Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#290 Re: Re: Re:

2012-03-16 17:33

#281: Musafir - Re: Re:

Cand ma duc la Viena ,vorbesc o limba de circulatie internationala pe care am invatat-o prin efortul exclusiv al parintilor mei ,care nu au cerut bani publici ( deci si ai tai ) pentru asta . Dar medicilor care  invata in Romania pe bani publici ( la care contribui si eu si familia mea si multe milioane de romani) ,le  cer sa cunoasca limba oficiala pentru ca am contribuit la plata scolarizarii lor si sa ma poata trata daca starea sanatatii nu imi va permite sa pot zbura la Viena.

Raspunsuri


Musafir

#301 Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 17:50:22

#290: - Re: Re: Re:

Ma bucur pentru tine ca ai bani sa pleci la tratament din cand-in-cand la viena si ca parintii tai au reusit sa-ti plateasca meditatiile, dar unii parinti nu prea au aceasta posibilitate. Oricum nu putem face egalitate intre posibilitatile materiale care le avem (am incercat si nu a reusit prea bine). de ce sa nu incercam sa facem egalitate acolo unde se poate. Si in acest domeniu egalitatea inseamna ca toti studentii sa inteleaga lafel de bine cursurile si pentru asta este necesar predarea in limba maghiara. Si tu cum esti familiar in Viena ar trebui sa stii ca straini depretuiesc romanii. Avem o imagine foarte proasta, acest lucru trebuie si degeaba strigam de acasa si protestam in fata la ambasada ca "noi nu suntem asa". Crede-ma, umbland putin si eu prin alte tari vad ca oamenii se mira si spun "Oh, that is really nice" (O, foarte bine/frumos) cand povestesc ca minoritatea maghiara are posibilitatea de a invata in limba materna. De ce sa stricam putinele lucruri positive pe care le avem. Pacat ca doar putine romani isi pot permite sa plece un an doi in alte tari (si nu la cules capsuni - no offense) sa invete putin respect pentru oameni.