Lipsa crasa de profesionalism a Ambasadei Romaniei in Japonia


Musafir

/ #40

2016-10-20 16:23

Serviciile Ambasadei Romaniei la Tokyo, sant jalnice. Sau scris fff multe comentarii despre cum suntem tratati noi romanii care avem nevoie de serviciile ambasadei. Toti sunt nemultumiti. Am avut o programare in luna septembrie, pe care am obtinut-o greu. Dupa ff multe e-mailuri,tel, etc. Locuiesc in Niigata, nu este usor sa ajungi laTokyo la ora 9 dimineata, insa am facut tot posibilul si la noua fara un sfert am sunat la poarta ambasadei, unde prin interfon sunt intrebata cum ma numesc si ce vreau. L-am spus cine sunt si ca am o prog.pt ora noua, la care rasp a fost... Inca nu este ora noua!! Reveniti la ora stabilita. Am incremenit!! Mentionez ca o aveam cu mine si pe fetita mea in varsta de 7ani. Am petrecut cele 15min pe strazile din apropierea ambasadei,iar la ora stabilita, am batut iar la poarta lor. O ora si mai bine a durat procedura pt un nou pasaport, timp in care nimeni, dar absolut nimeni nu a mai intrat in ambasada. am inteles cum se lucreaza. Nu mai mult de doua trei programari pe zi. De aceea nu se raspunde la telefoane. O atmosfera trista, nimeni inafara de portar si cel care s-a ocupat de formalitati. Fetele lor reci , respingatoare. O ambasada cu aer comunist.
Rusine personalului. Voi nu aveti ce cauta aici. Habar nu aveti ce reprezentati si ce misiune aveti. Sper din suflet sa se schimbe ceva.....dar mai mult ca sigur nu se va face nimic. Doar este vb despre Ambasada Romaniei. Romania nu face fata pb. acolo acasa....