Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.


Musafir

#76 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Claudiu din Deva

2012-06-26 15:33


Musafir

#77

2012-06-26 15:35

Nu o mai intoarceti pe toate fetele. Corecta este clar varianta C, dupa cum sustine si Ministerul. Nu stiu ce profesori aveti voi, dar, dupa cum spunea si d-l ministru aseara la Realitatea, nu sunt calificati la Limba si Literatura Romana. Ideea de a schimba, practic, cerinta enuntului e aberanta. Daca fraza a fost data in formula aceasta, inversarea topicii iese din discutie. => Din rationamente de TOPICA FIXA, respectiv PREDICATIVA NU STA IN FATA P. PRINCIPALE, este corecta varianta c. Daca asa-zisa majoritate a gresit, nu inseamna ca se va schimba ceva.:) Arata doar slaba pregatire a elevilor, facuta de profesori la fel de..."nepregatiti". Dar asta e Romanica noastra!
Bogdan

#78 Rusine!

2012-06-26 15:35

Adica profesorii universitari, cei cu doctorat si gradul I care sustin ca este predicativa nu au dreptate, dar ai tu, un copil de clasa a VIII-a!? Eu nu am contrazis ca nu poate fi subiectiva, Doamne Fereste! A-ti demonstrat ca e subiectiva, bravo voua, copii! Insa si noi am demonstrat ca este predicativa si ne asteptam la aceeasi reactie: acceptare! Sa va fie rusine!

Musafir

#79 Re: :)

2012-06-26 15:36

#70: :) - :)

Uitate la tn cum poti sa jicnesti in asa fel??? Analizeaza bine propozitia aia si o sa vezi ca este subiectiva! si pana la urma sa stii ca si pentru noi sunt foarte importante acele puncte,foarte importante! de ce va crede.ti mai destepti decat noi???Si mucos esti tu

ralu

#80 Re: Re: Re: Sunt corecte amandoua...debinde de intonatie a zis o profa de la minister

2012-06-26 15:37

#8: - Re: Re:

prostii cu subiectiva lor ce ati facut :ala bala portocala sau din oceanul pacific ?  sunt posibile amandoua toti profii zuc asta dar voi na ati nimerit-o si acum va salvati locurile la liceu daca in cei 4 ani ati avut media 7-8

 


Musafir

#81 Re:

2012-06-26 15:37

#77: -

TE SUSTIN !!! Foarte bine, acesta e raspunsul adevarat.


Musafir

#82 Re: Re: :)

2012-06-26 15:38

#79: - Re: :)

INVATA LIMBA ROMANA !!!!!


Musafir

#83 Re: Rusine!

2012-06-26 15:38

#78: Bogdan - Rusine!

Nu ne este rusine :p !

Bogdan

#84 Re: Re: Rusine!

2012-06-26 15:40

#83: - Re: Rusine!

Ar trebui :-)


Musafir

#85 Re: Re:

2012-06-26 15:45

#29: - Re:

am media peste 9.90 si am pus predicativa asta inseamna ca sunt proasta...ci doar ca am putina logica...o fata care a avut 119 din 120 pct maxim la olimpiada judeteana iasi a pus pr e mai desteapta ca voi sigur plus ca fraza din textul original este inversata si acoo e clar sb deci noi avem dreptate dar din mila acceptam sa primiti si voi punctaj si intr-adevar e interpretabila fraza

ROXANA

#86 :|

2012-06-26 15:46

De ce nu vreti ca ambele raspunsuri sa fie corecte /:)...
Gata a facut cineva o petitie hop si eu nu :))?
ANONIM

#87

2012-06-26 15:46

VOI NU INTELEGETI????????? SUBIECTIVA ESTE CORECTA, LA FEL SI PREDICATIVA!!!! SUNT DOUA VARIANTE CORECTE, NOI NU MODIFICAM BAREMUL, IL COMPLETAM, CEI CARE AU PUS SUBIECTIVA NU VOR FI AFECTATI IN NICIUN FEL, EI VOR LUA PUNCTAJ !!!!!!!!!
mmm

#88 Re:

2012-06-26 15:46

#77: -

DA , este cat se poate de corect ! Sustin aceasta opinie !


Musafir

#89 Re: Re: Re:

2012-06-26 15:48

#85: - Re: Re:

Fraza din textul initial (cel trecut pe foaie) nu este inversata.


Musafir

#90 Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 15:50

#39: - Re: Re: Re:

o profa de la minister a zis ca depinde de intonatie....hahaha noi avem dreptate


Musafir

#91

2012-06-26 15:51

nu inteleg de ce ati facut aceasta petitie. Cei care au ales subiectiva au facut-o pentru ca fraza se poate interpreta in doua moduri si, in plus, aceasta fraza nu este de nnivelul clasei a8a atata timp cat se contrazic mari profesori de romana si cat timp trebuia o anumita intonatie. Parerea mea este ca ar fi corect daca s-ar puncta ambele variante...pt ca la nivelul clasei a8a, la prima vedere, propozitia este subiectiva, dar daca o analizezi, iti dai seama ca este predicativa pt ca are mai multa logica.

Musafir

#92 Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 15:51

#89: - Re: Re: Re:

textul initial cel scris de ion vianu nu ala de pe subiect....si prostii de la minister au inversat-o sa ne incurce si s-au incurcat pe ei....na daca i-a macat in fund

Avocat predicativ

#93

2012-06-26 15:53

Ha Ha! Cred ca majoritatea din cei care au scris ca e subiectiva au pus la nimereala.
Cei care au pus subiectiva, au pus pur si simplu intrebarea "Cine?" si atat, fara sa vada ca verbul din propozitita regenta este copulativ. Incercati sa inlocuiti "este" cu "se afla" sau "exista". Ce va iese?! "Ceea ce ma jeneaza exista dificultatea rasfoirii"? "Ceea ce ma jeneaza se afla dificultatea rasfoirii"? Deja v-am dat un motiv pentru care nu poate sa fie subiectiva. Alt motiv ar fi ca subiectiva determina:
1. verbe personale.
2. verbe impersonale: trebuie etc.
3. verbe personale utilizate ca impersonale : Nu se cade etc.
4. expresii verbale impersonale: E de dorit, se stie, se cunoaste etc
5. adverbe si loc. adv. pred. : Fireste, fara diar si poate etc
Spuneti-mi daca gresesc dar eu nu cred ca verbul "este" din spropozitia data la subiect se afla in vreo categorie din cele de mai sus.
Un al treilea motiv ar fi ca "ceea ce" nu este element de relatie care leaga subiectiva de regenta ei.
In concluzie, subiectiva nu are cum sa fie, sau ma rog nu in totalitate, iar atributiva in niciun caz. Singura varianta ramasa e PREDICATIVA.

Musafir

#94 Re: Re: Re:

2012-06-26 15:55

#8: - Re: Re:

sa fim sinceri mai mult de 50% dintre voi ( cei care ati ales subiectiva) ati pus la nimereala ...acum v-ati gasit toti sa comentati fara sa ganditi


Musafir

#95 Re:

2012-06-26 15:56

#93: Avocat predicativ -

Ai uitat de cazul de topica fixa....poor you.


Musafir

#96

2012-06-26 15:56

Este banal fratilor, e logic. Doar daca unul din cele doua asa-zise subiecte era articulat, adica "dificultatea" ramanea asa si nu era "ceea ce" in prima, atunci era predicativa. Cum ca sunt amandoua articulate, se ia dupa ordinea in propozitie : Subiect + Predicat.

Musafir

#97

2012-06-26 15:57

Dorim subiecte mai clar formulate.

Musafir

#98 Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 15:57

#94: - Re: Re: Re:

Honey, noi am gandit..aia e problema. Nu am pus la nimereala ca voi.


Musafir

#99

2012-06-26 15:58

#72: - Re: Re:

deci recunosti ca ai pus sb dar nu esti chiar asa inteligent ca poti sa pierzi bravo, esti primul/prima care face asta dar si noi avem dreptate


Musafir

#100 Re: Re:

2012-06-26 15:59

#22: Sunt ROMAN. - Re:

Cei buni si cei mai putin buni? Tin sa te informez ca printre cei care au optat pentru predicativa sunt si olimpici ai materiei cu pricina, elevi straluciti. Nu spun acum ca toti cei care au ales varianta B sunt genii, dar avand in vedere ca pana si profesorii de la Litere sustin ca ambele variante sunt corecte, nu vad de ce sa va ofticati atat. Acest exercitiu nu a fost bine conceput. Punct.