Aprobarea extinderii traseului 36 al RATP Iasi pana in Breazu


Musafir

/ #34 Iasi-Breazu: impreuna, (cu totii) mai puternici.

2018-01-24 20:13

Solutia aceasta este una cat se poate de buna - utilitatea ei este una foarte mare.

Avem nevoie de acest autobuz. Sau de un altul - se poate inaugura o linie noua/un numar nou. Numarul nu conteaza - ce e important este sa ajungem de acasa la serviciu si de la serviciu la casa noastra; sau de la scoala, acasa, si, de acasa, la scoala.

Daca mergem in Breazu, pana sus, pe platforma, la padure, vom vedea cartiere intregi de case noi, proiecte imobiliare aflate intr-o continua expansiune - case pentru familii, care chiar sunt locuite de familii. Nu toate familiile au permis si masina proprie; si, probabil, daca ar avea si le-ar utiliza toate o data, ar fi sufocant pentru strada ce traverseaza satul Breazu. Prin urmare, este nevoie de un autobuz care sa circule din sfert in sfert de ora, macar, si care sa preia oamenii care merg la serviciu (ingineri, medici, programatori, profesori, anteprenori si lista poate, cu siguranta, continua) dimineata (incepand cu ora 5.30 - 6.00) si scolarii/studentii, tot dimineata si/sau in alte momente din zi si sa le permita sa ajunga acasa la finalul zilei (pana la 22.30-23.00).

Este necesar.

Prea mult? Prea iesit din comun? Sa luam exemplul traseului autobuzului 41 (Independentei - blocuri Ciurea) - acesta acopera 21 de kilometri (informatie luata de pe sctpiasi.ro). Traseul autobuzului 36 (Dacia - La Castel) acopera  22 de kilometri. Ar mai fi nevoie de doar 6 kilometri, ca sa ajunga si pe platou Breazu sus. Din punctul meu de vedere, si cred ca nu este doar al meu, 6 kilometri sunt usor de gestionat de catre cei doi domni primar, foarte eficienti, de altfel, in cea mai mare parte a activitatilor intreprinse de catre domniile lor (este evident faptul ca atat Iasul, cat si Breazul/Rediul s-au dezvoltat foarte mult, lucru care, poate, nu a fost simplu); domnii primar, spuneam, ar putea lega un parteneriat mai trainic si pe ... artera (Dacia) centru Iasi - platou (centrul nou din) Breazu.

Un moft?  Nu. O necesitate? Sigur ca da!

O solutie? Exista si se poate pune in aplicare.