Mesaj catre Traian Basescu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Mesaj catre Traian Basescu

Marian

#1 o prostie

2012-07-21 21:28

calmativa... solutia nu e sa nu se mearga la vot si sa ii lasam doar pe uselisti sa voteze. cum sa concepi ca poate convietui apoi basescu daca nu o sa aiba sustinerea in vot a romanilor? absenta de la vot e cea mai imbecila idee care poate veni unui sustinator a lu basescu. daca il sustii mergi si voteaza!

ideea ca daca se face pragul de prezenta basescu sigur va pierde e o atitudine de looser. de pierzator. basescu nu e un pierzator si nu are cum sa mearga pe calea asta a victoriei la masa verde. mai bine sa plece acasa decat sa ramana pe scaunul de presedinte fara sustinerea majoritara a romanilor. sunt sigur ca asa gandeste el si sunt total de acord cu asta.

pentru toti care militeaza pentru absenta la vot le-as dori sa fie ei apoi tinta tuturor mizeriilor aruncate de uselisti si de antenisti. adevarul e ca vor si avea munitie destula impotriva lui basescu. pe cand daca votul va fi majoritar in favoarea lui basescu...o sa dea uselistii volumul nesimtirilor un pic mai jos.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-07-21 21:34


catalin

#3 Jenant

2012-07-21 21:53

Nu pot semna o astfel de petitie

Anonymous

#4 esti sigur?

2012-07-21 21:59

Marian, nu exclud posibilitatea ca Basescu sa castige. Insa daca pierde riscul este urias, in cateva luni copy-paste pot sa faca enorm rau Romaniei. Merita?
Antenele vor improsca oricum cu noroi la asta se pricep pentru asta sunt platiti. Daca nu au munitie, inventeaza...
Pe de alta parte un absenteism masiv ar trimite atat in tara cat si in afara tarii un mesaj la fel de puternic ca un vot la limita NU, poate chiar si mai puternic!
Am ajuns sa nu alegem varianta cea mai potrivita de protest, de frica antenelor???
La vot se vor prezenta exact cei care isi doresc cu adevarat sa il suspende pe Traian Basescu. Daca vor fi 4 milioane, iar 14 milioane stau acasa, cu ce ar fi presedintele ilegitim?


Musafir

#5

2012-07-21 22:39

NU MA INTERESEAZA DE LEGITIMITATEA LUI PONTA, CRIN SI USL ... LEGITIMITATEA TURNATORILOR SI TRADATORILOR LUI VOICULESCU, ... CA VOR ZICE EI, ... UITE CA BASE RAMINE, DAR AU VOTAT CONTRA LUI 4 MILIOANE SI NU MAI ARE "LEGITIMITATE", ... ASTA ESTE VRAJEALA USL-ULUI DE A FACE OAMENII SA IASA, SA NU BOICOTEZE, SA POATA FACE EI "CVORUM", SA ATINGA BAREMUL ELECTORAL DE 9 MILIOANE ! NU MERGETI LA VOT, BOICOTATI REFERENDUMUL SI ASA, ... USL, NU MAI ARE CE FACE, PT CA NU AU ACEI 50% +1 DIN ALEGATORII INSCRISI, ... LOVITURA DE STAT ESUEAZA SI BASESCU RAMINE PRESEDINTE !!! BASESCU, NU POATE SA VA SPUNA, "NU MERGETI LA VOT", ... NU ESTE POLITIC, CORECT, ... VA SPUN EU, … NU MERGETI LA VOT !!! NU VOR PUTEA FRAUDA, 3-4 MILIOANE DE VOTURI, ... VOICULESCU SI TRUPA DE MARIONETE PUCISTE, PIERD SI VOR PLATII IN FATA JUSTITIEI, PT TRADARE, ATENTAT LA SIGURANTA NATIONALA SI LOVITURA DE STAT !!! NU MERGETI LA VOT !!! DACA MERGETI LA VOT, ... LE LIGIMIZATI USL-ASILOR, LOVITURA DE STAT SI PUNETI PE TAVA, TARA INTERESELOR GEO-POLITICE RUSESTI !!! SA NU VA FACETI ILUZII CA USL NU VA FRAUDA, ... VOR FRAUDA ENORM, PT CA EI STIU CA ASTA ESTE ULTIMA LOR SANSA, AU MIZAT TOTUL PE ACEASTA MANEVRA, … SA NU MAI MENTIONEZ CA ESTE IN JOC, TARA, DEMOCRATIA SI VIITORUL NOSTRU. DACA MERGETI LA VOT INSEAMNA CA SINTETI DE ACORD CU ACEASTA LOVITURA DE STAT, CU TOATE MIRSAVIILE SI TICALOSIILE PE CARE LE-AU FACUT SA AJUNGEM AICI. NU LE FACETI JOCUL. NU MERGETI LA VOT !!! DACA MERGETI LA VOT, VA POT FRAUDA VOTUL DUMNEAVOASTRA, CHIAR SI DACA ATI VOTAT, "NU", ... PT CA RAPORTUL IN TOATE COMISIILE DE VOT ESTE DE 6 USL-ASI LA 1 PDL-IST SI FOARTE SIMPLU LA NUMARARE VA MAI TRAGE O STAMPILA IN CEALALTA CASUTA CU "DA", VA ANULEAZA VOTUL SI EI ISI FAC "PREZENTA NECESARA LA VOT" !!! SAU, PUR SI SIMPLU, VA ARUNCA LA COS VOTUL SI LE INLOCUIESC CU UNELE GATA STAMPILATE CUM VOR EI, IAR DUMNEAVOASTRA LE-ATI FACUT, "PREZENTA NECESARA" !!! NE MERGIND LA VOT, NU SE POT FOLOSII DE PREZENTA DUMNEAVOASTRA PT A FACE PRAGUL ELECTORAL SI NICI NU POT SA VA FRAUDEZE VOTUL !!!
Iulius

#6 MERG SA VOTEZ "NU"

2012-07-21 23:22

Iti inteleg supararea, dar trebuie sa-ti spun ca gresesti.
Am sa incerc sa argumentez:
1. N-ai sa-l convingi pe Basescu sa nu se lupte. El nu poate altfel. Trebuie sa-i accepti optiunea.
2. Daca el cere romanilor sa mearga la referendum sustinatorii lui il vor asculta.
3. La referendum nu vor veni sa spuna "NU" numai sustinatorii lui Basescu, ci si cei care sunt impotriva tututror mizeriilor facute de hoarda USL.
4. Sociologic motivatia de a lua atitudine este mai mare decat aceea de a nu lua atitudine.
5. Impotriva lui basescu se vor prezenta la urne numai cei plini de ura, indoctrinati de antene, adica numai suporterii USL.
6. Suporterii USL au fost deja la vot in iunie si o parte dintre ei considera ca si-au facut treaba. S-ar putea sa nu mai vina. In special in mediul rural.
7. Cei indecisi vor sta acasa, ca doar n-or sa mearga la votare ca sa se intrebe acolo ce sa faca.
8. Absenteismul poate oferi conditii prielnice fraudarii. Daca nu te duci la vot este posibil ca cineva din comisie sa voteze in locul tau. Daca vrei sa ii prinzi mergi dupa ora 21 - 22, inainte de inchidere, sa vezi daca nu cumva au votat deja pentru tine. Iti vor spune ca nu te gasesc pe lista si te vor invita sa votezi pe lista suplimentara. Tu sa le ceri sa-ti arate lista cu strada pe care locuiesti tu. Sa ai un aparat foto pregatit.

Concluzie:
Toti cei care sunt impotriva incalcarii statului de drept,
+
toti cei care se tem ca Romania va avea de suferit din cauza masurilor pe care le va lua UE impotriva pucistilor,
+
toti cei care il simpatizeaza pe basescu
TREBUIE SA MEARGA LA VOT SA SPUNA "NU"

Abia dupa ce ai pus stampila pe "NU" o sa poti dormi linistit.

Cu stima.

PS
1. Nu am agreat intotdeauna ce a facut basescu, dar l-am votat de trei ori.
2. Nu sunt membru si n-am fost mpebru al nici unui partid.
Ioan

#7 @Iulius

2012-07-21 23:55

1. Traian Basescu poate fi convins sa lupte si prin boicot dar nu din proprie initiativa ci impins din spate de sustinatori cred ca asta este si ideea petitiei;
2. Da, si in aceeasi idee daca ar fi convins sa boicoteze referendumul sustinatorii l-ar urma;
3. Si ei pot fi convinsi sa protesteze prin aceasta modalitate a refuzului de a se implica;
4. Sunt si cei care nu vor merge deloc oricum dar asta nu inseamna ca vor demiterea presedintelui. Prin boicot ar fi lasati sa dea cu capul de perete cei de la punctul 5;
5. Sunt si ei romani chiar daca acum gresesc, nu trebuie condamnati ci ajutati sa isi deschida ochii mai larg;
6. Eu cred ca o sa fie mobilizati de primari si prin diverse metode mai mult sau mai putin ortodoxe;
7. Stand si noi acasa ii castigam si pe cei indecisi de partea noastra;
8. Cred ca aici este exact invers. In cel mai fericit caz sustinatorii "Nu" vor obtine un scor strans in favoarea lor, iar cateva zeci de mii de voturi sunt mai usor de fraudat. Insa daca lipsesc 4 milioane de cetateni cine crezi ca reuseste sa le adune? Greu de facut o frauda de asemenea proportii fiind totusi si ceva monitorizare.

Concluzia, boicotul ar fi cartea castigatoare si cu cele mai mici riscuri, cu 2 conditii:
1) Propunerea si presiunea in directia asta sa vina de la noi nu de la Traian Basescu sau partidele care il sustin.
2) Sa fie un absenteism masiv pentru ca mesajul sa aiba intr-adevar ecou.

Si inca ceva, tare ma tem ca nehotararea asta mergem nu mergem votam nu votam, ne hotaram la ora 21 vedem ce mai spune cate un exit-poll s.a.m.d. o sa ne coste. Eu raman la parerea ca daca este vorba despre Romania asa cum spunem toti nu ne putem permite sa riscam. Nu cred ca putem visa ca se va intoarce 60%-30% cu susul in jos, sa fie 60% NU si 30% DA astfel incat sa nu lase nici o sansa de fraudare. Principaul argument: nu e destul timp, de asta au si vrut USL campanii facute repede si scurte pana nu trezim prea multi din ameteala.


Musafir

#8

2012-07-21 23:55

Va rugam sa ne iertati si sa ne intelegeti! In fiecare zi am fost la mitingurile din Piata Victoriei! De ce NU iesim la referendulul USL? In fiecare sectie de votare vor fi 5 sau 6 reprezentanti USL. Dumneavoastra domnule presedintele Basescu NU aveti pe nimeni care sa va reprezinte! In unele sectii va fi un singur reprezentant din partea PDL..UNUL singur!!! Omul asta este si el OM are necesitati trebuie sa iasa pentru un timp din sectie…USL-ul a marit programul de la ora 7 la 23. Aproape 18 ore cat va trebui sa stea acolo este foarte dificil si in perioada cand omul iese pentru necesitati gata pachetele USL in urna. Si mai este un aspect! Omul este om si el. Daca-i baga USL sub nas musuroiul de euroi nu stim daca mai este asa de vertical si nu se-ndoaie si se face ca nu vede ce se intampla! Semneaza procesul verbal si-a luat banul si-a scapat de saracie! Asa ca mai bine NU iesim deloc la VOT!
Speram ca presedintele sa-nteleaga si sa ne ierte…Dar noi ii cunoastem de-aici de-acasa pe TOTI talharii USL! Astia sunt pe viata si pe moarte.. Tara, democratia, statul de drept, poporul, nimic nu mai conteaza pentru ei! Ori fura ca sa le-ajunga ORI scapam de ei pentru totdeauna! Altfel NIMENI nu ne mai scapa de saracie!

Musafir

#9 Re: o prostie

2012-07-22 00:01

#1: Marian - o prostie

Citeste domnule si parerile altora! Vrei sa creezi cvorum PUCISTILOR? Oricum vor castiga prin frauda! Dar daca ii ajutam si noi atunci ne meritam soarta!

Iulius

#10 Re: @IIoan

2012-07-22 00:16

#7: Ioan - @Iulius

Nici la Alegerile generale absenteismul nu este considerat un vot impotriva "ofertei electorale".
Daca la alegeri nu te prezinti ca sa alegi "raul cel mai mic"  se cheama ca vei suporta alegerea celorlalti, fie ca-ti convine sau nu, chiar daca au fost sub 50% la urne.

Aceasta campanie de boicotare a referendumului nu face decat sa-i dezbine pe cei care sunt impotriva pucistilor.

Se face confuzia (voita) ca la alegeri a luat 50.1 %.
Noi trebuie sa ne uitam la referendumul in care a luat 85 %. si prezenta a fost sub 50%
Nu cred ca a pierdut 35- 40% de atunci.

Acum nu mai putem sa jucam la doua capete. A ramas o singura carte.
Prezenta masiva si insumata a celor care NU accepta lovitura de stat.

Eu voi merge pe mana presedintelui.

 


Anonymous

#11 Nu

2012-07-22 00:19

"Oricum vor castiga prin frauda!".
Gresiiiiiiit. USL este incapabil sa fraiereasca 9 milioane votanti, daca noi am refuza toti sa participam ar aduna maaaaxiiiiiiiiim undeva pe la 5-6 milioane. Frauda de 3-4 milioane voturi in plus nu au cum nici sa stea in cap. Or sa ne fure insa cu siguranta daca mergem la vot iar scorul va fi strans.
Ioan

#12 @Iulius

2012-07-22 00:34

Nu cred ca se compara cu alegerile generale.
Aici vorbim despre un referendum de "pedepsire" a unui presedinte care a incalcat foarte grav Constitutia(cel putin pentru asta a fost gandita procedura de suspendare, ca parlamentarii au profitat de lege pentru jocurile lor murdare si ca pe fond nu au nici macar un motiv real de suspendare deoarece nu a fost TB nici un dictator cum trambiteaza antenele e alta poveste).


Deci neprezentarea unui indecis = respectivul considera ca presedintele nu a gresit atat de grav incat sa arda sa mearga sa isi dea votul pentru a-l demite. Rezulta ca absenteismul este favorabil lui Traian Basescu nu USL. De ce crezi ca s-a trezit Crin din somn sa tipe ca o sa cheme lumea la vot? De ce crezi ca se agita aia cu tombole si tot ce mai pot scorni? De asta le e cel mai frica, de neprezentare. Iar noi trebuie sa le oferim exact ce ii inspaimanta.

Presedintele nu are cum sa ceara el boicotarea si nici nu ii sta in fire. Dar e de datoria noastra sa o facem.

Iulius uiti ca cei 85% erau cu ajutorul primarilor care acum sunt USL, ca inca nu ne lovise criza, ca inca nu fusese huiduita de catre majoritate guvernarea austera Boc, ca inca nu isi facuse efectul campania de manipulare a gramezii de asa-zisi analisti si jurnalisti platiti de stii tu cine. Basescu a pierdut mai mult decat 40% de atunci, ca sa intoarca scorul are nevoie si de putin noroc. Ramane intrebarea totusi de ce sa riste? Bine chiar daca pierde, poate ar castiga si mai multa simpatie daca ar fi demis iar Ponta cu celalalt s-ar da cu capul de pereti. Dar sa nu uitam ca aceeasi logica s-a gandit probabil si cand a fost pus Ponta prim ministru si uite ce fac tarii el si restul. In 3-4 luni mai pot face multe, chiar pana la punctul cand va fi prea tarziu ca sa mai poata fi opriti. De ce sa se repete greseala si sa mai fie lasati sa-si faca de cap? Ca sa platim noi toti?

mumu

#13 ADEVĂRATUL si NE-MINCINOSUL PRESEDITE

2012-07-22 09:50

www.youtube.com/watch?v=H1qlzY0haDM

Musafir

#14

2012-07-22 09:53

VREM SA RAMANEM EUROPENI!
pentru ROMANIA!

#15 CITESTE SI PUNETI MINTEA LA CONTRIBUTIE.da mai departe!

2012-07-22 09:56


Musafir

#16

2012-07-22 16:52

Domnule Presedinte,
Va admir si va respect. Am fost presedinta de sectie de votare in 2009 si am inteles cat de usor se pot frauda alegerile. Ma tem de fraude masive. Am informatii ca se vor face presiuni foarte mari pe un judecator de la C.C. (cel nominalizat de UDMR) si exista riscul ca referendumul sa fie validat, chiar daca nu se impune. Va rog sa ganditi pragmatic si sa stabilim impreuna(sustinatorii dv.si dv.) sa actionam ca un singur om. DOAR asa putem invinge. USL mizeaza pe "divide et impera". Daca unii vor vota "nu" si ceilalti sustinatori vor boicota votul, mi se pare riscant.

Musafir

#17 Re:

2012-07-22 19:40

#8: -

petitia e o prostie. Jos besescu!

 


Musafir

#18

2012-07-23 00:59

... neprezentarea =NU ... USL si-a pregatit alergatorii sunt curios cat or fura ...
un votant plictisit

#19

2012-07-23 12:35

Cat de manipulabili sunt romanii. Azi, despartiti in 3 tabere- probasisti, antibasisti si impartiali apatici-nu mai au ochi sa vada ca, indiferent de cine este la putere, din tarisoara asta va ramane doar numele, asta datorita faptului ca adevarata lupta se duce intre cei dinafara, ahtiati dupa resursele Romaniei. Cei care sunt la putere sau cei care doresc puterea sunt marionetele lor. Dragi votanti, indiferent cui ii veti plati bir, tot o sa va usture pielea. In sila mea nu foarte recenta, imi spun ca asta si meritam: nu suntem in stare sa vedem padurea din cauza copacilor, nu ne unim, nu aratam ca avem coloana vertebrala.
Sorin Barbu -(nume real) -Pitesti

#20 Implicarea sau neimplicarea in deciziile comunitatii...

2012-07-23 20:34

Vorbim, vorbim, vorbim... Criticam orice si pe oricine, dar nu avem capacitatea de a ne asuma responsabilitatea pentru situatia in care ne aflam, individual, personal sau general ; si ne risipim energia cautand vinovati, in loc sa cautam solutii... ...Cred ca ar trebui mai curand sa analizam si sa stabilim ce fel de societate ne dorim : o societate in care sa primeze libertatea, sau o societate in care sa primeze democratia ; intrucat acolo unde libertatea primeaza, democratia este relativa, iar acolo unde primeaza democratia, libertatea este relativa... ...Insa cred ca multi romani inca au nostalgia prim-secretarului de partid, care are puterea de a rezolva toate problemele, care stie totdeauna ce trebuie facut... ...La o adica, fiecare avem ce meritam... ...Sper doar ca la acest referendum majoritatea sa nu-si ia vacanta, intrucat atunci cand in istorie majoritatea si-a luat vacanta s-au intamplat atrocitati ; iar toate atrocitatile s-au facut in numele dreptatii si au fost sustinute de minoritati... ...Problema este ca in general totdeauna si oriunde clasa politica este si a fost departe de cetatean, iar zeii prefera sa se sinucida pentru a nu fi egali cu muritorii in fata legii...

Musafir

#21 Solutia este mai mult decat clara

2012-07-23 23:58

1) Boicotarea referendumului pucistilor.
2) Reinnoirea clasei politice la alegerile parlamentare din noiembrie. USL, PDL, PP, PRM, s.a.m.d. trasi pe dreapta pe cat se poate si adusi in fata niste baieti inteligenti(si cinstiti!), buni profesionisti in domeniul lor nu ratati sau doctori cu diplome false.
3) Debarcarea lui Basescu, dar cu pregatirea in cei doi ani a unor adevarati politicieni care sa merite sa fie presedinte, nu aleasa o paiata ca Antonescu in graba.

Asta la capitolul solutii mici, cea mare -> educatia. Asta e mai greu la cat s-a indobitocit societatea romaneasca, mai ales ca dupa cum arata si Abramburica si multi altii se pare ca inclusiv profesorii par sa aiba la fel de multa nevoie de ea.