MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#176

2015-04-25 16:32

eu am platit si platesc si pentru greselile altora....astia gresesc si de platit se plateste in devalmasie///sunt deasupra legii .nici macar nu sunt alesi ,sunt numiti...

Musafir

#177

2015-04-25 17:24

excelentă ideea, dar ea trebuie extinsă la medici, avocaţi precum şi la alte categorii care iau decizii care pot afecta prezentul şi viitorul cuiva..La salariile pe care le au ca şi la pensiile speciale pe care le vor avea, răspunderea trebuie să fie pe măsură, astfel încât să gândească, să cântărească şi să judece cu foarte mare grijă faţă de cel aflat în faţa lor. Pe de altă parte nu ar fi rău dacă s-ar lua o măsură similară pentru parlamentari exact aşa cum este pentru orice salariat în sensul prezenţei sau absenţei de la servici. Nu îl obligă nimeni pe cetăţeanul/cetăţeana x, y,z să fie deputat sau senator şi atunci cănd lipseşti mai multe ore sau mai mult de trei zile nemotivat de la servici(parlament) să-i înceteze mandatul. Numai aşa vor gândi legi pentru popor şi nu pentru ei, numai aşa vor considera mandatul ca pe ceva normal şi nu ca pe o sursă de ciubucuri, de aranjamente, de utilizat maşinile parlamentului pentru interesele familiei, amantelor, etc. Pe când astfel de iniţiative ?
Mulţumesc.
Cu stimă,
Ion Marinescu

Musafir

#178

2015-04-25 17:44

Cine greșește trebuie sa plătească.

Musafir

#179

2015-04-25 17:51

Pentru o justitie curata si necorupta, jos procurorii care raspund la ordine si care ca in vremea comunismului se cred Dumnezei pe pamant, in frunte cu Stanciu, Kovesi, Morar si toata sleahta lor!

Musafir

#180 Diana si Denisa

2015-04-25 18:15

 Declarațiile politice spun că în România Justiția și-a făcut întotdeauna treaba foarte bine. Am auzit politicieni care afirmă cu mâna pe inimă că hotărârile instanțelor sunt de necontestat. E foarte clar că lucrurile stau cu totul altfel, dar nenorocirea e că oamenii din România sunt ferm convinși că politicienii care afirmă lucrurile astea au dreptate. Românii sunt convinși că România este singura țară din lume care nu are nevinovați în pușcării. CEDO spune altceva, judecătorii arestați pentru șpagă arată că Justiția nu și-a făcut treaba în ultimii 25 de ani, polițiștii corupți arată că România este într-o mare primejdie, procurorii corupți arată că trăim în Transnistria, dar OAMENII de pe stradă sunt convinși că nu există nevinovați în închisorile din România. Asta e problema de fapt. La o manifestație de stradă pentru DREPTATE vor participa cei care o organizează și un prieten care va face poze. Ceilalți români au cu totul alte probleme și oricum n-ar putea să înțeleagă pur și simplu că faptele de corupție din Justiție și din Poliție nu înseamnă doar șpagă, ci și sentințe incorecte pentru unii nevinovați care nu au dat șpagă.


Musafir

#181

2015-04-25 18:47

Toti procurorii care au intocmit rechizitorii bazate pe acte false sau la comanda politica, precum si judecatorii care au dat sentinte de genul "Nu exista probe directe, dar trebuie condamnat ca exemplu, ca exponent al clasei politice" sau cazul verdictului in dosarul Telepatia, in care nu exista prejudiciu si, in plus, un condamnat face puscarie chiar daca nu el este vinovat, ci o alta persoana cu acelasi nume, dar alt CNP, asadar, toti acesti magistrati trebuie sa plateasca material si penal pentru ca au facut dosare si au dat sentinte cu rea-credinta, cu neprofesionalism si la comanda politica a lui Basescu.

Musafir

#182

2015-04-25 19:00

Si-asa sunt niste hoti si iau mita permanent, macar sa mai si raspunda. Eu nu cred ca este procuror sau judecator in Romania care nu ia mita !


Musafir

#183

2015-04-25 19:03

Toti oamenii raspund pentru erorile si faptele lor asa ca si procurorii si judecatorii sa poata fi trasi la raspundere si sa plateasca pentru ele

Musafir

#184

2015-04-25 19:28

Pentru ca un complet de judecata de la Curtea de Apel Bucuresti, intr-o speta clara, ,,pentru anul 2003" a decis in mintea lui corupta si penala se poate interpreta ca ,,incepind cu anul 2003".

Musafir

#185

2015-04-25 19:59

Pentru ca sunt cazuri in care proprietari cu acte de proprietate autentice sunt deposedati de bunurile lor prin deciziile unor judecatori care nu sunt nici prosti nici incompetenti, dar care stiu ca indiferent cum argumenteaza , ei sunt protejati de raspundere .

Musafir

#186

2015-04-25 20:12

Pentru ca imi doresc sa nu mai fie nimeni mai presus de lege !

Musafir

#187

2015-04-25 20:30

Deoarece cred ca solutia primordiala pt. salavarea de la dezastru in care se afla Romania, este reformarea si responsabilizarea justitiei.

Musafir

#188

2015-04-25 20:33

Disparitia MAFIEI din justitie !!!

Musafir

#189

2015-04-25 20:36

Pentru ca am văzut nenumărate interpretarî incorecte ale unor așa ziși oameni ai legii...

Musafir

#190

2015-04-25 21:21

Atata timp cat in toate meseriile cine greseste plateste ,este imperios necesar sa plateasca si magistratii pentru erorile judiciare. Se vantura mereu articolul din constitutie ca nimeni nu este mai presus de lege,dar se pare ca magistratii sunt semizei . Cand condamni zeci de oameni la ani grei de inchisoare fara nici o singura proba iar justitia divina se lasa asteptata trebuie o lege prin care tot romanul sa raspunda pentru faptele sale.

Musafir

#191

2015-04-25 21:41

Mi-ar placea ca petitia sa aiba succes, sa se umble la legi si la Constitutie si cu adevarat magistratii sa raspunde penal si in primul rand material pt. greselile care le fac!!!!

Musafir

#192

2015-04-25 21:58

conform spiritului democratiei nimeni nu trebuie sa fie mai protejat decat ceilalti si oricine trebuie sa-si asume responsabilitatea actiunilor sale, mai ales profesionale

Musafir

#193

2015-04-25 22:01

Dacă oricine greșește trebuie să plătească și nimeni nu e mai presus de lege,de ce își permit procurorii și magistrații să se situeze deasupra legii? Nu cumva se află în afara legii ca toți nelegiuiții?De ce să li se permită să nu dea socoteală atunci când se joacă cu soarta oamenilor ,din greșeală sau,mai grav,cu rea intenție?De ce să instaureze procurorii o dictatură a terorii,lipsiți de grija oricărei răspunderi?

Musafir

#194

2015-04-25 22:03

Pentru ca niste functionari plictisiți care își bat joc de munca pe care o fac, de prea multe ori, trebuie sa raspunda pentru greselile lor

Musafir

#195

2015-04-25 23:07

De ce am semnat aceasta petitie? Mi se pare ca nu isi are rost aceasta intrebare pentru un om normal, poate cu frica de Dumnezeu, sau care a inteles ce inseamna democratia. Acesti criminali cu roba de magistrat dar care pe dedesupt au sutana de inchizitor, dirijati din umbra de mafia securitatii trebuie sa raspunda la greu pentru distrugerea atator vieti. Cei mai expusi sunt politicienii incomozi dar nu in ultimul rand restul populatiei. Ce ziceti si de raspunderea magistratilor care au girat si au contribuit alaturi de mafie la distrugerea si jefuirea tarii cot la cot cu strainii din toate cele patru zari ale lumii? Pentru astia pedeapsa capitala ar fi prea putin.................

Musafir

#196

2015-04-26 03:04

8200 de cazuri de la CEDO spune multe cat de corup0ta e justitia au platit judecatorii unde au pledat asa la ureche
vinovatia sau nevinovatia nu
sa plateasca ei si nu statul
daca un muncitor greseste o piesa va fi dat afara sau o plateste
ei nu platesc desi au salariile cele mai mari si las fel si pensiiler]

Musafir

#197

2015-04-26 03:57

Cine greseste trebuie sa raspunda!

Musafir

#198

2015-04-26 04:45

in toate domenile si tarile din lume eroarea la locul de munca se plateste ,mai mult nimeni nu te iarta.
exp:ai rebutat la o firma in germania productia de piese pe zi,
sa vezi ce se intimpla cu tine

Musafir

#199

2015-04-26 04:49

gresesti platesti

Musafir

#200

2015-04-26 05:11

Numai cinstiti si corecti putem progresa.