MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#151

2015-04-25 04:05

Din pacate sunt si eu o victima al acestui sistem corupt ...
Doina

#152 Magistrații să fie oameni sub lege , nu Dumnezei

2015-04-25 05:15

Jos cu tot sistemul corupt din Justiție și înlocuit cu oameni corecți , profesioniști și patrioți ! Toate jegurile de magistrați ( judecători și procurori )  subordonate lui „ Scufundaseu ” timp se 10 ani de zile , să fie date afară , că aceștia au îmbolnăvit societatea  românească .

 

Să se desființeze  DNA (noua Poliție Politică )  fiindcă e stat în stat , iar procurorii din Parchetul General să se ocupe de corupție ; n-avem nevoie de o nouă Securitate într-o nouă dictatură.

Jos „ doamna Codruța ” !

Jos Livia Stanciu !

Jos Coldea !


Musafir

#153

2015-04-25 05:42

in primul rand niste judecatori sant de vina pentru evacuarea chiiasilor din

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-04-25 06:02



Musafir

#155

2015-04-25 07:08

Aceasta lege sta bine pitita in sertarele guvernantilor de ani buni. Este pusa in discutie numai in campaniile electorale, ca si punct in programele lor mincinoase , impreuna cu legea impotriva migratiei politice. Le flutura bine pe amandoua in timpul campaniei , apoi, cand se vad la putere , o ascund iar in sertar pana la urmatoarea campanie. Da , magistratii trebuie sa plateasca pt greselile lor. Da, avem nevoie de legea raspunderii magistratilor.

Musafir

#156

2015-04-25 07:25

nu se mai poate .este mai rau ca pe vremea lui ceausescu,atunci aveai cui sa te plingi,la partid ,azi asistam la o bataie de joc din partea magistratilor care nu raspund de nimic si nimeni nu vrea sa modifice legea "ALESII NOSTRII"ne reprezinta numai in campanie electorala dupa ce ajung in parlament isi vad de propriile interese cred ca o mare vina o avem si noi alegatorii pentru ca nu cascam bine ochii pe cine alegem si dupa ce este ales trebuie sa cerem sa raspunda pentru promisiunile facute anterior,trebuie ca fiecare sa intervina la ALESI din zona parlamentari ca acestia sa sustina si sa voteze in parlament aceasta initiativa pt ca altfel va fi degeaba

Musafir

#157

2015-04-25 07:27

IN ABSENTA RASPUNDERII

Musafir

#158

2015-04-25 07:31

Pentru ca noi cetatenii trebuie sa platim ce gresesc magistratii.

Musafir

#159

2015-04-25 07:31

Fara raspundere matariala ,disciplinara sau juridica pentru hotararile pronuntate de magistrati,justitia poate deveni extrem de nociva,cu consecinte dezastruoase asupra vietii sociale.

Musafir

#160

2015-04-25 07:40

Sunt destule abuzuri ale procurorilor si ale judecatorilor si oameni nevinovati ajung in situatii demne de Kafka.... Indiferent daca din neglijenta sau rea credinta, acesti magistrati care comit erori si abuzuri trebuie sa plateasca PENAL !!!

Musafir

#161

2015-04-25 08:57

Susţin această petiţie şi sunt deacord cu conţinutul ei deoarece eu însuşi am suportat efectele negative şi distructive ale acestei erori judiciare într-un proces civil din anul 1999. La C.E.D.O. mi s-a dat câştig de cauză prin hotărârea 17034/03. Ulterior am redeschis procedura internă, care ar fi trebuit să dureze un timp util de 6 luni, dar a durat 3 ani de nedreptate. Din anul 2009 şi pâna în prezent, obligaţiile ce decurg din dispozitivul hotărârii C.E.D.O. 17034/03 au fost executate incomplet de către Statul Român, fapt constatat prin ordonanţa Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, Bucureşti, care a declinat competenţa cu privire la calitatea făptuitorului către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti pentru efectuarea urmăriri penale privind abuzul în serviciu şi fals intelectual. P.C.A.B. înaintează de îndată acest dosar penal către P.Î.C.C.J., fără a mă informa motivul şi temeiul legal care a stat la baza înaintării acestui dosar, menţionând să mă adresez acestei unităţi de parchet pentru relaţii suplimentare. Am solicitat P.Î.C.C.J., comform articolului 81 din noul cod de procedură penală privind drepturile victimei de a fi informat cu privire la dosarul în speţă, însă P.Î.C.C.J. îmi spune să mă adresez P.C.A.B. pentru informaţii. Am sesizat aceasta problemă administrativă M.J., C.S.M.-ul, P.Î.C.C.J., F.A.C.I.A.S., dar nu s-a rezolvat nimic. Eu în prezent nu ştiu concret unde se află acest dosar penal al cărei parte vătămată sunt şi nu pot studia acest dosar. Am mers personal la P.Î.C.C.J. pentru a solicita o audienţă la Procurorul General sau adjuncţii săi, dar nu am reuşit deoarece am fost împiedicat de jandarmi. Am solicitat să depun documente în susţinerea celor de mai sus unui procuror de serviciu, dar nu am avut succes, însă, într-un final am reuşit să expun în scris această problemă al acestui dosar şi să o depun la Registratura P.Î.C.C.J.. Aceste întâmplări se petrec într-un Minister Public al României, ţară membră şi democrată a U.E. care se pretinde a fi stat de drept. Numai presa independentă mai poate lupta împotriva acestor abuzuri, cât şi unii senatori oneşti.

Musafir

#162

2015-04-25 09:18

Si magistratii sunt oameni, deci sunt supusi greselii. Orice om trebuie să plătească pentru greselile sale, deci e valabil si pentru oamenii legii

Musafir

#163

2015-04-25 09:26

Pentru o fireasca indreptare a echilibrului uman. Toti trebuie sa platim pentru greselile noastre. Nimeni nu trebuie sa scape fara aceasta obligatie. Si cand plecam pe lumea cealalta tot trebuie sa platim in fata Judecatii de Apoi.
Absolut nimeni nu este mai presus de legea vietii si a mortii
Cetatean informat

#164

2015-04-25 10:27

Articolul 16  din CONSTITUTIA ROMANIEI terbuie sa fie respectat intocmai si toate legile din tara aceasta asa trebuie facute in temeiul acestui articol.


Musafir

#165

2015-04-25 10:51

LOGIC , SI CORECT , CINE GRESESTE ,,,SA PLATEASCA ". C-ASA-I ,,, IN VIATA "'!

Musafir

#166

2015-04-25 10:59

Pt. ca vreau dreptate in Romania

Musafir

#167

2015-04-25 11:07

Am obosit da lucrez cinsti pt. a plati prostiile si necinstea altora..vreau ca macar copii mei sa traiasca intr-o tara normala..sa munceasca pt. ei si sa se simta respectati ca cetatieni ai acestei tari

Musafir

#168

2015-04-25 11:28

Teroristii romani legitimati de stat trebuie pedepsiti .Nu poate fi pedepsit doar un procuror sau judecator ,deoarece dosarul trece prin mai multe instante de fond ,apel si recurs pana ramane definitiva solutia .Toti trebuie pedepsiti cand omul a fost gasit nevinovat ,mai ales cand CEDO ne da DREPTATE .

Musafir

#169

2015-04-25 12:05

Cel ce greseste sa raspunda! Nimeni nu e mai presus de lege,nici chiar magistratii!

Musafir

#170

2015-04-25 12:52

Pentru ca mi se pare corect asa!

Musafir

#171

2015-04-25 13:05

Numai in ...Romanica...pot exista meserii (judecator, procuror ) in care poti face ce vrei fara sa ai nici o raspundere in fata nimanui ! In plus, organizatia profesionala - recte CSM-ul, devenit un fel de sindicat care iti si .."apara" reputatia !!! Asa ceva trebuie eliminat !

Musafir

#172

2015-04-25 13:37

Teroristii romani legitimati de stat trebuie pedepsiti .Nu poate fi pedepsit doar un procuror sau judecator ,deoarece dosarul trece prin mai multe instante de fond ,apel si recurs pana ramane definitiva solutia .Toti trebuie pedepsiti cand omul a fost gasit nevinovat ,mai ales cand CEDO ne da DREPTATE .

Justitiarul de Hunedoara

Musafir

#173

2015-04-25 14:29

PT CA ESTE NORMA CA FIECARE SA PLATEASCA PT GRESELILE LUI.
ASA SI EI TREBUIE, MAI ALES CA EI GRESESC CU VIETILE OAMENILOR

Musafir

#174

2015-04-25 15:39

Prea multe erori in justitie. Cine greseste trebuie sa raspunda !

Musafir

#175

2015-04-25 15:52

pentru ca sa nu mai avem cazuri de a fi bagati in inchisoare oameni nevinovati si pentru ai responsabiliza pe cei care iau decizii