Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

T

#1501 Re: Re:

2012-03-26 22:36

#1498: Anca - Re:

Nu ne înțelegi? :) Săraca de tine... citește niște cărți, se spune că așa poți să-ți îmbogățești vocabularul. :)


Musafir

#1502

2012-03-26 22:41

Anca ai vent in locul lui Judex? El nu stie ce sa Mai scirie????
Anca

#1503 Influenteaza sau nu...

2012-03-26 22:55

#16: Mentor - Re:

Nu are cum sa nu influenteze cu nimic formarea medicala. Va spun din proprie experienta! Cand am invatat neuropsihologie a trebuit sa invat in limba engleza si in limba romana (asta la Facultatea de Psihologie UBB Cluj; in engleza pentru ca psihologia vine din SUA). Fara ajutorul profesorului pur si simplu nu gaseam traducerea potrivita fiindca nu exista carti de anatomie si medicina in 2 limbi sau dictionare la asa nivel.

Ei vor invata termenii medicali in limba maghiara fara traducere in romana, iar asa, mai tarziu, nu vor putea intelege bine pacientul, sau fisa lui medicala si nu il vor putea diagnostica in limba romana, asa este?

Sa vina cu un contraargument numai cine are experienta.


Musafir

#1504 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-26 22:59

#1488: Judex - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Mai Judex sau Judea!

Vad ca continui agitarea sovinista si improscarea cu ura pe aici. Acuma nici de limbaj nu-ti mai pasa. Ori n-ai citit comentariile 1450 si 1476, ori esti un impostor, imbecil, sovinist bolnav. Eu cred ca este cazul din urma.

Tu ce crezi ca au facut romanii ajutati de oamenii "legii" intre 1920 si 1940 in satele si orasele cu populatie maghiara si mixta? Probabil ca, fiind ardelean cum zici, ai mai auzit cate ceva. Dar daca nu, iti spun eu, si daca vrei iti aduc si dovezi neutre nu fabricate. I-au chinuit, i-au terorizat si i-au omorit pe oameni din placere.Fara deosebire de sex si varsta. Le-au luat proprietatile, casele, pamanturile. Nu in timp de razboi, ci in timp de pace. Sa nu te miri ca unii dintre ai au cautat sa se razbune cand a venit armata maghiara. Asta este partea cealalta a monedei de care voi totdeauna uitati. Dovezile sunt sigur ca nu te intereseaza, ca tu esti aici pentru diversiune si pentru instigare la ura. Asta e misiunea ta. Sa-ti fie rusine!!

Anca

#1505 Re: Re: Re:

2012-03-26 23:03

#1501: T - Re: Re:

Prioritatea mea este sa mai invat o limba foarte circulata, asa cum nu este limba maghiara.  Apreciez ca iti este mila de mine. :)

In legatura cu vocabularul... ma cunosti?

Anca

#1506 Re:

2012-03-26 23:06

#1502: -

Nu inlocuiesc pe nimeni. Imi spun si eu parerea. Ca voi, de altfel.

 

Anca

#1507 Re: Re: Re:

2012-03-26 23:14

#1499: - Re: Re:

Da, drepturile sunt date de Dumnezeu. Pentru asta trebuie sa ne comportam ca niste oameni religiosi, sa fim credinciosi si Dumnezeu ni le va da.

Asadar daca ne vrem drepturile... pace tuturor.

 


Musafir

#1508

2012-03-26 23:27

Nici un nume de rom Prima denumrie a orașului este din 1332 ca Novum Forum Siculorum , iar în anul 1349 apare prima deumire în limba maghiară Sekulvasarhel. În 1332 - 1370 Târgu Mureș figurează într-un registru de dijmă al Papilor ca Novum Forum Siculorum (Târgul Nou al Secuilor), iar mai apoi în diplomele regelui Ludovic I al Ungariei. În anul 1949 a apărut și prima denumire maghiară scrisă, Sekulvasarhel, care cu trecerea timpului a devenit Székelyvásárhely. Marea majoritate al etnograficilor afirmă că prima parte (székely, adică secui) a numelui orașului provine din așezarea sa geografică. Scaunele secuiești au fost unitățile de administrare judecătorească ale secuilor din Transilvania, dintre care Târgu Mureșul a făcut perte din Scaunul Mureș (în maghiară Marosszék)
În anul 1616 a primit rangul oraș liber regesc (în maghiară szabad királyi város, iar în latină libera regiae civitas). Petru a demonstra noul statut al orașului principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen, lider al mișcării antihabsburgice, a modificat numele orașului. A lăsat substantivul Vásárhely (loc de târg), dar a adăugat prefixul Maros, făcând referire la apropierea fluviului Mureș.

Musafir

#1509

2012-03-26 23:30

Nu vad nici un numb de olah

Musafir

#1510

2012-03-26 23:30

:) :) :)

Musafir

#1511

2012-03-26 23:34

Asta e istoria ! Si e scrisa in limba!!!! voastra!!!!!!

Musafir

#1512 Re:

2012-03-26 23:40

#1511: -

In limba voastra nici nu putea sa fie, ca aici n-a fost nici urma de voi! Si vorbim de pamantul cui?...

T

#1513 Re: Re: Re: Re:

2012-03-26 23:47

#1505: Anca - Re: Re: Re:

Nu, nu te cunosc, dar tu ai zis, că nu ne înțelegi. Mulțumim pentru părerea ta, numai să le comunici într-un ton mai prietenos. Poți să-ți aperi părerea ta fără a inzulta pe maghiari sau pe studenți maghiari? :) Dacă da, ai da dovadă de inteligență.

T

#1514 Kérés

2012-03-26 23:50

Hagyjátok a történelmet, egyszerűen ne reagáljatok azokra a hozzászólásokra, amelyekben a történelmünket vitatják. Soha nem fogják elismerni, mi meg hiába is várjuk el ezt tőlünk. Itt a fontos kérdés az egyetemmel kapcsolatos, és a magyar tagozattal. Minél határozottabban tartjuk magunkat ehhez a témához, annál eredményesebb lesz a "vitánk". Ne hagyjátok elterelni a témát! Legfőképp ne írjatok gyűlölködve, mert azzal őket igazoljuk. Ezt pedig nem akarjuk! :)
T

#1515 Re: Influenteaza sau nu...

2012-03-26 23:52

#1503: Anca - Influenteaza sau nu...

Contraargument: rezidențiatul în lb. română. Cu asta am zis totul!

Anca

#1516 Re: T

2012-03-27 00:20

#1515: T - Re: Influenteaza sau nu...

1. Apropo de comentariul tau 1458... Am avut colegi negri care erau studenti la ZI si vorbeau doar franceza sau engleza. Imi amintesc si acum cand la un examen i-am tradus colegului subiectul din romana in franceza. Era vorba de psihologie judiciara.

Nu am intalnit medici sau studenti negri care sa vorbeasca la perfectie.

Era corect sa spui : "cu tot respectul" (deci articulat) si "va intelege perfect" ("perfectiune" e substantiv iar adjectivul "perfect" nu are grad de comparatie)

2. Nu am nici un motiv sa imi demonstrez aici inteligenta. Daca vrei sunt o inculta, sunt proasta, sunt cum vrei.

3. Rezidentiatul este baza, sunt foarte de acord. Dar in 2 ani traduci tot ce ai invatat in liceu si in facultate in limba maghiara in ultimii 10 ani si gata, te-ai si format ca doctor? In 2 ani faci fata la o schimbare de atitudine, limbaj, etc diamentral opusa? Ramai cu o dualitate imensa.

Inca ceva. Nu am venit sa imi expun inteligenta. Am venit din curiozitate. Am testat si am vazut reactia agresiva. Dar sunt optimista si inca cred ca nu ii reprezinti pe toti maghiarii.

Oricum, eu sincer iti doresc un somn linistit si mult succes in cariera. :)

 

 

 

 


Musafir

#1517 Re: BOZGOR!

2012-03-27 00:35

#1495: - BOZGOR!

Ugyanolyan korlátoltan viselkedsz mint ők. Ha fordított helyzetben te nem biztosítanád nekik és a gyermekeiknek az anyanyelvű oktatáshoz való jogot, akkor mégis mit gondolsz, ők miért kellene biztosítsák nekünk?

Az ilyen mentalitású emberek fertőzik meg az egész MOGYÉ-t (és nemcsak), román és magyar oldalon egyaránt.

 

T

#1518 Re: Re: T

2012-03-27 00:35

#1516: Anca

1. ai venit să ne provoci, dar n-ai reușit, de aia o să mai încerci, nu o să meargă... :)
2. rezidențiatul de 2 ani? unde? :)
3. apreciez ajutorul tău față de colegii tăi francezi
4. nu mă interesează inteligența ta, ți-am dat un sfat, dacă pe tine nu te interesează, e prolema ta
5. mulțumesc, pentru corectare, sunt sigură că greșesc mult, dar știu că mă înțelegi și așa
6. apreciez, că te interesează soarta noastră în țara asta, cred că noi știm ceea ce știm, la fel cum voi știți ceea ce știți

Noapte bună! :) Succes și Ție!

Judex

#1519 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-27 00:58

#1504: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Eu n-am să mă cobor la nivelul dumitale să te insult. Eşti insultat de natură deja. Eu ţi-am adus dovezi clare prin persoane care au suferit, unele din ele mai sunt încă îm viaţă. Nu sunt artişti ca să joace teatru, sunt oameni de la plug şi de la coasă, care pe atunci erau copii. Dacă ai dovezi similare, adu-le! Dacă ai fost în stare să citeşti cu atenţie şi nu erai după cîteva pahare de pălincă, ai putut să vezi că eu n-am negat faptul că în anumite circumstanţe omul, de orice origine ar fi, nu ar putea să-şi piardă cumpătul. Dar ce au făcut honvezii, ajutaţi de unii oameni ai locului, întrece orice închipuire. Mai răi decît sălbaticii din preistorie! Ca să omori întreaga suflare a unui sat întreg, numai pentru că aceştia sunt români, asta întrece orice închipuire.

Şi zău că n-aş fi redeschis discuţia asupra acestui fapt, fiindcă nu-mi face plăcere, dacă nu m-ai fi incitat iar. Pentru că mi s-a acrit de cînd am observat atîta ură, inclusiv din partea d-tale. Sunt sigur că dacă s-ar întoarce roata istoriei, indivizi (că oameni nu pot să-i numesc),  precum eşti d-ta,  orbiţi de ură bolnăvicioasă, s-ar deda la acte şi mai barbare. Nu degeaba unii se laudă cu descendenţa dintr-un trib asiatic crud şi nemilos, căruia şefului său, i-au adăugat supranumele de "biciul lui Dumnezeu". Eu aş zice mai degrabă, biciul diavolului.

Şovin eşti d-ta, care admiri provocările făcute de unguri în 1990 cînd au au fost asasinaţi 5 oameni şi alţii schilodiţi pe viaţă.  Nu aţi avut cel puţin cavalerismul de a arăta lumii adevărul că victima căzută la pămînt asupra căreia, aflată în stare de inconştienţă, s-au abătut loviturile sălbatice ale vandalior maghiari, nu era maghiar, precum aţi dezinformat opinia publică internaţională, ci român, şi aţi lăsat să planeze asupra noastră imaginea de călăi pe care aţi orchestrat-o. Cum putem noi oare să vă mai credem în cele ce faceţi dacă de fiecare dată daţi dovadă de perfidie?

Da am auzit de conflicte dintre maghiari şi ai noştri, dar nu de cele orchestrate de oamenii legii precum spui, ci de provocate prin cîrciumi de ai voştri, cărora nu le plăcea opinca valahă. Şi de obicei găseau ce căutau. Erau conflicte inerente, mai ales atunci cînd din stăpîn ajungi om de rînd, cauţi să fii ironic cu cel ridicat de jos la demnitate umană. Asta o ştiu foarte bine. E posibil ca autorităţile să fi închis ochii la asemenea conflicte de multe ori sîngeroase, şi voi aţi fi făcut la fel.

Înţeleg să te răzbuni pe cel ce te-a umilit cîndva. Dar nu să te răzbuni pe cel ce vine din ţarină, pe cel ce nu ţi-a făcut nimic, pe cel ce nu l-ai văzut vreodată în viaţa ta, pe femei şi copilaşii de cîteva zile spintecîndu-i în leagăn cu baioneta!

Aici nu sunt pentru diversiune. Oricine îmi citeşte mesajele poate vedea că nu am îndemnat la violenţă, nici măcar verbală. Dacă mi-am spus părerea am spus-o în virtutea dreptului la opinie, prezentînd argumente, nu vorbind aiurea cum fac unii pe acest forum, fiindcă aşa văd eu rezolvarea problemei. Înţeleg că nu le place unora dintre voi să vorbească româneşte, nu le place nici soluţia dată de mine, dar, în acest caz pentru a scăpa de acest "chin" există o cale, singura pe care o văd viabilă şi pe care am indicat-o la #1409. Dacă n-ai citit-o cu atenţie mergi acolo şi citeşte-o din nou. Dacă nu eşti de acord cu ea, combate-o, dar argumentat.

Deşi nu-mi face plăcere să răspund celor ce mă insultă, am să-i răspund şi celui ce a postat la #1450 ca şi altora.

Mi-ai adresat nişte insulte: impostor, imbecil, şovinist bolnav. Nu mă ating. Eu am mai spus-o de multe ori aici pe forum. Am obosit să o tot repet. Nu urăsc pe nimeni, nici chiar pe d-ta care m-ai insultat. De vreo mie de ani ni le-au tot adresat strămoşii tăi. Probabil ne-a intrat în codul genetic şi nu ne mai deranjează. Ne-am obişnuit. Acele "dulcegării verbale" poate ţi se potrivesc dumitale, de aceea ţi-s la îndemînă să le pronunţi. Nici eu şi nici d-ta nu putem să fim obiectivi să spunem care dintre noi e imbecil, impostor sau şovin. O persoană neutră şi integră ar putea-o indica cu precizie. După comportament şi civilitate.

Şi mai e o problemă. Dacă vrei să-ţi mai răspund la orice aluzie a dumitale, te rog să nu mă mai tutueşti. Dacă ţi-e greu să vorbeşti cu dvs., atunci spune-mi d-ta. Nu eşti "tu" cu mine. Poate în maghiară nu are semnificaţie. La noi, în lumea civilizată, are.

Să fii sănătos!

 

 

Judex

#1520 Re:

2012-03-27 01:10

#1502: -

Măi #1502, ai început să aiurezi? Du-te nene la spital şi caută-te, poate medicii au ce să-ţi facă!


Musafir

#1521 Re: Influenteaza sau nu...

2012-03-27 01:10

#1503: Anca - Influenteaza sau nu...

"Fara ajutorul profesorului pur si simplu nu gaseam traducerea potrivita fiindca nu exista carti de anatomie si medicina in 2 limbi sau dictionare la asa nivel."

Spre fericire in acest lucru stam chiar foarte bine: cartile maghiare (editate mai ales in Ungaria) sunt chiar foarte bune.

Term-inologia romana ar fi predata in cursuri separate. Medicii maghiari totdeauna le-au invatat si pe terminologia romana.

Intre 1948-1962 medicinistii de la UMF Tg. Mures au invatat exclusiv in limba maghiara. Si toti cunosteau si terminologia romana.


Musafir

#1522 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-27 01:13

#1504: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

"Mai Judex sau Judea!"

Őszintén örülnék, ha képesek lennénk normálisabb és kiegyensúlyozottabb vitahangnemet megütni mint azok, akiktől elhatárolódunk (különben miben vagyunk jobbak náluk?).

Ehhez jó volna ha például nem burkolt zsidózással érvelnénk (ami semmivel sem értelmesebb "érv" mint egynémely román "vitapartner" sovén megnyilvánulása).


Musafir

#1523 Re: Kérés

2012-03-27 01:15

#1514: T - Kérés

Tökéletesen egyetértek!

Anca

#1524 Re: T

2012-03-27 01:24

#1518: T - Re: Re: T

Nu ai inteles in intregime la ce m-am referit dar important e ca... ne intelegem. Trebuia sa nu fiu indirecta ca sa intelegi ce spun. Oricum, nu ma lupt cu 13 764 de oameni.

Am sa revin ca mi-ai starnit curiozitatea. Va deranja sau nu... eu prefer sa traim in prezent.

Comunicarea verbala transmite maxim 30% din mesaj si dovada e aici. Nu am venit sa va provoc. Am venit sa vad parerea voastra si mi-am spus parerea ca multi altii. Trebuia sa spun la cine fac referire cand vorbeam de limba si nu te provocam asa tare.

Acum sunt sigura ca nu se poate sa fie toti maghiarii ca tine. Eu nu vreau sa ma cert. De ce numai la asta duce?

Anca

#1525

2012-03-27 01:41

#1521: - Re: Influenteaza sau nu...

Acesta este un sprijin in plus si un mod de predare mai organizat, din punctul meu de vedere. Foarte bine. Apreciez ca mi-ati spus de asta.

Predarea in maghiara oare se vrea mai mult pt ca este limba uzuala sau pt ca este un drept? Sincer, am aceasta curiozitate si nu sunt ironica de loc.