Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#1551 Re:

2012-03-27 16:51

#14: -

Merci! Am crezut, precum se vede prost, ca in general, majoritatea decide. Se pare ca unii cetateni sunt de alta parere.

Nu va bazati pe lipsa de reactie. Urechile aud, ochii vad, capetele judeca. Cand se va sari cu adevarat calul, veti avea si reactia potrivita. Este doar o chestiune de perceptie.


Musafir

#1552 Re: Re:

2012-03-27 17:00

#15: lukzoli - Re:

Un limbaj foarte urat. De condamnat si faza cu incompetentii dar dumneata depasesti limita bunului simt.

Si in plus gresesti amarnic. O-ti fi voi urmasii hunilor, dar asta nu inseamna ca ati fost singurii habitanti ai teritoriului.

 


Musafir

#1553 SA VA FIE RUSINE!!

2012-03-27 17:39

Sa va fie rusine tuturor celor care aveti pareri contradictorii.
Da
ROMANILOR : sa va fie rusine
UNGURILOR din Romania: sa va fie rusine
In loc sa ne respectam si sa traim in prietenie, armonie, etc., ne mancam de posterior reciproc.
Suntem o gramada de popor manipulati de niste nemernici care nu mai stiu cum sa se tina mai temeinic de ciolan.
Nu vad nimic rau in pastrarea identitatii etnice si a traditiilor comunitatilor de unguri, sasi, sarbi, tatari, turci, etc.
Daca sunt destui cursanti vorbitori de maghiara care sa ocupe locurile in aceasta limba, de ca sa nu? Si cetatenii vorbitori de aceasta limba, platesc taxe statului roman, deci ....
Pe de alta parte, modul in care ungurii de la guvernare folosesc motive de genul asta ca santaj pe premier este revoltator. Si nici premierul nu are mare putere daca nu poate sa faca treaba decat cu ajutorul acestor unguri.
Asta este doar un exemplu. Problema este mult mai adanca. Se lucreaza de foarte multi ani la perceptia colectiva, prin propaganda si media pentru a intretine si a accentua ura interetnica.
Trist este ca sunt prea multi de ambele tabere care nutresc acesta ura.
Ungurilor: va rog sa nu va mai luati dupa agitatori di diversionisti care lucreaza la aceasta perceptie. Va rog sa ganditi singuri si sa luati decizii intelepte.
Romanilor: Nu va mai atacati atata ca nu sunteti tratati corespunzator cand ajungeti in zone cu populatie majoritara maghiara. Este dreptul oamenilor sa stie ce limba vor ei. Daca au nevoie de translator ca sa citeasca un prospect sau o eticheta este alegerea lor. Sunteti doar frustrati ca sunteti totusi in Romania si nu vi se vorbeste limba sau nu sunteti serviti la magazine sau restaurante sau hoteluri. Aceste intamplari sunt rarisime si au la baza aceasta manipulare de care vorbeam.

In incheiere vreau sa folosesc un cliseu:
Chiar daca in fata ochilor aveti niste pomi, incercati sa vedeti padurea.

PS Sunt din Bucuresti si vreau sa laud potentialul turistic al "tinutului secuiesc" din zona Odorheiul Secuiesc (probabil cea mai mare concentratie de maghiari si cea mai mica de romani). Recomand. (Se primesc lei de-ai nostrii ;))
T

#1554 Doar un gând...

2012-03-27 19:50

"Pe de alta parte, modul in care ungurii de la guvernare folosesc motive de genul asta ca santaj pe premier este revoltator. Si nici premierul nu are mare putere daca nu poate sa faca treaba decat cu ajutorul acestor unguri."

Într-o țară democratică, n-ar trebui să folosim nici-un fel de șantaj, pentru a obține drepturile noastre cuvenite. :)

PS Vă recomand Marea Neagră, este diamantul Europei, în ceea ce privește plajele...

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-27 20:19



Musafir

#1556 Re:

2012-03-27 20:23

#14: -

Nu noi v-am adus in Romania, voi ati venit cu armata sa o cuceriti, vreti sa ramineti aici, atunci invatati in scoli in romana. Nu valea in Ungaria. End of story.


Musafir

#1557 Re: Re:

2012-03-27 20:28

#1556: - Re:

Spune mai ceva nou, ca LP-ul acesta este uzat deja. Nu observi ca tot sare si se repeta?! Ar fi timpul sa traiesti si tu in astazi!


Musafir

#1558 Re: Doar un gând...

2012-03-27 20:30

#1554: T - Doar un gând...

Ce tara este tara in care legea este respectata de unii numai prin "santaj"?

pt. T

#1559 Re: Re: Re: T

2012-03-27 20:38

#1540: pt. Anca - Re: Re: T

M-am bagat ca musca'n lapte... Da, dar nu poate spune nimeni ca nu pot vb aici; trebuia scris ca nu am voie. Astea sunt consecintele daca am dat de o fata careia ii plac certurile ca in adolescenta. Si asa cum ne-am certat noi se cearta femeile, stiu.  :)) Oare ce varsta ai? :))

Ai impresia ca duc lipsa de ceva sau nevoie de ajutor? Nu e de ajuns o impresie. Spune-mi asta te rog, cand ai un raspuns mai sigur si argumentat.  Am o problema de sanatate dar o controlez. Si doctorii nu rad de asta deobicei. Stiu ce nu am : imunitate pt ca am racit. :)

Daca esti prost sau nu e o problema de care se rade doar in copilarie. Imi esti superioara. De ce nu ai evitat prostia mea? De cat sa fi "a big fish in a littlle pond" sau "al' mai destept dintre prosti" mai bine ma eviti fiindca nu ai ce invata de la mine.

Eu nu cred ca duci lipsa de nimic. Eu cred ca avem cam acelasi temperament si asa a iesit ce a iesit intre noi :))

"Al' mai destept cedeaza"

Te pup dulce :))

 

PS. "La perfectiune" nu exista in vocabularul limbii romane :P

 

 

 

 

 

Ioan Românul

#1560 Re: SA VA FIE RUSINE!!

2012-03-27 20:45

#1553: - SA NU NE FIE RUSINE CĂ SUNTEM ROMÂNI ÎN ŢARA NOASTRĂ!!

Presupun, după stil, că sunteţi o persoană de gen feminin. Ar fi fost totuşi mai bine să vă prezentaţi sub un nume oarecare, un nick, cum se spune, să ştim cui ne adresăm. Ion, Ioana, Marin, Mariţa, oricare.

Aveţi mare dreptate doamnă. Cum de nu m-am gîndit? De acum, cînd voi trece prin secuime, ca să nu am probleme, voi lua cu mine un translator de limbă maghiară. Sau, mai bine, un cunoscător de limbă engleză, e mai economic. Oricum, şi în acest caz, am şansă de 10 ori mai mare să mă descurc mai bine cu engleza decît cu limba mea de valah împuţit, cum ne gratulează ei cînd ne aud vorbind pre limba noastră.

Mesajul acesta vă este adresat exclusiv dvs. şi cu această ocazie, vă mulţumesc din suflet. Ar fi păcat să-i stresăm prea tare pe stimabilii noştri compatrioţi devotaţi trup şi suflet acestei ţări.

Your faitfully,

Ioan Românul

Judex

#1561 Re: Doar un gând...

2012-03-27 20:54

#1554: T - Doar un gând...

Cu alte cuvinte, recunoaşteţi că pentru a vă atinge scopurile dvs. pe care le consideraşi legitime, recurgeţi şi la şantajarea guvernului. Meschinărie pe faţă.

Vorba persoanei de deasupra dvs.: RUŞINE SĂ VĂ FIE!

Attila

#1562 Re: Re:

2012-03-27 21:22

#70: Nick62 - Re: imi vine sa te fut in gura impreuna cu maica ta taran imputit pe care jigodiile de la Trianon au lipit Ardealul ee Romania.

 


Musafir

#1563 Re: Re: Re:

2012-03-27 21:34

#1562: Attila - Re: Re:

Atunci sa faceti sex 69 impreuna: extremistii romani cu cei maghiari. Sunteti la fel de inteligenti.


Musafir

#1564 Re: Re: SA VA FIE RUSINE!!

2012-03-27 21:38

#1560: Ioan Românul - Re: SA VA FIE RUSINE!!

Mesajele private sa le rezolvati in privat, prin e-mail. Aceasta e un forum.


Musafir

#1565 Re: Re: SA VA FIE RUSINE!!

2012-03-27 21:42

#1560: Ioan Românul - Re: SA VA FIE RUSINE!!

Eu vă ajut cu multă plăcere. 200 RON / zi + cazare.

T

#1566 Re: Re: Doar un gând...

2012-03-27 22:15

#1561: Judex - Re: Doar un gând...

D-le Judex, se pare că m-ați înțeles greșit.  N-am recunoscut nimic, nu e vorba despre meșchinărie. Legea a fost adoptată de către guvern (se poate că greșesc) încă anul trecut. Senatul cu majoritatea română prima dată a zis: DA, bine, să facem, după care s-a întors... Na, așa s-a format scandalul ăsta...  Deci, care e concluzia? Dacă cu toții am gândi la ce e mai bun pentru țară, n-am avea probleme, ca astea, și dacă nu ar exista diferențierea studenților maghiari-români, n-ar trebui nici șantaj, nici șmecherie, nici nimic. Am lucra și am ocupa de obligațiile noastre, fără a ura pe celălat pentru etnia sa. Încăodată, scuze pentru greșeli, sper că înțelegeți esența....

 

PS. exact săptămâna asta, la un lp s-a așezat lângă mine un coleg din seria română, cu care am vorbit prietenos DESPRE LECȚIA DE ZI, ne-am explicat niște lucruri reciproc, prietenos. Sper că circul creat de către d-ul Rector nu va afecta prea mult timp prietenia noastră cu cei de la secția română.

 

Cu stimă! T.

T

#1567 Re: Re: Doar un gând...

2012-03-27 22:20

#1558: - Re: Doar un gând...

Întrebă-l pe Rectorul nostru cel nou, ori cel vechi... :)


Musafir

#1568

2012-03-27 22:25

Sa se respecte legea !!!!


Musafir

#1569

2012-03-27 23:27

Sunt de acord cu respectarea legii.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-28 00:10



Musafir

#1571 Re: Este o rusine si mai mare sa minti. UMF Tg.Mures ARE CURSURI IN LIMBA MAGHIARA ,deci dreptul m

2012-03-28 00:33

#336: -

UMF Tg.Mures ARE CURSURI IN LIMBA MAGHIARA ,deci  dreptul minoritatii etnice este mult prea respectat.  Infiintarea unei noi universitati din banii publici ai statului roman nu are nicio o justificare  atat timp cat exista cursuri in limba maghiara in forma existenta .


Musafir

#1572 Re: Re:

2012-03-28 02:40

#1556: - Re:

Dragă Musafir,

în primul rând: aici nu istoria este subiectul discuţiei, ci o LEGE în vigoare care trebuie să fie respectată de toţi cetăţenii statului (şi mulţumit hotărârii de guvern o să şi fie respectată, indiferent dacă vă place sau nu).

 

Totuşi, dacă aţi vorbit despre istorie, trebuie să menţionez că noi ni am cucerit-o România, deoarece România nu exista încă ân momentul sosirii maghiarilor.

Eu nu zic că nu erau locuitori daco-români pe aici pe acele vremuri (în lipsa documentelor care ar demonstra prezenţa sau lipsa daco-românilor doar teorii există (mai multe), dintre care într-adevăr teoria continuităţii este cea care este acceptată oficial).

Un lucru însă e sigur: că daco-romanii nu aveau un stat propriu în timpul descălecării maghiare - deci nu era nimic de cucerit. Formaţiuni prestatale şi tribale existau probabil, acestea fiind învinşi de maghiari.

Primele state româneşti (adică voievodatele Moldovei şi Ţării Româneşti) s-au format abia în secolul XIV.

România ca stat independent există din 1862.

 

Deci e absolut clar că maghiarii n-au putut cuceri România, acest stat fiind inexistent în 896.

Şi chiar dacă ar fi fost existent (ceea ce nu era) şi cucerit (precum nu era) de maghiari, asta oricum nu era un lucru care ar putea justifica orice fel de discriminare în secolul 21. Astfel de cuceriri multe existau în istorie, dar în statele civilizate de azi o astfel de dată istorică n-are relevanţă pt. prezent.

Oricum, maghiarii n-au cucerit România, asta e sigur. Imperiul care a cucerit aici un stat existent şi bine organizat era tocmai imperiul roman (care a cucerit Dacia).

Iar mai târziu nici caganatul avar, nici tribele maghiare nu au găsit aici nici-un stat bine-organizat pe care le-ar fi putut cuceri.

 

 


Musafir

#1573 Re: Re: Este o rusine si mai mare sa minti. UMF Tg.Mures ARE CURSURI IN LIMBA MAGHIARA ,deci drept

2012-03-28 02:46

#1571: - Re: Este o rusine si mai mare sa minti. UMF Tg.Mures ARE CURSURI IN LIMBA MAGHIARA ,deci dreptul m

Vai Doamne!

E incredibil că tot protestaţi, jigniţi şi srieţi afirmaţii foarte hotărâte - şi totuşi nici azi nu ştiţi despre ce vorbiţi. Dumneavostră chiar nu citiţi presa (să nici nu vorbesc despre textul legii)?

 

Cum e posibil să nu ştiţi nici acum că nici nu era vorbă despre înfiiţarea unei universităţi ci a unei facultăţi în cadrul UMF (şi NU în locul facultăţilor existente ci PE LÂNGĂ acestea).

Sau chiar nu înţelegeţi diferenţa între universitate şi facultate? Atunci de ce comentaţi?


Musafir

#1574 Re: Re: Re:

2012-03-28 08:27

#1572: - Re: Re:

"Eu nu zic că nu erau locuitori daco-români pe aici pe acele vremuri (în lipsa documentelor care ar demonstra prezenţa sau lipsa daco-românilor doar teorii există (mai multe), dintre care într-adevăr teoria continuităţii este cea care este acceptată oficial)."

Termenele de "daco-raman" si "teoria continuitatii daco-romane" exista (ca fabricatie) numai la istoricii romani - ca justificare a primului drept la Transilvania - si nicaieri in istoria universala.


Musafir

#1575 Re: Re: Doar un gând...

2012-03-28 08:32

#1561: Judex - Re: Doar un gând...

Sarmanul Judex! Ati ramas fara respiratie dupa ce ati auzit de hotararea guvernului.

Ce tara este tara in care legea este respectata de unii (majoritatea) numai prin "santaj"?! Unde modelele de viata sunt persoane ca Vadim Tudor, Gigi Becali sau Bercea Mondialul... Unde cei care conduc tara, inclusiv presedintele tarii, paroleaza cu infractori... Unde infractorii sunt vazuti ca eroi... Nu astept raspunsul dumneavoastra, ca il stiu de mult timp!