Aprobarea extinderii traseului 36 al RATP Iasi pana in Breazu


Musafir

/ #5

2016-07-09 15:02

Am semnat pt ca de 7 ani eu si familia mea suntem dependenti de masina personala pe relatia cu marele oras fata de care ne aflam la numai 5-6 km, in conditiile unor conexiuni cu microbuze gestionate sub orice critica, fara un program clar afisat, fara statii suficiente, marcate corespunzator, la intersectiile cu drumurile comunale si in punctele de interes ale satului Breazu. E zona metropolitana, muncim si studiem in metropola, medici, profesori de toate gradele, ingineri, economisti, psihologi, functionari de toate felurile si multe alte categorii profesionale a caror existenta depinde de oras zilnic, dar nu suntem in stare sa asiguram oamenilor de aici un transport civilizat pe model european, nu gasim suficiente argumente sa acceleram putin etapele, nu pentru ca nu se poate ci pentru ca aceia care decid nu sunt afectati de aceasta stare de lucruri.
Ii felicit pe cei care au initiat aceasta petitie si in numele copiilor mei care, data fiind natura ocupatiei de elevi la cel mai prestigios colegiu al Iasilor , suporta zilnic rigorile(am vrut sa spun ororile pentru ca nu stii niciodata cand pleaca daca ai loc cum arata biletele alea fiscalizate in microbuzele groazei) unui transport in care nu te simti niciodata client adica persoana care plateste un serviciu si asteapta sa fie tratata ca atare ci mai degraba persoana tolerata de soferi carora nu le contesta nimeni priceperea la volan dar nu au nimic de-a face cu ce ar trebui sa fie un serviciu public.