MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#251

2015-04-27 05:59

Pentru ca oricine indiferent cine este in aceasta lume, TREBUIE sa aibe o raspundere!

Musafir

#252

2015-04-27 06:17

Asa cum se cere de DNA eliminarea imunitatii ptr. parlamentari sa dispara si inamovibilitatea la magistratii judecatori si procurori!

Musafir

#253

2015-04-27 06:19

S platesca ei care gresesc si atunci o sa dea sentinte mult mai elaborate!

Musafir

#254

2015-04-27 06:35

pentru normalitate

Musafir

#255

2015-04-27 06:36

Am semnat petitia pentru ca sunt nedreptatita de statul Roman, care nu face nimic pentru cetateni, am semnat pentru ca m-am saturat luna de luna sa fac eforturi imense pentru a putea plati rata, am semnat pentru ca m-am saturat sa fiu amenintata zilnic de angajatii bancii ca nu imi platesc ratele imense la ora actuala.Intereseaza pe cineva acest lucru? Nu sigur ca nu pentru ca "ei" au grija de buzunarele lor si sa nu-si piarda scaunul, nu isi bat capul cu acesti camatari, ca de acolo vin bani multi.

Musafir

#256

2015-04-27 06:50

Am semnat aceasta petitie deoarece nu cred in independenta justitiei sau a procurorilor.

Musafir

#257

2015-04-27 07:36

Sunt și eu o victimă a unor imbecili din justiția română! Chiar îmi este scârbă de modul în care s-au rezolvat și se mai rezolvă unele cazuri clare, în justiție! Pentru cei care au luat decizii nedrepte, în funcție de interesul politic sau propria prostie, aș da pedepse drastice!

Musafir

#258

2015-04-27 08:14

sa raspunda, dar sa si plateasca, nu tara a facut erorile judiciara si nici poporul, sa plateasca!!!, sa raspunda!!!
Florin

#259 Sunt de acord.

2015-04-27 08:25

Domnilor, sunt de acord cu petitia

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-04-27 08:27



Musafir

#261

2015-04-27 08:38

Sa platesca material, CORECT, sa plateasca penal, CORECT, DAR SA PLATEASCA SI CU EXCLUDEREA DIN MAGISTRATURA, sa fie mentionata concret in textul de lege aceasta prevedere pentru a preveni jongleriile judiciare.
Florin

#262 procurorii nu trebuie sa fie magistrati

2015-04-27 08:43

Procurorii nu trebuie sa fie magistrati. In noul proiect de constitutie Ponta n-a admis sa li se ia titlul de magistrati. Actul juridic il face judecatorul, nu procurorul. In prezent, DNA-ul face circ, in loc de cercetari penale. De ce? Pentruca "LULUTA" a fost premiata de SUA si trebuie sa le arate ca merita medalia. Dar in SUA, daca un procuror ar fi facut ce a facut ea sau Morar sau cati altii "magistrati" ar fi fost dati afara din sistem.


Musafir

#263

2015-04-27 09:07

PREA MULTE ERORI FACUTE DIN EXCES DE ZEL SI NU ESTE CORECT SA PLATIM NOI CEI CE SI ASA LE PLATIM SALARIILE SI PENSIILE MULT PREA MARI PENTRU SERVICIILE CARE LE FAC !

Musafir

#264

2015-04-27 09:32

este de bun simt. cine greseste...plateste

Musafir

#265

2015-04-27 10:59

la cate gafe fac (judiciare bineinteles, adica din astea ce produc efecte nu prostii) este mai mult decat necesar o astfel de prevedere legala, ei in prezent nu raspund de nici o culoare chipurile asa interpreteaza dombnia lor ....legea....

Musafir

#266

2015-04-27 11:19

Cazul Pacuraru ! Daca ar plati un milion de euro ...ce curatenie s-ar face ! Fara telefoane , simpatii politice , mita ...razbunari !

Musafir

#267

2015-04-27 11:26

Fiindca opinez ca "miezul" cancerului care a cuprins toate elementele societatii romanesti este lipsa unei justitii reale.
Sentimentul IMPUNITĂȚII, lipsa de responsabilitate sau chiar implicarea voită în acțiuni ṣi fapte iresponsabile, unele de tip mafiot, lipsa, în prea multe cazuri, a competenței, partizanatul politic ṣi alte asemenea tare, incompatibile cu ideea de justiție (care implică, fără doar ṣi poate, simțul omeniei, spiritul responsabil ṣi capacitatea de a rezista tentațiilor la abuz ṣi lăcomie) au facut din institutiile de drept din România niṣte anexe ale politicii abuzive, ale spiritului mafiot.
Prea mulți judecatori ṣi procurori (mai ales aceṣtia din urma nu se simt – ṣi nici nu pot fi numiți – magistrați ci doar avocați ai acuzării!) fără scrupule ṣi fără simțul măsurii, fără suflet ṣi credință în ideea de dreptate ṣi fără simțul rolului lor social, se consideră niṣte mici “dumnezei” ṣi se comportă ca atare! Măsluiesc probe, interpretează dovezile în funcție de alte interese decât cele destinate să scoată la suprafață adevărul.
Nenorocirea este că tocmai aceṣtia sunt promovați în functii de decizie ṣi de la ei se întinde cangrena injustiției sub masca aplicării legii.
“Conṣtiința judecătorului” pare, cel mai adesea, independentă de realitatea probelor ṣi dovezilor.
CSM-ul este o glumă macabră care, în loc să prevină ṣi să sancționeze derapajele judecătorilor ṣi procurorilor, face exact contrariul: le acoperă faptele!
Ṣi toți aceṣtia nu răspund în fața nimănui chiar ṣi atunci când devine clar că au aplicat legea strîmb, din interese ilegitime sau din incompetență crasă.
Nu există niciun alt grup de oameni care să nu răspundă de faptele lor reprobabile sau greṣite. Doar judecătorii ṣi procurorii!
Ṣi dacă pentru procurori există un control, cel al judecătorului care poate ṣi trebuie să administreze probele ṣi să înlăture orice este ilegal, imoral, contrar dovezilor sau faptelor, pentru judecător nu există niciun fel de control, altul decât al “conṣtiinței” proprii (adesea pervertită, vândută sau chiar inexistentă).
Ṣi asta nu e drept!
Din punctul meu de vedere un judecător (ṣi orice individ cu pregătire juridică) care săvârṣeṣte ilegalități sau erori ar trebui să primească circumstanțe AGRAVANTE în cazul în care ajunge să fie, el însuṣi, judecat!

Musafir

#268

2015-04-27 12:11

Este insultator faptul ca singura categorie care nu raspunde pentru orice eroare produsa sunt magistratii si singura categorie profesionala ce beneficiaza de salariile si pensiile la nivel astronomic fata de restul populatiei. este reprezentata tot de ei.Pentru ce la astia nu functioneaza neglijenta in serviciu?

Musafir

#269

2015-04-27 12:13

Pentru o Romanie a normalitatii

Musafir

#270

2015-04-27 12:52

Pentru ca asa mi se pare corect. Sunt pentru raspunderea personala in toate domeniile. Cine greseste trebuie sa plateasca.

Musafir

#271

2015-04-27 13:11

Am semnat petiția întrucât personal sunt implicat într- o activitate a justiției in calitate de expert tehnic si in cercetările facute până acum mi-am dat seama de lipsurile parchetelor, judecătoriilor și celelalte instanțe, care mai degrabă protejează infractorii decât incearca sa facă dreptate. Amănunte nu se pot da prin e-mail. Cu stima colonel (r) ing. Eugen Badea.

Musafir

#272

2015-04-27 13:22

Pentru echilibrul puterilor in stat, pentru responzalizarea tuturor reprezentantilor institutiilor de forta ale statului, pentru indeplinirea cu buna credinta a indatoririlor si pentru cresterea increderii cetatenilor olicati sau nu intr-un eventual act de acuzare. Plec de la ideia ca in toate situatiile individul are cele mai putine mijloace de aparare infata abuzurilor, ca la randul lor cei care incadreaza functiile ininstitutiilor de stat sunt si ei oameni care au tare de educatie, de caracter, ambitii dau interese de orice natura. "Dupa fapta si rasplata"
David

Musafir

#273

2015-04-27 13:36

- nimeni nu este mai presus de lege;
- trebuie responsabilizata cu adevarat si magistratura in legatura cu actul de justitie.
Dd 0610

#274

2015-04-27 13:51

Nimeni nu e mai presus de lege.


Musafir

#275

2015-04-27 14:18

nimeni nu este mai presus de lege.
malistratilor sa li se impuna recuperarea financiara