Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop internarii copiilor in spital fara parinti!


Musafir

#476

2016-05-02 13:48

Copilul are nevoie de părinți mai ales atunci cand are o problema! E absoluta necesară prezenta părintelui la spital!

Musafir

#477 Re:

2016-05-02 15:35

#1: -  

 


Musafir

#478

2016-05-02 18:10

Nu este normal,cand un copil sufera sa ii facem mai rau,despartindul de mama.

Musafir

#479

2016-05-02 19:28

Am stat si eu internată cu bebelusul meu in vârstă de o luna la spitalul de pediatrie. Am stat cu el pentru ca alaptam desi am dormit pe un sezlong foarte incomod. Atunci am apreciat valoarea unui pat pe care sa poti sa te odihnesti. In salonul in care am stat, am fost internate alaturi de alte 4 mame si 6 sugari. Liniste nu era aproape niciodata cu atatia bebelusi.Doi copilași erau internați fara mama. Asistentele veneau sa ii schimbe si da ii stearga cu servetele umede  (de spalat cu apa si sapun la schimbarea pampersului nici vorba) si sa le dea biberonul cu lapte in viteza pentru ca acolo totul merge pe repede inainte. Desi nu vazut ca vreun copilaș fara mama sa fie bruscat,  consider ca este o trauma pentru ei. Atunci cand plângeau, nu venea nimeni sa ii liniștească.Mi se rupea inima cand ii vedeam. Nimeni nu verifica daca le este cald sau rece. Baie li s-a facut odată la 3 zile. Daca in tot acest timp au eructat laptele băut, asa au ramas.  Eu am mai mers sa ii pun suzeta unuia dintre ei atunci cand ma puteam desprinde de langa al meu.

In acele momente m-am gandit ca dacă ar fi vreun incendiu sau cutremur (dupa cele intamplate la Colectiv) atunci nici măcar nu au personal suficient ca sa evacueze bebelușii. Si am vazut si un salon in care erau 7 copilași mici fara mama...

Atunci mi-am zis ca sub nici o forma eu nu îmi las copilul singur in spital pentru ca oricum este ilegal sa ii faci tratamente unui minor in lipsa unui apartinator. Ei se bazeaza pe faptul ca părinții nu isi cunosc drepturile. 

Doamne ...cate as mai scrie, dar nu am suficient timp. Pot sa spun ca a fost cea mai traumatizată experienta din viața mea si ca am avut coșmaruri din aceasta cauza. Cand am ajuns acasa ma simteam de parca am iesit din închisoare.  Si ma gândesc ca, daca eu ca adult am fost atât de zguduita, atunci pentru un copilas care se trezeste fara mama si printre straini este si mai cumplit.


Musafir

#480 Re: Drepturile copilului si ale omului sunt incalcate

2016-05-02 21:35

#1: -  

 In 2016 e inexplicabil cum astfel de situatii sunt posibile. Lipsa de empatie a angajatilor e de neconceput si astfel de situatii ar trebui interzise. 


Musafir

#481

2016-05-02 22:03

Si copilul meu a suferit aceleași traume si acum are6 ani și numa când aude de pediatrie îl ia frica. Nu a uitat si nu cred k o să uite prin ce a trecut........

Musafir

#482

2016-05-02 23:22

Pentru ca sunt mama!

Musafir

#483

2016-05-03 08:40

Nu mi se pare normal ca un copil sa fie tratat fara un adult in preajma. MAstfe de tratamente lasa traume pe termn lung.

Este absurd si nu inteleg cum de nimeni (institutii abilitate) nu se sesizeaza!!!

 


Musafir

#484

2016-05-03 09:21

Am si eu un copil si stiu de cata nevoie are de parinti, mai ales atunci cand este bolnav.

Musafir

#485

2016-05-03 12:14

Copiii au mare nevoie de părinții lor in spitale!

Musafir

#486

2016-05-03 12:55

Sustin internarea unui parinte alaturi de copilul mic. Pentru un copil bolnav, daca este lasat singur, fara parinti, va fi foarte traumatizanta aceasta sedere in spital. Numai un parinte, in special mama, poate alina suferinta copilului.

Musafir

#487

2016-05-03 13:45

De ce doar in Sibiu este aceasta situatie si in restul tarii nu ????? Ma bucur ca se ia atitutine doar asa se poate schimba ceva.

Musafir

#488

2016-05-03 14:42

Acesti oameni care lucreaza in spitale trebuie sa inteleaga odata pentru totdeauna ca nu sunt dumnezei cu drept de viata si de moarte asupra semenilor, ci ar trebui sa fie niste oameni profesionisti cu suflete evlavioase si blande.

Musafir

#489

2016-05-04 04:56

Am semnat aceasta petitie, pentru ca copilul are nevoie de mama lui, mai ales cand trebuie sa fie internat la spital indiferent din ce motiv. Eu nu as lasa sa se interneze pe fetita mea fara mine, chiar daca as trebui sa ma duc la un spital privat, mai bine platesc sute de lei. Doamne ajuta si sa dea putere toti parintilor!

Musafir

#490

2016-05-04 07:45

copii sunt traumatizati/nu pot fi despartiti de parinti/RUSINE.......

Musafir

#491

2016-05-04 08:34

nu mi se pare firesc si normal ca copiii sa fie despartiti de mamele lor pe perioada internarii cand sunt bolnavi si au mai multa nevoie de mamele lor.este o experienta traumatizanta pentru ei cat si pentru noi mamele .


Musafir

#492

2016-05-04 11:59

Pentru ca nu sunt de acord cu aceasta lege sa spunem asa. Anul trecut am fost internata cu cele 2 fetite in spital si am avut norocul sa zic asa sa nu ma puna sa platesc ptr cea mare . Ca o aveam si pe cea mik care avea 5 luni. Daca era doar cea mare bolnava si ma interna doat cu ea trebuia sa platesc 10 lei pe zi pentru a sta langa copilul meu in spital. Asa se plateste la noi la tecuci. Si atunci ma intreb : cum poti sa ii ceri bani unui parinte al carui copil e dependent de atentie(3 ani ) sa plateasca sau sa il lase singur si sa pleci acasa. Urasc sistemul din tara noastra, urasc faptul ca au ajuns sa ii duca pe saracii parinti la disperare cu atata nepasare si dezinteres. Sun mama,am doua fete ca doua flori si as face si imposibilul pentru ele. Mi-as dori sa nu mai existe atata nepasare . Ne mor copii cu zile , saracele suflete mici care nu apuca sa traiasca viata pe care Dumnezeu le-a dat-o. Ca nu apuca sa stie ce e fericirea si copilaria. Sunt dezolata, trista si neputincioasa in fata atator legi si in fata democratiei

Musafir

#493

2016-05-04 12:54

Am semnat aceasta petitie pentru ca am doi copii mici si nu sunt de acord cu despartirea copiilor de mama lor in nici un fel de situatie, cu atat mai putin atunci cand este vb de o patologie medicala de orice fel. O adevarata trauma psihica.

Musafir

#494

2016-05-04 14:26

Țară de căcat....

Musafir

#495

2016-05-04 19:19

Am trait o astfel de drama atunci cand copilul meu a fost internat fara mine. A avut nevoie de perfuzii si pe de o parte pentru ca-l durea iar pe de alta parte nefiind supravegheat in timpul perfuziei, si-a scos singur perfuzia. Reactia doctoritei a fost ingrozitoare, i-a spus fiului meu ca nu-l cearta si nu-l bate dar il lasa sa moara. Copilul meu a a venit acasa cu pavor nocturn.


Musafir

#496

2016-05-04 19:58

Pentru copiii mei !

Musafir

#497

2016-05-04 21:41

Credeam ca am auzit toate relele ce se pot intampla in Romania,in institutii publice.Am crescut trei copii in perioada comunista,am trecut prin situatii grele si multe lipsuri dar asa ceva nu mi s-a intamplat si nu credeam sa aud ca in anul 2016 e posibil sa fie traumatizati copiii si parintii in asemenea hal. Cine le va vindeca traumele care pot lasa sechele pe viata? Cei din sistemul sanitar au ajuns abrutizati precum angajatii asa ziselor "case de copii" din perioada de trista amintire? Daca nu sunt platite cadrele medicale conform pregatirii indelungate pe care o au trebuie sa sufere copilasii nevinovati? As vrea sa aud ca a fost o eroare,o dezinformare,un vis urat...

Musafir

#498

2016-05-05 00:48

Boli infectioase Sibiu cele mai STUPIDE reguli de ordine interioara.Copil de 4 ani traumatizat cu vizita la geam .am externat copilul si am plecat l tg mures in conditiile in care mama se poate interna cu copilul cu bunica si pisica cu absolut tot ce vrei de acasa!!!!! Deci se poate

Musafir

#499

2016-05-05 04:15

Este inuman sa internezi un copil fara un parinte .
Imi doresc ca si asistenta medicala din Romania sa ajunga la nivelul celei din SUA.

Musafir

#500

2016-05-05 06:13

Este inacceptabil sa terorizam copiii in felul asta.