LEGIFERAREA RASPUNDERII PATRIMONIALE A MAGISTRATILOR!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția LEGIFERAREA RASPUNDERII PATRIMONIALE A MAGISTRATILOR!!!


Musafir

#1

2014-01-17 11:52

Vrem ca si judecatori sa-si plateasca greselile lor
George

#2 reforma in justitie

2014-01-17 13:35

vrem reforma in justitie si raspunderea patrimoniala a tuturor judecatorilor,procurorilor si multi altii care incalca legea

Musafir

#3

2014-01-17 14:17

Pe Magistrati nu-i trage nimeni la raspundere??!
Iar romanul trebuie sa le plătească lor incompetenta si abuzurile făcute la comanda POLITICA.
Cei care gresesc sa plateasca din propriul venit .

Musafir

#4

2014-01-17 14:31

in ziua de azi nimeni nu mai are incredere in justitia romana findca se stie ca se lucreaza dupa legea banului nu dupa respectarea constitutiei si a codului penal si cel civil ,,in fata justitiei ai drepturi numai daca ai influenta politica...sau bani se stie cum basecu a  acaparat justitia  si si-a infundat toti potentialii dusmani ,,noi astia de rnd trebuie sa asteptam cu anii o decizie care pana la urma o dau in defavoarea noastra si asta dupa ce ne-au mancat si de bani,,,decizilee de la cedo sunt asa,,, un fel de floricele de porumb pentru ei,,se distreaza pe seama  acestor sentinte findca nu ii afecteaza nici ca imagine,nu sunt mediatizte nici la tv si  ei nici  nu le recunosc,,,,, ,,si ar trebuii sa inceteze basmul asta ca sa-i trezim la realitate,,cea mai mare coruptie in romania de la sistemul juridic incepe ,,ei sunt cei mai corupti oameni in stat si vor libertate totala sa taie si sa spanzure  fara sa le fie frica de consecinte adica sa aibe protectia legii dar de fapt   sunt niste criminali profeionisti prin faptul ca,,distrug vieti,,si ingenunchiaza atatia oameni ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ar trebuii a dea examene la fiecare treisau cinci ani sa fie retrogradati daca e cazul sau sa fie promovati ,,,dar de fapt samunceasca cinstit nu sa dea sentinte care batjocoresc si pe bunul dumneeu...

,,,


Musafir

#5

2014-01-17 14:57

Consider ca si Hotararile CEDO sunt motivate si in aceasta situatie legea trebuie sa stabileasca in clar ca Min Justitiei printr-un departament propriu, sa analizeze care a fost cauza si a cui este vinovatia (procuror, judecator)a sentintei eronate. In caz de incompetenta stabilita drept cauza, sa plateasca cei ce au delegat persoana sau persoanele incompetente. Se pare ca vom avea tot mai multe sentinte eronate pentru care se vor solicita daune pentru care va plati populatia. Este necesar a se insista pe a se face cunoscut opiniei publice care este rezultatul "judecatilor strambe" si cum aceasta profesiune si-a creat pe langa o protectie privind patrunderea celor ce nu sunt doriti in aceasta profesiune, dar mai ales o protectie a fiecarui individ din breasla, in eventualitatea unor erori profesionale. A fost incredibila situatia "cazului Danilet" pe care nici colegii care au constatat ca si in cazul lor actiunile acestuia erau cel putin inamicale si n-au putut sau n-au vrut ca acesta sa fie eliminat. Magistratii ar fi trebuit sa solicite eliminarea articolului de lege ce a permis ca Danilet sa ramana in CSM.

Musafir

#6

2014-01-17 15:48

Eu cred ca dupa alegerile Europarlamentare din acest an ar trebui cu orice risc sa-l SUSPENDAM pt.ca mult mai rau face Romaniei si poporului decit sa-l lasam sa-si termine mandatul.

Musafir

#7 Re:

2014-01-17 15:58

#6: -

Perfect de acord cu dvs,insa din punct de vedere constitutional,numai este posibila inca o suspendare,din pacate!

 


Musafir

#8

2014-01-17 16:17

vreau sa raspunda si magistratii pt faptele lor indiferent de natura ,doar nu sunt martieni

Musafir

#9

2014-01-17 16:19

sa raspunda magistratii ca nu sunt martieni pt faptele si deciziile luate de ei!


Musafir

#10

2014-01-17 17:52

Avem 2 probleme in Europa :tziganii si justitia !!!Pe magistrate ii platim noi,poporul,pt. ca au umplut puscariile cu mici gainari lasand liberi ticalosii care au distrus Romania.Acestia au salarii in profunda discordanta cu starea poporului si a economiei.Subscriu petitia si adaug propunerea de aliniere a salariilor si pensiilor magistratilor cu realitatea romaneasca.Cu tiganii sa se spele pe cap toata Europa!!!

Musafir

#11

2014-01-17 18:52

Trebuie! Asa e in democratie: spargi, cumperi!

Musafir

#12

2014-01-18 07:19

sa plateasca ptr erorile lor

Musafir

#13

2014-01-18 11:39

Mircea te rog sa subliniezi da, aceasta petitie la revista presei de maine seara!cu stima.

Musafir

#14

2014-01-18 14:14

Felicitari pt initiativa, dar nu cred ca cineva v-a tine cont de semnaturile noastre .

Musafir

#15

2014-01-18 22:51

Semnat

Musafir

#16 Re:

2014-01-18 23:12

#15: -

Multumesc!:)


Musafir

#17 Re:

2014-01-18 23:13

#14: -

Mergem inainte pe toate caile posibile,ideea e sa nu ne dam batuti!:)


Musafir

#18

2014-01-19 05:20

trebuie sa raspunda si magistratii pt erorile lor asa cum toata lumea plateste pt ceeace greseste

Musafir

#19

2014-01-19 14:16

In activitatea mea ,in ralatiile cu statul,am platit ori de cate ori am gresit:amenzi,penalitati,dobanzi si asta pentru ca nu am fost mai presus de lege. Nu a suferit in mod direct nimeni,poate am ingreunat bunul mers al lucrurilor pentru scurte perioade.Magistratii, insa prin deciziile de viata asupra oamenilor sunt raspunzatori dpdv patrimonial,asa incat sa nu mai platesc eu si pentru ei,caci abia pot plati pentru mine.

Musafir

#20

2014-01-19 19:25

Foarte buna initiativa..Era timpul!!!!!

Musafir

#21

2014-01-19 19:48

O masura corecta.

Musafir

#22

2014-01-19 20:40

ASA CUM PLATIM SI NOI CAND GRESIM,ASA TREBUIE SA PLATEASCA TOTI INDIFERENT DE MESERIA PE CARE O PRACTICE!!!

Musafir

#23

2014-01-19 21:46

Demisia hotilor din Romania

Musafir

#24

2014-01-20 07:08

Sa plateasca.Sa vedem cat mai sunt de serviabili si motivati cand cerceteaza si condamna aiurea daca ii ustura la buzunar si-si risca postul sau libertatea.

Musafir

#25

2014-01-20 07:58

Jos procurorii stalinisti !