in aceasta sc. unde sunt postul este viabil 4 ani si pot ramane pe durata nedeterminata. Haideti sa nu mai spunem 253 ca ne aminteste de Sidonia,ci modificarea contactului de munca din perioada determinata in nedeterminata. Mult succes dragi colegi de suferinta!
carols

#799

2014-04-09 17:34

Dumnezeu a facut dreptate si pentru noi.A vazut probabil suferinta noastra de 1 luna cand eram atat de aproape de titularizare... si deodata nu e constitutional, azi este, maine nu mai este, apare in monitor, gata post suspendat .. la examen cu voi ...doar asa se poate obtine titularizarea spuneau "intronitii titulari"(ca parca noi nu am dat examen national de titularizare cu medii de 8, 9 dar fara post titularizabil) ...si aveam si noi sansa sa ne titularizam dupa munca multa, cu grade didactic I si multa seriozitate .. ni se inchisese usa in nas. Dar intr-un final s-a rezolvat. Multumim tuturor celor care ati facut sa se intample asta . M-am descarcat aici dupa atata stres acumulat in ultima vreme. Trebuia sa se intample asa, simteam asta ,cineva acolo sus ne iubeste si pe noi cei simpli, muncitori, si fara relatii.
Toate cele bune, si "Sarbatori luminate in suflet si gandire, va doresc tuturor !!!"
YOANA

#800

2014-04-09 17:48

MULȚUMIM!!!