Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#1 Democraţie

2012-03-15 10:12

Este trist ca într-o ţară democratică (ne)respectarea unei legi să stârnească atâtea controverse.

Musafir

#2

2012-03-15 10:18

Am speranţa că scandalul se va termina în curând, şi începând de anul universitar următor, sub noua conducere a UMF Tîrgu Mureş, voi putea preda în linişte şi pace în cadrul liniei maghiare, care de fapt trebuia de mult înfiinţată. Predarea lucrărilor practice în limba maternă, cu explicarea paralelă a terminologiei româneşti este varianta optimă pentru acumularea cunoştinţelor, şi va îmbunătăţi foarte mult rezultatele studenţilor noştri, va facilita înţelegerea proceselor de bază şi va da un real sprijin pentru formarea gândirii lor medicale.

Musafir

#3

2012-03-15 11:18

Respectati legea!

Musafir

#4

2012-03-15 11:33

Infiintarea unei linii maghiare nu este un statului. Acesata universitate a fost infiintata de catre maghari, si a fost in totalitae maghiará. In timpul lui Ceausescu, a fost infiintata linia romana si a fost inceputa sufocarea liniei maghiare, ajungind in anul 1989 la numai 18 studentí maghiari. E logic, ca noi, maghiarii vrem asigurari, ca lucrurile sa nu mai poate evolua in felul cum a fost in comunism. Vrem numai ce a fost al nostru.

Musafir

#5 Re:

2012-03-15 11:34

#4: -

din prima propozitie lipseste cuvantul cadou : )

 


Musafir

#6

2012-03-15 11:52

.

Musafir

#7

2012-03-15 13:14

Magyaroroszág
unguri incompetenti

#8

2012-03-15 13:26

duceti-va undeva. aveti cetatenie romana, sunteti in Romania, ce dracu? atat de incompetenti sunteti ca nu pricepeti 4 lucrari practice in romana dupa 20 de ani de locuit in tara asta? doamne fereste. duceti naibii in ungaria si aceti acolo in limba voastra. aici sunteti in romania. nu va ajunge ca aveti cursul in limba maghiara? nesimtitii...si nici voua nu va va fii bine daca se despart facultatiile ca nu ne vor mai fi recunoscute diplomele in europa..nici la limba romana si nici cea maghiara..dar sunteti prea prosti sa intelegeti ca o sa va puteti sterge la cur cu diploma dupa 6 ani de facultate. mutativa in ungaria si faceti acolo in ce limba vreti. punct
LOL

#9 Re:

2012-03-15 13:37

#8: unguri incompetenti -

Voua v-a trebuit Ardealul! Deal with it!


Musafir

#10

2012-03-15 13:48

Plagiatul conducerii UMF nu se uita!

Musafir

#11

2012-03-15 13:55

Consider că guvernul a procedat corect prin hotărârea de infiinţare a Facultăţii de mdicină şi Farmacie în limba Maghiară.Acest lucru am aşteptat demult din partea Guvernului. Cu acestă ocazie exprim mulţiumirea faţă de Guvernul României pentru acest pas înţelept, lucru care va avea ca efect de consolidare ale prieteniei, a respectului reciproc şi o apropiere sinceră prietenească între cele două popoare. Pe această cale urez d-lu prim ministru Răzvan Mihai Ungureanu sănătete penru ducere la bun sfârşit perfomanţa de scoaterea Tării din criză. Cu stimă dr. ing. Papp István
Andrei

#12 Re:

2012-03-15 13:56

#8: unguri incompetenti -

Nici caractere diacritice nu sunteţi în stare să folosiţi. De aici ar trebuie începută grija pentru cultură...

Stephen

#13 Re: Re:

2012-03-15 13:59

#9: LOL - Re:

Couldn't agree more.


Musafir

#14

2012-03-15 14:01

vreau ca baietii mei sa aibe mai multe drepturi si posibilitati in tara asta. sa nu fim nevoiti sa ne mutam intre straini ca sa ne fie mai bine. vreau conationalii romani sa-si dea seama daca ei sunt majoritari asta NU inseamna ca au dreptul sa decida pentru toata lumea! respect
lukzoli

#15 Re:

2012-03-15 14:23

#8: unguri incompetenti -

Nemernicule sa tii in minte ca nu ungurii au venit in Ardeal(Romania)ci granita a fost montata asa ca Ardealul sa fie in Romania!Deci drepturile noastre sunt echivalente sau si mai si decat a voastra,a romanilor.De fapt va intreb de ce luptati pt drepturile vlachilor din Serbia?Pt ca candva era pamint romanesc si acuma saracii de ei cand granita a fost mutata sau trezit intro alta tara ca si noi.Na asa sa te gandesti dobitocule!

Mentor

#16 Re:

2012-03-15 14:27

#8: unguri incompetenti -

Să-ţi fie ruşine, oricine ai fi !

Nu ai nici un drept să ne faci prost întrucât nu înţelegi nimic din interesele studentului, nici a cadrului didactic ! Invâţământul în maghiară nu compromite cu nimic formarea medicală, deoarece standardele de ocupare a posturilor rămân aceeaşi ! Nu există nici o nesimţire, nu vrem să alungăm pe nimeni, dorim să fim acceptaţi şi acreditaţi împreună, dar nicicum să ne dirijeze foşti secretari de partid şi utecişti, aleşi de o maşinărie de vot !

Mută-te tu unde vrei, într-o zonă unde nu trăiesc maghiari, ai toate drepturile !


Musafir

#17

2012-03-15 14:53

Remélhetőleg legyőzi a politikai helyzetből adódó magyar minimum követelmény, a román nyers nacionalizmust.
Vajon hány egyetemen tanító román orvos vett részt az 1990-ben görgényi tájékozatlan románság félrevezetésében és a tüntető magyarok elleni támadás megszervezésében? A mai szenátus román többsége? Nagy a valószínűsége!

Sperăm ca cerinţele minime ale minorităţii maghiare vor triumfa în lupta împotrima naţionalismului brut românesc.

Oare câţi profesori universitari români din Tg. Mureş au participat la organizarea pogromului românesc, împotriva demonstranţilor paşnici din anul 1990, ducând în eroare oamenii simpli din Valea Gurghiului? Majoritatea senatului universităţii de astăzi? Cel mai probabil.

TERMINATI CU PROSTIILE
Musafir

#18 Re: Re:

2012-03-15 15:43

#16: Mentor - Re:  

Eu una zau ca m-as muta, daca as putea... Dar in tara n-am unde, ca v-ati imprastiat prin toate zonele tarii...

Si, daca stau sa ma gandesc, nu vad de ce m-as muta. Voi sunteti cei care ar trebui sa va mai vedeti putin varful nasului.

Hai sa fim seriosi! Sectii maghiare sunt in cadrul invatamantului primar si gimnazial. E ok. Ce nu e in regula e sa ajunga un copil la facultate si sa nu stie sa lege doua cuvinte in limba romana.

Ardealul a fost si va fi al nostru. Cel putin asta spune istoria si e dorinta romanilor din Ardeal. Aici nici nu vreau sa aud altceva. Si nu va mai uitati ca un roman nu foloseste diacritice cand voi, majoritatea, nu vreti sau nu stit SA VORBITI LIMBA ROMANA in ROMANIA.

Pentru ce as fi de acord cu o sectie in limba maghiara? Sa ma trezesc ca la mine in tara va trebui sa invat alta limba ca sa pot merge la medic?! Si asa, am fost la Oftalmologie in Targu Mures unde de garda erau doi de-ai vostrii. Si nu mi-a venit sa cred cat de greu le-a fost sa-mi explice in ROMANESTE ce probleme am sau n-am.

Ar trebui sa cititi Constitutia Romaniei si s-o acceptati si terminati cu aberatiile astea!!!


Musafir

#19

2012-03-15 16:10

multumesc
Cucu

#20 Re:

2012-03-15 16:24

#8: unguri incompetenti -  

 

Categoria "din puțul gândirii". Mai învațã carte, puiul mamii!

Musafir

#21

2012-03-15 16:32

E rusine ce se face in orasul nostru, nu e destul ca institutiile maghiare in decursul deceniilor au fost desfiintate acum in aceata facultate infiintata de maghiari ,nu se poate sa aiba nici macar o parte in limba maghiara?
De ce le deranjaeaza pe "fratii" romani si acest lucru?

Musafir

#22

2012-03-15 16:43

Am terminat si liceul si Facultatea in limba maghiara,scriu si vorbesc limba romana,foarte bine,cunosc si terminologia medicala romana,fara probleme deosebite.Nu vad care ar fi problema pentru colegii mai tineri,atunci cind multi lingualitatea este o calitate nu un impediment

Musafir

#23

2012-03-15 16:44

Ce urmeaza , Spital in care se vorbeste doar in Maghiara?

Musafir

#24 FlagellumDei

2012-03-15 17:11

#8: unguri incompetenti - Iti doresc si tie din inima ce ne doresti si tu noua. Ai dat dovada de o inteligenta si o cultura extraordinara. Sunt mandru ca nu sunt de aceeasi nationalitate cu tine. Nesimtit esti tu, ca ti-ai deschis gura.

 


Musafir

#25 FlagellumDei

2012-03-15 17:12

#23: - Hai, spune-mi frumos, de unde ai reusit sa scoti aceasta tampenie?