Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Laura

#151 Doctorate plagiate

2016-10-06 06:57

Vicepremierul Borc: Marea noastra problema este ca avem multe doctorate plagiate. Drama este ca, in momentul in care vrei sa ai un doctorat, te gandesti ca iti este rusine sa fii in acelasi grup cu atatia plagiatori.

Sursa www.e-stireazilei.ro

Alina

#152 100.000 de plagiate

2016-10-10 13:12

http://m.b1.ro/stiri/eveniment/in romania exista cel-putin 10-000 de opere plagiate un ong solicita destituirea a-15 rectori si decani pe care ii acuza de plagiat 164680.html

Grupul pentru Reformă şiAlternativă Universitară (GRAUR) din Cluj Napoca solicită destituirea a 15 rectori și decani de la marile universități din țară, acuzându-i pe aceștia de plagiat, informează timpolis.ro. Reprezentanții asociației atrag atenția asupra faptului că prin fiecare acuzație de plagiat este erodat renumele învățământului superior din România. ”În opinia noastră, în acest moment în România există cel puţin 10.000 de opere plagiate.

Delia

#153 Re: Formari

2016-11-09 10:18

#107: mariana - Formari 

Pentru majoritatea psihologilor absolventi de facultate ciclul I Bologna se cer master sau formari complementare pentru schimbare de treapta supervizare-autonom. Pentru unii psihologi nu e necesar, comisia de munca si transporturi le da repede schimbarea de treapta: doar sa fie absolventi de facultate de trei ani, sa aiba un an de supervizare...

si... mai trebuie sa aiba ,, trecere" la comisia de munca transporturi ,,potrivita", cum e cea de acum. 

S.C.A. actualmente B(S)C.A., din Arad, absolventa de facultate ciclul I in 2013, loco Universitatea Aurel Vlaicu din Arad.

La inscriere in CPR in 2013 primeste codul personal 14948. In data de  26.09.2013 primeste treapta de psiholog in supervizare in specialitatile munca si transporturi.

Cunoscut fiind ca masterul ce reprezinta ciclul II Bologna sau alte formari complementare se intind pe durata a 2 ani, daca ar fi inceput o astfel de formare dupa terminarea facultatii in 2013, ar fi finalizat formarea in iunie-iulie 2015.

Totusi in data de 21.11.2014 primeste de la Colegiu de la comisia de munca-transporturi schimbarea treptei de la psiholog in supervizare la psiholog autonom in specialitatile de mai sus, mai exact - dupa 1 an si o luna - de la data de 26.09.2013 cand a primit prima treapta de psiholog in supervizare.

Sunt asemenea situatii acceptate de comisia de munca si transporturi, dar nu pentru oricine!

Secretul acestei reputate comisii il stiu multi psihologi dar li se da cu Flit daca deschid gura ! 

Aceste informatii sunt publice si pot fi verificate pe site ul Colegiului in II M RUP 2013 SC TREAPTA site si in RUP Alfabetic General.


Musafir

#154

2016-11-13 18:09

1. Comunicarea bazata pe manipulare si dezinformare, uneori chiar defaimare promovata de catre domnul Stefan 2. Abuzurile pe care le comite din functia pe care o detine la CPR, inclusiv lipsa de respect fata de forurile de conducere ale CPR.

Musafir

#155

2016-11-13 18:22

Dragi colegi, situatia actuala din CPR este un dezastru creat, in primul rand, de directorul juridic, Stefan Iulian Laurentiu. Actioneaza ca si cum CPR ii apartine si noi, toti cei care cotizam, niste sclavi care trebuie sa ne supunem oricaror decizii, indiferent de cat sunt de abuzive, lipsite de sens. Cred in noi, cred in schimbare!

Musafir

#156

2016-11-14 07:25

Nu este singura demisie pe care o susțin! Mihai Aniței este în aceeași situație!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-11-14 09:09


Ramona Iocsa Pora
Musafir

#158

2016-11-14 10:37

Invit colegii din cadrul Comitetului Director si Consiliului Colegiului sa semneze aceasta petitie.
Votul forurilor de conducere de mai sus ar reprezenta o actiune ferma pentru implementarea propunerii din 04.11.2016, sedinta Comitetului Director, privind externalizarea serviciilor juridice.


Musafir

#159

2016-11-14 13:06

Pentru ca sunt nemulțumită de toată activitatea celor din colegiu au pus doar taxe și atât

Musafir

#160 Re: 100.000 de plagiate

2016-11-14 14:03

#152: Alina - 100.000 de plagiate 

 Care e legătura cu Stefan? E și el printre plagiatori?


Musafir

#161 Re: Re: Formari

2016-11-14 14:05

#153: Delia - Re: Formari 

 Stefan are vreo legătură cu ilegalitățile pe care le sesizați? A luat și el șpagă ?

Selena

#162 Cum sa faci doctoratul in timpul facultatii

2016-11-14 14:05

 

http://www.lapsiholog.com/interviul saptamanii cu psih dr stefan iulian laurentiu-2.html

Comentariul unui cititor:

Oare ce „LEGi” au fost respectate atunci cand ati fost admis la Doctorat in 2007, desi ati inceput facultatea in 2006? Era in anul I sau II de studii? RUSINE! PROPUNERE: SA MAI FACETI O TEZA DE DOCTORAT SI IN DOMENIUL LIPSEI DE ETICA SI BUN SIMT, COORDONATOR FIIND TOT MITROFAN.
„…in anul 2006 am inceput cursurile Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei la Universitatea din Bucuresti…iar in toamna anului 2007 am fost admis la doctorat pe baza unui proiect prin care imi propuneam redefinirea si evaluarea notiunii de discernamant prin expertiza psihologica. „


Musafir

#163 Re: Cum sa faci doctoratul in timpul facultatii

2016-11-14 17:25


Musafir

#164 Re: Re: Cum sa faci doctoratul in timpul facultatii

2016-11-14 17:30

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-11-14 20:12



Musafir

#166

2016-11-15 07:51

Cautati motivele in comentariile si dovezile aduse de newsletter@psihologieromania.ro

Musafir

#167

2016-11-15 09:46

Ca protest contra pozițiilor abuzive, arbitrare, duplicitare, în registru pervers ale directorului juridic CPR.

Musafir

#168

2016-11-15 16:11

Pentru ca m-am saturat de atatea taxe si formari continue si complementare in acelasi timp, sa primesc cu intarziere de 3 luni aproape un raspuns de la directia juridica si minciuni transparente de ce nu s-a putut mai repede si pe ei sa-i doara-n cot de mine cel care le platesti. Nicio institutie a statului nu are aviz de functionare de la CPR desi e lege pentru asta. Numai prostii ca noi ne luam avize de la ei ca sa functionam...m-am cam saturat.

Musafir

#169

2016-11-16 06:48

Ar fi cazul sa nu se mai faca abuzuri in serviciu, in tara asta.
Mihaela

#170 Psiholog in faliment

2016-11-16 08:27

Abuzurile ,,oamenilor ce conduc" CPR si ale Universitarilor m-au adus aproape in faliment, resursele financiare proprii s-au transformat in datorii.


Musafir

#171 Ce mai urmeaza?

2016-11-16 09:23

,,Colegiul Psihologilor,, a omorat financiar o parte din psihologi. ,,Universitarii,, vor continua afacerea omorand financiar o alta parte a psihologilor. ,,Reciclarea,, cadavrelor psihologilor morti cade in sarcina famililor acestora.


Musafir

#172

2016-11-16 09:47

Am semnat aceasta petitie pentru ca imi doresc ca lucrurile sa se schimbe in aceasta profesie, sa nu ne mai lovim de bariere, sa putem sa ne decontam direct serviciile cu Casmb, asa cum se intampla in multe tari civilizate si nu prin intermediul medicilor si la solicitarea acestora cum se petrece la noi. De asemenea imi doresc ca vinovatii sa raspunda pentru faptele lor

Musafir

#173 Deplasari cu avionul si indemnizatii uriase pentru fiecare sedinta/prezenta

2016-11-16 10:54

....Asuprirea masei psihologilor bucuria indivizilor din conducerea cpr. Asupritorii din provincie vin la Bucuresti cu AVIONUL (transport decontat de cpr) si primesc  o INDEMNIZATIE URIASA pentru fiecare sedinta/prezenta la colegiu. Mai e un pas si lacomia lor se va indrepta si spre zaharul din ceaiul breslei psihologilor.


Musafir

#174 Re:

2016-11-16 11:11

#172: -  

Romania e in colaps economic profund. Multe profesii si meserii din Romania sunt in colaps neamaiavand loc in economia distrusa de razboiul prelungit al lacomiei, arogantei, imoralitatii, celor ce detin puterea in segmentele economice si profesionale.


Musafir

#175 Re: Deplasari cu avionul si indemnizatii uriase pentru fiecare sedinta/prezenta

2016-11-16 11:28

#173: - Deplasari cu avionul si indemnizatii uriase pentru fiecare sedinta/prezenta 

 Stiati ca sunt psihologi care se bucura daca le mai trece pragul cabinetului un pacient zilnic ? Si acest aspect a devenit un lux in ultima vreme. Cum vor imbunatati situtia acestor psihologi noii conducatori ai colegiului? Cu siguranta o vor face in stilul politicienilor, cu vrajeala si promisiuni ce nu se vor implini.