Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Un parinte

#501 Re: Re: Coborarea pe listele de repartizare cu pana la 300 de pozitii

2012-06-28 23:30

#498: - Re: Coborarea pe listele de repartizare cu pana la 300 de pozitii

Varianta cu protestul la minister este buna si eu voi fi acolo. Insa, dupa atatea gafe si anunturi contradictorii, imi este imposibil sa cred ca vor reveni la varianta initiala a baremului si re-recorectarea lucrarilor. Intr-o varianta superoptimista cred ca ar putea anula subiectul, dar si in acest caz lucrarile trebuie re-recorectate-acestea fiind desigilate. Iar acest lucru iarasi i-ar defavoriza atat pe cei care au ales varianta c cat si pe cei care au ales varianta a. Cei avantajati vor fi cei cu b si cei care nu au ales nimic. Deci....ce ramane de facut? Protest SI actionare in justitie!


Musafir

#502 Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:31

#500: - GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;) 

 cu alte cuvinte, nimic nu e batut in cuie, decat atunci cand imi convine mie. Ai vrea sa facem temenele acum, ca s-a "hotarat"? Si ieri era hotarat ca nu se modifica baremul. Maine, cine stie - daca ne strangem destui si strigam destul de tare, poate chiar da ministrul hotarare sa schimbe teorema lui Pitagora, sau legile fizicii (asta chiar ca a fost cel mai bun comentariu :)))


Musafir

#503 Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:35

#500: - GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

oricum se cred cei mai destepti din tara ,dar daca se cramponeaza atat de aceste 6 puncte este clar ca nu au facut bine la celelalte sau ca au medii generale mai mici pt ca altfel cu medie mare V-VIII cum se lauda majoritatea cu 10 la romana si 10 la matematica (ca sunt destepti si ei stiu tot ) intra si la Sava .Concluzia : sa scada media celor cu predicativa chiar daca au si ei dreptate ca altfel eu nu mai avem sanse la liceu  . deplorabil


Musafir

#504 Re: Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:36

#502: - Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

nu cel mai bun e al tau bravo !!!! esti inteligent te felicit

Un parinte

#505 Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:39

#500: - GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

Nu ati priceput nici acum ca nu asta este problema! Ci faptul ca REGULILE NU SE SCHIMBA IN TIMPUL JOCULUI! De ce ne tot aruncati in ochi astfel de argumente. V-am inteles obiectivul pe care vi l-ati atins cu ajutorul domnilor de la minister.

Iar dnul Fedorca mai bine ar supraveghea mai bine pe cei care realizeaza subiectele si baremurile de corectare si ar consulta Academia Romana INAINTE de publicarea acestora.

Dnul Fedorca mai bine ne-ar anunta ce masuri a luat asupra celor care au creat astfel de subiecte si si-ar cere scuze in numele ministerului sutelor de mii de copii si parinti pe care ii tine in tensiune de o saptamana.

 


Musafir

#506

2012-06-28 23:40

Este revoltatoare decizia ministrului educatiei la presiunea primului-ministru. Politicienii trebuie sa faca politica, sa lase gramatica pentru cei care se pricep. In textul din care s-a extras fraza cu acea problema, subordonata se poate inlocui cu SUBIECTUL DEZAVANTAJUL!!! Si domnii academicieni, unii dintre ei inregimentati politic, au spus ca GRAMATICAL amandoua variante au sens, DAR DEPINDE DE CONTEXT! Si din context reiese ca Ceea ce ma jeneaza se poate inlocui cu SUBIECTUL DEZAVATAJUL! Acest ministru sindicalist ar trebui sa-si dea demisia pentru compromiterea in plus a sistemului de invatamant romanesc, de parca nu erau de ajuns problemele de pana acum! Sper din tot sufletul SA SE FACA DREPTATE!

Musafir

#507

2012-06-28 23:40

Degeaba ii faceti egoisti, nesimtiti etc. pe cei care au pus subiectiva, 1 la mana pt. ca trebuia sa fie ceva care sa faca diferenta intre 9.50 sau 10, sau intre cei buni sau mai putin, asa toti fraierii care au pus la nimereala iau peste 9.50. si 2 la mana, acele 6 puncte de care ziceti voi conteaza pt. cei care au avut o logica si nu au intors fraza nu stiu cum, pentru ca asa intra alti ''inteligenti'' la liceu in fata lor. Puteti sa va sustineti in continuare teoria ca ''si predicativa era buna'', da cand ati dat test din subordonate de ce nu v-o dat acelasi punctaj indiferent daca ati scris SB sau PR ? Oricum lucrarile sunt corectate, dar pacat ca traim intr-o tara ca Romania, unde nici macar evaluarea nationala nu se mai face corect.
marilena

#508 SUBIECTIVA vs predicativa

2012-06-28 23:41

Este revoltatoare decizia ministrului educatiei la presiunea primului-ministru. Politicienii trebuie sa faca politica, sa lase gramatica pentru cei care se pricep. In textul din care s-a extras fraza cu acea problema, subordonata se poate inlocui cu SUBIECTUL DEZAVANTAJUL!!! Si domnii academicieni, unii dintre ei inregimentati politic, au spus ca GRAMATICAL amandoua variante au sens, DAR DEPINDE DE CONTEXT! Si din context reiese ca Ceea ce ma jeneaza se poate inlocui cu SUBIECTUL DEZAVATAJUL! Acest ministru sindicalist ar trebui sa-si dea demisia pentru compromiterea in plus a sistemului de invatamant romanesc, de parca nu erau de ajuns problemele de pana acum! Sper din tot sufletul SA SE FACA DREPTATE!

Musafir

#509 Re: Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:44

#502: - Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

VA UREZ SUCCESS!! SA MA ANUNTATI SI PE MINE CAND AJUNGETI LA VREO 5-6000 DE SEMNATURI!!! CAND OM DA BACU PROBABIL!!!


Musafir

#510 Re: SUBIECTIVA vs predicativa

2012-06-28 23:45

#508: marilena - SUBIECTIVA vs predicativa

nici macar nu ai opinie proprie ,copiezi ce spun altii ,bravo succes


Musafir

#511

2012-06-28 23:49

voi care detineti adevarul absolut ,capetele luminate ale limbii romane ,nu vi se pare ciudat ca aveti asa un numar mic de semnaturi fata de ceilalti ? asta inseamna ca sunt oameni corecti si printre cei care au scris subiectiva


Musafir

#512

2012-06-29 00:10

Cand niste pustani de 14 ani dau dovada de atata rea credinta, ipocrizie si - multi dintre ei - mitocanie, ma intreb daca mai are vreun rost sa ne luptam. Oricum, daca asa arata viitorul tarii....

Musafir

#513 Re: Re: Re:

2012-06-29 00:13

#492: - Re: Re:  

 Evident tu! Academia Romana daca citesti cum trebuie comunicatul spune ca propozitia este subiectiva. In rest totul este ambiguu. Mai mult iti recomnada sa citesti Gramatica Academiei. Si eu iti recomand acelasi lucru, desi nu cred ca vei dori sa intelegi ceva. Stii ce ma deranjeaza , nu ca va puncteaza si pe voi cu 0,60, dar voi chiar credeti ca solutia problemei este -predicativa. Eu va mai propun ceva, pentru aceste 6o de sutimi mergeti si aprindeti lumanari pentru pop si mai ales pentru POnta, pentru ca numai asa a fost posibil ca acei specialiti care in proportie de 100% la ora 12 spuneau ca este subiectiva si 10% spuneau ca este ambigua, la cateva ore sa spuna altceva. Ghici, de ce?  Asa ca nu te mai prevala de  comunicatul Academiei.


Musafir

#514 Re: Re: Re: Re:

2012-06-29 00:20

#513: - Re: Re: Re:

nu am nevoie sa aprind lumanari pentru ca eu intru unde vreau si fara cele 6 puncte.Am muncit si am invatat 4 ani de zile incat nu am ajuns sa ma cramponez de 6 puncte ,dar asa e corect

spirit

#515 Re:

2012-06-29 01:23

#13: yellow -

tampit esti tu, daca gandesti asa!!! VREM VARIANTA CORECTA !!!


Musafir

#516 Re: rusine

2012-06-29 01:37


Musafir

#517 dreptate

2012-06-29 01:40

#506: - 1

da,asta e sa se faca dreptate!!

spirit

#518 Re: atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

2012-06-29 01:42

#426: MAN - atacare in contencios administrativ a deciziei ministrului

SUBSCRIU, fetita mea nu a scris la intamplare, a explicat de ce a ales "subiectiva" si a explicat si celor care a ales altceva. Nu sunt impotriva copiilor, ci impotriva deciziei!


Musafir

#519

2012-06-29 08:04

Este incredibil...!!!!!!!!!!!!!! Schimbăm gramatica peste noapte ca să acoperim niște profesori nepregătiți și niște elevi pe măsură. Foarte bine că s-a creat un precedent!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#520 Re: Re: NU !

2012-06-29 08:19

bai inculto ce esti "andrei este elev" are ca predicat un predicat verbal ..nu un predicat nominal

 

DanaM.

#521 Re:

2012-06-29 08:37

De ce sa ne fie rusine?Ca vrem corectitudine?S-au dus 2-3 parinti la minister si 20 000 de oameni au semnat o petitie si gata schimba baremul?Nu e corect!E totusi un examen de evaluare nationala si nu are voie nimeni sa schimbe baremul!Rusine sa va fie voua,ca primiti puncte pe nedrept.Macar ar trebui sa ne puna noua,cu subiectiva,6 puncte in plus!#9: Ane -

 

The Godfather

#522 LASATI SMECHERIA,ASCULTATI ACADEMIA ;)

2012-06-29 08:41

Cele mai importante declaratii ale lui Stelian Fedorca, secretar de stat pentru preuniversitar:

"Am primit in scris raspunsul oficial al Academiei Romane care ne confirma ca raspunsul la subiectul al doilea din examenul de Limba romana poate fi acceptat atat ca subiectiva, cat si ca predicativa."
- Stelian Fedorca,secretar de stat
SURSA: HOTNEWS
LINK: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12644761-stelian-fedorca-secretar-stat-ministerul-educatiei-calendarul-privind-evaluarea-nationala-isi-urma-cursul-maine-vor-afisa-rezultatele-inainte-contestatii.htm
The Godfather

#523

2012-06-29 08:51

Si nu va mai dati de ceasul mortii ca vezi doamne s-a considerat predicativa corecta "pentru ca au ales-o toti prostii"! Nu am citatul acum dar dintr-un comunicat reiese ca 42% din elevi au ales SUBIECTIVA si doar 40% PREDICATIVA. Deci nu este nicidecum vorba de "avantajarea majoritatii",pentru ca majoritari erau cei cu SUBIECTIVA!!!
Modificarile aduse baremului au o baza stiintifica si sunt aprobate OFICIAL de ACADEMIA ROMANA!
MECTS este de vina ca nu este in stare sa elaboreze subiecte de o DIFICULTATE MEDIE,CLARE,CARE SA NU FIE INTERPRETABILE SI CARE SA FIE CONFORME CU PROGRAMA SCOALARA!
Va reamintesc ca argumentele aduse in discutie in media sau de catre profesori pentru a justifica alegerea predicativei sau subiectivei SUNT DE LICEU SAU CHIAR DE FACULTATEA DE LITERE.De exemplu,intonatia ca mijloc de determinare a tipului de subordonata NU se face in clasele 5-8 ci mai tarziu,LA LICEU.
Va las sa innotati in balta asta de prostie si ignoranta.
Sa ma anuntati si pe mine cand faceti vreo 5-6000 de semnaturi.. peste 4 ani probabil cand o sa fim la BAC.
Astazi se afiseaza rezultatele,NOROC LA REPARTIZARI ;)

Musafir

#524 Re: ... atuni sunt eu popa

2012-06-29 08:56

Atunci ai ales o meserie buna. Esti mai prost decat prevede legea , dar totusi , daca-i fi putin mai destept , ai atinge nivelul de inteligenta al unei broaste.


Musafir

#525

2012-06-29 09:24

Inca ceva.. tot o dati cu "REGULILE NU SE SCHIMBA IN TIMPUL JOCULUI"
Ma intreb oare.. daca baremul ar fi zis,prin absurd,ca varianta corecta era A (astfel ar fi raspuns corect doar 18% din elevi sau chiar mai putin) ATI MAI FI FOST VOI ASA DE RESEMNATI? SAU ATI FI FACUT SCANDAL?!
Alt exercitiu de gandire.. daca inainte de Evaluarea Nationala se facea un sondaj de opinine prin care elevii erau intrebati "Daca un subiect este ambiguu ati fi de acord sa se puncteze 2 variante de raspuns" atunci TOTI ar fi zis DA fara ezitare..
De asemenea SICTIR oportunistilor care au pus C la intamplare sau au copiat si au mai avut tupeul sa mai semneze petitia de fata!!
Daca baremul a fost GRESIT si a cazut norocul pe capul vostru,nu inseamna ca sunteti voi mai destepti cu "6 puncete" decat colegii vostrii!!
S-a facut dreptate prin corectarea baremului!