MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#101

2015-04-24 17:40

Pentru salariile si pensiile de care beneficiaza domnii magistrati trebuie sa fie incoruptibili si sa nu greseasca.

Musafir

#102

2015-04-24 17:40

Trebuie sa fim responsabili,sa raspundem de faptele noastre,cu atit mai mult magistratii si nu numai
CWQ
Musafir

#103

2015-04-24 17:41

Să plătească toți judecătorii care dau sentințe grele fără probe precum și procurorii ( care nu sunt magistrați , dar i-a făcut Macovei și care de cele mai multe ori sunt de rea credință și au ajuns ei să aresteze ) , la fel cum răspunde fiecare cetățean pentru faptele sale .
Să înțeleagă odată că nu sunt mai presus de lege și să nu se mai considere Dumnezeu , fiindcă oricum credibilitatea lor este făcută praf și pulbere și cu greu o să și-o mai recapete .
Mai ales Poliția Politică - DNA , să fie desființată ca Stat în Stat și să facă parte dintr-un departament al Parchetului General care să se ocupe de corupție ; nimeni n-a îndrituit-o pe „ doamna Codruța ” să fie ea cea mai tare din țară și să facă ce vrea ; mai bine l-ar aduce în fața instanței pe Băsescu pentru a răspunde penal pentru toate mizeriile făcute în cei 10 ani și să fie trasă la răspundere de ce în tot acest timp a dosit dosarele lui și ale clanului său mafiot . În loc să-și dea demisia fiindcă a fost cea mai jegoasă slugă a lui „ Scufundaseu ” , ea vine să ceară o independență totală și să nu se ia nimeni de ea , chiar dacă arestează în fiecare zi fără să aducă probe , doar pe denunțuri . Această sinistră , vrea să aducă dictatura din nou în țară , nu-i destul cât au suferit martirii acestui neam din cauza unor staliniști ca și ea ?
Să-și dea demisia , că mai  sunt și alți procurori patrioți și profesioniști care pot să fie corecți , nu e numai ea procuroarea lui pește prăjit de care nu se poate debarasa Sistemul Judiciar . 

A fost el înlocuit Ceaușescu, darămite o provincială adusă de mafiotul șef al României care  taie și spânzură cum vrea ea , Livia Stanciu și Coldea , toți oameni fără șira spinării ; și atunci cum să mai crezi că cineva îți va face dreptate ?


Musafir

#104

2015-04-24 17:42

Este evident faptul ca lipsa unor rglementari clare cu privire la raspunderea magistratilor pentru deciziile eronate favorizeaza subiectivismul .Consider ca este inacceptabila condamnarea unei persoane fara motive intemeiate.Eroarea judiciara este o agresiune la spiritul de dreptate.

Musafir

#105

2015-04-24 17:44

Consider, că numai atunci când un magistrat răspunde personal pentru deciziile luate,atunci va cântări de zece ori și va analiza corect și de bună credință verdictul dat. Nu este corect și mici normal, ca aceste răspunderi pentru decizii eronate constatate ulterior, să fie suportate de populație. Până când cetățenii acestei țări, nu vor răspunde pentru faptele lor, pentru deciziile lor în exercițiul funcțiunii, indiferent pe ce scară ierarhică s-ar afla, până atunci nu se va putea vorbi de dreptate și de stat de drept. Odată cu răspunderea personală a magistraților,cu siguranță,se vor stopa abuzurile și implicarea justiției în politic.


Musafir

#106

2015-04-24 17:45

am semnat aceasta petitie deoarece nu suport magistratii corupti acestora cati bani leai da nu se satura SA RASPUNDA CA ORICE CETATEAN

Musafir

#107

2015-04-24 17:46

Pentru ca dansii trebuie sa fie acel "model de corectitudine" pentru noi toti. Asa cum un parinte este modelul copiilor lui si magistratii trebuie sa fie modelul cetatenilor de rand. Daca ei incalca legea ce pretentii sa avem de la un om simplu care traieste din 6-700 lei/luna si mai are s i2-3 copii de crescut!

Musafir

#108

2015-04-24 17:47

Aceasta petitie am semnato din motive etice .

Musafir

#109

2015-04-24 17:48

Toti cetatenii trebuie sa aiba raspunderea actiunilor lor. Si cel judecat si judecatorul.

Musafir

#110

2015-04-24 17:50

Fiecare pe lumea asta trebuie sa raspunda de faptele sale,mai ales ca de faptele magistratilor si hotaririle lor depinde viitorul si viata multor persoane din aceasta tara.Si nu de multe ori hotaririle lor au fost gresite afectind vietile oamenilor.Deci sa plateasca atunci cind gresesc

Musafir

#111

2015-04-24 17:55

Am semnat pentru ca cine greseste trebuie sa raspunda .

Musafir

#112

2015-04-24 17:59

VINOVATII SA PLATEASCA

Musafir

#113

2015-04-24 18:04

Spet ca in timp tara sa fie pusa pe un fagas corect.
GEO

#114 petitie

2015-04-24 18:09

De acord sa raspunda pentru imensele greseli ce le fac, dupa care noi "prostii"
platim la CEDO iresponsabilitatea lor pe niste salarii nesimtite pe care le sustinem tot noi "prostii". Sa plateasca toate amenzile ce vin de la CEDO, si macar sa aiba bunul simt de a-si cere scuze sau chiar sa la se pe altii mai scoliti si mai bine intentionati.


Musafir

#115

2015-04-24 18:11

Pt. ca o CRIMINALA de judecatoare corupta mi-a furat tineretea, casa,firma,familia,sanatatea,libertatea,viitorul !!! Respect,d-le Ovidiu Zara !! MAFIA stapaneste "justitia" !!! MAFIA A CUPRINS TOATE 'institutiile" defunctului "stat".

 


Musafir

#116

2015-04-24 18:11

Mi se pare firesc ca fiecare magistrat sa raspunda pentru hotararile pe care le ia, justificabile in baza legilor valabile la momentul respectiv, fara sa se aplice prevederi legale retroactive.



Musafir

#117

2015-04-24 18:14

sunt destui judecatori si procurori incorecti sau/si incompetenti care falsifica actul de justitie ,provocind mari traume psihice si enorme cheltuieli materiale,distrugind destine si bunuri materiale fara ca cineva sa ii traga vreodata la raspundere.spun asta dintr-o amara experienta proprie.

Musafir

#118

2015-04-24 18:17

"Nimeni nu este mai presus de lege!" -art 16 alin 2 Constituía Romaniei
În mod evident și magistrații trebui să răspundă pentru deciziile greșit luate!
Toți suntem egali în fața legii!
Din nefericire, în două cauze am primit soluții nedrepte: 1) în anul 2009 Curtea de Apel Pitești a respins acțiunea irevocabil prin aplicarea unui act normativ abrogat de 8 ani, fără ca acesta să fie pus în discuție în etapele procesuale; Sesizând Consiliul Superior al Magistraturii am primit un răspuns stupefiant: magistrații ce au judecat cauza, nu pot răspunde disciplinar întrucât la data soluționării cauzei sistemul informatic nu a funcționat!!!!!!
2) în anul 2014 Curtea de Apel București a soluționat cauza (concediere abuzivă) irevocabil, însă folosind metoda copy-paste, preluând integral din motivarea unei hotârâri ce viza concedierea altei persoane în baza unui alt număr de ordin emis de angajator și încetarea Contractului individual de munca survenind la o cu totul altă dată!
Nu pot accepta la infinit ca eu să muncesc și să le plătesc salariile, iar ei să-și bată joc de noi! Ieri, astăzi am avut eu parte de judecată nedreptă, mâine poate va fi în această situație copilul meu.
Acestea sunt motivele pertinente pentru care doresc sa se adopte DE URGENTĂ si de STRICTA NECESITATE o astfel de lege!
Drept pentru care, susțin acest demers și mă alătur tuturor acțiunilor ca acestea să devină o realitate, iar noi cetățenii să trăim cu adevărat într-un STAT DE DREPT.

Cu considerație,
Florica Cojocaru

Musafir

#119

2015-04-24 18:19

DA! NOI NU PLATIM PT GRESELILE SI INCOMPETENTA ALTORA!

Musafir

#120

2015-04-24 18:21

Pentru ca, intradevar, au fost si inca mai sunt erori judiciare in justitia romaneasca si, mai mult, unele sant voite, nu se datoreaza unei erori neintentionate, necunoasterii legii sau unui probatoriu eronat interpretat ci, unei arhisuficiente a unor magistrati care fac asa cum vor sau sant platiti sa judece asa!

Musafir

#121

2015-04-24 18:25

DIN CAUZA PROCURORILOR SI JUDECATORILOR CARE MA BATJOCORESC DE 7 ANI DE ZILE PENTRU CA AM INDRAZNIT SA-MI CER DREPTURILE MOSTENITE DE LA PARINTI IN DOSARUL 1780/203/2009-UZUCAPIUNE.AM APELAT LA TOATE INSTITUTIILE ABILITATE (GUVERN ,DNA,MIN.JUSTITIEI,MIN.ADM.SI INTERNELOR,CURTEA SUPREMA,INSP.JUD.A CSM.,...CU 5 AVOCATI ,CHELTUIELI ENORME STRES LA MAXIM ,LOVIRI,JIGNIRI,....DAR OMUL DE AFACERI INTERESAT IN DOBANDIREA AVERII NU STIE CA AVEM UN TRIBUNAL SUPREM,NUMELE LUI ESTE OPRISA IOAN VASILE SEFUL HOTELULUI DIN CAMPENI ,JUD. ALBA ,ARE BRUTARIE , PENSIUNE ,FABRICA DE MOBILA PESTE DRUM DE CASUTA NOASTRA PARINTEASCA IN CARE S-AU NASCUT 10 COPII.SUNT LA CAPATUL PUTERILOR .MARE INCREDERE AM AVUT IN ANTENA 3 LA CARE AM LASAT MULTE MESAJE ,DAR SE PARE CA PENTRU MINE USA ANTENEI 3 E INCHISA.

Musafir

#122

2015-04-24 18:35

Pentru responsabilitatea sentintelor

Musafir

#123

2015-04-24 18:39

sper sa fie in numele dreptatii si acei ce au facut abuz in serviciu din procurori si judecatori, sa fie , trasi la raspundere conform legilor in vigoare .

Musafir

#124

2015-04-24 18:44

Pentru ca "toti" trebuie sa fim egali in fata justitiei.

Musafir

#125

2015-04-24 18:44

Fiecare cetatean trebuie sa raspunda pentru ceea ce face. Altfel, face ce vrea si nu da socoteala nimanui!