Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.


Musafir

#201 SUBIECTIVA - 24/24

2012-06-26 22:24

Referitor la proba de limba şi literatura română din cadrul evaluării naţionale la clasa a VIII-a, desfăşurată luni, 25 iunie, ministrul Liviu Marian Pop a precizat că pentru susţinerea acesteia s-au prezentat 166.830 de elevi. Dintre aceştia, unul singur a fost eliminat pentru ca a încercat să utilizeze telefonul mobil. Ministrul a mai spus că subiectele s-au încadrat în nivelul mediu de dificultate prevăzut de metodologie şi că evaluarea lucrărilor se va face în conformitate cu baremul iniţial .„Am consultat 90% din inspectorii de limba română din inspectoratele şcolare care au spus că unul dintre subiecte este formulat ambiguu, însă baremul de evaluare nu va fi revizuit pentru că, din punctul de vedere al specialiştilor, este corect. Prin urmare, notarea se va face pe baza acestui barem. Nu putem schimba regulile în timpul jocului, însă estimăm că nu vor fi probleme în privinţa notării. Cu alte cuvinte, admiterea elevilor în clasa a IX-a nu va avea de suferit", a mai spus ministrul interimar al Educaţiei. Acesta a adăugat că subiectele şi baremele de evaluare erau deja finalizate la preluarea mandatului, modificarea lor presupunând declanşarea unei proceduri legale a cărei durată e de 6 luni.
Ministrul Liviu Marian Pop a mai declarat că MECTS va face publică, în luna septembrie, lista unităţilor de învăţământ din care provin cadrele didactice care au elaborat subiectele pentru examenele naţionale din acest an şi că tot atunci vor fi finalizate şi noile programele şcolare. „Aceste programe vor fi concepute de oasemenea manieră încât chestiunile echivoce vor dispărea din cerinţele pe care elevii le vor avea de rezolvat la examene", a concluzionat ministrul interimar al Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

Musafir

#202 Re:

2012-06-26 22:25

#200: -

Scumpiiiiiii, te rog eu frumos, invata limba romana !!! Te dai tu mare inteligenta, dar habar n-ai sa scrii. Nu-mi vine sa cred ca ti-au dat voie sa intri la examen.

Si sondajul e foarte bun, fiind facut de jurnalistii judetului.


Musafir

#203 Re: Re: NU !

2012-06-26 22:25

#24: - Re: NU !

Imi zici te rog de ce ai schimbat articolul cand ai mutat substantivul "elev"? Nu poti modela cuvintele ca pe plastilina cum pula mea vrei tu.


Musafir

#204 pentru toata lumea

2012-06-26 22:27

bai fratilor noi ,,cu predicativa'' cum spuneti voi nu vrem sa fie luat in considerare doar rasp ,,predicativa''...vrem sa fie luate amandoua in considerare pt ca multi elevi buni isi pierd sansele la unele licee pt o prostie.....ce puii mei...voi tineti cu copiii de varsta voastra sau cu o tampenie...macar o data sa fim toti uniti

Musafir

#205

2012-06-26 22:29

iomi bag pula in petitia voastra \:D/ 30.000 VS 120 =)) fight

Musafir

#206 Re: pentru toata lumea

2012-06-26 22:29

#204: - pentru toata lumea

Sa fim uniti in prostie? No thanks.


Musafir

#207

2012-06-26 22:30

veniti si scandati asta maine in fata ministerului educatiei ...o sa venim si noi ..cei cu petitia cealalta ...sa vedem daca mai ajungeti vii acasa =))))
Adevarul

#208 Adevarul

2012-06-26 22:30

Subiectiva la putereeeeeeee! Adevarul este subiectiva! Topica fixa si sondajele demonstreaza!
Deity

#209 Re: Claudiu din Deva

2012-06-26 22:36

#21: - Claudiu din Deva

Pentru numele lui Dumnezeu, dati-i un premiu acestui individ care si-a irosit timpul explicandu-ne ce si cum.

 

Bravo, ai reusit sa ma convingi! Eu unul am ales subiectiva, desi am ales la plesneala, recunosc, si imi e rusine de acest lucru! Acum regret ca nu am ales predicativa!

 


Musafir

#210 aurolacii

2012-06-26 22:37

exact...hai maine la ministerul educatiei subiectivistii pulii.....sa vedem care pe care face....ratatii.....jos aurolacii
Nu ne batem intre noi..JOS MINISTERUL

#211 Predicativa/Subiectiva

2012-06-26 22:38

Fratilor..ati inebunit?nu trebuie sa ne certam intre noi cei cu subiectiva nu va alarmati...daca cei cu predicativa..isi cer dreptul pe voi nu va priveste nimeni de 6 puncte...intelegi lupta e a noastra contra lor nu a noastra intre noi..ei sunt de vina..nu trebuie sa ne certam sau sa facem petitie impotriva petitie...intelegeti..variantele sunt amn2 corecte nu inteleg ce va deranjeaza..:|

Musafir

#212 Re: Predicativa/Subiectiva

2012-06-26 22:40


Musafir

#213 Re: Predicativa/Subiectiva

2012-06-26 22:41

#211: Nu ne batem intre noi..JOS MINISTERUL - Predicativa/Subiectiva

asa e...sunt de acord cu tine...as vrea ca toti sa gandeasca asa..........jos ministerul

Elev

#214 Putine sanse

2012-06-26 22:45

Mai sunt sanse ft mici sa se modifice baremul.Dar daca suntem cu totii de acord ca ambele variante sunt corecte dupa parere mea mai avem o mica sansa sa se modifice baremul.Eu prima data am bifat C apoi am mai citit odata si am sters si am pus B.Haideti sa aratam ca aceasta generatie poate schimba ceva.

Musafir

#215

2012-06-26 22:46

Astia care ati pus la bulan ca e subiectiva si acum va dati marii intelepti sa o luati la mw13.

Musafir

#216 Re: Re:

2012-06-26 22:54

#202: - Re:

scumpii...inteligent nu zic ca sunt...mkr am tupeuu sa imi exprim opinia...si...jurnalistii aia...probabil au inttenat 2 sau 3 profesori si gata...:)...

Andrei

#217

2012-06-27 12:23

Propozitia poate fi si predicativa. Petitie inutila, facuta de unii care au pus raspunsul la nimereala.

Musafir

#218 Re: Re: Re:

2012-06-27 12:25

#8: - Re: Re:

Ar fi mai bine sa stati in banca voastra!!!!!!!!!!Stii ce ma enerveaza?Majoritatea desteptilor care au scris SB au pus LA NIMERALA!!!!!!!Unii au facut ala-bala-portocala si au pus SB!Asa ca nu va mai dati voi marii "MERITUOSI".Radeati de olimpicii care au luat  PR.Ce rezultate ati avut voi pana acuma?La concursuri si olimpiade se vede adevarata valoare a elevilor,nu la un amarat de examen facut de niste profesori INCOMPETENTI.

 


Musafir

#219 Elev

2012-06-27 12:25

120 vs. 30000

Musafir

#220

2012-06-27 12:41

Dar cum ar fi analizată o astfel de frază, ţinând cont de cunoştinţele de gramatică acumulate până la finalul clasei a VIII-a? Ca la matematică, unde proba adunării este scăderea, şi în sintaxa frazei, pentru a verifica dacă tipul de subordonată este corect numit, se poate face transformarea subordonatei respective într-o parte de propoziţie cu aceeaşi funcţie la nivelul propoziţiei. Astfel, când se face contragerea subordonatei “Ceea ce mă jenează”, obţinem, prin logică gramaticală (cf. Gramatica Academiei, editura Academiei Române, Bucureşti, 2005), adjectivul “jenantă”, din verbul “jenează”, nu substantivul “jena”, aşa cum au susţinut unii profesori. Astfel se păstrează nealterat sensul enunţului: “Jenantă este dificultatea răsfoirii.” Se continuă cu analiza sintactică: Cine este? (întrebarea subiectului) Răspuns: dificultatea (subiect), Cum este? (una dintre întrebările numelui predicativ) Răspuns: jenantă (nume predicativ). Ţinând cont de cele de mai sus, subordonata “Ceea ce ma jenează” este Predicativă.

Musafir

#221 Re: Re:

2012-06-27 12:47

#105: - Re:

da, "ceea ce" chiar este element de relatie pentru predicativa. vrei alt exemplu non-ambiguu? el este ceea ce au vrut parintii lui


Musafir

#222

2012-06-27 12:47

De parca , cu predicativa unii n-au facut la fel, adica tot cu" ala bala portocala" Cat despre profesori , au fost chestionati 400 din judetul Buzau,atat profesori de gimnaziu si liceu , cat si profesori universitari sau academicieni.

Musafir

#223 Re: Re: Re: Re:

2012-06-27 12:49

#39: - Re: Re: Re:

Paralela esti tu, ministru ala e un tampit, vom primi oricum pcte si pentru PR, asa ca nu-ti mai face griji pt. noi


Musafir

#224 Re: Elev

2012-06-27 12:50

#219: - Elev

taci in gura matii ca si asa nimeni nu va asculta. =))

puteti sa fiti si 100.000, ministrul a declarat ca baremul ramane acelasi, deci VA CACATI PE VOI DEGEABA.


Musafir

#225 Re: Re: Re:

2012-06-27 13:01

#221: - Re: Re:

La fel am si eu "Ceea ce mananc este gustos".