Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Marius

#101 Explicatii fara valoare

2014-07-22 08:39

Acestea sunt niste explicatii agresive si faraa valoare. ne pierdem vremea in diuscutii inutile. La arme colegi!
rita

#102 multumesc!

2014-07-22 14:30

Multumesc, d-le psiholog Armand Veleanovici.

Musafir

#103 Re: multumesc!

2014-07-22 16:03

#102: rita - multumesc!

Domnul Veleanovici a transmis o noua sesizare dlui Anitei. Va asigur stimate coleg ca veti primi raspuns in cel putin 60 de zile ( vor spune ca in luna august a fost vacanta, iar in septembrie ca a trebuit sa analizeze solicitarea dv). Iar dupa cele 60 de zile va vor trimite un raspuns, conceput si de aceasta data de dl " expert psiholog" Stefan, din care nu se va intelege nimic ( la fel de neclar ca cel pe care tocmai vi l-au transmis). Acesta este modul lor de a-i trata pe cei de pe urma carora isi iau salariile consistente( ba chiar isi mai acorda si prime de sarabatori, ca doar muncesc mult).

"Cainii latra, caravana trece" -  asta este politica lor. Ne subestimeaza inteligenta.

musafir

#104 Re: Re: multumesc!

2014-07-23 07:46

#103: - Re: multumesc!

Ce-ar fi daca i-ar cheama din concediu un organ de ancheta?

UE

#105 E o diversiune toata actiunea asta a lui veleanovici!

2014-07-23 15:19

Este o cacialma toata actiunea asta a lui veleanovici fara suparare, faptele "penale" se reclama la politie sau la procuratura, nu la presedintele ong-ului PCR, pardon cpr. Dupa cum scria aici cineva pe forum conflictul de interese este o infractiune care poate fi comisa doar de functionari publici iar Stefan nu se incadreaza in randul acestora, faptele sale pot sa cada eventual sub incidenta articolului 13 referitor la infractiunile asimilate infractiunilor de coruptie din legea numarul 78 pe 2000. Nu-mi place aceasta petitie pentru ca este motivata de un interes strict pecuniar al psihologului cu cabinet veleanovici, actiunea lui era mai credibila dc avea obiective care sa ne priveasca pe toti, cum ar fi faptul ca legea psihologului cu drept de libera practica este contrara legislatie din Uniunea Europeana, cum sunt toate legile referitoare la diverse organizatii profesionale din Romania. Dar la ce sa te astepti de la o persoana care castiga bani buni de pe urma legii 213/2004, taxand psihologii pentru workshopuri, supervizari si grupuri de practica pe care le organizeaza prin cabinetul sau particular! Toata actiunea e un fas, pentru ca fraierii cotizanti la PCR, pardon cpr, sa isi mai descarce nemultumirile si apoi sa fie liniste pentru famiglia de la conducerea PCR, pardon cpr. Aceasta oricum este foarte linistita, prietenii stiu de ce!

rita

#106 of! of!

2014-07-23 16:20

UE#105, o fi cum zici, dar ..... Sa ne lasam calcati in picioare?! Eu am citit CV-ul d-lui Veleanovici si nu arata rau. Nu cred ca trebuie ignorat. Este laudabil ca cineva a luat initiativa pentru ca, asa, au iesit la iveala si alte probleme. Este de neinteles atitudinea plina de dispret, manifestata fata de profesia de psiholog, din partea COPSI. Ar fi fost mai usor de acceptat/inteles daca aveau alta pregatire, dar psihologi si sa procedeze asa?! Efectiv, constat ca din salariu imi platesc formarile, supervizarea si efectiv nu vad cum si cand voi recupera aceasta investitie. Am ajuns sa aduc bani de acasa pentru achitarea chiriei. Si nu cred ca aceiasi problema o au si cei care au luat aceste hotarari cu privire la atestarea noastra doar ii gasim pe toate listele: membrii in comisii, formatori, supervizori. Si nu cred ca fac munca voluntara.Ma intreb unde sunt universitarii de buna credinta?! Sunt probleme la COPSI si, daca ar fi aplecat urechea la nemultumirile noastre sau, ar fi luat hotarari care sa ne protejeze/avantajeze si pe noi nu s-ar fi ajuns aici. Dar cum nu sunt dispusi sa asculte, trebuie sa ne facem auziti pentru ca platim sa fim reprezentati de ei si nu prostiti. Nu-mi este clar, de exemplu, cine si in ce baza a decis costul serviciilor COPSI (taxele)? In baza carei analize s-a decis durata supervizarii de 1 an? Eu nu am fost supervizata pe educationala si nici colegii mei pe alte domenii in perioada de pre-Anitei. Consider ca aceasta perioada de supervizare, daca e musai, ar trebuie pliata pe domenii si nu otova.La fel si hotararea stupida cu formarea complementara. Studiile universitare nu pot fi echivalate de o astfel de formare. Dupa terminarea studiilor universitare mult mai utile ar fi formarile continui, punctuale pe domenii. Nu se poate aplica aceiasi regulula pe clinica/psihoterapie ca si la transporturi-munca-aparare-educational. Mult mai corect mi s-ar parea stabilirea unui numar de credite si tematici pe care sa le dovedesti la trecerea de la o treapta la alta. Am umblat dupa prof Ticu Constantin prin tara pentru ca vroiam sa particip la cursurile d-lui pe munca si organizatie si a meritat. Acum "vanez" o formare cu prof Havarneanu si Pertea. O alta trasnaie, sa nu faci nicio diferenta intre un absolvent cu studii de 3 ani si unul cu studii de lunga durata. Si sa vezi supervizori cu 3 ani facultate + 2 ani formare complementara ar fi culmea tupeului. Haideti sa centralizam toate ofurile, poate ne ajuta d-l Veleanovici sau alt coleg psiholog, si sa adresam o petitie, din partea noastra, cu neajunsuri si propuneri, conducerii COPSI. Vacanta placuta, stimati colegi inimosi!
mariana

#107 Formari

2014-07-23 19:54

Formarile acestea indiferent cine le organizeaza sunt o actiune de spoliere in masa a psihologilor. Este de ajuns facultatea, masteratul si eventual doctoratul!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-07-23 20:42


agentul007

#109 Prietenii stiu de ce!

2014-07-29 14:44

Acum eu zic sa nu ne fie frica de DGIA, ca totusi nu mai suntem pe vremea lui Ceasca!
musafir

#110 niste nimicuri

2014-07-30 03:27

copsi, esti tot mai mic pentru ca nu prin politica de INTIMIDARE, A PUMNULUI IN GURA, te faci inteles. RUSINE!
rita

#111 buna!

2014-09-05 04:11

Sa va fie de bine vacanta, dragi colegi. Mai sunteti pe aici sau ati plecat din tara?!

agrisa

#112 petitie

2014-09-22 12:39

nu inteleg rostul acestei petitii, pe cei vizati nu ii intereseaza si mai mult decat atat - nu ii atinge cu nimic! nici rostul paginii de facebook nu il inteleg: citari, discutii, comentarii si atat. atata vreme cat nu vor fi actionati in instanta, sa mergem cu "lacramarea" in brate si sa ne judecam, nu vom rezolva ceva. toata aceasta poveste dureaza de cateva luni, finalitatea unde e? de ce nu putem infiinta un alt colegiu? concurenta nu strica! de ce sa fie doar copsi? cu ce sunt ei mai buni ca noi? 

 


Musafir

#113 Re: petitie

2014-09-22 16:38

#112: agrisa - petitie 

 De ce nu se deschide un cont, pentru cei interesati, astfel incat sa platim un avocat care sa ne reprezinte atat la parchet, cat si in instanta? Exact cum se arata mai sus, de luni bune nu facem decat sa comentam, iar un coleg pune mereu aceeasi  intrebare " sa facem plangere penala; cine incepe?"

 

 

alina

#114 nesimtire

2014-09-23 04:29

Am aflat  ca au fost publicate in MO Sandardele de calitate in serviciile psihologice. Accentul pe trecerea de la o treapta la alta este pus pe formari, iar formari, complementare, continui. Iar miroase. Pai cu cine s-a discutat aceste standarde atata timp cat consfatuirea sau ce-o fi ea a fost planificata la inceputul lui octombrie. Exista posibilitatea infiintarii unui alt colegiu? Eu nu ma simt reprezentata ci doar sfidata, ignorata, furata de acesti indivizi cu ifose de mosieri pe tarlaua lor. Si eu consider ca legea ar trebui sa-si spuna cuvantul. Ceva pute. Nu simtiti?

dragos

#115 doar atat

2014-09-29 15:41

felicitari pentru #105, foarte bine punctat, asemeni si pentru #112!

Eu

#116 CPR ?

2014-10-27 12:37

CPR ? Unde este diferenta legala intre studiile  superioare de lunga durata si cele de scurta durata ?

In noua lege a invatamantului nr. 1/2011 la art.153 scrie negru pe alb ca ,,diploma de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor 3 cicluri Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate,, !!!...!!!

Absolventi de studii superioare de lunga durata + cursuri complementare 2 ani + master 1 + master 2 + master 3 + master 4 ...+ cursuri de formare continua 1,2,3,4,5,6,7... in ce tara s-a mai auzit ??

Pentru petitie.

Legea 514/2003 actualizata privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic

CAPITOLUL II
Dobândirea şi încetarea calităţii de consilier juridic
Art. 10

Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:

c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;

 

 

 

abcdef
Stamate

#117 Psihiatrii au dat in judecata psihologii

2014-10-30 09:06

HotNews

Asociatia Romana de Psihiatrie si Psihoterapie (ARPP) a dat in judecata Colegiul Psihologilor din Romania. Exista mai multe motive de nemultumire, legate de decizii luate de Colegiul Psihologilor. Printre altele, ARPP cere anularea unei hotarari date Colegiu in septembrie anul trecut, care ca activitatile de consiliere psihologica, inclusiv consiliere logopedica, si de psihoterapie se evidentiaza in registre profesionale parafate de Colegiul Psihologilor din Romania.

Luare de pozitie publica: http://www.apio.ro/upload/punct_de_vedere_universitaria_20140926.pdf

Mihai

#118 Din culisele sedintei CPR din 3.10.2014

2014-10-30 13:58

 Din sedinta CPR din data de 3.10.2014

 

Comisia de Psihologia Muncii nu tine cont de echivalarea studiilor universitare de 4 ani cu studii de master

Din culisele sedintei CPR din 3.10.2014

Interventie: ,, Legea educatiei Nationale spune foarte clar - cei care au absolvit 4 sau 5 ani au masterul inclus..."

Urmeaza intrebarea catre d-na Laura Patrut - Comisia de psihologia muncii

,,Eu am absolventi care au facultatea de 4 ani si nu pot sa treaca pe treapta de autonom... ?"

intervine brutal Stefan Laurentiu ,,Si ce vreti doamna... ?

Se bate in masa pentru liniste.

Doamna ce a intrebat continua:,,Doamna presedinta ma face... hohote de ras !

Intervine presedintele Anitei: ,,Va atrag atentia ca Legea Educatiei Nationale...Legea Educatiei Nationale echivaleaza studiile universitare de 4 ani cu studii de master...punct"

!!!

Bil

#119 In gasca Hiena dispune

2014-11-05 14:04

Petitie pentru demiterea Hienei Daniela alaturi de dr.(drog).

Silvia

#120 Re: Din culisele sedintei CPR din 3.10.2014

2014-11-10 10:06

#118: Mihai - Din culisele sedintei CPR din 3.10.2014 

Legea Educatiei Nationale interpretata de pr.CPR  suna asa - ne doare in cur de voi !

Nu ca ar avea dureri in partea anatomica dar batjocora si sila manifestata de PCR prin comportamentul fata de psihologie si psihologi ajunge la cote uriase.

Michaela

#121 Re: CPR ?

2014-11-12 08:58

#116: Eu - CPR ? 

 Specializarea în psihologie trebuie să presupună masterul de specialitate (cu excepţia generaţiilor pre-Bologna).
http://danieldavidubb.wordpress.com/2014/04/

un animal din ferma

#122 Ferma animalelor

2014-12-05 12:10

Ferma animalelelor condusa de un bou, o scroafa si un magar.


Musafir

#123 Re: Ferma animalelor

2014-12-08 15:41

#122: un animal din ferma - Ferma animalelor 

 Sa-i bata Dumnezeu dupa faptele lor! 

Cupidon !

#124 5 ani de facultate sunt echivalenti cu 3

2014-12-09 13:33


,,• Conform Legii educatiei nationale nr. 1/05.01.2011, publicata in M.O. partea I, nr.18/
10.01.2011, cap. III – Organizarea studiilor universitare, sectiunea a 11-a, ciclul II – Studii universitare de master, A. Organizare, la “Art. 153. — (1) Programele de studii universitare de master reprezintă al II-lea ciclu de studii universitare și se finalizează prin nivelul 7 din EQF/CEC și din Cadrul Național al Calificărilor.Acestea au o durată normală de 1—2 ani și corespund unui număr minim de credite de studii transferabile, cuprins între 60 și 120. Pentru profesii reglementate prin norme, recomandări sau bune practici europene, ciclul I și ciclul II de studii universitare pot fi oferite comasat, într-un program unitar de studii universitare cu o durată cuprinsă între 5 și 6 ani, la învățământul cu frecvență, în condițiile prezentei legi, diplomele obținute fiind echivalente diplomei de master.
(2) Diploma de absolvire sau de licență a absolvenților învățământului superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate.”
Observ ca, dupa Legea Educatiei (2011), diploma de licenta obtinuta la finalizarea a 5 ani de studii superioare, la zi, este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate iar dupa Hotararea Comitetului director (2010), nu este asa. Si uite asa cu 5 ani de facultate sunt obligata sa urmez cursuri de formare complementara, niste "lalaituri" (cel putin in cazul meu), a variantei de formare continua. COPSI nu ma reprezinta, nu ma apara, nu ma ajuta. Rusine!"

Sunt in aceeasi situatie. ,,Domnul condilier juridic,, Laurentiu a spus public  ca e ilegal sa fie acceptate studiile de lunga durata ca avand masterul inclus.Credeti ca l-a contrazis cineva din multimea aflata in sala ?Poate ar fi trebuit sa fie huiduit, sa primeasca ceva oua in mecla atat el cat si sustinatorii ce stateau cu el la tejghea, poate ar fi trebuit scosi afara pe burta, dar cine sa o faca ?Haideti sa ne unim si sa ne aparam drepturile platite cu ani de munca.Haideti sa fim normali si sa reactionam curajos in astfel de situatii.Toti stim ca ,,unde-s multi puterea creste,,.Ei sunt putini dar in numele ,,interesului psihologiei,,( a se citi lacomiei, puterii) ne considera slabi ca oameni. Extras din ,,Legea lui Laurentiu -Anitei-Hera&complicii-,, facultatea de 5 ani e echivalenta cu cea de 3 ani ,,facultatea de 3 ani+studii complementare neuniversitare ,,avizate,, de cpr se echivaleaza cu facultatea de 5 ani+ master universitar,,

-Curat murdar -

 

Luana

#125 Punct de vedere Filiala Timis

2014-12-09 14:53

Punct de vedere Filiala Timis

Punct de vedere Filiala Timis - standarde (23.09.2014).pdf

...Si o alta petitie impotriva abuzurilor copr

http://www.petitieonline.com/forum/48581/start/25