stop continarii construictiei catedralei mintuirii neamului


Musafir

/ #5

2013-05-29 14:38

Este inadmisil si inacceptabil ca intr-o societate dezumanizata ca a noastra , sa se continue,cu buna stiinta sau nu, aceasta "politica" de directionare catre grotesc,catre dezradacinare prin pierderea identitatii si a valorilor sociale si culturale ale romanilor, astfel incat sa ne intoarcem in feudalism si biserica sa ia locul scolilor si spitalelor,soselelor, etc, sau involutia sa ia locul civilizatiei si a progresului !manipularea redirectionarii nu poate avea succes 100% decat prin indobitocire,pauperizare,analfabetism,boli, suferinte,tragedii adica tot ce se intampla in prezent si deci tot ce tine de dezumanizare care se transforma pe zi ce trece in abrutizare ! Bani pt biserici ????? cui foloseste aceasta noua si costisitoare investitie ?? poporului roman ???? OARE POPORUL ROMAN,DEJA ABRUTIZAT,MAI ARE NEVOIE DE O "EXTRAVAGANTA" CA ACEASTA ????!! IN NICIUN CAZ NU FOLOSESTE POPORULUI ! ATATIA BANI PT ACEASTA "EXTRAVAGANTA" DOAR PT A INVOCA DIVINITATEA SA CE ??? Pai tot biblia spune ca "DZEU ITI DA,DAR NU ITI BAGA IN TRAISTA" IAR PT ASTA NU ESTE NEVOIE, IN NICIUN CAZ ACUM, DE O ASEMENEA MEGALOMANIE !OARE DE CE ROMANII NU STIU SA PRETINDA ??? PT CA A CERE, ASA CUM O FAC EI,O FACE ORICE CERSATOR !!
IN FINE ... NU AM DE GAND SA FAC NICIUN PROCES DE INTENTIE NIMANUI SI NICI MACAR NU ESTE VORBA DE FILOZOFIE DE EXISTENTIALISM, CI PUR SI SIMPLU,MA INTREBAM SI EU !!!RETORIC,BINEINTELES !