SALVATI ROMANIA

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SALVATI ROMANIA


Musafir

#1

2012-07-18 02:42

NU LEGITIMATI REGIMUL USL!
TARSEC

#2

2012-07-18 02:43

NU LEGITIMATI REGIMUL USL!

Musafir

#3

2012-07-18 12:59

Cat de penibili puteti sa fiti,basistilor!
Referendumul este unul dintre cele mai democratice mijloace prin care poporul isi exercita puterea.Caci,ce sa vezi,puterea apartine poporului.Oricat ati incerca voi,propagandistilor basisti,sa-i manipulati pe romani,nu veti reusi sa-i determinati sa nu se prezinte la vot pe 29 iulie.Si stiti de ce?Pentru ca romanii au inteles foarte bine ce este democratia.Au inteles ca in democratie,puterea nu poate sa apartina unei singure persoane,adica Traian Basescu.Au inteles ca,in democratie,poporul isi exercita puterea fie prin delegare,fie in mod direct, prin referendum.
Deci,basistilor propagandisti,incercati sa nu mai fiti atat de penibili ,atunci cand initiati astfel de petitii.

Musafir

#4 Re:

2012-07-18 14:39

Nu pot fi de acord cu un referendum la care s-a ajuns prin metode nedemocratice. Iar faptul ca sustineti USL, dovedeste ca nu ati inteles nimic din ce inseamna democratia. Aici nici macar nu mai e vorba de Traian Basescu, de vreme ce si CCR a demonstrat ca nu a incalcat Constitutia. E vorba de legitimarea actiunilor USL. Intrebarea referendumului este de fapt : sunteti de acord cu actiunile noastre pentru suspendarea presedintelui ? si, indiferent ce cred eu despre Basescu, raspunsul meu e NU. Si nu voi legitima aceste actiuni prin prezenta mea la vot.

 


Musafir

#5

2012-07-18 15:03

usl-tradator national!

Musafir

#6

2012-07-18 15:37

Nu vreti sa ne spuneti si noua,care sunt acele reguli 'democratice' care au fost incalcate pe parcursul derularii procesului de suspendare,ce a condus la referendum?
Hotararea de suspendare a presedintelui Traian Basescu a fost luata de Parlamentul Romaniei.Nu e legitim Parlamentul sa ia o asemenea decizie?Despre ce legitimitate vorbiti?

Musafir

#7 Re:

2012-07-18 18:43

despre faptul ca nu aveau nici un motiv s-o faca, nu a incalcat grav constitutia; despre faptul ca s-au taiat atributiile CCR  printr-o OUG neconstitutionala; despre OUG pentru referendum, o OUG care este neconstitutionala de asemeni: despre inlocuirea sefului camerei Deputatilor si al Senatului prin incalcarea regulamentelor in vigoare, despre nepublicarea in MO a hotararilor CCR la timp, etc. Mai vrei ?

 


Musafir

#8 Re: Re:

2012-07-18 21:57

Presedintele Traian Basescu a incalcat Constitutia Romaniei.A spus-o Curtea Constitutionala insasi.Discutia asta privitoare la cat de grav sau cat de mai putin grav a incalcat Traian Basescu Constitutia,este irelevanta.Faptul ca presedintele Traian Basescu si-a permis sa incalce Constitutia este in sine o fapta grava.
Atributiile Curtii Constitutionale trebuie sa fie strict legate de apararea valorilor si principiilor constitutionale.CCR nu trebuie sa aiba dreptul sa legifereze.Acesta este un drept al Parlamentului si,in anumite conditii,al Guvernului.
Inlocuirea presedintilor celor doua Camere a fost perfect constitutionala.A spus-o,de asemenea,CCR.
Referendumul va fi pana la urma organizat dupa o lege conforma cu deciziile CCR.
Toate hotararile CCR au fost publicate in MO si respectate.

Musafir

#9 Re: Re: Re:

2012-07-19 00:32

CCR nu a spus nici macar odata ca TB a incalcat Constitutia. Daca mai insisti, arata-mi si mie unde crie ca a incalcat vreun articol din Constitutie.

CCR nu legifereaza, ci verifica daca o lege contravine sau nu Constitutiei. Apropo, sute de petitii au fost trimise AcP pt OUG-uri, dar el nu a miscat un deget. E normal ?

CCR nu a declarat constitutionala schimbarea presedintilor, ci a respins sesizarile, din cauza ca OUG care ii restrangea atributiile era in vigoare. E o diferenta.

Referendumul este facut dupa legea CCR numai si numai pentru ca UE a intervenit, dar chiar si azi au incercat sa se eschiveze:

 

eu

#10

2012-07-21 17:04

Atata minciuna cat mai suporta aceasta populatie din partea USL,este incredibil cat de tampiti ne cred acesti Grajdani,se fac ca altii gresesc si ei repara,doar pentru a-si umfla ei conturile si averea.
OM NORMAL

#12 CITESTE SI PUNETI MINTEA LA CONTRIBUTIE.da mai departe!

2012-07-22 10:01


Musafir

#13

2012-07-23 22:34

sunt socata de ce se intampla in tara mea; vreau sa traiesc intr-o tara libera, vreau sa imi cresc copiii intr-o tara in care sunt promovate valorile. Sper ca cei vinovati de ceea ce se intampla acum in Romania, sa raspunda in fata poporului. Nu ma voi lasa manipulata nici de politicieni si nici de "profesionistii din media"(televiziunile de partid). Desteapta-te ROMANE!!!!

Musafir

#14

2012-07-27 18:02

Nu ma prezint la vot !!! Referendumul este ilegal !!!
USL-ul se bazeaza pe numarul mare de voturi ,de aceea NU MA PREZINT LA VOT !!!


Musafir

#15

2012-07-29 12:01

nu mi se pare corect sa obtii puterea cu forta si incalcind regulile stabilte prin regulamente de funtionare,ordide, hotariri,legi de ce le mai emitem? hai sa lasam legea junglei si sa nu mai avem pretentii ca sintem oameni ca fiinta superoara a regnului animal.