Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#276

2012-03-16 17:04

In urma respectarii prevederilor Legii,dupa aproape cincizeci de ani, ar intra totul in normalitate la UMF Tg. Mures.

Musafir

#277 Re:

2012-03-16 17:07

#273: -

Te inteleg ,dar de ce imi ceri mie si celorlate milioane de romani sa  contribuim la  asta ,atat timp cat oricum desi ii suportam cheltuielile  necesare scolarizarii lui nu vom putea sa mergem la el  pentru consultatie medicala pentru ca nu stie limba  oficiala a tarii ?


Musafir

#278 Re:

2012-03-16 17:11

#250: -

De acord


Musafir

#279

2012-03-16 17:11

Conducerea UMF sa respecta legea educatiei nationala.

Musafir

#280

2012-03-16 17:17

Este vina UDMR ca s-a ajuns in aceasta situatie penibila. Luati exemplul Romaniei manifestat in interesul vlahilor ( romanilor ) din Sarbia .
Politicienii semidocti UDMR privesc interesul personal si nu cel al minoritatii maghiare.
Cand fostul premier Radu VASILE trebuia sa dovedeasca in SUA , cat de bine sunt asgurate drepturile minoritatilor in Romania , s-a gasit un presedinte lingusitor UDMR, care fara consultarea plenului a semnat actul constitutional al " Universitatii Petöfi-Schiller " in loc de UMF Tg. Mures ?
Musafir

#281 Re: Re:

2012-03-16 17:18

#277: - Re:

Poate pentru o interventie chirurgicala, (nu iti doresc) te duci la Viena, acolo ce te faci cu limba ta oficiala?

In loc de aceste discutii inutile, ar trebui sa ne concentram la probleme mai serioase: avem nevoie de servicii de sanatate la standarde inalte, dar pentru asta in primul rand avem nevoie de medici bine platiti, oameni care indiferent de nationalitate, nu sunt obligati sa paraseasca tara.

 


Musafir

#282 Re:

2012-03-16 17:20

#4: - Canda si Ardealul l-ati furat de la noi si era al vostru! Maine, cu acelasi tupeu ne cereti Ardealul! Noi va vom spune: GATA CU NESIMTIREA! AJUNGE! DACA NU VA PLACE MARS AFARA!


Musafir

#283

2012-03-16 17:20

mi is vagyunk,legalab olyan erteku emberek mint ezek a csobanok

Musafir

#284

2012-03-16 17:21

Acesta cerinta nu inseamna separare etnica, cum este specificat in petitia pentru autonomie universitara la UMF Tg. Mures ci pastrarea posibilitatii de invatare in limba maghiara la aceasta universitate initial infiintata in 1948 cu limba de predare maghiara. Nu se specifica nicieri separare pe critarii etnice. Pot invata etnicii romani daca doresc, la sectia sau facultatea in limba maghiara, iar cei maghiari la sectia sau facultatea cu limba de predare romana.

Musafir

#285 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 17:21

#259: Lukacs Istvan -Paul - Re: Re: Re: Re: Re:

Dar dumneata a carei comunitati ii faci repros? Oare exista unguri in tara asta care s-ar opune infiintarii liniei maghiare? Folosirea limbii maghiare in foruri romansti e doar un respect minim. Daca nu stim sa comunicam cum asteptam sa ne asigure ceea ce vrem.


Musafir

#286

2012-03-16 17:22

Fara nici o discutie sustin petitia

Musafir

#287

2012-03-16 17:22

Ca sa nu avem o tara orwelliana: unii sa fie mai egali decat altii!

Musafir

#288 Re:

2012-03-16 17:23

#254: - Minciuni, minciuni, minciuni! dar va pricepeti! Dupa neamul vostru si Mihai Cofariu pe care l-ati nenorocit era tot ungur!!! II da statul ungar vre-o compensatie ca aproape l-ati omorat?! NU! Dar l-ati aratat lumii pe "ungurul" vostru nenorocit de romani! Nu v-ar fi rusine!


Musafir

#289 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 17:30

#270: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu-i chiar asa. Populatia maghiara fiind o minoritate (care plateste taxe!) are mai putini copii desi copii parintilor maghiari beneficieaza doar de taxele platite de parintii lor. Ce-i drept, in multe facultati sa asigura mai multi bani pe cap in sectiile maghiare, dar ganditiva ca timp de 50 de ani nu s-a asigurat nici un leu.

Oricum, pur si simplu nu inteleg ce ar pierde romania daca nu s-ar ivi intotdeauna aceste discutii si probleme. Va intreb foarte-foarte serios. Spuneti-mi si mie.. Ce ar pierde tara asta???


Musafir

#290 Re: Re: Re:

2012-03-16 17:33

#281: Musafir - Re: Re:

Cand ma duc la Viena ,vorbesc o limba de circulatie internationala pe care am invatat-o prin efortul exclusiv al parintilor mei ,care nu au cerut bani publici ( deci si ai tai ) pentru asta . Dar medicilor care  invata in Romania pe bani publici ( la care contribui si eu si familia mea si multe milioane de romani) ,le  cer sa cunoasca limba oficiala pentru ca am contribuit la plata scolarizarii lor si sa ma poata trata daca starea sanatatii nu imi va permite sa pot zbura la Viena.


Musafir

#291

2012-03-16 17:33

Miközben Románia szóvá teszi a szerb vlachok jogait, az Erdélyi magyaroknak nem biztosítja a magyar orvosi egyetemet. És nem annyian vagyunk magyarok, mint a szerbiai kisebbség. Ez a kettős mérce mutatja a román ember igazságtalanságát és magyarellenességét.

Musafir

#292 Re: Re:

2012-03-16 17:35

#275: - Re:

Bine ca asta te doara si nu ca Transilvania primeste doar o parte din impozitele platite in Bucuresti si restul pleaca in Moldova si Tara Romaneasca si Dobrogea. Si da, ceea ce a fost distrus in trecut necesita mai multi bani de a fi reconstruit. Nu fii surprins. Daca apa-ti ia casa statul iti da subventie s-o reconstruiesti. De ce oare iti da tie bani si nu la celalalt? Daca esti bolnav cu inima primesti mai multi bani de la stat decat ala care a racit cand a stat la o bere cu prietenii. Cred ca este ceva normal.

Your Intelligence

#293 Re:

2012-03-16 17:36

#8: unguri incompetenti -

Do you honestly think that the current world cares about your passport and simplistic view of the world. Your children will wake up one day and they will be forced to speak and learn in Chinese and you will be left alone in thinking that you were correct. Waste your life in living in ignorance and spend your energy on arguing for limiting the opportunities around you and you will become shallow, hollow and a meaningless person to world.

:d

#294 Re:

2012-03-16 17:37

#8: unguri incompetenti -

Nu stiu ce legatura ai tu cu UMF,ca un idiot ca tine daca are 4 clase e mult!!!Daca nu stii ce vorbesti atunceea mai bine daca taci ,toate lumea stie ca linia romana ramane oricum acreditata,nu se schimba absolut nimic pentru seriile romane:P

 


Musafir

#295

2012-03-16 17:37

Ezt mi jogosan kérjük és ennyi gyalázat és keserves bánásmód után meg és ki is érdemeltük !!!

Musafir

#296

2012-03-16 17:40

tot respectul pentru predare inlimba maghiara|

Musafir

#297

2012-03-16 17:41

:)

Musafir

#298

2012-03-16 17:44

Amfost 20 de ani medic primar chirurg la Spitalul judetean Arad,unde am reusit in trei limbi (románá,maghiará,germaná)sá am o comunicare perffectá cu pacientii.Universitetea am terminat in limba maghiará si dupá cumse vede am ajuns la virfurile medicinii.In concluzie lásati pe cei care au lima materná maghiara sá invete in limba ei materná,mult mai rapid si mult mai aaprofundat vor insusi medicina.Bineinteles trebuie sá sibá si o bazá puternicá de cunoastere a limbii románá,si nu de neglijat si o altá limbá.
Julia

#299

2012-03-16 17:44

legea este respectata!! prin ce se cere din partea udmr-ului sa pretinde incalcarea multor articole de lege, a autonomiei universitare, a CONSTITUTIEI!!! SA VA FIE RUSINE CA AVETI ASEMENEA PRETENTII! SA VA FIE RUSINE CA AVETI ASEMENEA TUPEU MURDAR! SA VA FIE RUSINE CA MINTITI IN HALUL ACESTA, DEZNFORMATI SI MANIPULATI STUDENTII MAGHIARI!! lasati UMF-ul asa cum e, nu va mai bateti joc! RUSINE!!!

Musafir

#300 Re:

2012-03-16 17:46

#298: - acea baza nu exista...va garantez eu , ca fac facultatea la umf mures!!! colegii mei abia rup 2 cuvinte in romana ..si alea dezarticulate..iar la patul bolnavului eu fac pe transaltorul intre pacienti si acesti viitori medici ce NU stiu romaneste!! considerati ca e normal??? ei bine..NU E!! lasati UMF-ul cum e!!! cerem respect pt autonomia universitara!!