Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#83

2012-03-15 22:04

Am auzit ca la UMF sunt studenti din HR,CV,BH care nu stiu aproape deloc in lb.romana. Stau si ma intreb daca erau intr-o alta tara nu ar fi trebuit sa stie limba oficiala a tarii ? Ca la noi la nimenea. Dupa mine nu este o rusine sa stii mai multe limbi.

Raspunsuri


Musafir

#94 Re:

2012-03-15 22:30:34

#83: -

Ce griza purtat pentru studentii-oamenii-de alta limba materna decat cea romana?! o data si daca sunteti mandrii-ca noi ungurii-secuii suntem de limba noastra materna-sa si vorbiti chiar romaneste, fara folosirea expresiilor "internationale", care poate multii nu stiu ce inseamna, dar suna frumos-mai frumos ca romaneste: ok, vickend, ..etc, . Si sa se invete odata si pentru totdeauna ca legile trebuiesc respectate si nu ocolite cum se face de sute de ani in natiunea romana.


Musafir

#515 Re:

2012-03-17 17:09:02

#83: -

Asa ai auzit? Te-ai intalnit personal macar cu unul care sa nu poata conversa cu tine in lb romana?

"Dupa mine nu este o rusine sa stii mai multe limbi." de acord. Nici pt romani nu ar fi rusinos sa stie lb maghiara. Nu din obligatie, ci din respect. Pe vremuri cand 2 vecini se intalneau, cel maghiar saluta Buna ziua, cel roman raspundea Jó napot. Respect reciproc. Fara alte filozofii.