Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.


Musafir

#226 Re:

2012-06-27 13:05

#222: -

Sunt de acord, ai perfecta dreptate! Eu m-am ocupat de sondaj, sunt un jurnalist direct implicat in aceasta actiune si pot confirma faptul ca 400 de profesori au fost chestionati.

Lovely
Musafir

#227

2012-06-27 13:16

Imi pare foarte rau, dar e clar ca nu aveti minte!!!!!!
Petitia noastra (cei care sustin punctul b-predicativa) nu este postata impotriva voastra.
NU A ZIS NIMENI SA SE SCOATA SUBIECTIVA DIN BAREM, NOI CONTESTAM SI CEREM CA AMBELE VARIANTE SA FIE PUNCTATE!
Nu inteleg de ce faceti petitii impotriva noastra, de ce postati la noi pentru a ne provoca. Repet:

SUBIECTIVA NU VA FI SCOASA SI NIMENI NU A CERUT ASTA!
Bagati-va mintile in cap si nu mai postati aiurea!

Ziua buna !

alexAnDrAa

#228

2012-06-27 13:18

  • Conform spuselor multor profesori universitari si absolventi ai facultatilor de litere, ambele raspunsuri b. predicativa, cat si c. subiectiva, sunt corecte. Cand se analizeaza o fraza, este permisa schimbarea topicii, pentru logica. Iar cu logica, reiese si la contragere, un nume predicativ, in concluzie e propozitie predicativa, dar, in alte metode, iese subiectiva. Asadar, petitia asta e fara rost. Nu moare nimeni de inima daca le da elevilor care au pus varianta b. predicativa, cele 0.60 puncte. Aceste puncte conteaza foarte mult la admiterea la liceu, iar daca nu se iau in considerare, multi vor avea de pierdut din asta. E viitorul lor, mai bine de jumatate din toti elevii care au sustinut examenul la limba si literatura romana, au optat pentru varianta b. predicativa, iar din discutii reiese ca merita si ei sansa la punctele respective, pe afirmatia ca ambele variante pot fi luate drept raspunsuri corecte. La un subiect de examen national la clasa a VIII-a nu ar trebui sa se dea subiecte pe baza carora sa se certe o tara intreaga, ci sa se dea un subiect concret, la care sa fie un singur raspuns corect. Toata tevatura asta nu isi are rostul, iar aceasta petitie impotriva celei de dinainte, de asemenea.
Bybyutza

#229

2012-06-27 14:02

Sa va fie rusine!Cand noi am conceput o petitie s-a pus problema ca ambele variante sa fie punctate(chiar daca propozitia este PR)ca sa nu aveti si voi de suferit;se pare ca ne se merita...Nu dau acest comentariu ca sa ma cert sau sa ma contrazic cu nimeni,noi vrem doar dreptate.Acest subiect a depasit pana si capacitatea mintala a profesorilor.Vrem dreptate!

Musafir

#230

2012-06-27 14:26

Concluzia mea: cu cat gandesti mai putin cu atat mai mult apreciaza Ministerul Invatamantului. LOGICA NU E PLACUL LOR! Predicativa au ales cei care gandesc cu adevarat si au o logica anume, au intors propozitia pe toate partile si azi ar alege la fel, SUBIECTIVA AU ALES CEI CARE STIAU MAI PUTINA GRAMATICA SAU LI S/A SUFLAT. RUSINE! CLASE INTREGI IN CARE S/A SCRIS SUBIECTIVA! MARE RUSINE MINISTERULUI, CU CAMERELE LOR CU TOT! IAR VOI CEI CE ATI SCRIS PREDICATIVA SA LUPTATI PENTRU LOGICA VOASTRA!

Musafir

#231

2012-06-27 14:53

s.a facut o petitie nu ca sa va facem voua (celor cu b) rau...dar nu ni se parea corect ca raspunsul nostru( c)..care e corect sa fie la fel punctat cu b-ul care nu e in totalitate corect...

Musafir

#232

2012-06-27 15:04


Musafir

#233

2012-06-27 15:54

DE CE SA VOTAM SUBIECTIVA FUTUVA IN GURA DE RATATI ATI PUS SI VOI SUBIECTIVA LA NIMERALA SI ACU NU VRETI SA LUAM SI NOI CARE AM GANDIT
futuva IN GURAAAAAAAAAAAAAA!!!

Musafir

#234

2012-06-27 16:33

Vai de viata voastra, cei care ati pus subiectiva! In caz ca nu ati inteles, NIMENI NU VREA SA RAMANA NUMAI PREDICATIVA CA RASPUNS CORECT, CI SA SE PUNCTEZE AMANDOUA, deci si voi primiti cele 6 puncte.
Mie sincer nu mi se pare normal ca cel putin 10 olimpici judeteni si nationali la limba romana din judetul y (si mie mi s-a cerut sa respect anonimatul, poftim!) - printre care si eu - sa nu intre la clasa/liceul dorit din cauza acelor 6 puncte pierdute, pentru ca, olimpici fiind, au fost invatati sa gandeasca prea mult si sa caute toate sensurile unor expresii si astfel au fost pusi in dificultatea de a alege intre cele doua raspunsuri LA FEL DE CORECTE.
In judetul meu, in care am dat examenul, sunt foarte multe licee bune, unde copii se lupta sa intre cu note foarte mari, unde chiar si o sutime poate face diferenta! In cazul acesta.. 60 de sutimi pierdute DEGEABA inseamna enorm de mult!

Musafir

#235

2012-06-27 16:38

#228: alexAnDrAa -

Re: Cata dreptate ai.. aici incercam si eu sa punctez. Problema e ca cei care au pus subiectiva (majoritatea pur si simplu la nimereala) cred ca daca li se acorda cele 0.6 puncte si celor care au ales predicativa, o sa le fie luate locurile la liceu de cei din urma.. De-asta se face atata caz, nu ca le-ar pasa lor de notiunea de "dreptate" sau de tipul subordonatei din propozitie.. Sa fim seriosi..

MAN
Musafir

#236

2012-06-27 17:26

Sunt parintele unui elev al Scolii 146 I.G.Duca din Bucuresti, Sector 5.
Impreuna cu alti parinti, tinem sa exprimam un punct de vedere diferit fata de cel sustinut in petitia online privind revizuirea baremului la Evaluarea Nationala la Limba Romana 2012.
In acest scop, eram pregatiti sa initiem propria petitie online, prin care sa atragem atentia asupra unei grave nedreptati ce s-ar face elevilor care au raspuns corect la subiectul in discutie.
Intreaga lor munca si dedicare din acesti ani ar fi afectata de o solutie de compromis.
Aceasta solutie de compromis nu este intemeiata, conform opiniilor profesorilor profesionisti, care ne confirma ca se confunda dificultatea exercitiului cu pretinsa ambiguitate a acestuia.
De asemenea, aceeasi solutie este si contradictorie, impunand notarea egala a doua raspunsuri care se exclud unul pe celalalt.

O astfel de revizuire a baremului ar modifica drastic clasamentul rezultat in urma evaluarii nationale, cu consecinte importante asupra repartizarii ulterioare a elevilor.

Timpul scurt ma face sa ma opresc aici, insa am transmis acest punct de vedere si ministerului sa fie auzit si sa fie transmis si parintilor care se aflau mai devreme in audienta la ministru.
Suntem constienti ca suntem manati de aceleasi bune intentii de aparare a muncii copiilor nostri, dar este necesar ca ministerul sa caute cu buna-credinta criteriile care sa prevaleze intr-o judecata corecta.



Musafir

#237 Re:

2012-06-27 18:01

#236: MAN -

e i-auzi.. ce sa-ti spun.


Musafir

#238

2012-06-27 18:08

Faptul ca unii copii au gresit nu inseamna ca solicitarea lor este justificata in obtinerea unei notari egale cu cealalta parte care au raspuns corect. Incercarea de a impune criteriul numarului de elevi care au apreciat in mod gresit ca propozitia este predicativa ca fiind valid reprezinta o eroare pe care Ministerul trebuie sa o evite intrucat ar reprezenta pe de o parte o slabiciune in fata acestei fortari incorecte si pe de alta parte ar crea o nedreptate copiilor care au raspuns corect. Atat copiii, cat mai ales parintii trebuie sa stie sa-si accepte greseala. Acest lucru tine de educatia de baza ce iti permite in final sa progresezi, sa evoluezi. Daca parintii doresc ca in acest mod copiii lor obtina rezultate nemeritate, acest lucru este foarte grav aratand criza profunda in care se afla societatea romaneasca.

Musafir

#239 Re:

2012-06-27 18:13

#238: -

care e problema voastra? doar pentru ca voi nu aveti capacitatea sa ganditi peste nivelul de clasa a IIa si nu sunteti constienti ca acel subiect presupune doua raspunsuri corecte, ce-i drept in interpretari diferite, NU INSEAMNA CA JUMATATE DIN ELEVII CARE AU ALES VARIANTA PREDICATIVA SUNT PROSTI, TAMPITI SAU MILOGI SI AU GRESIT. AMBELE RASPUNSURI SUNT LA FEL DE CORECTE.

nu mai spun ca majoritatea celor care au pus PR au gandit, nu au pus la nimereala si sunt chiar unii dintre cei mai buni elevi ai tarii, daca nu cei mai buni.


Musafir

#240 Re:

2012-06-27 20:10

#235: -

Cand esti prost, inteligenta altora o percepi noroc...

 

Diidi

#241

2012-06-27 20:28

Ce oameni frustrati:|

Musafir

#242

2012-06-27 20:45

Propun sa se renunte complet la evaluarile nationale. Oricum, ce importanta mai are un examen la care toata lumea are dreptate? Domnule ministru al invatamintelor, dati-le tuturor 10 din oficiu si terminam balciul. Sau, mai bine, dati-le tuturor direct inscrierea la doctorat. In tara asta, avem dictatura celor "prosti, dar multi". Aferim!!!!

Musafir

#243 Re:

2012-06-27 20:47

#234: -  Dupa cum scrii, n-ai fost in viata ta la o olimpiada, sau, dac'ai fost, ce-ai cautat acolo?!

 

Bianca !!!

#244 Re:

2012-06-27 20:49

#4: -

Scuza-ma dar daca tu consideri ca raspunsul corect este predicativa te inseli amarnic toti inspectorii si toti oamenii destepti au spus subiectiva iar daca unii fitosi de la scoli mari din bucuresti au gresit nu inseamna ca trebuie schimbata gramatica ..acea propozitie este , va fi si mereu va ramane SUBIECTIVA ...iar eu am curajul sa iti zic cum ma numesc

Bianca !!!

#245 Re: Re:

2012-06-27 20:51

#239: - Re:

Nu sunt 2 raspunsuri corecte conform definitiei predicativei si a subiectivei daca te-ai obosii sa o citesti ai sti ... si consider ca cei care au scris predicativa vor numai sa caute o scuza pt propria greseala

 

Bianca !!!

#246 Re: pentru toata lumea

2012-06-27 20:56

#204: - pentru toata lumea

Sa fim uniti....tu iti bati joc????? .... atunci cand gresesti trebuie sa iti asumi o responsabilitate ...nu te apuci sa spui ca e corect si alba si neagra!!!! Iar daca isi pierd sansele la  licee e pe propria prostie / neatenie nu trebuie sa ne ia noua inainte unii care au scris gresit ..... aceste exercitii ne diferentiaza de aceea unii sunt mai buni decat altii!!!!!

Bianca !!!

#247 Re: Re: Re:

2012-06-27 20:59

#38: - Re: Re:

Nivel greu ?????....serios?  a fost usor si totusi daca esti asa de destept spune cum te cheama ca poate esti un lingvist renumit si nu ne dam noi seama...dar la opinile tale nu ma mir sa fi un pusti de 5 ani care a invatat sa faca la olita

 

Bianca !!!

#248 Re: Re:

2012-06-27 21:01

#239: - Re:

Wow......daca crezi asta inseamna ca ai probleme mari si ar trebui sa te duci sa te verifici !!!

Nu conteaza nici daca Eminescu o spune ...tot gresit este!!!!!!

Anonim

#249 Re: Re: Claudiu din Deva

2012-06-27 21:16

#209: Deity - Re: Claudiu din Deva

Iti multumesc ca ai fost sincer in fata noastra dar mai ales ai fost sincer fata de tine.La fel cum ai facut tu au facut multi altii, adica au nimerit raspunsul.Iti multumesc din nou pt sinceritate si vreau sa-ti spun ca te respect.Mult noroc sa intrii unde vrei:)

maria

#250

2012-06-27 21:24

Prin modificarea baremului de corectare se fura indirect de la cei care au raspuns bine la aceasta intrebare dar poate au gresit un alt raspuns ori au obtinut un punctaj mai mic la compunere, fiind in acest mod FAVORIZATI petitionarii care au tupeu si nesimtire. ESTE REVOLTATOR!!!!!