Abuzuri din partea companiei GDFSUEZ

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzuri din partea companiei GDFSUEZ


Musafir

#1

2014-04-03 09:14

Eu sunt din Brasov, dar am aceeasi problema cu ei, pentru ca si aici GDFSUEZ detine monopolul.
Un Consumator
Musafir

#2

2015-03-17 07:43

Motivul pentru care am semnat petitia este sistarea furnizarii gazelor fara notificare prealabila si pentru o suma inclusa intr-o factura cu data scadenta ulterioara datei la care s-a efectuat sigilarea. Compania nu a raspuns solicitarilor transmise prin intermediul formularului de contact din website. Sistarea alimentarii cu gaz s-a facut la data de 16.03.2015 pentru o restanta de 103,15 lei, scadenta la data de 19.03.2015. Teoretic, probabil datorita problemelor financiare pe lare le au si, profitand de pozitia de monopol, pentru o restanta de 1 leu , contorul oricarui consumator poate fi sigilat, in scopul colectarii taxelor de desigilare in valoare de peste 200 lei, aspect legal, insa imoral, care reflecta respectul companiei GDF Suez fata de consumatori. DAR, in momentul in care sigilarea se efectueaza inainte de scadenta datoriei si, mai mult decat atat, fara nicio notificare prealabila, actiunea devine abuziva si ilegala. In momentul semnarii prezentei petitii, mai sunt 4 ore din cele 24 in care ei sunt obligati sa faca desigilarea ca urmare a platii sumei restante si a confirmarii acesteia. Acest aspect presupune pierderea unei zile de lucru, deoarece sigilarea se poate face in absenta, insa desigilarea numai in prezenta si cu acordul titularului contractului. Astept cu interes indeplinirea acestei obligatii contractuale, ocazie pe care probabil o voi folosi pentru rezilierea contractului incheiat cu GDF Suez, exercitandu-mi dreptul de a refuza desigilarea, in pofida tuturor inconvenientelor.  Multumesc GDF Suez pentru atitudine si iti doresc cat mai multi consumatori, la fel de multumiti ca si mine!