PARLAMENT UNICAMERAL 300 DEPUTATI

sorin gociu

/ #226

2014-01-20 23:44

Conform Constituției României, poporul își exercită suveranitatea atât prin reprezentanții aleși în Parlament, cât și direct, prin REFERENDUM. Parlamentul este OBLIGAT să acționeze în sensul dat de rezultatul înregistrat. Orice tergiversare nu poate avea alt scop decat refuzul unui act democratic popular. Se creaza astfel un precedent periculos, acela prin care un mod de exprimare a vointei populare, constitutional, sa devina inutil si astfel Constitutia Romaniei insasi sa devina inutila! La ce bun e o Constitutie care nu e aplicata sau e aplicata numai cuiva, numai intr-un loc, sau numai intr-o perioada? Constitutia Romaniei trebuie sa se aplice integral si permanent pe teritoriul Romaniei altfel de ce nu ne-am muta in Haiti (tocmai ca am dovedit pana acum ca acolo ne e locul). Ganditi-va la o tara din Europa, sau din lume, oricare. Si aflati ca in acea tara s-a tinut un referendum liber. Pana aici, unde incadrati acea tara pe scara democratiei? Dar daca aflati ca tot in acea tara un referendum popular si liber nu a avut efect? Adica a fost degeaba! Nimic nu s-a schimbat? E? Cum e? Cine va ramane nepasator la acest fapt si sa mai poata merge, oriunde si oricand, sa-si ceara (sau chiar exprime) un drept? La ce bun sa mai votez sau sa mai merg in vreo piata si sa strig daca aici, la aceasta intrebare, ridic din umeri a "m-i se rupe" sau "oricum nu-mi place de X sau Y"? Concluzia mea: am mers manati de altii ca niste oi. de bine de rau, ca oile sau ca oamenii, am reusit sa schimbam ceva. Pe hartie! In fapt nu am schimbat nimic! deci pana la urma tot oi... tot cu "o" e. nu?