Semneaza pentru desfiintarea unui tronson de cale ferata de la Titan Sud pana la Gara Catelu


Musafir

/ #51 re

2015-07-10 13:56

#49: Ana - Re:  

 Draga doamna Ana, nu va cunosc deci nu imi permit sa va tutuiesc. Stiu ca e tipic noua, dar s-a demonstrat ca nu rezolvam nimic cu ironia si bascalia. Asadar: tocmai pentru ca lucrurile au evoluat, in alte tari exista metrou de suprafata sau tren usor pentru asa zisii navetisti. Intrebati, de curiozitate, cunostintele plecate sau faceti o simpla cautare pe internet (va pot trimite linkuri) si veti vedea cum stau lucrurile la acest aspect in orice tara civilizata pe care ati alege-o la intamplare. Veti afla cu ce ajung ei din oras in zona metropolitana si ca nu e vorba de trasee doar prin camp sau de pasarele intinse pe 60 km, cum "fin" ati sugerat sa cer. Apoi, toate aceste trenuri usoare sunt legate de statii de metrou, pentru ca asa e logic si eficient, atat pentru transportatori cat, mai ales, pentru calatori. Diferenta uriasa dintre noi este ca la ei contribuabilul este respectat si, din taxele platite, ii sunt create conditii de siguranta: pasarele etc. E adevarat, si educatia aduce un plus de valoare la toate capitolele. Haideti sa mai terminam cu transportul made in India, cu statii fara refugii, cu maxi-taxi-uri.. Sa nu mai gandim, cum a spus cineva, ca o solutie ar fi ca navetistul sa plece mai devreme de acasa si sa mai plateasca pe luna inca 30 de lei la ratb pentru 6 statii. Deasemenea, va informez ca si eu locuiesc in cartier (am o banuiala ca de mult mai multi ani fata de dvs.) si vad zilnic trenul aglomerat. Ma gandesc ca nu ar fi rentabil pentru ei sa functioneze cu pierderi.. ca asa e in economia de piata. Intr-adevar, de vreo 3 ani "trenul merge cu paza" dar la fel avem paza si in metrou, prin magazine si alte spatii publice. Si asta face parte din ce aminteam mai sus, treaba cu educatia. Asadar, nu e deloc un tren fantoma care circula cu viteza luminii. Poate viata va va aduce in punctul in care va veti muta in apropierea Bucurestiului...sa ne imaginam: oare cum ati gandi atunci? Nu mi-o luati in nume de rau, dar repet: autoritatile trebuie sa caute, sa gaseasca si sa aplice solutii sigure, pentru anul 2015.