Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.


Musafir

#351 Re:

2012-06-28 13:29

#349: -

De ce nu intelegeti odata?Si predicativa este corect!!!


Musafir

#352

2012-06-28 13:33

Ministrul interimar al Educaţiei Liviu Pop a declarat că îşi asumă schimbarea baremului la proba de limba română din cadrul EVALUĂRIII NAŢIONALE 2012. Acesta a precizat că dacă Academia Română nu a clarificat acest subiect atunci ar trebui să se facă o DEZBATERE naţională pentru a stabili ce tip de propoziţie este: PREDICATIVĂ sau SUBIECTIVĂ.
DEZBATERE NATIONALA????????!!!!!!!!!!!!!!!!
ACADEMIA ROMANA este singura in masura sa ofere raspunsul corect. Acesta nu poate fi decat ori subiecta ori predicativa, la nivel de gimnaziu.
Va rog sa solicitati urgent in scris raspunsul oficial al ACADEMIEI ROMANE.
iar trebuie s-o spun

#353 Re:

2012-06-28 13:35

#352: -

bai tantalailor voi la clasa a 8-a aveti fata de Academia Romana?

Nu? NU. Asa credeam si eu. Asta nu e subiect de Evaluare Nationala.

Oricum tipul de exercitiu e PROST pentru ca GRILA verifica capacitatea elevului DE A COPIA si nu de A INVATA.

Sa te puna sa desparti in propozitii,sa incercuiesti el. de relatie,etc. Sa vada cum gandesti,nu cum COPIEZI SAU BAGI LA PLESNEALA.

La fel si la matematica,ar trebui sa-ti dea 5p eventual pentru o formula un calcul si un rezultat,nu pentru un raspuns final care poti la fel de bine sa-l copiezi.Bine ca-i bagam pe toti prostii cu japca,si ne mai miram de ce promovabilitate avem la BAC.

Printre semnatarii petitiei de fata se numara si multi care ori AU COPIAT RASPUNSUL,ORI L-AU BAGAT LA PLESNEALA. Sictir oportunistilor.

Bogdan Oana
Musafir

#354

2012-06-28 13:36

Majoritatea elevilor au considerat ca trebuie sa inverseze fraza pentru a obtine o propozitie predicativa si anume DIFICULTATEA RASFOIRII ESTE MA JENEAZA CEEA CE(a inversa inseamna a citi ca in oglinda,eu asta inteleg prin a inversa fraza).Daca spuneam Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza era incorect fiindca accentul cade pe ceea ce si nu pe dificultatea rasfoirii.Nu avem cum sa solicitam noi reguli ,e imposibil,nu exista o astfel de interpretare,propozitia este clar subiectiva!Nu trebuie sa ne mintim singuri.Probabil ca cei care au ales predicativa si nu subiectiva lupta pentru un lucru fals ,daca s-ar pune in postura celorlalti)subiectivi)poate ar intelege putin ...Nu dificultatea rasfoirii este jena,ci ceea ce de accea punem intrebarea cine este dificultatea rasfoirii?Ceea ce ma jeneaza pe mine,motivul ce declanseaza jena.''Este'' ramane verb copulativ si numele predicativ poate fi inlocuit cu un alt termen,propozitia ar suna astfel Ceea ce ma jeneaza este raul.Vedeti?Astfel se pune intrebarea cine este raul?Acel ceea ce ,acel motiv din cauza caruia eu sunt jenat.Eu sunt jenat de''ceea ce''nu de raul,nu de dificultatea rasfoirii...care devine doar un element ambiguu.Conform explicatiei anterioare cer ca in baremul de corectare sa ramana doar SUBIECTIVA

un elev caruia ii este rusine ca este in aceeasi generatie cu voi

#355

2012-06-28 13:37

BA IDIOTILOR ,IMPUTITILOR,HANDICAPATILOR,INCHIPUITILOR!!!!!!! N-AVETI NICI O SANSA SA OBTINETI MAI MULTE SEMNATURI CA NOI!!! SI ORICUM LUCRARILE SE RECORECTEAZA DEJA! SI VOI N-O SA AVETI NICI 5000 DE SEMNATURI PANA SE AFISEAZA REZULTATELE!!!!! PUTETI SA CONTINUATI SA LINGETI IN CUR PE CINE DORITI CA NU O SA CASTIGATI NIMIC!!!! SUNTETI O RUSINE PENTRU GENERATIA 1997|!!!! TARA ASTA ARE NOROC CU NOI CA O VOM SCOATE DIN RAHATU IN CARE AU BAGAT-O ALTII CA VOI!!!! TERMINATI CU IDIOTENIA ASTA!!

Musafir

#356 Re:

2012-06-28 13:39

#349: -

Da,adica au pus la nimereala majoritatea


Musafir

#357 Re:

2012-06-28 13:39

#354: Bogdan Oana -

cere tu mult si bine,ca o sa primesti pula.


Musafir

#358

2012-06-28 13:45

Multa ura pe aici .. dar cred ca asta e genetic ( sa vrei raul altuia ).


Musafir

#359 RE 358

2012-06-28 13:58

"Multa ura pe aici .. dar cred ca asta e genetic ( sa vrei raul altuia )."
Nimeni nu vrea raul altuia.
Vrem raspunsul corect.

Musafir

#360 Re:

2012-06-28 13:58

#358: -

E ura din partea sugacilor cu subiectiva :)) Noi oricum am castigat. Acum doar ne batem pula de ei si ne uitam cum se tavalesc in cacat. E amuzament,nu e ura.


Musafir

#361

2012-06-28 13:59

nu mai schimbati baremu fara sa ganditi!!!!

Musafir

#362 Re:

2012-06-28 14:01

#361: -

Exact. S-a schimbat o data si bine.


Musafir

#363 Re:

2012-06-28 14:05

#5: -

DE DESTEPT CE ESTI AI ALES SUBIECTIVA!!!!!!!!!!!


Musafir

#364 Aaaaaaaa- cusicaaaaaaaaaa o sa reusiti.....!!!

2012-06-28 14:05

hahahahahahahahaha

Musafir

#365 Re: Re: Re:

2012-06-28 14:06

#8: - Re: Re:

mata e ofticata ca n-am nimerit slobozu in gura

ia sarit pe nass sorry

si ia iesit pe ochi


Musafir

#366

2012-06-28 14:10

Este viitorul nostru in joc asa ca nu fiti nepasatori!

Musafir

#367 Re:

2012-06-28 14:12

#13: yellow -  

 E simplu si ai putea intelege chiar si tu: pentru ca 6 puncte pot face diferenta... ;


Musafir

#368 Re: Re:

2012-06-28 14:14

#367: - Re:

Da zi-mi imi dai tu din alocatie alea 6p? Sunt din pensia lu mata??

xxxxx

#369

2012-06-28 14:14

Ce vocabular de copii superinteligenti aveti cei care printr-o analiza de care doar voi erati in stare sa o faceti ati raspuns predicativa. Ceea ce ma supara pe mine este ca voi va credeti inteligentii tarii iar cei cu subiectiva au dat-o la nimereala. De aceea am semnat acesta petitie. Bafta la repartizare!

Musafir

#370

2012-06-28 14:16

Doamne !!!!! nu mai aveti altceva de facut ? din moment ce parerile sunt jumatate,jumatate si ale profesorilor si ale elevilor chiar si ale Academiei ,este normal sa se puncteze ambele pentru ca depinde cum o interpretezi ,din ce punct de vedere .ASTA NU E SUBIECT DE EVALUARE SI CU ASTA BASTA duceti-va distrati-va si lasati rautatile .ma intreb oare daca astia cu subiectiva sunt cei mai destepti ,ce problema au ???? inseamna ca au 10 la ambele probe si intra unde vor

Musafir

#371

2012-06-28 14:16

Decizia de modificare a baremului in timpul corectarii lucrarilor este absolut ilegala, lipsita de temei legal, cu atat mai mult cu cat si opinia lingvistilor a fost in sensul celor mentionate in baremul initial.

Musafir

#372 Re:

2012-06-28 14:17

#369: xxxxx -

nimeni nu se crede inteligentul tarii ,pur si simplu e chestie de interpretare


Musafir

#373 Re:

2012-06-28 14:18

#371: -

daca era parerea tuturor lingvistilor nu modificau nimic,dar au facut-0 tocmai ca parerile sunt impartite


Musafir

#374 Re:

2012-06-28 14:21

#369: xxxxx -

Stai ca-ti explica tati acum.Amandoua variantele sunt corecte.Asa zice pana si Gramatica Academiei.Ca au ales dobitocii aia de la Minister (care nu sunt in stare sa elaboreze subiecte de dificultate medie si care sa nu lase loc de interpretari) C in loc de B,si a cazut asa norocul pe capul vostru ca asa ati ales,ori ca ati copiat ori ca ati bagat la plesneala,ori ca v-a "indrumat" CHIAR PROFESORUL SUPRAVEGHETOR,asta nu trebuie sa va faca sa va simtiti mai destepti "cu 6 puncte" decat colegii vostrii.

Nu noi ne credem "inteligentii tarii" ci voi.Nu a zis nimeni ca numai aia cu subiectiva au dat-o la plesneala.Bag mana in foc cand zic ca in proportie de 80% din elevii tarii fie au pus la plesneala fie au copiat,indiferent daca raspunsul a fost A,B sau C.

Bafta la repartizari.


Musafir

#375

2012-06-28 14:24

E o bataie de joc. O tara in care sub presiunea strazii, a intereselor politice probabil, se schimba baremul de notare, e o tara a vanturilor si-mi pare rau ca m-am nascut aici.