Către Consiliul Judeţean Botoşani şi Primăria Comunei Mileanca Jud. Botoşani


Musafir

#2

2016-11-19 16:03

Si eu, ca si initiatorul acestei petitii sunt de origine, din Codreni, am suferit si eu din cauza drumului, chiar, uneori, amanam o vizita la parintii mei, din acelasi motiv! Chiar, intr-o toamna, am ramas blocata cu masina (plouase putin), si pentru a iesi din noroi m-a tras tata cu faietonul...ramanand fara scutul masinii...

Musafir

#3

2016-11-20 10:23

Domnilor primari, aveți posibilitatea să faceți ceva și pentru locuitorii acestui sat, nu doar să promiteți ori de câte ori aveți nevoie de acele voturi, necesare pentru a ajunge în acea funcție. Și eu, ca și ceilalți semnatari ai acestei petiții îmi am originile acolo și îmi este foarte greu să merg la părinți când plouă sau ninge. Domnule Primar Azamfirei, vă rog să dați dovadă că nu sunteți ca ceilalți!


Musafir

#4

2016-11-20 13:26

Sunt de acord cu deciziile pe care le-a luat Dl.Bardan ,în legătură cu îmbunătățirea drumurilor și a canalizării dacă este posibil cât mai repede pentru
Îmbunătățirea și ridicarea nivelului de trai pentru toți locuitorii din satul Codreni. ,județul Botoșani.

Musafir

#5

2016-11-20 15:08

Am semnat pentru ca, este o necesitate reala pentru locuitorii localitatii si nu numai . Civilizatia e bine sa-si spuna cuvantul oriunde. Felicitari initiatorului !!
Liliana

#6

2017-01-27 16:10

Ma uit pe aici printre toate mesajele scrise de catre fiecare dintre voi toti, si nu pot sa nu recunosc ca absolut tot din ceea ce ati scris am trait si eu la randu-mi. Dragilor, ma alatur si eu voua, ca o fiica a satului Codreni ce sunt si-l rog pe domnul primar sa nu piarda din vedere faptul ca, da, oamenii si-au pus toate sperantele in dumnealui atunci cand l-au votat. Domnule Primar, nu va dezamagiti alegatorii, oamenii au nevoie de conditii de trai civilizate... Pe vremea cand eram copil visam sa pot merge pe strada in pantofi si sa fie curati, ca de... asa vedeam la televizor ca erau domnii de la oras! Domnule Primar, lasand la o parte visele unui copil care nu mai este copil acum cand va scrie, ganditi-va la copii care fac naveta la scoala, ganditi-va la batranii satului care au nevoie de medicamente si trebuie sa ajunga fie la oras, fie la una dintre comune pentru a-si lua medicamente; si mai ganditi-va Domnule Primar si la bolnavii care trebuiesc transportati la spital si nu au conditii asa cum ar trebui sa le aibe. Domnule Primar, sunt sigura ca stiti exact la ce ma refer! In speranta ca totul nu poate sa mearga decat, pe un fagas al lucrurilor bine facute si ca veti fi alaturi de electoratul Dvs., nu imi ramane decat sa va doresc sanatate si succes pentru a duce la indeplinire toate solicitarile alegatorilor Dvs., adica; pentru inceput au nevoie de drumuri asfaltate si canalizare. Tuturor va doresc sa aveti parte de un an bun!

Musafir

#7

2017-01-27 16:14

Si eu tot asa mam gandit ca a stat prea mult satul Codreni Com Mileanca in noroi a sosit anul cu asfalt si drumuri pietruite!!! Gata cu noroiul pana la genunchi totul merge inainte si sa gandim toti pozitiv .
Ionel

#8

2017-01-27 16:22

Si eu sunt nascut in Codreni de unde am plecat la varsta de 14 ani in 1974 cu toata familia.Pe atunci in sat erau mai multi oameni, mai multe case iar scoala era plina de copii.Noroaiele erau si atunci la loc de "cinste" iar sleaurile ne obligau sa mergem mai mult pe alaturea cu drumul decat pe drum.Cred ca si din aceasta cauza nici nu prea ieseam din sat. Legatura cu restul lumii o faceam prin intermediul filmelor care rulau o data pe saptamana la Camin ( se ocupa Octav Bordeianu), al intalnirilor si serbarilor facute impreuna cu alti copii din alte sate datorita directorului de atunci al scolii, profesorul de istorie Tudose Vladimir si al cartilor imprumutate de la D-na Margareta de la Biblioteca. Mai ajung si acum cam o data pe an la Codreni dupa ce ma informez sa nu vina vreo ploaie pentru ca daca suntem prinsi acolo nu se mai poate pleca cate o saptamana daca se inmoaie " asfaltul".Cea mai frumoasa si bogata parte din sufletul meu de copil a ramas acolo si o regasesc in ochii albastri ai copiilor cu parul blond carora le impart dulciuri la cimitir de Pastele Blajinilor. Sunt o persoana obisnuita si nu am motiv nici sa ma laud nici sa ma plang cu existenta mea pana la aceasta varsta de 57 de ani. Dar cand ajung la Codreni ma incearca regretul ca nu am mai multi bani sau nu sunt o persoana cu posibilitati sa fac ceva pentru acest sat de la care am primit lucrurile esentiale pentru caracterul si educatia mea, atata cata am. Pentru cei ce aveti posibilitatea ca printr-o propunere, un vot , o semnatura sa aduceti putina lumina si civilizatie in acest sat, o viata mai buna , idrazniti sa o faceti si nu va va parea rau. Veti culege cel putin roadele recunostintei din ochii albastri ai copiilor care inca mai sunt in Codreni si care trebuiesc ajutati sa mentina si in continuare copilaria pe aceste locuri. Cu respect,

Musafir

#9

2017-01-27 16:24

Domnule Primar Alexandru Azanfirei in primul rand vreau sa va urez La multi ani si multa sanatate sa puteti sa le faceti pe toate
Toata comunitatea toti consatenii mei din Codreni isi doresc sa aiba conditii cat de cat cand merg acasa si nu numai noi parintii nostri sunt batrini si bolnavi si nu mai pot sa inoate prin noroi pina la genunchi iar galeti cu apa nu pot sa mai care sunt indoiti de munca si de o viata chinuita
Va rugam faceti ceva si pentru satu Codreni pt ca eu eram acasa cind a f votarea si parintii mei vau votat cu mare drag
Dar d stra a ti uitat totul
De ce?
Eu stiu ce ati promis
Va doresc spor la treaba in acest an si nu ne uitati
Rezolvati aceasta dolianta a noastra pt ca suntem multi si noi stim ca puteti Tuturor consatenilor mei
La multi ani
Rog scuzati greselile sunt in metrou
Cu stima un om care iubeste satul Codreni dar si acei oameni minunati

Catalina

#10

2017-01-27 16:28

Domnule primar rugămintea noastră este să creați condițiile minime la un trai decent consătenilor noștri . Acolo ne-au rămas frații și nepoții care au nevoie de aceste condiții .Va Mulțumim anticipat si Doamne ajuta la un trai mai bun.La multi ani dumneavoastră și consătenilor mei dragi

Musafir

#11

2017-01-27 16:29

Primaru asta e Mandatatul vostru si asta e treaba pentru care l-ati ales.De ce il rugati atat si nu mergeti peste el?

Vasile Ciobotariu

#12

2017-01-27 16:30

dl Costel Bardan, daca majoritatea dintre locuitorii tarii noastre, ar avea cujajul si mentalitatea dv, s-ar uni nu numai virtual ci si fizic si s-ar vedea schimbare in tara, dar oamenii sunt prea fricosi si nepasatori pentru micile schimbari. De cele mari nici nu poate fi vorba. Sa aveti o zi binecuvantata.
Maria Popovici

#13

2017-01-27 16:32

Dragi mei consateni eu va rog sa lasati frica deoparte si sa sustinem ceia ce.se doreste si ceia ce este.mai bine pentru traiul nostru .Toti cei ce aveti copii in sat si cei ce aveti copii plicati eu cred ca va.doriti un drum bun pentru noi asa ca este timpul sa nu ne mai fie frica sa ne spunem parerea noastra personala in fata domnului priar ! este si el om si cred ca o sa inteleaga situatia si dorinta cetatinilor din satul Codreni .
Gigel Pintilei

#14

2017-01-27 16:34

Și eu m-aş bucura foarte mult să pot ajunge în satul meu natal la casa părintească , să mă bucur de drumuri asfaltate !! ''Știți voi că drumul Mileanca-Cotusca este declarat de Autorități, la Botoșani, ca drum asfaltat "????... Poate în viitor v-a fi cu adevărat asfaltat !!
Paula-georgiana Mera

#15

2017-01-27 16:41

Domnule Costel Bardan sau domnule primar nu stiu cum sa ma adresez cu explicatia care am sa vi dau in legatura cu ambulanța la care a zis domnul primar ca nu apartine de el nu e de competenta lui dar eu totusi as vrea sa am o lămurire sa nu mor proasta era vorba de cazul din familia fratelui meu boala la care o are cumnata mea necesita un tratament lunar in judetul Botosani : ea necesita sa stea întinsa orizontal nu poate sta in sezut (darămite sa mai stea 2 ore in sezut intr-o masina)in Codreni daca chemi salvarea spun că ei nu te pot duce la Botosani numai la Dorohoi si daca te duce la Dorohoi medicii si soferul de pe ambulanță zic ca nu pot să te duca la Botosani pana nu mai au inca un pacient ca ei nu au bani de benzina de aici ce trebuie sa inteleg ca trebuie sa murim cu zile că ei nu au bani de benzina si ca trebuie înghesuiți bolnavii sa poata ajunge in spitalu din Botosani?? Eu nu am nici o explicatie la acest demers chear aceste zile am ajuns sa nu putem fi transportați la un spital numai in conditiile acestea este strigător la cer. Si daca nu exista inca un alt pacient acolo dr te tin acolo fara nici o remușcare ca este un caz de urgenta .asta meritam ca in 2017 sa murim cu zile pentru nepăsarea unora

Catalina Loredana Padurariu

#16

2017-01-27 16:45

 Domnule Președinte al Consiliului Județean Botoșani și Domnule Primar al comunei Mileanca chiar nu va pasa de doleanțele noastre fii si fiice ale satului Codreni care cu respect si recunoștință ne-am unit cererile de a acorda minimul de trai decent al acestui sat uitat de lume și de autoritățile de pînă acum ?În speranța că pînă la prima mea revedere a locului natal unde m-am născut și am crescut se va rezolva asfaltarea acelui drum și alimentarea cu apă potabilă a satului Codreni va urez sănătate și implicare cu cît mai multă seriozitate la realizarea acestui proiect.Sa auzim numai de bine !

CORNEL DAN SABOU

#17

2017-01-27 16:52

http://cornelsabou.blogspot.ro/2017/01/satul-romanesc-traitor-in-evul-mediu.html ''Eu nu spun, da’ zic... Primaru’ de-acolo ar trebui să mulţumească Dumnezeului în care nu crede că nu l-a pus naiba primar p-aici, prin Transilvania! Că numa’n şuturi îşi trăia traiul până nu scotea satul din Evul Mediu! Ăla, însă (nici nu contează ce nume are) îşi ia salarul normal, frumos, la dată fixă şi doarme-n izmene, la fel ca preşedintele Consiliului Judeţean din Botoşani!''

Ionel Tighean

#19

2017-01-27 18:14

 Mai corect si mai complet nu cred ca se poate pune problema. Interventia mea vrea doar sa arate ca suntem mai multi cu ochii pe starea in care se gaseste satul Codreni pentru care autoritatile locale nu fac mai nimic ca sa o schimbe in mai bine. Daca si cand aveti in plan ceva in acest sens, stimate "autoritati" dati un semn altfel se va continua cu aceasta Petitie pana se vor sesiza altii si sa fiti luati la intrebari. Stiu ca pe sateni ii avetia mana cum se spune cu ajutoare sociale, retete, certificate, subventii etc dar cu noi ceilalti va va fi ceva mai greu. Dati-ne o veste buna! Curaj! Doar sunteti Autoritati!
Lacry Juric

#20

2017-01-30 07:01

 Buna dimineata va spun si eu si va raspund ca,da fac bine.Sunt multumita de tot ce se intampla in viata mea si-I multumesc Bunului Dumnezeu ,pentru tot ce -mi da .In schimb nu sunt multumita de ceea ce se intampla in satul nostru CODRENI,caci sincer sa va spun ,nu ca as fi avut mari steptari si eram constienta ca nu se vor schimba prea multe ,dupa noile alegeri.Toti, sunt sigura (cand vor citi randurile mele),vor spune, ,, dar stai putin,ca e prea repede''....iar eu vreau schimbari oameni buni ,vreau schimbari dragi consateni,chiar nu v-ati saturat sa stati muti,fara sa aveti curajul de raspunde ciumutei de hoti ,care atunci cand au avut nevoie de votul dumneavoastra ,a venit la poarta dumneavoastra cu o sacosa care continea cate 1 kg,de zahar ,cartofi ,faina,un litru de ulei si mai stiu eu ce...nu eram pe meleagurile natale,dar toti au vorbit dupa aceea ,revoltati ca ,,Cum s-a putut intampla asa ceva'',dar acum vin eu si va intreb :Ce ati facut voi oameni buni ?Ce ati facut sa -i poata sa se razgandeasca si sa nu mai rada de voi? De ce va e frica sa va exprimati opinia publica,de ce repetati mereu ca ,,nu putem schimba nimic noi cei de jos? '' Noi oameni buni suntem singurii capabili de a schimba ceva in satul nostru,avem drepturi ,drepturi pe care ni le incalca cei ce sunt pusi sa le respecte.Daca ne vom uni sa vom vorbi aceeasi limba ,sunt sigura ca glasurile noastre vor fi ascultate si auzite de organele competente.Astazi tehnologia este avansata ,asa ca dispunem de ea si putem inregistra, fotografia pentru a putea demonstra nedreptatile ce se petrec acolo.Ne trebuie un Mos Ioan Roata sa putem merge ,la boier si sa ne plingem?NU OAMENI BUNI ! NOI TREBUIE SA CONTRIBUIM LA SCHIMBARILE NECESARE SATULUI NOSTRU.

Lacry Juric

#21

2017-01-31 07:06


DOMNULE PRIMAR ,E ADEVARAT CA LOCUL DUMNEAVOASTRA ESTE IN INCINTA PRIMARIEI DAR ...STITI CUM SE SPUNE,,OCHIUL STAPANULUI,INGRASA ''! SI MUNCA DE TEREN ESTE INCLUSA IN MESERIA DUMNEAVOASTRA.
 
DOMNILOR CONSILIERI , DUMNEAVOASTRA AR TREBUI SA STITI MAI BINE CA ORICINE CUM STA VIATA PRIN SATELE DUMNEAVOASTRA ,PENTRU CA DE AIA ATI CANDIDAT SI ATI FOST ALESI ...SA FACETI MUNCA DE TEREN SI SA FITI PURTATORII DE CUVANT CELOR CARORA LE-ATI PROMIS ...EI V-AU CREZUT SI V-AU DAT VOTUL ,ASA CA ACUM DEMOSTRATI !