Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#151

2012-03-16 10:07

Sunt curioasa ca medicii romani plecati in strainatate cum comunica cu pacientii din Italia ,Franta,Danemarca,Spania etc.
LOL

#152 Re: Re:

2012-03-16 10:08

#73: anonim - Re:

Dar noi nu vrem sa vindecam pacienti romani.

Nu vezi conspiratia? Medicii romani pleaca din tara, iar Medicii maghiari n-o sa trateze pacientii romani, si astfel veti disparea din Transilvania.

=))


Musafir

#153 Re: Re:

2012-03-16 10:08

#147: - Re:

nu mi-e rusine sunt mandru ca fac parte din majoritate si sunt roman...as avea alternative si le-as folosi asta as face nu as santaja un popor care m-a primi in sanul sau si mi-a dat mai multe drepturi decat sunt in orice tara ...Isten legyen veled, mint amire szüksége van!


Musafir

#154 Re:

2012-03-16 10:13

#11: -

pupincurist ce esti si lingau!poti sa pleci la Bucuresti acu cu siguranta vei primi  vre-un premiu academic mai ales ca ti-ai scris titlurile acolo .......Ha ha ha!


Musafir

#155

2012-03-16 10:14

Facultatea de Medicina infiintata in 1945 in limba maghiara a pregatit medici de valoare in perioada 1945-1962 numai in limba maghiara, care a u facut fata cu brio in locurile in care in general au fost repartizati, inafara Transilvaniei. Nu exista nicio contradictie in a invata in limba materna , pe langa care se invata si termenele din limba romana, si a profesa oriunde in Romania. Sa nu-si faca griji studentii romani, ca cei maghiari vor fi mai slab pregatiti , daca invata in limba materna.Dragi studenti romani, puneti-va Dvs in situatia inversa si vedeti cum v-ati gandi !

Musafir

#156 Re: Re: Re:

2012-03-16 10:16

#153: - Re: Re:

Bla -bla- bla....   facultatea este fondata de unguri din TG Mures. Aveti alternative... Dece nu v-ati facut o facultate mai mare mai superba mai renumita? Dece distruge majoritatea tot ce a creat minoritatea. Daca esti asa mandru nu ai nevoie de reputatia dobandita de alti, poti demonstra ca esti mai superb.


Musafir

#157 Re: Re:

2012-03-16 10:21

#15: lukzoli - Re:

daca te pretinzi cult mai citeste putina istorie a Romanie da nu deaia scrisa de vre-un ungur..(.rossz neked, ha azt állítják, hogy hódoljunk lehet olvasni némi történelem Románia kínál deaia soha nem írt a magyar) ..._ asta sa-ti fie mai usor sa digeri cele scrise de mine


Musafir

#158

2012-03-16 10:24

Si eu am terminat la Tg-Mures si am invatat in limba maghiara, si diploma de stat era scris in limba mea materna .Stiam medicina in trei limbi maghiara ,romana,si latina ,era 198o, nimeni nu a avut nimic de comentat.Examenul de diploma am sustinut in fata Prof.Bancu cine stia perfect limba maghiara,am luat nota 1o ,nu era nici un fel de discriminare.Dupa 32de ani ce se intimla? Cu respect Dr Bulbuk Enikő.

Musafir

#159

2012-03-16 10:26

În calitate de conferentiar universitar la UBB sunt de acord cu această petitie.

Cu stimă: Conf.Univ.Dr.Élthes Zoltán

Musafir

#160 Re:

2012-03-16 10:30

#155: -

ne punem si ne supunem de cate ori parasim granitele acestei tari... se zice termenii la pluralul romanesc .. doame fereste sa ajung pe mana ta si sa  ma diagnostici cu vre-o boala si sa nu  faci difereta intre pluralul si singular  sa ma duc la vre-un chirurg maghiar care tot nu intelege ca si tine si si sa ma trezesc ca-mi scoateti amandoi rinichi  .... eu zic mai degraba sa vi se pedea gramatica limbii romane obligatoriu la linia de curs in maghiara... o sa fac o petitie si  voi propune in parlament asta cu miiiiii de semnaturi ca sa va ocupati de invatatura nu de prostii


Musafir

#161 Re:

2012-03-16 10:31

#158: -

felicitari doamna,  mai sunt si maghiari corecti!


Musafir

#162

2012-03-16 10:40

Támogatom aláírásommal a peticiot

Musafir

#163 Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 10:40

#156: - Re: Re: Re:

am demonstrat deja! acum e vorba ca traim in ROMANIA da tu nu sesizezi ?  vrei sa traduc sa intelegi?...(Most van az, hogy élünk, ROMÁNIA, így nem veszi észre a?)


Musafir

#164 Re: Re:

2012-03-16 10:41

#160: - Re:

"amandoi rinichiȚ Iata cum faci tu diferenta intre singular si plural, tu care ai invatat in limba romana si care nici nu stii ca ai doi rinichi

"difereta intre pluralul"  mai invata sa nu mai mananci din litere

Poti sa mai faci linistit cursuri de gramatica a limbii romane

Noi nu am parasit granitele tarii, tu poti sa le parasesti daca asa vrei


Musafir

#165 Re: Re:

2012-03-16 10:42

#160: - Re:

din pacate tu, si semenii tai, veniti cu miile in Tg Mures, la medicii maghiari, si nu va deranjeaza daca mai gresim un plural...

pentru atunci cand ti se pune viata in pericol, nu te mai gandesti dac acel medic este maghiar sau nu, sau daca a invatat medicina in limba maghiara sau nu...

banuiesc ca daca ai putea te-ai duce si in strainatate, si nu ar conta daca medicul ar vorbi limba germana, pe care nu ai intelege-o deloc...

eu practic medicina din 2002, si am foarte multi pacienti din suceava, bacau, piatra neamt, craiova, bucuresti, etc., si nici unul nu s-a plans inca de faptul ca nu m-ar fi inteles...

mai mult, se intorc anual, si nu mai vor sa auda de medicii de la ei din judet sau oras...


Musafir

#166

2012-03-16 10:44

.

Musafir

#167

2012-03-16 10:50

A marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem magyar egyetem volt,csak a kakukkfiókák beleültek,pontosan úgy mint a Bólyai egyetemen !!!!1

Musafir

#168

2012-03-16 10:50

Magyar nyelvi oktatast kovetelunk a vasarhelyi egyetemen !

Musafir

#169

2012-03-16 10:53

Nu aveti nimic de pierdut. De ce nu puteti sa lasati sa decida si sa faca ce vor. Mi se pare normal intr-o tara "Democratica" daca vro sa faca o universitate separat de cea romana sa fie lasata. Dintr-un alt punct de vedere cand UMF inca era numai a maghiarilor, maghiarii au acceptat sa intre romanii, nu au facu tscandal ca nu vor sa invete inpreuna cu ei, au lasat sa intre in cladirile lor. Si acum?...Asa multumesc romanii.
urat ca scrii asta!

#170 Re: Re: Re:

2012-03-16 10:54

#18: TERMINATI CU PROSTIILE - Re: Re:

Dar citeste si tu putin Constitutia aia de care vorbest. Sa stii ca din faptul ca suntem maghiari nu rezulta ca am fi inculti. ba chiar mai mult, macar stim cu o limba in plus.Vorbiti de noi de parca am fi leprosi... serios acum... Ce Dumnezeu v-am facut? cu ce v-am jignit in halul asta? ca diplomele nu vor fi recunoscute nu e dincauza cererii de separare a sectiilor, ci din cauza ca facultatea nu are o carta aprobata, deci functioneaza ilegal. Plus, zici si ziceti ca noi ar trebui sa plecam... tu stii cat la suta din economia statului se bazeaza pe cele din Ardeal? sa vezi ce bine ar fi daca aceasta parte ar lipsi. Urat din partea voastra ca va purtati asa. S inoi suntem studenti si avem drepturi egale cu voi. Si crezi sau nu, ne pica rau ca citim asa ceva... "plecati ca v-ati raspandit deja peste tot"... Doamne... Iti doresc acelasi lucru.Daca vei avea ocazia sa pleci vreodata din tara undeva -oriunde doresti tu- sa ti se zica acelasi lucru..pleaca acasa ca nu esti de-a noastra..

 

Nici nu stiti despre ce vorbiti, numai certati si categorizati. Urat din parta voastra. Crede-ma, ca nu a fost visul nimanui sa se ajunga in situatia asta.. sa traiasca in minoritate datorita istoriei.. Tu te gandesti macar ca Ardealul a facut parte din Ungaria candva? ca la urma urmei nu noi am dorit sa traim aici?...

termina cu textele astea... serios, sunt jignitoare pt niste studenti care chiar nu merita asta.


Musafir

#171

2012-03-16 10:56

Să nu uitaţ, că în sec. al XIX-lea şi românii din Ardeal au luptat pentru aceste drepturi, şi au şi obţinut pînă la urmă. Consideraţi, că este normal, ca în Europa sec. XXI. maghiarii din România să nu aibă dreptul la învăţătura în limba maternă?

Musafir

#172 Re:

2012-03-16 10:59

#21: -

se zice de ce ii deranjeaza ...." pt ca nu ati invatat sa vorbiti corect romaneste"  ce glumeti ai prins ideea cu facultate infintata de maghiari da pe banii lui taicato????? sau o fi fost fabricata in ungaria si teleportata!PS cand ai documentele trimitemi-le si mie ca eu vreu sa ma informez nu ca tine!( as fii curios sa vad cati ai ai si ce studii de  scrii  asa stalcit romaneste)


Musafir

#173

2012-03-16 11:00

Dupa 21 de ani meritam ca tineri nostri sa aiba acces la INVATAMANTUL in limba materna,si vrem medici nu colectori de bacsisuri.!

Musafir

#174

2012-03-16 11:01

Ar fi foarte bine daca ar decide dascalii si studentii de limba maghiara ce solutie doresc, si nu altii sa zica ce e bine pentru ei. Toate protestele studentiilor romani este caraghios cand vor sa zica ce sa fie bun pentru altii.

Musafir

#175 Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 11:03

#170: urat ca scrii asta! - Re: Re: Re:

da ne gandim cu jale ca ARDEALUL a facut parte din Ungaria pe vremea cotropirii  si zicea bunicul ca pana si numele romanesc le-a fost maghiarizat... si acu veniti cu pretentia ca a fost infintata facultatea de voi  ..Mi-as vara capul in nisip ca strutul de rusine!