MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

/ #161

2015-04-25 08:57

Susţin această petiţie şi sunt deacord cu conţinutul ei deoarece eu însuşi am suportat efectele negative şi distructive ale acestei erori judiciare într-un proces civil din anul 1999. La C.E.D.O. mi s-a dat câştig de cauză prin hotărârea 17034/03. Ulterior am redeschis procedura internă, care ar fi trebuit să dureze un timp util de 6 luni, dar a durat 3 ani de nedreptate. Din anul 2009 şi pâna în prezent, obligaţiile ce decurg din dispozitivul hotărârii C.E.D.O. 17034/03 au fost executate incomplet de către Statul Român, fapt constatat prin ordonanţa Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, Bucureşti, care a declinat competenţa cu privire la calitatea făptuitorului către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti pentru efectuarea urmăriri penale privind abuzul în serviciu şi fals intelectual. P.C.A.B. înaintează de îndată acest dosar penal către P.Î.C.C.J., fără a mă informa motivul şi temeiul legal care a stat la baza înaintării acestui dosar, menţionând să mă adresez acestei unităţi de parchet pentru relaţii suplimentare. Am solicitat P.Î.C.C.J., comform articolului 81 din noul cod de procedură penală privind drepturile victimei de a fi informat cu privire la dosarul în speţă, însă P.Î.C.C.J. îmi spune să mă adresez P.C.A.B. pentru informaţii. Am sesizat aceasta problemă administrativă M.J., C.S.M.-ul, P.Î.C.C.J., F.A.C.I.A.S., dar nu s-a rezolvat nimic. Eu în prezent nu ştiu concret unde se află acest dosar penal al cărei parte vătămată sunt şi nu pot studia acest dosar. Am mers personal la P.Î.C.C.J. pentru a solicita o audienţă la Procurorul General sau adjuncţii săi, dar nu am reuşit deoarece am fost împiedicat de jandarmi. Am solicitat să depun documente în susţinerea celor de mai sus unui procuror de serviciu, dar nu am avut succes, însă, într-un final am reuşit să expun în scris această problemă al acestui dosar şi să o depun la Registratura P.Î.C.C.J.. Aceste întâmplări se petrec într-un Minister Public al României, ţară membră şi democrată a U.E. care se pretinde a fi stat de drept. Numai presa independentă mai poate lupta împotriva acestor abuzuri, cât şi unii senatori oneşti.