Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#26 Re:

2012-03-15 17:26

#23: -

Esti prost...


Musafir

#27

2012-03-15 17:28

Elevii maghiari au dreptul la linie maghiara in facultatea din Tg Mures.

Musafir

#28

2012-03-15 17:40

Universitatea de Medicina si Farm. a fost infiintat ca singura Urniversitate de Medicina cu limba de predare maghiara din tara. Daca pt. 18 milioane de romani sint 6 universitati de medicina, pt. 1.500.000 de maghiari dirim si noi cel putin ... o jumatate de universitate de medicina.

Musafir

#29 stop it

2012-03-15 17:41

Iubesc oamenii, de aceea vreau să devin medic (și sunt la secția maghiară a UMF din Târgu Mureș). OAMENII... nu maghiarii, nu românii, ci oamenii. Cred că până la urmă acesta ar trebui să conteze. Indiferent de limba pe care o vorbim, trebuie să ne vedem ca oameni care - firește - diferă.

Musafir

#30

2012-03-15 17:43

In vremea lui Lorantffy Zsuzsanna s-au infiintat mai multe scoli romanest in Transilvania.
Unde am ajuns? Asta e multumirea romanilor?

Musafir

#31

2012-03-15 18:13

Daca suntem sinceri, atunci recunoastem, ca faima istitutiei din Tg. au faurit profesorii de etnie maghiara, multi venind din Ungaria, ca sa invete in TG.mures meserie pe studenti.

Musafir

#32

2012-03-15 18:21

Rusine ca am ajuns pana aici!
Gogu

#33 Re:

2012-03-15 18:22

#8: unguri incompetenti -

Cate limbi stii cu atat esti mai mult. Deci tu ce limbi vorbesti in afara de romana? Engleza probabil k altfel nu ai intelege cum sa joci counter strike, fifa, etc...

In rest daca ai griji ca diploma ta nu va fi recunoscuta in europa sa lucrezi, sa faci lucrari stiintifice, sau un transfer nici odata nu este tarziu.

P.S: and boy have an open mind this is XXI.st century


Musafir

#34

2012-03-15 18:24

meddig kell még tűrni,hogy másodrendű polgárai vagyunk ennek az országnak.Munkánkkal mi is hozzájárultunk az ország életéhez.Kérjük a többségi nemzettel valo egyforma elbirálást.Nem kérűnk pozitiv diszkrimináciot
csak a törvények betartását.Mert pár kivétellel a törvényeink igen is jók

Musafir

#35 A törvény az legyen törvény!

2012-03-15 18:26

#34: -

Egyetértek!

Maria

#36

2012-03-15 18:41

Atit Constitutia Romaniei , cit si legea invatamintului garanteaza dreptul minoritatilor nationale de a invata in limba lor materna intit la nivelul scolilor elementare , liceale cit si la facultate. Legea trebuie respectata si de d-nii si doamne care se pretind profesori de la UMF. Maria

Musafir

#37 sanatate

2012-03-15 18:44

#18: TERMINATI CU PROSTIILE - Re: Re: Dar medicamente pentru prostie ai primit? De ce simt oare ca ai avea nevoie?

Istoria despre care vorbesti a fost "construita" in ultimii 50 de ani, din pacate asta ai invatat de la "ai vostrii ".  Tara asta nu a facut nimic si nici voi, majoritarii de origine indoielnica - ca sa-l iubim, sa-i cinstim istoria si limba. Din pacate zilnic intalnim incuiati xenofobi din natia ta, care ne face si mai tari. Nu cedam, n-avem de ce. Daca te uiti la statisticile recensamintelor din ultimii 100 de ani, vei afla cu stupoare, in ce proportie traiau romani in zona Ardealului. Teoria ta cu istoria nu functioneaza. Tu nu esti in masura sa ne critici sau sa ne dai sfaturi. La capitolul cultura si moralitate ai picat. Spuneti, voi romanii ca sunteti mari crestini: Dumnezeu ne-a creat egali si suntem egali in fata lui. Prin urmare avem dreptul sa vorbim in limba noastra, sa invatam in limba noastra materna, sa ne cunoastem cultura, traditia si istoria natiunii noastre. Avem dreptul sa ne simtim acasa iar, daca apare cate-un obstacol, avem dreptul sa-l inlaturam.

Si acum, te rog sa nu uiti sa-ti iei medicamentele.

 


Musafir

#38

2012-03-15 18:57

Ar fi timpul ca şi în cadrul conducerii majoritare a UMF
Tg. Mures să se producă revoluţia şi să domine bunul simţ şi respectarea legii. Este păcat că o instituţie cu prestigiu important a coborăt la asemenea hal în prezent
"un ungur incompetent"

#39 Re:

2012-03-15 19:04

#8: unguri incompetenti -

de ce sa plecam? noi ne-am nascut aici, si strabunii nostri au trait aici!

Ei au infiintat si au construit mai multe cladiri, drumuri, cai ferate. Nu avem de ce sa plecam. Suntem cetateni romani, care contribuim si noi la stat, platim si noi, si primim mult mai putin decat platim impozite!

Avem dreptul la o universitate de medicina maghiara, ca bolnavii maghiari sa pote sa beneficieze cu aceleasi drepturi la sanatate ca si concetatenii nostrii. Nu cred, ca toti romanii ar putea sa vorbeasca despre necazurile lor unui doctor care vorbeste numai limba germana!

Si toti medicii care au invatat candva- demult- in limba maghiara medicina au fost repartizati in Moldova, si au putut vindeca bolnavii!!! Si au intelées problemele lor. Odata invatata bine meseria,  repede inveti lintro alta limba.  Stii cand a fost " inaltat cladirea? Pe atunci nu traiau romani in Targu mures! Sa inveti putina istorie inainte sa vorbesti in vant!


Musafir

#40

2012-03-15 19:06

Nu inteleg de ce trebuie sa cer dreptul pe care il am.... de ce se ascund dupa degetul democratiei cei cu inima sovina.... eu respect nationalistii romani, dar sovinii romani nu sunt nationalisti.... nationalistii de pretutindeni se respecta reciproc! drepturile, legea se respecta intr-o democratie fara dar si poate!

Musafir

#41

2012-03-15 19:10

Lăsaţi populismul şi respectaţi literele legii!

Musafir

#42

2012-03-15 19:36

A depriva o fiinta umana de religia si limba materna
pe care a ales-o este echivalenta cu o pedeapsa.
Asemenea pedeapsa nu-si are locul intr-o societate
democrata in anul 2012 si in viitor.

Musafir

#43

2012-03-15 19:37

Este absolut ruşinos şi scandalos cum o parte importantă
din mass media romănească îşi minte în mod sistematic publicul cu faptul că medicii, care învaţă în limba maghiară nu vor şti romăneşte.
Absolut toţi medicii de etnie maghiară din Romănia
vorbesc, citesc şi scriu foarte bine în limba romănă, mulţi romăni cunosc mai puţin limba lor maternă decăt aceşti medici. Oricine poate să încerce să demonstreze contrariul dar nu va reuşi. In schimb sunt mulţi medici de etnie romănă din Secuime, care lucrează aici de mai multe decenii şi nu vorbesc niciodată în limba maternă, maghiară, a pecienţilor lor, constituind în acest fel o dificultate permanentă în comunicare. Este pănă la urmă un lucru de bun simţ, sau nesimţire după caz, ca să nu vorbeşti niciodată în limba maternă a pacienţilor tăi, de pe urma cărora trăieşti. Dealtfel niciodată nu vom ajunge în normalitate şi dreptate adevărată, dacă nu vorbim deschis şi cinstit despre adevărul integru, chiar dacă, pe moment este incomod pentru noi. S-a minţit şi se minte public, prea mult şi trebuie să ştim că nu se poate clădi nimic pe minciună...

Musafir

#44 Re:

2012-03-15 19:37

#23: -  

 

Te-ai cam pierdut, permite-mi sa te corectez: nu 'doar', 'si'.
Dreptate

#45 Re:

2012-03-15 19:42

#8: unguri incompetenti -

Draga competentule !!!

Cine a infiintat Universitatea de Medicina si Farmacie din Targu Mures?Cred ca nu stii !?Daca ai stia si cat de competent esti nai mai comenta.In alte ordine de idei ,pe tine de ce te deranjeaza daca toata lumea invata pe limba materna?Acest drept a fost dat de Dumnezeu si numai El poate lua!!! Te crezi Dumnezeu ???

ungur competent

#46 Re:

2012-03-15 19:46

Prostule,blegule,maimutoiule,analfabetule,magarule taci din gura,culca-te !!!

#8: unguri incompetenti -

 


Musafir

#47

2012-03-15 19:52

elegem van o roman lopasokbol

Musafir

#48

2012-03-15 19:54

Mindent vissza! Hajrá magyarok!

Musafir

#49 Szomoru

2012-03-15 19:57

Altalaban elolvasom a velemenyeket (kivancsisagbol), es titkon remelem, hogy most nem talalok semmi sertot. DE mindig ugyanaz van, szidnak minket, mi vedekezunk es vegul eljutunk mi is arra a szintre mint ok. Meglepodok hogy mennyi "joindulat" van bennuk. Ha ilyen velemennyel vannak, akkor az azt jelenti, hogy semmit se ertunk el az evek alatt. Az orszag moraljat nem fogjuk tudni megvaltoztatni soha, lehet folosleges vedekezni is, de harcolni a jogainkert kell es fogunk is ... Szebb jovot!


Musafir

#50

2012-03-15 20:00

Mar a romaiak is tudtak hogy mi a jog!
A leszarmazottaik miert teszik magukat?