Aprobarea extinderii traseului 36 al RATP Iasi pana in Breazu


Musafir

#1

2016-07-08 21:46

Doresc un transport in comun in conditii umane si la un pret acceptabil raportat atat la calitate cat si la performata , intrucat copiii mei au nevoie si circula cu astfel de mijloace de transport.Deasemenea imi doresc ca soferii sa aiba un comportament civilizat fata de calatori.

Musafir

#2

2016-07-08 21:48

Pentru toti cetatenii comunei Rediu, jud. Iasi si pentru copii mei doresc un transport in comun cat mai civilizat , iar soferii sa aiba un comportament adecvat.

Musafir

#3

2016-07-09 13:19

pentru ca mijlocul de transport in comun sa fie unul civilizat

Musafir

#4

2016-07-09 14:28

Extinderea traseului 36 RATP Breazu este extrem de utila tuturor persoanelor, dintre care multi tineri elevi, care nu au varsta legala care sa le permita detinerea unui permis de conducere sau care pur si simplu nu il detin.

Musafir

#5

2016-07-09 15:02

Am semnat pt ca de 7 ani eu si familia mea suntem dependenti de masina personala pe relatia cu marele oras fata de care ne aflam la numai 5-6 km, in conditiile unor conexiuni cu microbuze gestionate sub orice critica, fara un program clar afisat, fara statii suficiente, marcate corespunzator, la intersectiile cu drumurile comunale si in punctele de interes ale satului Breazu. E zona metropolitana, muncim si studiem in metropola, medici, profesori de toate gradele, ingineri, economisti, psihologi, functionari de toate felurile si multe alte categorii profesionale a caror existenta depinde de oras zilnic, dar nu suntem in stare sa asiguram oamenilor de aici un transport civilizat pe model european, nu gasim suficiente argumente sa acceleram putin etapele, nu pentru ca nu se poate ci pentru ca aceia care decid nu sunt afectati de aceasta stare de lucruri.
Ii felicit pe cei care au initiat aceasta petitie si in numele copiilor mei care, data fiind natura ocupatiei de elevi la cel mai prestigios colegiu al Iasilor , suporta zilnic rigorile(am vrut sa spun ororile pentru ca nu stii niciodata cand pleaca daca ai loc cum arata biletele alea fiscalizate in microbuzele groazei) unui transport in care nu te simti niciodata client adica persoana care plateste un serviciu si asteapta sa fie tratata ca atare ci mai degraba persoana tolerata de soferi carora nu le contesta nimeni priceperea la volan dar nu au nimic de-a face cu ce ar trebui sa fie un serviciu public.
Andrei DORU Tudose

#6

2016-07-09 19:32

E aproape hilar sa nu avem în zona metropolitana transport în comun municipal. Felicitări celui care a organizat aceasta petiție! 


Musafir

#7

2016-07-10 10:14

Locuiesc în Breazu si doresc un transport civilizat !


Musafir

#8

2016-07-10 10:39

Avem nevoie de extinderea liniei RATP

Musafir

#9

2016-07-10 11:30

Pentru un transport civilizat, speram !

Musafir

#10

2016-07-10 21:16

acest transport este o necesitate ..iminenta!!! Atat Primaria Rediu cat si institutiile responsabile din Iasi trebuie sa ia foarte in serios apelul nostru, deoarece in Breazu foarte multi dintre locuitorii vechi, lucreaza in Iasi, cat si noii locuitori, aproape in totalitate fac drumul acesta zilnic si cu siguranta am prefera sa ne dispensam de masinile personale cu care nu facem fata la deplasarile intregii familii. Copiii nostri care invata in Iasi, si care la randul lor trebuie sa faca acest drum de cateva ori pe zi, ar putea sa nu mai fie dependenti de transportul si programul parintilor , sau invers. Va rog mult sa luati in considerare deasemenea faptul ca transportul existent nu este si nu a fost niciodata o adevarata, onesta si civilizata alternativa. Cu totii am avut tot felul de experiente in aceste microbuze absolut depasite si invechite care reprezinta un pericol pt pasageri, firma de transport care in 7 ani de zile nu si-a imbunatatit cu nimic conditiile de-a lungul timpului, deosebit de aglomerate la orele de varf, cu copii elevi care merg in conditii de absoluta nesiguranta, burdusiti, inghesuiti..mereu se escaladeazaconflicte din diverse cauze ce tin de ..insuportabil, evident. Banii de pe calatorie, desigur, nu stim unde se duc, deoarece nu se elibereaza bilete NICIODATA. Si pe langa toate, nu inteleg absurdul faptului ca transportul actual se opreste la capat Copou, in conditiile in care calatoria fiecaruia continua cel putin pana in centrul orasului, sau la gara sa zicem. In tot cazul, in ce priveste noul transport pe care-l propunem, trebuie avut in vedere sa fie facuta legatura cu un nod important al orasului pt a-l putea tranzita apoi fiecare in directia dorita. Suntem cetatenii Breazului dar si ai orasului pt ca foarte multi in perspectiva, vom fi avantajati de acest transport care cu siguranta ar putea reprezenta  o posibilitate reala. Astepatam cu interes.

 


Musafir

#11

2016-07-12 10:33


Musafir

#12

2016-07-12 10:34

Sustin extinderea traseului 36 al RATP Iasi pana la Breazu deoarece elevii nu vor mai fi nevoiti sa schimbe mai multe mijloace de transport.
Ferariu camelia

#13 Re:

2016-07-12 20:29

#1: -  

 

Ferariu camelia

#14 Re:

2016-07-12 20:34

#3: -  

 


Musafir

#15

2016-07-13 08:17

Extinderea traseului 36 este foarte bine venita salariatilor si elevilor care pot circula cu abonament RATP, in conditii mai bune ,nu ca sardelele si chiar pt celilalti locuitori ai com. Rediu.
Doamne ajuta.

Musafir

#16

2016-07-13 15:27

Transport in conditii normale.program fix si la ora 22.30 si la 5.00 ,curatenie si respect.

Musafir

#17

2016-07-13 15:43

Localitatile Breazu si Rediu se situiaza in zona metropolitana Iasi,iar acest fapt impune un transport public de calatori la performante ridicate.
Dorim un transport public de calatori cu un program extins(05.00-22.40),igienizare interioara,siguranta in deplasare iar conducatorii auto sa aiba un comportament civilizat si respect fata de calatori.

Musafir

#18

2016-07-13 20:35

Pentru a fii mai aproape de cetățeni.

Musafir

#19

2016-07-13 20:50

PENTRU EXTINDEREA TRANSPORTULUI CIVILIZAT IN COMUN.

Musafir

#20

2016-07-14 05:37

Extinderea trebuia făcută de mult. Propunerea trebuia să aparțină primarului de Rediu. Bine măcar că cetățenii au inițiative. Fiind gard în gard cu orașul Iași , comuna Rediu trebuia să aibă toate facilitățile oferite de Iași cum ar fi: curent și iluminat electric toată comuna, apă potabilă, canal, transport în comun cu orașul Iași, gaz metan, trotuare etc... Poate de azi înainte...

Musafir

#21 Propunere

2016-07-14 06:34

Prelungirea sa se faca pana la intersectia cu drumul spre Tautesti, pentru a asigura transport celor care locuiesc in cartierul de pe platoul Marzesti, dar care lucreaza in proportie covarsitoare in oras, dar si pentru a asigura accesul la transport copiilor din Tautesti.
Conditiileactuale de transport ne obliga sa mergem cu masinile personale in oras.


Musafir

#22 Ce inseamna zona metropolitana in cel mai mare oras din tara

2016-07-14 06:59

Cel mai intins oras din tara este Brasov, iar zona metropolitana se intinde la aproape 20 km de Brasov, ma refer la cea inspre judetul Covasna. In schimb la cel mai mic oras "mare" Iasi care nu are decat 94 km patrati zona metropolitana doar pe hartie abia ajunge la 3km. Gandirea limitata, saracie sau multa hotie ? De an de an carpesc cei de la Ted drumul in Breazu doar toamna, cine maxim 2 saptamani, in rest gropi din partea unei primarii limitate.


Musafir

#23

2016-07-14 07:32

Indiferent ca locuiesti Rediu sau nu, dezvoltarea urbanistica este in interesul tuturor iesenilor!
mike
Musafir

#24 progres,dezvoltare,evolutie,reforma

2016-07-14 07:40

Comuna Rediu are nevoie de reforma,de o schimbare in bine unde interesul general al comunitatii sa fie prioritar!

Haideti sa asiguram o coparticipare activa in parteneriat autoritate publica locala-societate civila.

 

 


Musafir

#25

2016-07-15 05:46

Mijloacele de transport de pe acest traseu din acest moment sunt ingrozitoare. De cele mai multe ori imi fac griji pentru siguranta calatorilor din aceste microbuze. Au trecut anii , acele microbuze insa nu au mai fost schimbate. Sunt deja prea multi ani de tacere si conformare. Circulam in conditii inumane, microbuze vechi si pline de rugina, scaune rupte si murdare, fara iluminare interioara, fara un program stabil si depindem de " cheful" soferilor care de cele mai multe ori trateaza urat calatorii si opresc in "statii" doar cand au chef.