Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.


Musafir

#1

2012-06-25 22:36

Vai de minoritatea ce se considera perfecta. Pentru o analiza corecta a frazei este permisa schimbarea topicii acesteia, intrucat propozitiile trebuie analizate din toate perspectivele pentru a fi siguri ca am procedat corect. In acelasi timp, daca e sa ne luam dupa topica in fraza, propozitia "Jena este dificultatea..." nu este cea mai fericita exprimare romaneasca. De ce? Pentru ca topica este gresita! Totodata, predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ si nume predicativ-care nu poate fi exprimat printr-o parte de vorbire articulata cu articol hotarat, cum este intalnit in cazul nostru substantivul "dificultatea" articulat cu articolul hotarat "a".
Atat am avut de spus si va urez succes cu petitia ce ati inaintat-o!;)

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-06-25 22:43



Anonymous

#3

2012-06-25 22:44

Pai da...Minerva are mereu dreptate, ca altfel ii sare mustarul in DryCooker si distruge toate predicativele.

Musafir

#4

2012-06-26 11:39

bai asta care a lansat petitia impotriva petitiei: de ce nu ai tupeul si curajul sa iti spui numele? sa spui acel judet x in care sigur locuiesti? ti-e frica de noi sau ce?

Musafir

#5

2012-06-26 12:37

Numele meu este specificat, ma cheama Anonim Vesel, iar judetul se numeste X, ce este neclar? Nu intelegi limba romana?

Musafir

#6 Re:

2012-06-26 13:26

#5: -

Un arlechin care fuge de responsabilitati :)) tu , domnu ce a initiat aceasta petitie .


Musafir

#7

2012-06-26 13:39

Sa inteleg ca tu ai pus predicativa...

Musafir

#8 Re: Re:

2012-06-26 13:49

#6: - Re:

Ofticatii cu predicativa lor...

Ane

#9

2012-06-26 14:11

E clar ! Aceasta petitie este semnata de cei care au pus subiectiva ! Sa va fie rusine !

Musafir

#10 Re:

2012-06-26 14:13

#1: -

Daca ne luam dupa ce ai spus tu, putem ajunge si la faptul ca raspunsul corect era de fapt atributiva.

Ia fraza exact cum e si tine cont de topica propozitiilor, ca altfel poa' sa-ti iasa si completiva directa, si atributiva si de orice fel vrei tu.

this is not your business

#11

2012-06-26 14:16

atâta timp cât nu spui numele județului ...afirmația cu 99,7% nu are nici o valuare
...

#12

2012-06-26 14:16

pfff...=)))ce inteligent...nu e vorba despre pr sau sb ci despre nivelul problemei:)sigur nu e de a 8-a!
yellow

#13

2012-06-26 14:21

Băi.. tâmpiţilor. Voi ştiţi cumva cât se ia pentru porcăria aia de propoziţie? 6 puncte, adică nota maximă 9.40. Nu înţeleg de ce vreţi să faceţi aşa o petiţie. Vă deranjează cu ceva dacă acei copii primesc cele 6 puncte? Vi se ia din salariu? Vă îmbolnăviţi? Sincer acum. Nici eu n-am dat examen anul ăsta dar n-aş vota aşa ceva, pentru că am fost şi eu în locul lor şi sunt sigur că acum aş fi fost foarte revoltat.

Musafir

#14 Re:

2012-06-26 14:22

#12: ... -

ai dreptate ... asta nu e problema de clasa a VIII-a daca nici profii nu se pot hotari

Agg

#15 Petitie retarda

2012-06-26 14:22

C'mon, retard people. Aparent, voi sunteti ofticati, deoarece nu vrei sa pricepeti ca acest exercitiu poate fi interpretat in doua moduri. Daca ministerul scrie ca vaca e oaie, voi sunteti de acord? Eu, personal, la prima vedere voiam sa pun subiectiva, apoi am analizat din alte puncte de vedere fraza si am ajuns la concluzia de predicativa. M-am saturat de voi, de ifosele voastre, daca ei vor dreptate, adica noi, lasati-ne sa o primim. Ce-as vrea sa se faca dreptate numai sa va urcati voi pe pereti de ciuda.

Musafir

#16 Re:

2012-06-26 14:22

#13: yellow -

da , ai dreptate . Ei nu pierd nimic daca ne dau si noua punctele alea

Anonim :*

#17 NU !

2012-06-26 14:24

Chiar imi pare rau sa va spun , dar va voi da un exemplu.

Ana e frumoasa.

Ana= Subiect
e frumoasa = PN


Frumoasa e Ana.

e frumoasa = PN
Ana= Subiect


Indiferent de topica , propozitia are aceleasi functii sintactice.
Este predicativa ;)
Nu ajungeti niciunde cu 30- de semnaturi , avem 20 000 de oameni , dintre care si profesori

Musafir

#18

2012-06-26 14:25

NERUSINATILOR!! CU CE VA DOARE PE VOI DACA NE PUNCTEAZA SI NOUA??? VOI V-ATI LUAT DEJA PORTIA!! ACUM DUCETI-VA UNDE VRETI, DAR NU NE FACETI VIITORUL NOSTRU PRAF!! PREDICATIVA ESTE LA FEL DE CORECTA!!
MisteryGirl

#19 Serios???

2012-06-26 14:26

Din cauza ca cei care au pus predicativa au facut o petitie, voi faceti una sai opriti??? deci asta e gelozie curata :)))) nu mai pot de ras =))) Chiar si catva profesori zic ca e bine predicativa. Eu una cred ca ambele variante (c si b) sunt corecte, si ca toti care leau pus ar merita 6 puncte... Dar in tara asta exista numai gelozie si mandria de sine, restu nu conteaza asai? Se vede ce oameni sunteti. =)) oricum bafta sai ajungeti, ei au deja 24 de mii de semnaturi.

Musafir

#20 Re: NU !

2012-06-26 14:27

#17: Anonim :* - NU !

deja aproape 25 mi ;)


Musafir

#21 Claudiu din Deva

2012-06-26 14:29

Legat de mult invocata topica:

In propozitia: "Doctor este Ana", fata de ordinea normala "Ana este doctor"
mai conteaza topica pentru a spune care este Subiectul?
Evident nu. Ana ramane subiect. Oricum ai lua-o.
De ce? pentru ca semantic "Doctor nu poate fi Ana"
Dar "Ana poate fi doctor."

Asa si aici : avem o inversiune DAR semantic "jena nu este o dificultate a rasfoirii"
Decat in capul celor care nu stiu romaneste dar au ajuns sa faca subiecte de limba romana
Semantic nici "Dificultatea nu este jena"
D.p.d.v. semantic (adica In LIMBA ROMANA) are sens doar propozitia:
"Dificultatea (rasfoirii paginilor) este jenanta"

Orice alta interpretarea NU ARE SENS SEMANTIC,

ADICA "jena este o dificultate a rasfoirii" NU E O PROPOZITIE IN LIMBA ROMANA

"Ceea ce ma jeneaza"

poate deci fi echivalata doar cu

"jenanta" (chiar daca "ceea ce" introduce un obiect , practic acel obiect nu s epotriveste semnatic)

pentru ca ORICE ALTA INLOCUIRE DA O MONSTRUOZITATE SEMANTICA

"jenanta este rasfoirea paginilor" este singura contragere care are sens de aceea

"Ceea ce ma jeneaza" este

PREDICATIVA

"JENA NU FACE DIFICILA RASFOIREA PAGINILOR" si
"JENA NU E DIFICULTATE A RASFOIRII"

Decat in mintea unora care nu cunosc Limba Romana.


AR TREBUI PUNCTATE AMBELE VARIANTE :) CHIAR DACA EU AM LUAT PREDICATIVA !!
Sunt ROMAN.

#22 Re:

2012-06-26 14:30

#13: yellow -

Frumos apelativ "bai...tampitilor". Nu se intampla absolut nimic daca li se acorda si celorlalti punctajul, doar ca este subiectul care face diferenta intre cei buni si cei mai putin buni. Probabil ca Eba Basescu ar fi pus predicativa si de aici pana la "succesuri"nu mai este decat un pas.


Musafir

#23 Binepa

2012-06-26 14:30

:))))))))))))

Musafir

#24 Re: NU !

2012-06-26 14:30

#17: Anonim :* - NU !

Dragalasule/Dragalaso, priveste tu alt exemplu:

Andrei este elev.

Andrei = Subiect, este elev = PN

Elevul este Andrei.

Elevul = Subiect, este Andrei = PN

Asadar, exemplul tau pica. Si in plus, voi ati auzit vreodata de CAZUL DE TOPICA FIXA? Pentru ce credeti ca a fost inventat ala?? Sa fim seriosi, e subiectiva toata ziua, predicativa voastra nu are niciun sens.

 

 


Musafir

#25

2012-06-26 14:30

Nu-mi vine sa cred ce nerusinati sunteti! Noi, astia cu gandire logica (imi pare rau daca nu intelegeti dar chiar nu stiu cum sa ma exprim "ca la tara"), contragem, stam si ne gandim, pierdem vremea, ca voi sa alegeti C. Subiectiva, fiind singurul lucru pe care l-ati invatat voi, acolo, in provincie. Sunteti putin cam analfabeti, cam ca si persoana care a facut subiectele. Si cum, ma rog, v-ati exprimat voi opinia fata de mesajul fragmentului dat din Ciresarii? Cred ca acum stiu de unde provin perlele.