Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#226

2012-03-16 14:01

Solicitarea este justa si bine venite.

Musafir

#227

2012-03-16 14:02

Multumesc

Musafir

#228

2012-03-16 14:04

Semnez petitia!
Lukacs Istvan -Paul

#229 Re: Re: Re:

2012-03-16 14:10

#224: - Re: Re:

Am scris in limba maghiara pt ca nu vreau ca tu sa intelegi. N-are rost. Daca totusi esti curios foloseste un dictionar


Musafir

#230

2012-03-16 14:16

Hajra !!!!
Lukacs Istvan-Paul

#231 Re: Re: Re:

2012-03-16 14:18

#18: TERMINATI CU PROSTIILE - Re: Re:

De ce nu te-ai dus la un medic romin, dobitocule


Musafir

#232

2012-03-16 14:18

O semnatura pentru respectarea Legea Educatiei Nationale

Musafir

#233

2012-03-16 14:18

Medicina din TgMures a fost o facultate maghiara. Odata s-a facut o sectie romana, iar acum ....! Lasati-ne sa decidem noi daca vrem sa fim impreuna cu romani sau nu. Lacrimile voastre starnite de SEPATRATAISM sint lacrimile crocodilului....

Musafir

#234

2012-03-16 14:31

Libertatea este experimentata doar de cel ce nu ingradeste libertatea altuia.

Musafir

#235

2012-03-16 14:34

A noverem meg magyarul vegezte a tanulmanyait,azutan sorvasztottak el...

Musafir

#236

2012-03-16 14:37

Învăţămîntul medical în limba maghiară în Ardeal există din 1753. Prin Decretul 407/1945, apărut în Monitorul Oficial nr.119/1945 mutarea şi infiinţarea Institutului de Medicină în limba maghiară. Din anul 1962 prima dată la acest institut de predare în limba maghiară s-a introdus şi predarea în limba română. Treptat prin metoda obişnuită încet încetişor s-a ajuns la lichidarea totală a educaţiei medicale în limba maghiară? Dacă aşa se lasă de competenţi, atunci morala naţională e la pământ, cu democraţia cu tot.

Musafir

#237

2012-03-16 14:43

It saddens me that this petition is even needed.

It serves to highlight the arrogance and corruption of the majority of the serving Senate (80% Romanian). This Senate has decided to use this issue to vent their hatred of the indigenous Hungarian population.

These members have elected to defy and indeed deny the National education acts and ministry of Romania. There arrogance and manner are beyond belief. They should all be removed from office immediately as they are incapable of conducting their Senate obligations lawfully or fairly.

The actions of the Senate are immoral and cowardly and deeply damaging for the region. As an overseas investor I am disgusted and will move our business to another country.

A shame on the members of the Senate and also Romania.

Musafir

#238 Re:

2012-03-16 14:43

#8: unguri incompetenti -

Eşti un prost! Nu ne ducem nicăieri, ne simţim bine aici unde suntem, unde au trăit şi bunicii noştrii, nu ca ale tale. Tu de ce nu studiezi în limba engleză dacă tot vrei să ai diplomă recunoscută peste tot?


Musafir

#239

2012-03-16 14:44

legiile tarii trebuiesc respectate si de catre majoritatea nationala nu numai de catre minoritate;respectul reciproc intre cetatenii tarii ,indiferent de etnie,contribuie la impacarea lor;promotorii acestor idei trebuie sa fie,in primul rand,cei care sunt formatorii de opinie -adica media scrisa si electronica,politicienii si nu in ultimul rand intelectualitatea tarii
Alege numele de user

#240

2012-03-16 14:47

In final avem si opinia unui investitor strain! Deci si Europa are o opinie "BUNA" despre voi, toti cunosc romanii!

Musafir

#241 :)))

2012-03-16 14:51

#157: - Re: Re:

Mai bine inveti ungureste putin si dupa aia te dai TARE!:))


Musafir

#242

2012-03-16 14:57

Fara comentari.
Un incompetent

#243 Re:

2012-03-16 14:58

#8: unguri incompetenti -

Cand te ai nascut ,tu ai fost intrebat daca vrei sa fi roman sau maghiar, deci nu avem ce discuta ,sa nu fi asa de necioplit sa  nu trimiti naibii pe nici-o natie care nu este romana.Este usor sa fi roman in Romania.


Musafir

#244 Re: Re: Re:

2012-03-16 15:05

#224: - Re: Re:

Eu de exemplu nu inteleg si nici nu stiu si nici nu vreau limba engleza. N-am de a face cu ei.

Am invatat -dupa parerea romanilor- foarte bine romana, si mai stiu germena, dar nu folosesc.

Desi locuiesc intrun oras 98% maghiar!

Am invatat de la gradinita la facultate in limba maghiara, dar cand am avut nevoie am insusut repede expresiile specifice in limba romana. Invatand in limba maghiara am reusit sa iinsusesc meseria foarte bine, iar apoi am fost trimis in Moldova, unde nimeni nu vorbea maghiara. Am avut pacienti romani. Cand am plecat de acolo toti au plans, si nu au vrut sa -i parasesc!

Si acum am multi pacienti de alte romani si sasi. N-am avut niciodata probleme cu comunicarea.


Musafir

#245 Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 15:14

#229: Lukacs Istvan -Paul - Re: Re: Re:

Domnule Lukacs, deci dumneata faci pe unii prosti pe la spatele lor? Pe de alta parte, eu am inteles foarte bine ce e scris acolo si ca respect pentru oamenii care citesc acest for (si nu pt comentatorul nr 8) totusi cred ca ar trebui folosita o limba inteleasa de toata lumea.


Musafir

#246

2012-03-16 15:18

Revendicarea drepturilor liniei maghiare nu trebuie interpretata ca un act de dusmanie impotriva majoritarilor. Noi nu dorim ca linia romana sa renunte la dreturile ei legale, vrem doar sa fie respectate aceleasi drepturi si in cazul liniei maghiare, conform Constitutiei si a Legii invatamantului tarii noastre.

Musafir

#247

2012-03-16 15:20

Ar fi bine ca studentii,viitorii medici
sa vorbeasca cati mai multe limbi.

Musafir

#248

2012-03-16 15:20


Musafir

#249

2012-03-16 15:21

!

Musafir

#250

2012-03-16 15:24

Ura deci si ura fata de maghiari al romanilor sovini, este un derivat al stărilor de frustrare. .Cauzele stării de frustrare sunt de ordin intern și extern. Cauzele interne țin de imposibilitatea îndeplinirii obiectivelor personale, imposibilitatea îndeplinirii viselor, dorințelor. Oamenii se nasc cu potențial și abilități diferite. Unii și le dezvoltă mai mult, alții mai puțin, unii mai deloc. Așa apar diferențe. Aceste diferențe pot naște-n cei mai slabi sentimente de frustrare.Cel mai adesea acestea denotă absența încrederii și teama de eșec. Cauzele externe țin de spațiu, loc, timp, alți oameni, politică, religie, societate, etc. Frustrarea poate locui liniştită doar într-un suflet mutilat, într-o minte plină de conflicte.De foarte multe ori, stările de frustrare ne pot determina să-i considerăm dușmani pe toţi aceia care-n imaginaţia noastră au dat naștere-n noi la aceste trăiri, însă-n realitate, cel mai adesea noi suntem cei mai mari duşmani ai noştri.
Cu cât avem mai mult, cu atât devenim mai frustrați dacă nu obţinem şi mai mult.
Cu cât obții mai ușor anumite lucruri, cu atât ești mai frustrat daca ai un mic eșec.
Desigur, aceste frustrări sunt trăite de bogaţi, de săraci deopotrivă.Oamenii care trăiesc starea de frustrare nu reuşesc să-şi asume responsabilităţi şi tocmai de aceea dau mereu vina pe alţii.
Oamenii frustrați sunt cel mai adesea josnici. Ei trăiesc o degradare a sufletului, o degradare a gândirii. Majoritatea nu conștientizează aceste lucruri, iar dacă le spui ceva, reacționează violent, simțind nevoia să-ți plătească polițe deoarece atâta pot. Oamenii frustrați trăiesc o stare de disonanță, de blocare mentală. Propriul adevăr este unicul. Ei sunt prizonierii propriilor slăbiciuni, sunt gardienii propriei închisori. Orice ai spune, frustratul are mereu ac pentru cojocul tau deoarece te poți aștepta la sabotaje, denigrari, minciuni aruncate-n public … asta e tot ceea ce crede un frustrat că-l pune-n valoare. Dacă te arată cu degetul, îți minimalizează importanța, te calcă-n picioare prin vorbe viclene și bine ticluite, el se crede mai bun decât tine.Dacă avem aşteptări nerealiste, frustrarea se va instala foarte uşor. Poate că reformularea gândurilor, umorul, schimbarea vocabularului şi a atitudinii pot duce la eliminarea treptată a acestor sări de conflict interior-exterior, respectiv starea de frustrare.