Semneaza pentru desfiintarea unui tronson de cale ferata de la Titan Sud pana la Gara Catelu


Musafir

#26

2015-06-14 05:52

Locuiesc in zona si chiar doresc desfiintarea acestui tren. Va multumesc!

Musafir

#27

2015-06-14 10:29

pentru viata si siguranta copiilor mei,si a familiei

Musafir

#28 Re: Re:

2015-06-15 19:44

#11: - Re:  

 Problema este ca aceasta cale ferata doar incurca

Din cauza ei nu se pot face statii pt ratb sa putem astepta civilizat autobuzul pe timp nefavorabil :( plus de asta  nu ii incurca nimeni pe cei ce folosesc trenul sa ajunga in orice directie chiar si de la gara catelul. 

Voicu Ion Valentin

#29 Re:

2015-06-16 08:43

Va multumim


Musafir

#30

2015-06-16 12:02

deoarece este un inconvenient al oamenilor care locuiesc in acceasta zona iar de a lungul timpului multe persoane au decedat din cauza accestuia.
aura

#31 Re:

2015-06-16 13:06

#5: Voicu Ion Valentin -  

 locuiesc in cartierul 23 aug. de cand m-am nascut - de mic copil am asistat la accidente mortale care m-au si marcat. acum la randul meu am copii - unul de 9 ani care pt a ajunge la scoala, trebuie sa traverseze sina - este in clasa a 2-a si este nevoie de cineva pt a-l duce si a-l aduce de la scoala. cat despre mine, personal, cu cel mic de 7 luni nu pot ajunge la piata deoarece nu pot traversa cu carutul sina...hai sa spunem ca intr-un final dupa multa zgaltaiala il trec....dar sunt potiuni suprapuse de peste 60 cm inaltime - iar acolo nu pot lua carutul pe sus(singura).

anul trecut au fost accidente - de flux- si de folositoare nu este - pt ca exista un tren cu doar 2 vagoane - care nu sunt nici alea pe jumatate pline

nu sunt singura de aseata parere = toti din cartier doresc eliminarea acestui tronson - numai ca OAMENII NU STIU - NU SUNT INFORMATI...duminica a trecut mama pe acolo si a zis ca era un batranel - si datorita faptului ca era cu fiul meu (care e mai vorbaret si curios) a ajuns sa afle ce este cu acel cort.

eu personal am anuntat si la scoala profesoara sa anunte toti parntii din clasa si nu numai la noi la clasa - dar acel cort si acest link trebuie cunoscut de locuitori.

va multumesc de initiativa - si sper sa putem face asta cunoscuta - pt ca sunt ani de zile cand multi am incercat sa scriem si sa ne plangem de acest lucru.


Musafir

#32

2015-06-16 19:36

Am copil la gradinita de pe strada Magnetului si i mi este teama ori de cite ori traverseaza cu bunica calea ferata.Poate sugerati primariei si problema statiilor de autobuz fara "peron" al liniei 103 de pe partea cu calea ferata.La "Grindeiului" esti in pericol tot timpul.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-06-17 07:38


vserban62

#34

2015-06-17 09:07

Doresc desfiintarea caii ferate, este un pericol pentru cetățenii acestui cartier.

Sa se desfinteze aceasta linie ca si asa merge mai mult pe gol...trebuie sa fim atenti la traversare mai ales copii nostri care vin singuri de la scoala....cred ca stiti cate accidente sau intamplat din cauza acestui tren care ne zdruncina si casele. multumim


Musafir

#35

2015-06-17 14:47

Pt ca este foarte periculos sunt foarte multi copii care traverseaza calea ferata

Musafir

#36

2015-06-18 08:19

Pentru sigurata copiilor.

Va multumesc


Musafir

#37

2015-06-18 11:39

multi oameni maturi si copi au murit, sau alti au ramas fara brate sau alte parti ale corpului din cauza acestui tren,eu stau in cartier si am vazut multe accidente din cauza ,,macelarului,, asa il numesc eu de cind eram mic..

Musafir

#38

2015-06-18 13:00

Aceasta linie este anacronica.

Musafir

#39

2015-06-18 16:18

Stau de când m-am născut in cartier si știu foarte bine câți oameni dar in primul rând câți copii a omorât trenul

Musafir

#40 Re: Re:

2015-06-19 10:55

#9: AG - Re:  

 Prietene, nu se doreste desfiintatea totala a liniei, doar tronsonul cuprins intre Sos. Garii Catelu si Sos Industriilor.Daca nu stiai exista deja o gara, nefunctionala din pacate, situata dupa Sos. Garii Catelu. Se poate prelungii traseul tramvaiului pana acolo, sau calatorii pot folosi autobuzul pana la Republica.Asa ca mai lasa-ne cu gargara asta cu oamenii care merg acasa la familii.


Musafir

#41

2015-06-19 14:19

Am semnat aceasta petitie deoarece acest tren este inutil avand in vedere ca exista legaturi de transport de la gara catelu (autobuzul 103 si 246) , iar aducerea tramvaiului in zona ar fi un plus adus zonei . Numai vorbim despre accidentele care s-au desfasurat de-a lungul caii frerate . Verdeata si florile ingrijite precum si copacii toaletati ar inlocui tufisurile si buruienile ,numai spun gunoaiele . Asfaltul ne-ar ajuta sa nu ne mai murdarim pana la genunchi pe timp ploios si multe alte beneficii .....

Musafir

#42

2015-06-19 18:54

Da pentru desfiintare si amenajarea zonei pentru a putea fi circulata atat pietonal cat si pe biciclete. Asa ar fi mult mai usor de a ajunge in piata sau la posta care este in zona de peste trecerea caii ferate...


Musafir

#43

2015-06-19 19:48

ar fi o treaba foarte buna

Musafir

#44

2015-06-25 18:12

Pentru siguranta copiilor care merg la scoala peste calea ferata
dan

#45

2015-06-27 17:32

de acord! ar fi foarte indicat.


Musafir

#46

2015-07-06 13:46

Primaria sa amenajeze urgent pasarele pentru traversarea liniei ferate si statii pentru autobuz. Este inadmisibil ca nu exista! Platim impozite si pentru asta, si ar trebui sa fim respectati ca si contribuabili! Mai bine cerem conditii civilizate de trai in cartierul nostru. Aceasta linie de tren a fost inaugurata in anul 1911, care va sa zica are peste 100 de ani. Va garantez ca este foarte importanta pentru cei care fac naveta, sii nu sunt putini, credeti-ma. "Taranii" din anul 2015, impreuna cu familiile lor, nu pot trai doar din cultivarea pamantului si ajutoare sociale!!! Si unii poate vor un mijloc decent de deplasare si nu maxi-taxi-urile ponosite. Capatul liniei de tren este foarte logic pus la metrou republica; de ce sa mai platesti calatorie si la ratb???? Nu desfiintarea liniei intre statiile Catelu-Titan Sud este rezolvarea acestor probleme, exista solutii posibile pentru sec XXI si trebuie gasite.


Musafir

#47 Re: Re:

2015-07-07 19:33

#9: AG - Re:  

 POTI MERGE CU MASINA 103 DE LA CATELU SAU POTI FOLOSI ORICE ALTCEVA .

 


Musafir

#48 Re: Re:

2015-07-07 19:36

#11: - Re:  

 POTI SPUNE ASTA SI COPIILOR CARE AU RAMAS INFIRMI DIN CAUZA TRENULUI?

 

Ana

#49 Re:

2015-07-07 19:41

#46: -  

 Intre timp lucrurile au evoluat nu ne poti cere sa ramanem in secolul trecut.Si inca o informatie trenul este gol decand merge cu paza.Poti cere o pasarela de la Oltenita pana in metrou.

 

Ana

#50 Re: Re:

2015-07-07 19:48

#10: AG - Re:  

 Daca copilul tau s-ar juca in apropierea lui nu ai mai vorbi,asa ca te rog sa-ti vezi de treaba si sa nu mai incurci lumea cu comentarii pe langa subiect.