Tuturor ne-ar prinde bine să ne plătească altcineva facturile la utilități. Dar niciunuia dintre no


Musafir

#1

2016-09-25 19:10

Mi se pare o nedreptate crasa!
Nu stiu daca aceasta petitie va reusi sa puna frana acestei aberatii, insa daca exista sanse minime, doresc sa contribui si eu la neindeplinirea unei asemenea masuri!
Fiecare cetatean al acestei tari sa plateasca absolut tot ceea ce consuma in interes personal! Nu sunt obligata sa fiu partasa la astfel de plati prin impozitele pe care le achit cinstit, anual, spre bugetul local!
Acolo unde consider ca pot ajuta ca si om, voi ajuta, personal si fara sa fie public! Dar nu in acest fel!

Musafir

#2

2016-09-26 04:19

Toate ajutoarele date celor ce nu muncesc trebuie eliminate.
Asa se incurajeaza nemunca si se face plata politica a voturilor.

Musafir

#3

2016-09-26 05:49

Pentru că nu este corect ca din bugetul local să fie plătite facturile celor care nu muncesc ci doar trăiesc din ajutorul social sau nu și sunt masa de manevră a politicului .Sub nici o formă nu pot fi de acord cu această măsură care nu poate fi legală !

Musafir

#4

2016-09-26 07:09

D-mnul Primar ,daca vrea sa le plateasca datoriile,sa le plateasca, din banii dansului,nu din bugetul local.


Musafir

#5

2016-09-26 07:33

Nu doresc ca primaria sa plateasca datoriile, ma intreb daca nu erau alegerile parlamentare din iarna ar mai fi avut loc acesta initiativa?Si culmea ironiei e ca atat "noul PNL" cat si psd si restul ar fi de acord cu acesta idee mai mult decat nesimtita.Nu sunt de acord sub nici o forma cu acest tip de acte caritabile...ce ar fii daca fiecare din nou am merge pe acesta idee si nu ne-am mai plati facurile, nu am mai cauta un loc de munca, am merge mereu sa primim mancare gratis de la cantina sociala...etc..Altfel spus ne faceti efectiv greata de a mai merge vreodata la vot...avand in vedere aceste persoane din toate partidele au ajuns acolo datorita voturilor noastre ...indiferent ca a fost pt PSD,PNL,PMP,UDMR ( sa nu ai uitam caci ei sunt mereu cei care se lipesc de fiecare partid care are un procent mare si e la putere doar pt un ciolan doi)


Musafir

#6

2016-09-26 10:07

pai sa imi plateasca si mie, locuri de munca sunt suficiente, dar ca le place sa fie aistati si buni votanti

Musafir

#7 Re:

2016-09-26 10:08

#5: -  

 pai ei nu merg sa-si caute un loc de munca

 


Musafir

#8

2016-09-26 11:56

Trebuie sa terminam odata si odata cu atitea ajutoare sociale. Uni stiu sa intinda mina si restul nu conteaza,daca vrei sa-i chemi la lucru vedeti daca vine cineva.

Musafir

#9

2016-09-26 12:29

Sa-mi plateasca si mie domnu primar datoriile,sa plateasca pt toata lumea sau numa altii au drepturi?noi ca prostii platim si altii beneficiaza pe spatele nostru!

Musafir

#10

2016-09-26 15:00

nu mai incurajati tiganii !

Musafir

#11

2016-09-26 15:57

Deoarece este o aberatie si in aelas timp o discriminare.

Musafir

#12

2016-09-26 16:43

Mi as pare .ca se incurajă nemunca si nu-mi permit să for discriminat acasă!

Musafir

#13

2016-09-26 16:55

Pentru ca nu mi se pare normal ca noi, cei care nu avem nici un fel de datorii la taxe si impozite sau la utilitati sa tinem in carca toti rromii care beau, fumeaza, nu muncesc si primesc bani pe care nu-i merita, sa platim si sa ii protejam ....Domnul primar incurajeaza nemunca, lenea, hotia celor care NU FAC NIMIC.....AR TREBUI SA LE SISTEZE AJUTOARELE PE CARE ORICUM NU LE MERITA!!!!!!!!!!! SA LE INCHIDA APA, ELECTRICA SI TOATE UTILITATILE NEPLATITE, IAR PENTRU AJUTOR SOCIAL......LA MUNCA NEMERNICILOR!!!!

Musafir

#14

2016-09-26 20:31

Pentru incalcarea principiului egalitatii cetatenilor.
turdean

#15 asistenta sociala

2016-09-26 20:35

Asistenta sociala este prevazuta de anumite legi. Aceste propuneri sunt doar niste initiative pentru acoperirea unor promisiuni electorale? Nu stiu. E o speculatie care se vehiculeaza si tind sa cred ca este si adevar in acesta...
Pot fi de acord ca acordam alte ajutoare sociale decat cele care sunt acum. Dar, doar in conditia in care, in mod dovedit, nivelul de trai in orasul nostru creste intr-o masura in care putem suporta noi taxe si impozite, ca doar trebuie sa acoperim de undeva aceste cheltuieli, nu?

Deci, in cazul in care aceste dovezi sunt prezentate, cu argumente solide, cifre doveditoare ... da.

Pana atunci, cred ca solutia ar fi ca asistatii sociali sa presteze munca in folosul comunitatii, desigur cei care indeplinesc conditiile (varsta, sanatate, etc.). Cei care contribuie cu munca sa primeasca mai mult, ceilalti mai putin (motivare).

O alta solutie ar fi crearea de locuri de munca, atat in privat cat si de stat, cu conditia sa nu fie de fatada. Pentru privat trebuie create doar conditii facile si afacerile vor aparea...

Sau ...

Dam asistenta sociala la toata lumea si vom trai ca niste lipitori pe spatele a cativa, tot mai putini care mai vor sa munceasca in tara asta si care inca din patriotism sau prostie inca nu au parasit-o.

 


Musafir

#16

2016-09-27 07:14

Deoarece daca se platesc facturile celor care beau,fumeaza,nu merg la munca si ne rad in nas cu masini scumpe si spun ca "Doar fraieri merg la munca " atunci sa plateasca la toata lumea .Sunt restante foarte mari pe STR.Tineretului dar locatarii cu restanta nu platesc facturile dar isi cumpara haine din mol si umbla imbracati dupa ultimul trend in voga..


Musafir

#17

2016-09-27 08:24

Prea multe facilitati pt oameni lenesi.

Musafir

#18

2016-09-27 12:54

Fiecare sa plateasca ce a consumat ! D-nii din CL (inclusiv primarul) își permit să fie mână largă cu banii noștrii ! Oare ar fi tot așa de darnici dacă ar plăti din banii lor ? Că har Domnului au destui ! Ce ziceți Domnilor ? Faceți chetă din banii voștrii!

Musafir

#19

2016-09-27 15:29

Nu sunt de acord cu propaganda electorala a domnului Matei

Musafir

#20

2016-09-27 18:53

Nu vreau sa platesc in locul altora1!

Musafir

#21

2016-09-27 19:22

Am semnat aceasta petitie pentru ca mi se pare strigatoare la cer, jignitoare de-a dreptul, insultatoare, sfidatoare si imputita intentia acestui individ , care se numeste acum primar, de a cheltui si banii mei pana la urma pentru a plati facturile unor asistati social, care au bani mai multi decat mine desi muncesc intr-un stres extraordinar pe salariul minim pe economie. Stim cu totii ca datorita acestora a ajuns primar. Acesti asistati social isi duc copii dimineata cu taxi la scoala, la pranz la fel, se plimba cu taxi in fiecare zi , nu au nici un fel de obligatii numai drepturi. Mergeti la catedrala "Maria voastra" sa vedeti in fiecare zi cum vin asistati social cu plasele pline de la piata si se duc cu taxi acasa. Noi prostii care muncim pana nu mai putem, avem numai obligatii si nici un drept. Platiti-mi si mie gazul la iarna, ca mi-e dor sa dorm in caldura. Au fost ani intregi in care am dormit fara caldura, cu caciula pe cap si imbracata pentru ca nu mi-am permis din salariu sa o platesc. Si eu muncesc pana nu mai pot. Chiar va bateti joc ?

Musafir

#22

2016-09-27 19:50

Domnule primar platiti-ne si noua celor ce muncim ca prostii facturile. Daca vreti sa platiti atunci platiti pentru toata lumea. Bravo, noi daca avem nevoie de o hartie de la primarie trebuie sa se verifice daca ne-am platit impozitele...sa va fie rusine

Musafir

#23

2016-09-27 19:54

Sa va fie rusine domnule primar. Platiti din banii personali si nu ne mai luati de prosti. Este bataie de joc... Fara cuvinte

Musafir

#24

2016-09-28 14:08

MACAR DE APA METEORICA INCASATA ILEGAL ,SA NE SCUTASCA