MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#226

2015-04-26 10:44

Nimeni nu e Mai presus de lege, nici magistratii! Mai ales ca invaramantul juridic romanesc a avut o calitate indoielnica,dupa 89...Ma refer la acele facultati particulare, care au scos juristi pe banda rulanta

Musafir

#227

2015-04-26 11:40

As dori macar pe aceasta cale ca toti rumanii sa ia atitudine contra celor ce au gresit judiciar sa plateasca,sa nu fim obligati noi cu nepotii si stranepotii sa platim fabuloasele sume,ne ajunge ca platim datorii pe care nu le-am facut!!!

Musafir

#228

2015-04-26 13:10

Prea multe hotariri incorecte adopta si nu raspund pentru ele.
Cetateni castiga procesele la CEDO si statul roman plateste despagubiri.
Sa plateasca cei care au gresit cu intentie.

Musafir

#229

2015-04-26 13:22

Oricine greseste trebuie sa plateasca. Este o chestiune de bun simt. Acesta poate fi introdus si prin lege. Când greseala este intentionata, pedeapsa se multiplica, dupa caz.

Musafir

#230

2015-04-26 13:30

Pentru lege si dreptate adevarate.

Musafir

#231

2015-04-26 13:41

Asa cum fiecare raspunde pentru deciizile si faptele sale ,asa trebuie sa raspunda si tovarasii procurori,judecatori ,ca n_or fi tocmci ei mai presus de orice lege,


Musafir

#232

2015-04-26 13:58

Pentru ca fiecare dintre noi trebuie sa fim responsabili pentru ceace facem bine sau rau.

Musafir

#233

2015-04-26 14:44

Dacă susţinem că suntem egali în faţa legii de ce magistraţii nu răspund pentru ceea ce fac ? Iniţiativa este corectă , dar cum vor vota cei din comisia juridică ai cărei membri fac parte din aceeaşi breslă cu cei care ar urma să suporte rigorile unei astfel de modificări ?! Ce ziceţi ?

Musafir

#234

2015-04-26 16:00

Ar trebui avut in vedere un sistem similar celui german. Am inteles ca in Germania, la 3 decizii gresite, magistratul este sanctionat prin retrogradare la nivelul inferior. In situatia in care se afla la nivelul de jos si acumuleaza 3 erori de decizie, este exclus din magistratura.
In acest fel vor fi eliminate si infractiunile de emitere de decizii prin cointeresarea magistratilor.

Musafir

#235

2015-04-26 17:22

oricine trebuie sa raspunda pentru greselIle sale,ca este muritor de rand sau ,,zeu,,! din saracia mea nu vreau sa dau nici o centima pentru a plati greselile unora care se lafaie in incompetenta sau nesimtirea lor!!!!vrei sa faci politica cuiva sau a ta personala,fa-o pe banii tai!!!!!

Musafir

#236

2015-04-26 17:31

Pentru ca mi se pare corect ca magistrati indiferent de felul lor sa aiba o raspundere personala daca gresesc cu intentie sau din nestiinta (datorita slabei pregatiri).

 

 


Musafir

#237

2015-04-26 17:37

Toate greselile trebuie sa fie sanctionate,mai ales cele care duc la condamnarea si incarcerarea unui om.
Vasile Zărnescu
Musafir

#238

2015-04-26 17:54

În mai multe articole de-ale mele am relevat că magistrații trebuie să răspundă material și PENAL pentru greșelile comise. Pentru greșelile grave - condamnarea la ani mulți de pușcărie a unor nevinovați - am propus reintroducerea pedepsei cu moartea. Pedeapsa cu moartea pentru magistraţi am propus-o inclusiv într-o emisiune la postul 6TV. Numai așa vor gîndi mai corect și nu vor mai fi corupți. Și nu e vorba numai de judecători, ci și de procurori, fiindcă, în actuala Constituție, și ei sunt magistrați. Încă de dinaintea revizuirii din noiembrie 2003 a Constituției, am propus scoaterea procurorilor din clasa magistraților, fiindcă ei nu sunt magistrați. Situația actuală este perpetuarea spiritului stalinist. Procurorii nu sunt magistrați, ei sunt avocații statului contra cetățeanului și de aceea trebuie scoși din magistratură! Detalii aici: http://www.altermedia.info/romania/2009/09/19/armaghedonul-magistratilor-1/ http://www.altermedia.info/romania/2009/09/21/armaghedonul-magistratilor-2/


Musafir

#239

2015-04-26 17:58

Consider anormal ca cineva din tara asta sa nu raspunda pentru faptele sale. Este o anomalie crasa ce conduce la abuzuri si care trebuie eradicata cat mai repede.

Musafir

#240

2015-04-26 18:19

Am semnat aceasta petitie fiindca imi iubesc tara si nu vreau sa o vad prabusindu-se. Vreau ca intr-o buna zi sa existe dreptate deplina si sa nu mai faca cine ce vrea. Vreau ca intr-o buna zi sa se intoarca toti cei care au plecat inapoi in tara si sa traiasca acolo unde le este locul, menirea si familia. As putea insira mai multe dar o spun intr-un cuvant: DRAGOSTEA DE TARA SI DORINTA DE DREPTATE DEPLINA!!!!!


Musafir

#241

2015-04-26 18:27

Trebuie sa facem ceva,este prea mult... parlamentarii corupti si incompetenti (in majoritate !!!) nu sunt in masura sa puna lucrurile la punct.De aproximativ 3 ani nu au schimbat o lege stramba...nimic... nimic...

Musafir

#242

2015-04-26 18:43

Este o idee pe care o sustin.Fara raspundere pentru erori judiciare nu se poate face curatenie in sistem .Fara raspunderea magistratilor in fata erorilor ai caror autori sunt vom vorbi mereu la prezent de fenomenul coruptiei in magistratura.

Musafir

#243

2015-04-26 18:55

ptr.ca magistratii sa raspunda odata si odata pentru greselile care le fac!

Musafir

#244

2015-04-26 18:59

Să fie pedepsiți borfașii, indiferent de rang, pregătire și pretenții, nu oamenii cinstiți!

Musafir

#245

2015-04-26 19:10

Dacă un cetățean încalcă legea, plătește pecuniar sau penal. În consecință, dacă cei care aplică legea greșesc și se constată că cei care au fost pedepsiți s-au dovedit a fi nevinonați, procurorii și judecătorii de ce să nu suporte consecințele?

Musafir

#246

2015-04-26 19:14

Pentru ca cei ce sau facut ca absolva o facultate de drept sa plateasca pentru ca nu au invatat si nu stiu sa aplice dreptu si sa dea sentinte.

Musafir

#247

2015-04-26 19:28

Mi se pare firesc și logic ca magistrații să nu se mai considere mici dumnezei, care dispun după bunul plac de soarta oamenilor.

Musafir

#248

2015-04-26 20:02

Pentru normalitate.

Musafir

#249

2015-04-27 05:18

Toti platim NUMAI magistrati sunt exceptati! Ei sunt mai ceva decat Dzeu !

Musafir

#250

2015-04-27 05:46

Propun următoarele amendamente:
Art. 96 , alin. (7) și (8)din L 303/2004 (r.) cu modif. și cplt. ulter. să aibă următorul cuprins:
”(7) DUPA CE PREJUDICIUL A FOST ACOPERIT DE STAT IN TEMEIUL HOTARARII IREVOCABILE DATA CU RESPECTAREA PREVEDERILOR ALIN. (6) SAU ÎN TEMEIUL UNEI HOTĂRÂRI A CURȚII EUROPENE A DREPTURILOR OMULUI SAU A ALTEI JURISDICȚII INTERNAȚIONALE OPOZABILE ROMÂNIEI, STATUL SE VA INDREPTA, DE INDATA, CU O ACTIUNE IN DESPAGUBIRI, DAR SI CU O ACTIUNE ADMINISTRATIVA IMPOTRIVA JUDECATORULUI SAU PROCURORULUI CARE, CU REA CREDINTA SAU GRAVA NEGLIJENTA, A SAVARSIT EROAREA JUDICIARA CAUZATOARE DE PREJUDICII
(8) TERMENUL DE PRESCRIPTIE A DREPTULUI LA ACTIUNE IN TOATE CAZURILE PREVAZUTE DE PREZENTUL ARTICOL ESTE DE 10 ANI ȘI CURGE DE LA CEA MAI RECENTĂ DATĂ DINTRE:
a) COMUNICAREA CĂTRE STATUL ROMÂN A HOTĂRÂRII MENȚIONATE LA ALIN (7) AL PREZENTULUI ART.;
b) PLATA DEPĂGUBIRILOR MENȚIONATE LA ALIN (7) AL PREZENTULUI ART.
c) SAU ALTĂ CAUZĂ DE NAȘTERE A DREPTULUI LA ACȚIUNE ÎN REGRES A STATULUI ROMÂN.

 

JOS DICTATURA CASTEI MAGISTRAȚILOR!!!