Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Quoted post

Bogdan Oana
Musafir

#354

2012-06-28 13:36

Majoritatea elevilor au considerat ca trebuie sa inverseze fraza pentru a obtine o propozitie predicativa si anume DIFICULTATEA RASFOIRII ESTE MA JENEAZA CEEA CE(a inversa inseamna a citi ca in oglinda,eu asta inteleg prin a inversa fraza).Daca spuneam Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza era incorect fiindca accentul cade pe ceea ce si nu pe dificultatea rasfoirii.Nu avem cum sa solicitam noi reguli ,e imposibil,nu exista o astfel de interpretare,propozitia este clar subiectiva!Nu trebuie sa ne mintim singuri.Probabil ca cei care au ales predicativa si nu subiectiva lupta pentru un lucru fals ,daca s-ar pune in postura celorlalti)subiectivi)poate ar intelege putin ...Nu dificultatea rasfoirii este jena,ci ceea ce de accea punem intrebarea cine este dificultatea rasfoirii?Ceea ce ma jeneaza pe mine,motivul ce declanseaza jena.''Este'' ramane verb copulativ si numele predicativ poate fi inlocuit cu un alt termen,propozitia ar suna astfel Ceea ce ma jeneaza este raul.Vedeti?Astfel se pune intrebarea cine este raul?Acel ceea ce ,acel motiv din cauza caruia eu sunt jenat.Eu sunt jenat de''ceea ce''nu de raul,nu de dificultatea rasfoirii...care devine doar un element ambiguu.Conform explicatiei anterioare cer ca in baremul de corectare sa ramana doar SUBIECTIVA

Raspunsuri


Musafir

#357 Re:

2012-06-28 13:39:44

#354: Bogdan Oana -

cere tu mult si bine,ca o sa primesti pula.