Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale


Musafir

#26

2014-03-05 09:21

O MARE BATAIE DE JOC!!!!!!!PACAT CA NE DORIM UN INVATAMANT DE CALITATE SLABA SI NU PUETEM SA-I STIMULAM PE PROFESORII CARE AU OBTINUT NOTE MARI LA TITULARIZARE SI TOTUSI NU SUNT TITULARI!!11
UN TITULAR OBIECTIV

#27

2014-03-05 09:55

UN TITULAR OBIECTIV



Profesorii in cauza sunt calificati , ca si titularii, au promovat cu note mari concursurile de titularizare, ceea ce inseamna ca sunt foarte bine pregatiti profesional, au fost repartizati pe posturi care s-au dovedit viabile pe patru ani. La locurile de munca au demonstrat competenta si profesionalism, fiind apreciati in comunitatile scolare si primind avizele consiliilor de administratie. ATUNCI , DE CE NU POT FI TITULARIZATI, CA SI CEI DIN ANII ANTERIORI ?

Musafir

#28

2014-03-05 14:39

DUMNEZEU sa ne ajute sa ne titularizam. Doar EL poate da politicienilor minte.
Karenina

#29

2014-03-05 15:50

Sunt un titular care s-a titularizat cu articoloul 253.Sunt deacord sa ramîna acest articol,  fiecare sa se bucure de acest drept.Daca acest articol este ilegal oare titularii ce s-au titularizat in 1990 sunt legitimi?


Musafir

#30

2014-03-05 16:45

Dani

Musafir

#31

2014-03-05 17:04

Dragi colegi, sunt un profesor suplinitor ,am gradul didactic 1 de 3 ani și o vechime de 10 ani. În toți acești ani am participat la concursuri de titularizare și am obținut note peste 9,dar din păcate nu am putut să mă titularizez deoarece nu existau posturi titularizabile.Acum, ocup un post ce a fost propus pentru titularizare și trăiesc cu speranța de a mă titulariza.Trebui să fim uniți.
adi

#32 art 253

2014-03-05 18:04

sunt de acord cu mentinerea art 253
eu sunt una dintre persoanele care au beneficiat anul trecut de acest articol si sper sa nu fiu afectata pentru ca eu stiu ca art 147 din constitutie prevede ca o decizie a curtii constitutionale poate produce efecte NUMAI PENTRU VIITOR.
sunt alaturi de voi si va doresc succes si va sugerez sa apelati la sindicate ca pe noi ne-au ajutat in anii trecuti

Musafir

#33

2014-03-05 19:24

Mi-am luat definitivatul cu 10, gradul 2 cu 9,62 iar la examenul de titularizare din 2013 am luat nota 10 si...sunt suplinitoare dar inca mai sper in art. 253. Doamne ajuta!

Musafir

#34

2014-03-06 08:20

Nu mi se pare corect ca acest lucru să se întâmple din nou! Acum doi ani cu putin înainte de examenul de titularizare ,profesorii au fost batjocoriti, s-a schimbat procedura de examen, au primit altfel de subiecte decât se știa, acum după ce s-au făcut propunerile pentru posturile titularizabile sunt anuntati că nu se mai pot titulariza! Ce suntem noi, profesorii, generatie de sacrificiu sau cobaii celor care au în mână frâiele acestei tări? Ne mirăm că nu ne mai respectă elevii noștri! Cum ne-ar respecta când noi nu suntem respectati de cei alesi de noi, când suntem lăsati de izbeliște și nimănui nu-I pasă de dascălul serios , care chiar a ales această profesie din dragoste fată de copii! Dezamăgirea mea și a multora ca mine crește mereu văzând că nimănui nu-I pasă de noi! Haideti , dragi profesori adevărati din tara asta, să arătăm lumii că ne pasă de învătământul românesc! Lucretia Presecan...professor titular


Musafir

#35

2014-03-06 13:21

Nu stiu ce ar mai putea inventa acesti oameni pentru a da in noi .Nu inteleg cu se poate ca ceva ce a fost constitutional atatia ani acum sa nu mai fie. Stie cineva ce ar trebui sa facem pentru ca sa ramana articolul 253 . Ar trebui sa ne mobilizam intr-un fel sau altul pana nu e prea tarziu si apoi sa ne para rau . sa nu ii lasam sa0si mai bata joc de noi.
UN TITULAR OBIECTIV

#36

2014-03-06 14:43

Profesorii in cauza sunt calificati , ca si titularii, au promovat cu note mari concursurile de titularizare, ceea ce inseamna ca sunt foarte bine pregatiti profesional, au fost repartizati pe posturi care s-au dovedit viabile pe patru ani. La locurile de munca au demonstrat competenta si profesionalism, fiind apreciati in comunitatile scolare si primind avizele consiilor de administratie. ATUNCI , DE CE NU POT FI TITULARIZATI, CA SI CEI DIN ANII ANTERIORI ?
Pesimist cu dovezi

#37 Petițiile nu ajută la nimic

2014-03-06 15:44

Am avut o experienta acum cativa ani. Oricate semnaturi se aduna, nu se sesizeaza nimeni! Anul asta, mai mult ca sigur, nu vom avea parte de vreo forma a art. 253! Politrucii au alte treburi!


Musafir

#38

2014-03-06 21:06

Imi doresc din tot sufletul ca cei ce ne conduc sa nu ne mai umileasca atat! Suntem bătaia de joc a lor si nu mai putem fi priviti de elevi cu respect ,învățământul a decăzut mult in ultimii ani datorită celor care da si schimba legi dupa bunul plac ,unde sunt drepturile omului ,oare nu aveam toți aceleași drepturi,uni pot beneficia si alții de ce nu ? Sunt profund marcată de ce se întâmpla ,am facut sacrificii ,am trecut an de an prin examene ,stres ,am obținut note mari si pentru ce ? ca an de an sa o iau de la capat ......o mare nedreptate se întâmpla sper sa se revină in timp util,sa se gândească bine ca suntem foarte multi oameni care chiar meritam acest drept,dam an de an examene ,luam note mari si degeaba,cu ce suntem noi vinovați ,de ce trebuie sa suportam atâta Umilință ?
UN TITULAR OBIECTIV

#39

2014-03-07 04:35

Profesorii in cauza sunt calificati , ca si titularii, au promovat cu note mari concursurile de titularizare, ceea ce inseamna ca sunt foarte bine pregatiti profesional, au fost repartizati pe posturi care s-au dovedit viabile pe patru ani. La locurile de munca au demonstrat competenta si profesionalism, fiind apreciati in comunitatile scolare si primind avizele consiilor de administratie. ATUNCI , DE CE NU POT FI TITULARIZATI, CA SI CEI DIN ANII ANTERIORI ?
Victoria

#40 Re:

2014-03-07 16:22

#1: -

Sunt de acord sa se anuleze pentru toata lumea care s-a titularizat pe baza acestui articol! Se incalca egalitatea de sanse acordand titularizarea unei persoane care a luat peste 7 pentru ca vrea un director sa dea postul viabil, iar alteia nu! Ori dam sanse tuturor participantilor, ori nu, daca se ajunge la discriminare! Sunt de acord cu decizia Curţii Constitutionale! Macar de anul acesta sa nu mai fie valabil!


Musafir

#41 Re: Re:

2014-03-07 16:30

ANA

#42

2014-03-08 04:08

CC a luat o decizie f. proasta in acest sens, ar trebui cei in cauza daca nu se face nimic sa ne adresam la STRASBURG
UN TITULAR OBIECTIV!

#43

2014-03-08 13:21

Profesorii in cauza sunt calificati , ca si titularii, au promovat cu note mari concursurile de titularizare, ceea ce inseamna ca sunt foarte bine pregatiti profesional, au fost repartizati pe posturi care s-au dovedit viabile pe patru ani. La locurile de munca au demonstrat competenta si profesionalism, fiind apreciati in comunitatile scolare si primind avizele consiilor de administratie. ATUNCI , DE CE NU POT FI TITULARIZATI, CA SI CEI DIN ANII ANTERIORI ?
Constantin

#44 253

2014-03-08 22:20

Sunt de acord cu mentinerea art 253, m-am titularizat cu acest articol si teoretic nu voi fi afectat pentru ca o decizie a CC produce efecte doar in viitor.
Constantin

#45 253

2014-03-08 22:23

ARTICOLUL 147
(1) Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
(2) În cazurile de neconstituţionalitate care privesc legile, înainte de promulgarea acestora, Parlamentul este obligat să reexamineze dispoziţiile respective pentru punerea lor de acord cu decizia Curţii Constituţionale.

(3) În cazul în care constituţionalitatea tratatului sau acordului internaţional a fost constatată potrivit articolului 146 litera b), acesta nu poate face obiectul unei excepţii de neconstituţionalitate. Tratatul sau acordul internaţional constatat ca fiind neconstituţional nu poate fi ratificat.

(4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

Musafir

#46

2014-03-08 22:28

Sunt de acord cu mentinerea acestui articol.

Musafir

#47

2014-03-09 09:17

Noi ce am putea face pentru ca sa devina constitutional la ce usi ar trebui sa batem. Daca nu vom face nimic am inteles ca anul acesta nu vom mai putea beneficia de prevederile articolului.
Constantin

#48

2014-03-09 10:00

 

 

 

Daca aveti noroc sa nu se publice in MO pana la etapa de mobilitate , functioneaza si anul acesta art 253

Constantin

#49 253

2014-03-09 10:04

Cred ca sindicatele ar putea face ceva.
DISCRIMINATII

#50

2014-03-09 11:28

Sunt in inavatamant din septembrie 1995. Am participat la nenumarate concursuri : in anul 2008 am fost clasificata prima cu nota 9,60 , in anul 2013 tot prima cu nota 8,87 Nu m-am titularizt datorita lipsei de posturi. Precizez ca am pregatit elevi cu premii la olimpiadele nationale, iar in anul 2009 si 2010 am avut elev cu medalia de argint la olimpiada internationala.De ce nu as putea sa beneficiez de legea 253 ?Exista titulari care nu au dat nici macar un concurs, si ei pot lua orice post la etapele de completari si restrangere de activitate.ASTA DA DISCRIMINARE! RUSINE!!!!