Mesaj catre Traian Basescu

Ioan

/ #7 @Iulius

2012-07-21 23:55

1. Traian Basescu poate fi convins sa lupte si prin boicot dar nu din proprie initiativa ci impins din spate de sustinatori cred ca asta este si ideea petitiei;
2. Da, si in aceeasi idee daca ar fi convins sa boicoteze referendumul sustinatorii l-ar urma;
3. Si ei pot fi convinsi sa protesteze prin aceasta modalitate a refuzului de a se implica;
4. Sunt si cei care nu vor merge deloc oricum dar asta nu inseamna ca vor demiterea presedintelui. Prin boicot ar fi lasati sa dea cu capul de perete cei de la punctul 5;
5. Sunt si ei romani chiar daca acum gresesc, nu trebuie condamnati ci ajutati sa isi deschida ochii mai larg;
6. Eu cred ca o sa fie mobilizati de primari si prin diverse metode mai mult sau mai putin ortodoxe;
7. Stand si noi acasa ii castigam si pe cei indecisi de partea noastra;
8. Cred ca aici este exact invers. In cel mai fericit caz sustinatorii "Nu" vor obtine un scor strans in favoarea lor, iar cateva zeci de mii de voturi sunt mai usor de fraudat. Insa daca lipsesc 4 milioane de cetateni cine crezi ca reuseste sa le adune? Greu de facut o frauda de asemenea proportii fiind totusi si ceva monitorizare.

Concluzia, boicotul ar fi cartea castigatoare si cu cele mai mici riscuri, cu 2 conditii:
1) Propunerea si presiunea in directia asta sa vina de la noi nu de la Traian Basescu sau partidele care il sustin.
2) Sa fie un absenteism masiv pentru ca mesajul sa aiba intr-adevar ecou.

Si inca ceva, tare ma tem ca nehotararea asta mergem nu mergem votam nu votam, ne hotaram la ora 21 vedem ce mai spune cate un exit-poll s.a.m.d. o sa ne coste. Eu raman la parerea ca daca este vorba despre Romania asa cum spunem toti nu ne putem permite sa riscam. Nu cred ca putem visa ca se va intoarce 60%-30% cu susul in jos, sa fie 60% NU si 30% DA astfel incat sa nu lase nici o sansa de fraudare. Principaul argument: nu e destul timp, de asta au si vrut USL campanii facute repede si scurte pana nu trezim prea multi din ameteala.