Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

MAN

#426 atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

2012-06-28 17:33

Ceea ce nu realizeaza ambele categorii de parinti, dar cu precadere cei ai caror copii au raspuns corect conform baremului initial, este modul in care aceasta decizie a ministrului afecteaza viitoarea repartizare, pe care o va distorsiona in mod grav.
In al doilea rand, lasand la o parte problema de fond, procedura administrativa urmata de ministru pentru modificarea baremului este, in opinia mea, nelegala, pentru urmatoarele motive:
- inexistenta unui ordin al ministrului,
- nepublicarea unui astfel de eventual ordin in Monitorul Oficial,
- retroactivarea efectelor acestuia la o procedura de evaluare si corectare deja finalizata,
- afectarea grava a modul de exercitare de catre elevii care au raspuns corect a dreptului de acces la formele de invatamant, in forma dobandita ca urmare a notarii desfasurate conform metodologiei si baremului initiale, prin declasarea acestora la repartizarea electronica.
Fata de cele aratate, alaturi de alti parinti, luam foarte serios in considerare sa atacam in contencios administrativ actul administrativ emis de ministru.


Musafir

#427

2012-06-28 17:38

Degeaba va mai chinuiti acum cu aceasta petitie, faptul este consumat. Se vor puncta ambele raspunsuri. Nu se mai poate face inca o "re-recorectare" pentru ca nu mai este timp. Maine deja se vor afisa rezultatele, deci asta e :P. Sa ne bucuram ca macar la matematica nu am avut parte de astfel de "probleme".
Succes !


Musafir

#428 Re: atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

2012-06-28 17:38

#426: MAN - atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului 

 Foarte corect. Va rog sa anuntati public daca luati aceasta decizie. Poate ne strangem suficient de multi pentru ca ministrul sa ne ia si pe noi in seama, chiar daca nu facem scandal in strada.


Musafir

#429

2012-06-28 17:39

oricum nu se mai poate face nimic decat un nou examen deci succes!!!!!
xmen

#430 Re: atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

2012-06-28 17:40

#426: MAN - atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

Total de acord. As dori sa ma alatur unei astfel de initiative, cum facem?


Musafir

#431 Re: atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

2012-06-28 17:42

#426: MAN - atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

Felicitari ! Te sustin 100%, ai extrem de mare dreptate !


Musafir

#432 414 - 415

2012-06-28 17:42

Sa-ti fie rusine ca tot continui sa jignejti pe cei care au dat raspunsul corect.
Daca copilul tau a gandit la nivel de clasa XII, cred ca a fost dezorientat total, era la un examen de evaluare nationala ci nu la BAC. De ce a-ti facut petitie impotriva baremului de notare ci nu petitie impotriva subiectului respectiv, in sensul de a fi eliminat ? Asa cum susti :
"Un subiect care nu are o interpretare UNICA indiferent de nivel nu are ce sa caute la un examen".

Musafir

#433

2012-06-28 17:43

de ce daca sunteti asa destepti si spuneti ca voi sunteti cei care au invatat ,nu cereti anularea examenul datorita controverselor si repetarea lui ,sau va e frica ?

Musafir

#434 Re:

2012-06-28 17:45

#429: -

Un nou examen? Nimeni nu ar fi dispus sa faca asa ceva. Foarte mult timp pierdut, chiar si bani, si o parte dintre elevi deja au plecat in vacante, si se vor reintoarce special pentru completarea fisei... Eu unul nu sunt dispus sa dau examen din nou.


Musafir

#435 Re: 414 - 415

2012-06-28 17:46

#432: - 414 - 415

ati facut se scrie legat

"era la un examen de evaluare si nu la bac"

sustii se scrie cu doi de i

asta ca sa stii cine stie mai multa gramatica


Musafir

#436 Re: Re:

2012-06-28 17:48

#434: - Re:  

 Acum au inceput cu santajul?! Cine spune ceva de un nou examen? Nu va dati seama ca este imposibil? Este vorba doar de revenirea la baremul initial. Iarasi ii lasati sa castige pe cei care striga mai tare si mai nerusinat?

 


Musafir

#437

2012-06-28 17:53

un nou examen !!!! sustin asta bravo
xmen

#438 Re: atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

2012-06-28 17:58

#426: MAN - atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

Cine doreste sa se alature acestei initiative va rog sa va alaturati si grupului de discutii google la urmatoarea adresa:

https://groups.google.com/d/forum/anti-revizuire-barem-evaluare-nationala-romana-2012

elena

#439 Re: Rusine!

2012-06-28 17:59

#78: Bogdan - Rusine! 

 Tie sa iti fie rusine!Popozitia e SUBIECTIVA la nivel de clasa a 8-a.E predicativa doar in anumite contexte,in anumite subtilitati.Stiu,pentru ca m-am consultat cu multi profesori de romana printre care si Domana Hruby-multi copii au ajuns olimpici datorita ei:)


Musafir

#440 re 435

2012-06-28 18:02

Nu despre gramatica mea este vorba. Nici despre a ta. Ar trebui sa te uiti si pe comentariile tale.
Dar din lipsa de raspuns ..................

Musafir

#441 Re: Re: Rusine!

2012-06-28 18:02

#439: elena - Re: Rusine!

"E predicativa doar in anumite contexte,in anumite subtilitati"    NU TREBUIA SA FIE DELOC !!!!!  numai  atunci aveati dreptate 100%


Musafir

#442 Re: re 435

2012-06-28 18:04

#440: - re 435

sa ma uit pe comentariul meu ? si ce sa vad ?


Musafir

#443 Re:

2012-06-28 18:36

#344: X -

da cut ai ma mancameai pula? 15? hai jet d'acia.


Musafir

#444

2012-06-28 18:37

sustin aceasta petitie deoarece nu este corect sa schimbi regulile jocului in timpul jocului..
Este un barem stabilit, atunci ala trebuie respectat

Musafir

#445

2012-06-28 18:37

Daca nu se promoveaza competenta, va fi si mai rau. Dar profesorii care au facut subiectele, de ce au lasat sa treaca niste subiecte ambigui? Nu stiu, dar cateodata, am impresia ca traim la balamuc!
aaa

#446 of of of

2012-06-28 18:40

Nu ma deranjeaza faptul ca si cei ce au gresit au primit punctaj, ma deranjeaza faptul ca se puncteaza un raspuns gresit la fel ca cel corect. Daca se primeau 3 puncte ar fi fost mult mai bine.Asta era singurul mod in care s-ar fi putut departaja copiii buni de cei ... lenesi.

Musafir

#447 Re: of of of

2012-06-28 18:44

#446: aaa - of of of

ce vorbesti!!!! ai vrea tu sa fii lenes ca mine!  si de fapt, nu mai sunt subiecte la acel examen nu mai exista si matematica nu mai exista si media V-VIII  va cramponati de acel subiect parca nu ati facut altceva


Musafir

#448 Re:

2012-06-28 18:48

#445: -

le schimbi daca nu au fost corecte sau incepi alt joc


Musafir

#449

2012-06-28 18:52

In punctul meu de vedere.
1.Petitia de fata se face degeaba la fel ca si cea pro-predicativa.Ministrul nici nu cred ca a auzit de oricare dintre aceste 2 petitii,ci s-a sesizat atunci cand au venit elevi si parinti in fata Ministerului.
2.Nu conteaza cat o dam pe fata si pe dos,SUBIECTUL A FOST CONSIDERAT INTERPRETABIL PANA SI DE ACADEMICIENI,CE VA PUTETI ASTEPTA DE LA NISTE ELEVI DE CLASA A 8-A??
3.Ce este cel mai important: SCHIMBAREA BAREMULUI este doar o solutie de moment! Ce trebuie facut este ca prin mijloace legale profesorii sa fie nevoiti sa elaboreze SUBIECTE DE GREUTATE MEDIE,CLARE,CE NU LASA LOC DE INTERPRETARI SI CARE SA FIE CONFORME CU PROGRAMA SCOLARA.
DE ASEMENEA,AR TREBUI INTERZISE SUBIECTLE GRILA/DOAR CU RASPUNS FINAL PENTRU VIITOARELE EVALUARI NATIONALE,DEOARECE ACESTEA NU TESTEAZA IN MOD CORECT CUNOSTIINTELE ELEVULUI SI LASA LOC FRAUDARII EXAMENULUI PRIN COPIERE!

Musafir

#450 Re: Re:

2012-06-28 18:53

 

 Ce mai conteaza ca legea interzice modificarea baremului? De fapt, ce mai conteaza legea? In tara asta functioneaza doar legea aluia care da mai tare, care striga mai nerusinat, care are mai multi bani, mai multe pile, si, eventual, mai putini neuroni. Stiti de ce sunt prostii mai puternici? Fiindca au mintea odihnita.