MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#201

2015-04-26 05:33

Pentru abuzurile din justitie si pentru nedreptatea facuta unor oameni.Pentru orice nedreptate facuta uni om trebuie sa plateasca cei vinovati

Musafir

#202

2015-04-26 05:44

Orice om al muncii raspunde pentru munca sa si eventualele erori, cu atat mai mult mi se pare normal ca cei care " fac si lucreaza cu legea " sa fie constientizati de importanta muncii lor....asa nu vor mai manifesta indiferenta, neseriozitate, dezinteres, inconstienta si pana la urma romanescul - las-o ma ca merge si asa- Nu merge si asa !!!! Nu in cazul in care bagi nevinovati la puscarie !

Musafir

#203

2015-04-26 06:17

Pentru ca am avut multe dosare si plingeri penale fara nici un rezultat. Mi-a violat o matusa de 89 de ani , tentativa de omor acum trei ani nici macar procurorul de caz nu a dat nici un raspuns de 3 ani a si murit matusa. Mi-a taiat cauciucurile, mi-a vvopsit masina cu semne obcene , nici un rezultat, mi-a xerosat un dosar din instanta si mi-a facut o adresa falsa de email , a fost transmis pe retea de socializare acel dosar de instanta am facut pl. penala nimic de 3 ani, au falsificat exameneam facut pl. penala nimic . atunci ce increderere sa mai am in justiţie.

Musafir

#204

2015-04-26 07:02

De ce semnez aceasta petitie?
1. Pentru ca acesti nemernici ne-au luat dreptul de a munci si a cumula pensia cu un amarat de salariu; asa le-a cerut "chiorul", acum si-au "reamintit" ca masura este anticonstitutionala si au revenit. Pentru mine ce folos? Mai aveam nevoie de 2-3 ani pentru a fi adaugati la pensie si a nu mai fi penalizat pentru pensie anticipata. Acum la peste 60 ani nu te mai angazeaza nimeni!
2. Pentru ca (tot la solicitarea "chiorului") ne-au diminuat pensiile, in procesele intentate dand sentinte pe banda, de "actiune nefondata" ca acum sa constate iar ca masura era anticonstitutionala, mi-a fost reacordata pensia initiala dar toti banii retinuti acesti ani, nu - probabil ca rotunjesc salariile lor pentru nedreptatile facute!


Musafir

#205

2015-04-26 07:15

Asa vom responsabiliza magistratii sa nu se implice in acte de coruptie si actul judecatoresc sa se rupa de politic.

Musafir

#206

2015-04-26 07:16

toti trebuie sa raspunda pentru faptele sale!

Musafir

#207

2015-04-26 07:19

"NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE !"
NEDREPTATIT DE JUSTITIE

#208 TOTI TREBUIE SA RASPUNDA !

2015-04-26 07:21

"NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE !"


Musafir

#209

2015-04-26 07:29

Toti trebuie sa poarte raspunderea pentru faptele lor, mai ales magistratii, de a caror decizie depinde viata unor oameni.




Musafir

#210

2015-04-26 07:30

Oricine trebuie sa raspunda pentru greselile sale, indiferent de functia pe care o are.

Musafir

#211

2015-04-26 07:41

Trebuie sa raspunda ptr. incompetenta lor.

Musafir

#212

2015-04-26 07:53

Este necesară promovarea transparenţei şi dreptăţii în justiţie. Este o măsură firească. Dacă clasa politică nu ar fi fost infractoare această măsură ar fi fost impusă de acum 25 de ani.

Musafir

#213

2015-04-26 07:59

Numai asa se poate determina magistratura sa gandeasca, sa aibe pietate, sa nu dea pedepse disproportionate si/sau la ordin politic, numai asa se va naste o justitie demna de spiritul traditiei ortodoxe romanesti si se va educa cei dusmanosi si rai. Omul o fi antinomic, dar magistratilor cred ca le interzis sa fie numai rai si cleptomani.Cu totii au acumulat averi destule.Gata !

Musafir

#214

2015-04-26 08:07

Fiindcă nimeni nu poate fi mai presus de lege și toți care greșesc trebuie să răspundă.

Musafir

#215

2015-04-26 08:07

Orice greseala se plătește, indiferent cine o face, nu-i așa stimați concetăţeni?

Musafir

#216

2015-04-26 08:27

pentru ca toti trebuie sa ne asumam si cele bune si cele rele si sa raspundem de faptele si deciziile noastre
neasumarea acestora este cel mai rau lucru posibil ducand in mod cert la abuzuri

Musafir

#217

2015-04-26 08:31

A face justitie inseamna a a face dreptate!
Dreptatea este logica, rationala, impartiala, apolitica, fara emotii si. . . cinstita, in apararea celor nedreptatiti.
A face numai justitie nu inseamna neaparat a face dreptate (a se vedea "dreptatea" facuta de Freisler in Germania anilor 1940 si de altii ca el. . ., inainte si dupa).
Si, asa cum sunt condamnati cei care gresesc, tot asa trebuie condamnati procurorii si judecatorii.
Dar, daca judecatorii si procurorii vor sa fie niste "mici dumnezei" secondati de arhanghelii vanatori de oameni din jandarmerie si din politie, atunci si pedeapsa pentru greseli trebuie sa fie pe masura pozitiei arrogate - mai mare.
Acelasi nivel de condamnare, ridicat, trebuie aplicat si "micilor anchetatori" vanatori de oameni.
Raman, insa, sceptic ca aceste concept se vor aplica in practica.

Musafir

#218

2015-04-26 08:45

Nu trebuie sa platim fiecare dupa masura greselii proprii?!

Musafir

#219

2015-04-26 08:54

toti cei care hotarasc soarta oamenilor trebuie sa fie DUMNEZEU pe pamant,fara prihana.
Je

#220

2015-04-26 09:08

Jos dictatura  DNA , care e Stat în Stat și conduce România .

Jos Kovesi !

Jos Livia Stanciu !

Jos Coldea !

Ce-i unește pe cei trei ? Slugărnicia jegoasă față de mafiotul Băsescu și faptul că au nedreptățit oameni fără vreo vină , dar viețile lor au fost distruse.

Până nu se primenește tot Sistemul Judiciar din România ( fără capii instituțiilor respective ) această țară va fi sortită pieirii .


Musafir

#221

2015-04-26 09:34

Am semnat aceasta petitie, deoarece intr-o democratie adevarata ,daca ai gresit indiferent cine esti si unde lucrezi , trebuie sa platesti

Musafir

#222

2015-04-26 09:46

Pentru că mi se pare absolut normal,să fie respectat acel paragraf din Constituție,care spune că ”nimeni nu e mai presus de lege”! Și atunci,de ce tocmai cei ce au ca obiect de activitate LEGEA, să o facă doar un instrument pt.imunitatea lor totală?!?...


Musafir

#223

2015-04-26 09:50

Pentru ca fiul meu a fost agresat de niste romi ,care ,au depus tot ei plangere la politie(DIN SPIRIT DE MARE SMECHERIE!) ,care ,fara sa investigheze i-au dat amenda tot fiului meu pe care nu l-au intrebat nimic.Incercand sa contestam amenda si sperand la dreptate din partea organului legiuitor,ne-am trezit ca nici judecatoarea nu a indreptat lucrurile,nu a studiat dovezile,nu a luat act cel putin de ceea ce vedea in fata ochilor.Ca tiganii erua 5 la numar si voinici iar fiul meu era singur ,slab,si neobisnuit cu acte de violenta..URASC SISTEMUL JUDICIAR DIN ROMANIA,AM DECLARAT RAZBOI ACESTUI SISTEM DESPRE CARE VREAU SA STIE TOATA PLANETA CUM FUNCTIONEAZA..SISTEM DE ORDINARI CARE NU MERITA SCAUNE JUDECATORESTI.NU MA INTERESEAZA CUM LE-AU OCUPAT .SUNT IMORALI SI TREBUIE SA FACA TOTI UN PAS IN SPATE..SISTEMUL JURIDIC TREBUIE REFACUT DIN TEMELII..

Musafir

#224

2015-04-26 10:17

In esenta, sunt bine-venite si de bun simt aceste modificari (mai ales ultima cu termenul de prescriptie care acum e de 1 an).
Dar ce facem cu privilegiile acordate magistratilor prin aceasta Lege, dincolo de orice limita a bunului simt (economic, moral, democratic) si chiar a principiilor universale ale dreptului - precum neretroactivitatea legii??? De ex. faimoasa pensie de serviciu, prin prevederile privind calculul vechimii in magistratura acopera practic toate functiile asociate studiilor superioare juridice si poate fi acordata si celor pensionati inainte de aparitia legii, conform art. 82, al 6:
(6) De prevederile alin. (1), (3) şi (4) pot beneficia şi judecătorii şi procurorii pensionaţi anterior intrării în vigoare a prezentei legi, care beneficiază de pensie în sistemul public şi care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru acordarea pensiei de serviciu. În acest caz, pensia de serviciu se stabileşte dintr-o bază de calcul egală cu indemnizaţia de încadrare brută lunară pe care o are un judecător sau procuror în activitate
Si, in afara de faptul ca de astea pot beneficia si urmasii (la data la care respectivul ar fi implinit 60 de ani), atentie ce urmeaza la art. 85, al. 2:
(2) Pensiile de serviciu ale judecătorilor şi procurorilor, precum şi pensiile de urmaş prevăzute la art. 84 se actualizează ori de câte ori se majorează indemnizaţia brută lunară a unui judecător şi procuror în activitate, în condiţii identice de funcţie, vechime şi grad al instanţei sau parchetului, cu luarea în considerare, în procent, a sporurilor intrate în baza de calcul la acordarea pensiei de serviciu, precum şi a sporului de vechime. Dacă în urma actualizării rezultă o pensie de serviciu mai mică, judecătorul sau procurorul îşi poate păstra pensia aflată în plată.
Trebuie sa tinem cont si ca, daca au 20 de ani vechime, la pensionare sau eliberare din functie din motive neimputabile au dreptul la 7 indemnizatii brute lunare (in caz de deces, urmasii beneficiaza de acest drept), au drept la concediu de odihna de 35 de zile lucratoare, la concedii de studii platite (inclusiv pentru doctorat), la plata cheltuielilor ocazionate de formare/specializare (inclusiv deplasare, cazare, masa) ...
CU TOT RESPECTUL PENTRU PROFESIA DE MAGISTRAT, ASTA NU E JUSTITIE, CI INJUSTITIE SOCIALA DUSA LA EXTREM!!!

Musafir

#225

2015-04-26 10:23

FIECARE OM, DE LA GUNOIERUL DE RAND, PANA LA FUNCTIA SUPREMA INTR/UN STAT, TREBUIE SA RASPUNDA IN FATA LEGII.