Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-15 21:31



Musafir

#77

2012-03-15 21:35

JOS CU ACTA!!!
watevör

#78

2012-03-15 21:37

@ 71
Scumpule cel Verde,când exista deja nobilimea maghiară în Ardeal,stămoșii tăi încă alergau tot cu opincile în picioare. Dar nu acest fapt este important.
Faptul că istoria a fost și este distorsionată....adevărat ... nu e vina Ta...cum nu e nici vina Ta că încă se spală creieri pe scară largă în România. Habar nu aveți ce se întâmplă la UMF și nici nu vă dați osteneala să aflați, pentru că tot ce vă interesează este să nu fie picior de maghiar pe aici...ei ...ați cam calculat greșit! Eu, personal vreau doar calitate în învâțământul superior....dacă voi nu vreți...măcar pe noi lăsați-ne !

Musafir

#79

2012-03-15 21:37

Sa se respecte legea!

Musafir

#80 Re:

2012-03-15 21:38


Musafir

#81

2012-03-15 21:56

Nagyon szurkolunk mindenkinek innen Szatmárból!Elkeserítő az egyetem (volt)vezetőjének viselkedése.Ne hagyjátok magatokat. Szeretném azt hinni, hogy minden ottani magyar diák már aláírta ezt a petíciót.Együtt könnyebb.Történelmet végeztem magyar szakon és én is szerettem volna minden tantárgyat magyarul tanulni(8o százalékot román nyelven tartották).
Tamás

Musafir

#82

2012-03-15 21:57

Universitatea a construita pt. studenti maghiari ,cu predare NUMAI in limba maghiara. Si unde am ajuns in aceasta democratie tipic romanesc ....

Musafir

#83

2012-03-15 22:04

Am auzit ca la UMF sunt studenti din HR,CV,BH care nu stiu aproape deloc in lb.romana. Stau si ma intreb daca erau intr-o alta tara nu ar fi trebuit sa stie limba oficiala a tarii ? Ca la noi la nimenea. Dupa mine nu este o rusine sa stii mai multe limbi.

Musafir

#84 Re:

2012-03-15 22:05

#82: -  

 GRESIT. Citeste mai bine si informeazate. Initial cladirea a fost scoala de cadeti si nu facultate de medicina.


Musafir

#85

2012-03-15 22:07

Chiar şi cadrele didactice au fost împinşi, să participe la alegeri nelegale, toate aceste evenimente dăunează tuturor, nu numai maghiarilor.

Musafir

#86

2012-03-15 22:11

Védhetetlen a románok magyar-politikája.

Musafir

#87

2012-03-15 22:14

Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
A város építette 1907-ben, majd bérbe adta Katonai Alreálskolának, a II. világháború végéig katonai intézményként működött. 1945-től a kolozsvári magyar tannyelvű Bolyai Tudományegyetem orvostudományi kara került ide, ahol majd 1962-től román nyelvű oktatás is elindult.


Musafir

#88

2012-03-15 22:17

Legile trebuiesc respectate si in romania de totii, fara comentarii si cei care nu respecta sa fie pedepsiti.

Musafir

#89 Re:

2012-03-15 22:19

#85: -  

 Hai fi serios. Daca profesorii au fost obligati ce sa mai comenteze studentii. Aveti profesori de etnie maghiara si predau la sectie romana deoarece la sectia maghiara nu sunt aceptati ca nu sunt "buni maghiari". Rusine


Musafir

#90 Re: Universitatea de Medicina si Farmacie

2012-03-15 22:23

#52: Attila - Universitatea de Medicina si Farmacie 

 


Musafir

#91

2012-03-15 22:27

@ 83
Ați auzit? Și eu aud multe! Conținutul informației pe care îl aveți este ”puțin” exagerat. Am învățat timp de 6 ani la UMF. Colegii din Secuime într-adevăr au un accent aparte, dar au consultat pacienți români,au completat foi de observație, au tocit la textele lucrărilor practice de le-au sărit ochii!Au dat examene în limba română. Nu înțeleg de unde panica asta generată de frica medicilor vorbitori numai de limba maghiară. Este o tâmpenie. Nu se poate supraviețui la o facultate de medicină timp de 6 ani, fără ca studentul să nu cunoască româna. Evident va fi învâțată și de acum încolo, pentru simplul fapt că este o necesitate. Este vorba despre obținerea șanselor egale. Dar împotrivirea și ura asta înverșunată (a cărei cauză nu o pot cuprinde cu tot intelectul meu modest pe care îl dețin)se pare că ne împiedică în a schimba ceva în bine. Oare de ce este România acolo unde este?..din cauza maghiarilor ...presupun


Musafir

#92

2012-03-15 22:28

Nu cerem, decât drepturi egale viitoarelor cadre medicale și bolnavilor indiferent de naționalitate. Aceasta nu va leza interesele semenilor noștri români, pe care îi respectăm.

Musafir

#93

2012-03-15 22:29

Nu vrem separare etnica!

Musafir

#94 Re:

2012-03-15 22:30

#83: -

Ce griza purtat pentru studentii-oamenii-de alta limba materna decat cea romana?! o data si daca sunteti mandrii-ca noi ungurii-secuii suntem de limba noastra materna-sa si vorbiti chiar romaneste, fara folosirea expresiilor "internationale", care poate multii nu stiu ce inseamna, dar suna frumos-mai frumos ca romaneste: ok, vickend, ..etc, . Si sa se invete odata si pentru totdeauna ca legile trebuiesc respectate si nu ocolite cum se face de sute de ani in natiunea romana.


Musafir

#95

2012-03-15 22:34

Legea sa fie respectata!

Musafir

#96

2012-03-15 22:40

un asemenea pas este un gest nobil,numai nesimtitii poate sa fie inpotriva,si pentru noi cade bine sa ne itreba dr.mi a panasz-hol fáj?

Musafir

#97

2012-03-15 22:42

Vrem doar ce ni se cuvine!
Ungur

#98 Re:

2012-03-15 22:43

#8: unguri incompetenti -  

 Nu stiu de ce al naibii voi cetateni romani de etnie romana mergeti la tratamente in Ungaria?De ce naibii nu stati acasa,sa umpleti aici cimitirele?


Musafir

#99 Re:

2012-03-15 22:45

#91: -

Cred ca va-ti referit la pozitia cea pozitiva a romaniei.Daca Vati devenit DR. la TG-Mures, ar fi trebuit sa vedeti macar -daca nu ati invatat- o alta cultura decat cea balcanica. sa stiti ca e o diferenta majoritara.Ca si Romania , nu de mult sa orientat -cel putin vizual-spre o cultura vestica, ce aduce prosperitati in toate domeniile , care trebuiesc cunoscute si respectate.

Vorbit despre obtinerea sanselor egale?  Daca nu este respectata legea invatamantului, legea egalitatii oamenilor fara deosebire de sex, natiune, religi...etc, numai prin vorbe, atunci nu avem despre ce vorbii.

Nu este nici o problema ca in romania se fura, se minte, e o coruptie enorma din statele EU, aceste lucruri sunt minore fata de..cand ungurii vor drepturile lor. Atunci majoritatea ia cutitul intre dinti: cevor ungurii? daca nu le place sa plece din tara!, si lozinci asemanatoare. Ce parere aveti dl Doctor? chiar loial?


Musafir

#100

2012-03-15 22:51

Szeretném a magyar nyelvű egyetemet!!!