SA STOPAM REABILITAREA FORTATA CU POLISTIREN

Quoted post

Lrs a

#58 Placare Polistiren Exterior

2017-05-13 12:57

Buna ziua,
De curand, am inceput izolarea casei cu polistiren Adeplast expandat ignifugat de 10 densitate de 120 si adezivul tot de la Adeplast conform termosistemului cu dibluri de ancorare de 140mm ,menrionez casa este din BCA tencuită.Meseriașul a pus asa zisele "mamaligi" pe placa de polistiren fara a pune chenar imprejurul placii.Am observat dupa 24 h ca placile de polistiren se desprind, se miscă.La Terase a hotarat sa imi puna polistiren extrudat grafitat de 2 cm fara dibluire ulterior au picat. Unul din colțul casei este iesit putin in exterior, casa nefiind la drept si ca sa faca planeitatea a hotarat sa mi puna polistiren grafitat de 5 si sa il inlocuiasca pe cel expandat de 10 insa am o mare indoiala asupra conductivitatii termice. Aceste temeri ca termoizolatia sa nu fie corespunzatoare sunt intemeiate? 

Raspunsuri

Bianca

#61 Re: Placare Polistiren Exterior

2017-09-20 11:46:15

#58: Lrs a - Placare Polistiren Exterior 

 Buna ziua! Cea mai buna si eficienta metode de izolatie este placa din pluta naturala. Ea mentine termo si fonoizolatia de 10 ori mai mukt decit polistirenul + mai este si naturala/  De ce sa folosim PLUTA in constructii? - 100% proces industrial natural - Impact favorabil pentru padurile de stejari de pluta - Control calitate - conform standardelor - Coeficient excelent de izolatie termica, fonica si anti-vibratii - Stabilitate ridicata - Rezistenta la un interval vast de temperaturi -120C si +120C - In caz de foc, pluta nu raspandeste flacara si nu elimina gaze toxice - Durabilitate nelimitata, fara diminuarea caracteristicilor tehnice - 100% reciclabil si reutilizabil dupa utilizare. Mai multe detalii puteti accesa aici http://gianus-cork.ro/