Ursul brun din Carpati a fost condamnat la disparitie!

Quoted post

Doru Stroia

#55 Re:

2016-10-11 14:20

#51: Anonimus -  

 Domnule "anonim " ,  este prima si ultima oara cand iti raspund !

In primul rand, hranirea la urs este strict interzisa prin lege . Asadar despre ce vorbesti?  Apoi daca binevoiesti a citi inca o data , sau de doua ori, pana intelegi, o sa vezi ca accentul se pune pe ceea ce se va intampla in urmatorii ani cu aceasta specie care DATORITA interesului cinegetic si unei bune gestionari  a existat si exista.  In momentul in care nu va mai exista interes nu il va mai ocroti nimeni , nici de caini ciobanesti, nici de oameni si nici de ingineri ca tine . Ca sa intelegi , cand spun oameni nu ma refer la braconieri  sau la vanatori , ci la proprietarii de terenuri si animale, care au de suferit din pricina lor.

Ah , si revenind la ONG-urile dumneavoastra ce fac in teren? Observa si fac studii???  Serios! Si sunteti platiti bine?

Deci nu  am gasit nici un ONG asigurand paza , linistea sau hrana complementara a vanatului. Ce mama naibi cautati voi in teren ?  Eu cand merg zilnic in teren am asupra mea arma de paza , arma de combatere a daunatorilor vanatului si o bena de cca 700 kg de hrana cu care asigur hrana complementara a vanatului (mistret, cerb , caprior) conform contractului de gestionare. Dumneata d-le inginer cinegetic de ONG si imi e rusine ca iti spun cinegetic , ce faci in teren? Ce ai facut in toti cei 20 de ani?

Ati umplut padurea de caini si pisici hoinare pe care le "protejati" dandu-le noaptea drumu din camioane la lizierele padurilor.

Faceti tot felul de studii ca intr-un laborator care nu duc la nimic bun .Fondul cinegetic nu este farmacie.

Paza si ocrotirea vanatului nu este o stiinta exacta asa cum o credeti voi si asa cum o afisati in "studiile stiintifice" la care faci referire. Este o arta care se aplica in functie de caz , nu fiecarui fond cinegetic , ci daca trebuie fiecarui animal , sau fiecarei specii dintr-un fond cinegetic. Este cat se poate de clar ce anume urmariti, eu unu nu sunt platit de nimeni sa fac ceea ce fac , dar o fac cu abnegatie , cu sacrificiu si sunt cunoscut ca om si familie in toate cercurile de oameni care iubesc si gestioneaza vanatul in tara si peste hotare.Opriti vanatoarea la urs si vom vedea in scurt timp  care din noi doi are dreptate!! Daca intr-adevar esti inginer cinegetic cu atatea studii in teren , ar trebui sa renunti la profitul material pe care ti-l aduc ONG-urile cu care lucrezi si sa recunosti barbateste ca ati facut o greseala atunci cand ati incercat sa implementati aceasta interdictie.

Sincer cred ca esti inginer cinegetic doar pe o diploma de care te-ai folosit ca sa fi angajat de ONG-urile cu care te lauzi si care iti dicteaza linia , pentru ca pana in momentul de fata esti singurul om care te dai Silvicultor si care contrazice realitatea.

 

Doru Stroia

Raspunsuri

CUCU-BAU

#87 Re: Re:

2016-10-14 19:02:24

#55: Doru Stroia - Re:  

 ...BRAVO...DN.LE DORU STROIA...O SPUI DIRECT...MAI RAMANE CA ACEI CRETINI DE LA PUTERE(..p.s. nu fac politica...toti care s-au succedat au facut tara asta praf su bulbere...) SA-SI DESCHIDA PUTINA MINTE CARE LE-A MAI RAMAS SI SA TINA CONT SI DE PARARILE CELOR PROFESIONISTI SI CARE CUNOSC NATURA SI REALITATEA DIN TEREN.....CU RESPECT,TI-O SPUNE UN VANATOR CU EXPERIENTA...